Идејна криза

Доколку некојпат (не дај боже) се најдете во период кога не знаете што да пишувате на својот блог, не се паничете и не разочарувајте, а што е НАЈВАЖНО не го запоставувајте блогот.

Вакви ситуации се случуваат секојдневно. Луѓе отвараат блогови полни со идеи и приказни кои сакаат да ги пренесат преку блогот, но по неколку месеци сето тоа стивнува, идеи нема, нема мотивација и се стивнува, блогот замира. Лоша работа :)

Едни маркетинг професионалци велат дека и за ова има решение. Тие мотивацијата ја разглобиле во пет точки:

1. Најави нешто ново и вредно за објавување

The most obvious choice: Announce something new and noteworthy, like a product release or an upcoming seminar. Keep in mind that the best content is both germane to your organization and relevant to your audience.

2. Реагирај на некоја вест или сторија

Pick up the paper. Or visit a Web site that offers news relevant to your industry. Then follow your gut: The more visceral your response, whether it’s in ardent support of the author’s message or in hostile reaction to it, the more likely it will inspire a passionate and interesting blog post.

3. Пишувај за некој настан

Meetings, seminars, speaking events, conferences and more—your industry probably offers dozens, if not hundreds, each year. Why not post about the ones you attend? And offer your perspective on the ideas discussed?

4. Реагирај на коментарите од читателите

Blogs are supposed to encourage “dialog,” yet too many posts sound like voices in the wilderness. It’s perfectly acceptable (and even wise) to end your posts with, “What do you think?” or “Has anyone else experienced this?”

5. Сподели лично искуство

Good blogs make personal connections and one of the most effective ways to strengthen these bonds is buy sharing your own personal stories: your first sales call, an unusual contract negotiation, an unexpected windfall to harvest or a disaster to recover from.

За подетално да ги разгледате овие пет совети и плус еден eXtra tip може да се упатите на текстот од Marketing Profs.com: Five Surefire Content Ideas (When Your Blog Is Drawing Blanks)

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

2 Comments Идејна криза

  1. .аНТИ 27/03/2006 at 17:19

    Одлични совети. Може ако не те мрзело боље ќе било да ги преведеш ама ок е и вака.

    ПС. Дај жити се тргни го антиспам кодов, нема толку спам за да ти стои. Озбилно.

  2. Baju Bayi 21/11/2012 at 06:47

    Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about Идејна криза | К О М У Н И К А Ц И И .

Comments are closed.