Mkd-rss – нов мк арегатор

Агрегаторите влегуваат во мода. Како идеја ние (ЦНМ) ги имавме одамна, ама никако не успеавме нешто конкретно да направиме, пред се заради техничките предизвици.

Сега, веќе се најдоа храбри и паметн момци и имаме неколку функционални и најмалку еден во најава.

Mkd-rss го видов пред една недела и реков ќе пишам пост, ама како тоа често бива, не стастав. И ко нарачано (ова веќе ми станува практика) IT.com.mk имаат текст за него, па ќе го искористам него како подлога за да си го пишам мојот коментарот.

Mkd-rss.com претставува нов сервис – агрегатор на вести и огласи од разни извори, поточно RSS канали, и сервис каде што тие вести можат да се коментираат.

Mkd-rss стартуваше пред 2 недели и забележува раст од 200 уникатни посети дневно, а очекуваме раст до 3-4.000 дневно за неколку месеци“ вели Антонио Магдиќ од eBurza.hr, компанија која ја поседува мрежата на -rss.com сервисите на Балканот и надвор од него.

Мене сервисов ми нема фокус. Не знам дали е тоа намерно или не, но некако ми доаѓа премногу работи одеднаш, и на крај ништо. Ако примарната работа му е да агрегира вести, тогаш нека се посвети на тоа малку повеќе. Да ги немаш вестите во целост а притоа при клик за цела вест да се отвара нов прозор со скрпта која не те пушта да излезеш од самиот сајт, малку ме е неупотребливо.

Ако е агрегатор, по некоја дефиниција би требало барем во некој чекор да те прати кај изворот онака како што треба.

Има тука еден куп испреплетени концети, што в секој случај е позитивно, но нашиов пазар и Интернет корисниците не се на толку напредно ниво (без навреди и погрешни сфаќања, молам) па во ист момент да се понуди, коментари, креирање блог, креирање вести, белешки, лична комбинација на канали, некако мислам дека е премногу. Би требало ова да оди дел по дел, да се изгради базична заедница околу сервисот која понатаму ќе ги носи новините, барем јас така мислам.

И уште нешто. Знам дека нема многу (корисни) rss канали на МК, ама да зимаш rss канали од друг агрегатор, кој патем според IT.com.mk му е конкуренција, малку не ми штима, едноставно моделот на градење на сервис не ми изгледа одржлив.

Се надевам дека грешам, и дека корисниците на Mkd-rss ќе ме демантираат, барем за дел од работиве кои ги знесувам тука :).

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

1 Comment Mkd-rss – нов мк арегатор

  1. Baju Bayi 21/11/2012 at 07:22

    Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!. Thanks For Your article about Mkd-rss – нов мк арегатор | К О Ðœ У Н И К А Ц И И .

Comments are closed.