Ој ти моме срцоломке!

Како што бројот на медиумите расте, а тие истите непрекидно се„развиваат“, така расте и се развива бројот на начини на кои медиумите си поигруваат со публиката, манипулираат со нив, ги „инволвираат“ во своите програми, со една пре-доминантна цела, а тоа е…помфрит, пардон профит 🙂

Ако homo localicus помисли дека Сабрина и Саше Фактор-Х се врвот и НБА лига на ТВ-пророштвото, не избрзувајте, поразвиените земји нашле и помангупски начини да го развиваат тој благонадежен тв-сектор.

Едно од врвните достигнувања на ова поле секако е „Срцоломка“ , дел од локалните тв кабелски понуди, на хрватската СМС (Croatian Music Channel).

Како функционира оваа тв-кошничка за лесна паричка?

Праќате СМС со име и место на персона која ја симпатишете или сте во врска, а можеби и во брак, и voalla сите ваши дилеми и сомнежи се на пат да бидат одговорени!

untitled.JPG

dscn3947.JPG

И замислете си само еден, пост фестум на овој начин медиумски поттикнат, секојдневен муабет:

-Ало?

-Ш’о бе ало, ти нa мене ало, кажи, кај се акаше синоќа?

-Ти кажав душо, бев кај другарите, гледавме ракомет, квалификации за светско.

-Ќе ти дадам ја на тебе квалификацци за светско, знаев дека фаќаш кривини, не ти е срам на телевизија да те гледам со други женски? – туп.

-?!????

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

6 Comments Ој ти моме срцоломке!

 1. gorde 20/01/2008 at 23:20

  MMMMMMMMM

  Makedonskata populacija ne e svesna se uste kolku mediumite manipuliraat so niv !!

  A da ne stane zbor kolku gi involvira(atomizira)

  Primer : Turbo Folkot kaj target grupa-tinejgeri!?

 2. chitatelkata 21/01/2008 at 13:35

  Jas duri napisav na mojot blog molba do mediumite za dostojno izvestuvanje od tragicnata nesreka na 11 te vojnici na ARM.

  I, potpolno se slozuvam so tvojot post

 3. sead93 21/01/2008 at 14:43

  Gorde tx, eve eden link na ista linija 🙂

  <a href="http://www.youtube.com/results?search_query=Prorocica+NAdreality&search=Search&quot; rel="nofollow">YouTube

  Mediumite covek ne moze da gi osvesti, tie sekogas ke se borat za svoite (tesni) interesi, no moze samata TV publika da se zastiti so nivoto na svojata informiranost i svest za trikovite i manipulaciite koi mediumite gi primenuvaat vrz niv dodeka ustata im e polna so przni frzi nie postoime za gledacite, nie gi slushame gledachit e i slicni bla-bla gluposti.

 4. sead93 21/01/2008 at 14:47

  2 chitatelkata: tx, zabelezav deka i na pogrebot na prviot premier Kljusev gi koristea istite finti so kamera, koi ti gi spomnuvas, i izgleda deka sakaat da go standardiziraat toa necovecno odnesuvanje. Samiot tazen nastan go tretiraa kako nekoe reality show, sto e epten tazno i zagriizhuvacki.

Comments are closed.