#комкаст 1 – Комуникации.нет подкаст

Додека Мите гледаше театарска претстава а јас играв бадминтон, вчера вечер премиерно на РадиоМОФ беше емитувана прата епизода од комуникации.нет подкастот. Како што најавивме вчера, за правење подкаст правиме муабет повеќе од две години, и еве конечно го направивме :).

Благодарение на идејата на Милчо, темата на првата епизода беше баш подкаст. Решивме да споделиме некои скромни искуства за тоа што е подкаст, што треба да се знае и сл. Слушни ја епизодата и ќе ти стане јасно, а плус и на почеток ќе слушнеш кои ни се плановите и структурата на самата емисија.

Еве ги и линковите кои ги ветивме во самата емисија:

AudioBoo – Mobile & web platform that effortlessly allows you to record and upload audio
MixCloud.com/
Re-think Radio
How-to-Podcast-Tutorial – The definitive step-by-step guide on how to podcast
Celtx – The world’s first all-in-one media pre-production system
Apple iTunes – Making a podcast

Ако заборавив некој, ќе дополнам подоцна… Следната емисија ќе оди премиерно следната среда. [дополнето]

[дополнето] Конечно средивме подкастот да изгледа пристојно и на iTunes – Комуникации.нет подкаст на iTunes удри едно subscribe сега 🙂

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

17 Comments #комкаст 1 – Комуникации.нет подкаст

 1. ribaro mk 19/03/2011 at 12:08

  како бе нема коментари?

  Аирлија прва епизода, одлично! Ако можам да забележам 40 мин. е долго за мое уво. Некој оптимус би бил 20 – 25 мин. и се надевам дека џез позадината не ќе е константно присутна во другите епизоди 🙂

  Честитки!

 2. Коста 19/03/2011 at 19:22

  Честитки!

  Да го направите достапен преку iTunes. И Мите да седи поблиску до микрофонот. 🙂

 3. Darko Buldioski 20/03/2011 at 11:02

  @ribaro фала за забелешките. Нашиот план е 30 мин. И во иднина ветуваме дека нема да ги надминеме. Веќе размислувавме како да го постигнеме тоа. Ако е тоа долго, ќе го кратиме на 25.

  @Коста достапен е, не си побрал :P. Ама не го споделив јас линкот затоа што има некој куршлус со плагинот за подкаст и комуникацијата со база во поглед на енкодингот. http://itunes.apple.com/mk/podcast/id426567357 еве го. Ќе мора да ја конвертираме целата база, а за тоа треба да испланираме соодветно време :). (http://codex.wordpress.org/Converting_Database_Character_Sets)

  Патем, Мите не седеше далеку од микрофон туку зборуваше на друг микрофон кој беше ушислушно полош. И за тоа сме свесни и ќе го надминеме следната епизода. Фала на забелешка.

 4. Gjoko 21/03/2011 at 16:08

  samo napred momci ! super muziche super informacii 😉

 5. Јетон 21/03/2011 at 20:48

  Честитки!

  Памтам дека долго време се планираше и ете на крај излезе првата епизода.

  Звукот е малку како да сте на соба (obviously) 😉 но сигурен сум дека следните епизоди ќе бидат поквалитетни во смисла на звукот нормално.

 6. Darko Buldioski 21/03/2011 at 21:34

  @Gjoko @Јетон фала, фала. за звукот знаеме, тапа ни е канцеларијата за снимање. Следната ќе одиме да ја снимаме во РадиоМОФ.

  А за музичето, на Мите ќе му се обратите 😉

 7. Калина 27/03/2011 at 17:16

  За самата содржина на подкастот, ако зборуваме зашто нема подкастинг во МК, мислам дека е доста едноставно – треба некој мејнстрим да го стави на мапа. Нпр. Јанко Јади Бурек. Има видео/аудио од неговите емисии, луѓе се јавуваат, му треба еден alongside live chat и ќе биде Лео Лапорт 🙂

  Како што Адам Кари му нудел 100 милиони на Хауард Стерн да прави подкаст наместо неговата емисија на Сириус, едноставна логика – потребен е суперстар.

 8. Darko156 28/03/2011 at 17:20

  Ај некој друг пример, те молам за да можам без многу воздржување да се сложам со твојот коментар :)) не дека вака не се сложувам нели 😉

  Ајде, може ќе успееме да натераме некој во иднина да направни нето на темава ама генерално земено клиентиве локални многу се тешки кога ќе дојде ред да се креира содржина, со блогови им оди тешко може да се обидеме со подкаст, може полесно ќе им е 🙂

 9. Калина 29/03/2011 at 23:33

  Примерот е неважен за мојот и твој вкус, за феноменот суперстар ми е муабетот. А инаку ретко гледам ТВ (освен снимено), не знам кој друг среќен пример можам да понудам. Игор Д Шоумен Џамбазов? Whatever 🙂

 10. Игор 31/03/2011 at 01:19

  Ок ви е емисијата, но на радио е покрај содржината многу важна е и формата. Мора да поработите на радиски начин на комуникација и водителство. Мора да работите на одвојување на долгите говори со „џингл“ или кратка музика…мора да работите на техничко средување на емисијава. ФОН во позадина….. и сл… инаку е супер продолжете!

 11. Игор 31/03/2011 at 01:23

  Мите близу до микрофонот….. и „хм“ „хм“ голтнување и разно мрморење не трпи радио микрофонот. Дарко ОТВОРАЈ ја устата! :))))

 12. Darko Buldioski 31/03/2011 at 01:37

  Фала за советите Игор. Не сме професионалци, ама сакаме да се подобриме. Денес одеше втората епизода, утре ќе ја обајвам на блогов. Не сум сигурен за џингловите дека ни требаат, затоа што одиме со некој формат кој е повеќе подкаст отколку радио, ама сепак ќе размислиме.

  Останатаите забелешки се корисни, на некои од нив внимававме денес при снимањето, за некои како музиката во позадина, веќе размислувавме, па останува да се подобруваме во иднина.

  Уште еднаш, фала за советите. Се слушаме/читаме 🙂

 13. Anonymous 02/04/2011 at 00:00

  Keep up the good work!

  Ја на времето режев на двд за да гледам видкасти, па буткајќи количка по саат-два дневно слушав музика, па аудио книги, па подкасти. Поминаа можеби 5 години (и iPhone) за да стигнам до тука. И да немаше линк на iTunes, тешко дека ќе ве слушав 🙂

  Само напред, без музика, користете ги слушалките со микрофон од iPhone за снимање, и најдете некој да ви помогне за звукот – праксата вика дека луѓето трпат лоша слика, ама не и лош звук. Плус тагови, гифче, па и транскрипт, редовност, donate button, и издржете барем 6 месеци 😉

  Ако правите No Agenda Show, викајте 🙂

 14. Anonymous 02/04/2011 at 00:02

  И твитајте у живо додека оди премиерата 🙂

 15. Anonymous 03/04/2011 at 15:29

  Промоција, промоција, промоција 🙂 На сите места каде што ја најавуваш премиерата, ставај дека ти си на располагање на Твитер, па да видиш после 😉

 16. darko buldioski 04/04/2011 at 00:09

  кога ќе имаш прилика да ме слушнеш на некое предавање или сл. ќе сфатиш дека го презирам зборот промоција. Маркетингот кој го работиме и туркаме (овој новиов, онлајн) не тргнува од промоција туку од комуникација.

  :)))))

  Патем, не можам да барам посветеност од твитераши во термин на лига на шампиони 🙂 Треба да си ја заслужиме а не да ја добиеме на стара салва. Плус уште не сум наместил подкастот да ми дава статистика на слушаност. Не дошло ред 🙁 Кога ќе го направам тоа ќе бркаме бројки 🙂

 17. darko buldioski 04/04/2011 at 11:33

  Истото го зборуваме. 🙂 Само јас употребувам различни зборови затоа што пристапот е различен 🙂

Comments are closed.