Вечер, Alexa.com и новинарската гордост

Вечер објавува дека нивниот сајт е најчитаниот македонси медиум на интернет. И, нормално влегува во неколку замки, кои веројатно, заради популарност на самиот текст и возвишување на нивните дострели се испуштени.

Прво. Веродостојноста на податоците кои ги дава сервисот Alexa.com. Сите оние кои барем еднаш се соочиле со овие бројки дознале дека во нивниот систем на броење нешто не е како што треба.

За да не набројувам сега детали, ќе спомнам само дека тој брои врз основа на неговите тулбари кои се инсталираат на браузерите, завртете се наоколу и погледнете кој има инсталирано. За понатаму еве одберете некој од следниве постови, кои беа мој случаен google избор:

Jason Calcanis: Alexa is 100% wrong and you can game it with as few as three machines–or so I’ve been told.
DoshDosh:
20 Quick Ways to Increase Your Alexa Rank
Make you go hmm: Stop using Alexa for serious traffic analysis

Второ: Вечер ставил листа на „15 најчитани интернет сајтови во Македонија” а притоа мисли на 15 најчитани македонски сајтови бидејќи според истиот тој извор најчитани топ 5 сајтови во МК се Google, HI5, Yahoo, YouTube и Windows Live.

Тртето: Направиле листа со следниов наслов: „Кои медиуми најмногу се читаат на интернет” а веројатно мислеле на сајтовите на традиционални медиуми бидејќи не знам како така преку ноќ пресудиле дека останатите интернет сајтови не се медиуми? Особено, како ладнокрво ги исклучиле информативните и забавни портали.

И за крај еве го мотивот на целиов текст, свиткан у двата последни пасоси од нивниот текст:

Ги објавуваме податоците од светската агенција alexa.com. Во неа се наведени бројки и факти. За жал, ќе се види дека многумина лажно ја претставувале својата величина на пазарот. Бројките се тие што се, мерени од светски, стручни и независни агенции.

Весниците како Време и Шпиц на графиконот на успех се на дното, или што би рекол нашиот систем-администратор, Време и Шпиц на графиконот се тиња! Најпосле, кој колку работел, толку и добил.

И еве ја вистината според Alexa.com

Забелешка: Постов непосредно по објавувањето претпи мали козметички корекции

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

8 Comments Вечер, Alexa.com и новинарската гордост

 1. sead93 12/03/2008 at 11:59

  Браво за аргументираноста во прилог на постот, капата долу, мислам дека „спин-ветеринарите“ од Сител и Вечер, нема да може толку лесно да манипулираат со интернет читателите, како што тоа го прават со нивната целна тв-публикаи штовано читателство.

 2. Археоблог 12/03/2008 at 12:31

  Сашаш да ми кажеш дека Вечер без english version of their web site, е почитан дури и од некои блогови? И бројки да видам, нема да проверувам.

  Hey, this makes my day, definitely. 🙂

 3. sead93 12/03/2008 at 12:42

  Пренесен комантар од истата вест од сајтот на Вечер 🙂 „svedska (12.03.2008 01:37:37)

  ajde sega i Wap, za da mozeme da ve citame i na mobilka“, дури тогаш кај ќе бидат, Руперт Мурдок одма ќе ги откупи :)))

 4. darko156 12/03/2008 at 17:27

  Што убава работа била цензурата, бре мајку му. Оставив два коментара под статијава на Вечер и ниту еден не виде светлина на денот. А се што имаше внатре беше линк до овојпост.

  А има еден ваков коментар: NIKOLA M BT (12.03.2008 08:18:19)

  SAMO DA VI KAZAM DEKA AKO I OVOJ KOMENTAR NE MI GO OBJAVITE,POVEKE NE VE CITAM.SRAMOTA.EDEN PO EDEN SITE KE VE OTKACAT.

  нормално нема друг коментар со истото име.

 5. sead93 12/03/2008 at 17:48

  Jas ke gi bojkotiram i online izdanijata, dosega gi citav kako zabavno sthtivo, no zabegaa. A ova so cenzuriranjeto, neka im stoi na chest i ugled.

 6. ribaro 12/03/2008 at 19:51

  А последниот пасус е тиња сам по себе. Што би рекла една блог пријателка: Дно!

 7. Ванчо 13/03/2008 at 00:18

  Одлична анализа! Честитки за авторот.

  Латас е спин-мајстор кој перманентно ја злоупотребува јавноста. Се сомневам дека ќе објави ваков контра-аргумент.

 8. Археоблог 13/03/2008 at 10:36

  Не само што не би им отстапила простор на мојот сајт, туку не би ги ни линкала. Не заслужиле. Си требало да го почнеш постот со скрин шот и зборовите…

  Од извори блиски на Владата се потврдува дека денеска еден македонски дневен весник поради неадекватно информатички обучени персони, изврши виртуелно самоубиство. Тоа ќе се реперкусира врз неговите читатели кои во блиската и далечната иднина ќе бидат лишени да ги трпат нивните самобендисани изјави смислени од изкорозираните тимови на квази – новинарчиња, потрчковци и плагијатори.

  Ептен паднаа ниско, не за друго ќе ми отворат работа. А сум рекла не дај боже современик да ми биде клиент. 🙂

Comments are closed.