The Economist: survey’s: NEW MEDIA

Вакви работи не се пропуштаат, истражувањево изобилува со квалитетни констатации и предвидувања што не дозволува ниту еден контра аргумент за да го прескокнете

NEW MEDIA The era of mass media is giving way to one of personal and participatory media, says Andreas Kluth. That will profoundly change both the media industry and society as a whole

Како и најголем дел од ваквите истражувања и ова започнува со Гутенберг, а со кого друг?

Сепак јас со моите препораки ќе тргнам од назад. Од аудио интевјуата кои ексклузивно може да се слушнат само на саjтот на Economist.com

Уредниците на располагање ставиле пет интервјуа поврзани со оваа тема, нормално. Mr Andreas Kluth – Technology Correspondent во Economist (еден од авторите на ова истражување), David Sifry, Основач на Technorati, Chris Anderson – Уредник на Wired, Jerry Michalski – Sociate и Paul Saffo – директор на Institute for the future

За жал од ова истражување на нет се достапни само ограничен дел од текстовите, но сепак и тоа може да биде доволно плус јавно препорачаните извори.

Јас отидов до трафика за да го купам 🙂
мерак ми е кога читам на хартија вакви работи 🙂

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

3 Comments The Economist: survey’s: NEW MEDIA

 1. Goran 28/04/2006 at 10:41

  Toa sto The Economist izleguva so posebno istrazuvanje na tema ‘novi mediumi’ e samo kraen pokazatel kolku seriozno se gleda na novite mediumi vo ‘ neblogerskiot’ i ‘staro-mediumskiot’ svet. Kako konzervativen nedelnik, tie nikogas ne go postavuvaat trendot, tuku samo gi potvrduvaat onie sto veke se dokazale i najcesto nudat odlicna analiza.
  Nie ‘neblogerite’ treba da se zamislime, do koga i dali ke moze da ostaneme nadvor od ovoj domen.

 2. Darko156 28/04/2006 at 10:54

  Доменот станува јавен, присутен насекаде, едноставно сега партиципативните медиуми и граѓаните новинари, блогери итн ќе бидат (се) дел од медиумскиот систем.

  Не мора сите да бидат блогери. Но несомнено сите на овој или оној начин ќе ја почувствуваат или веќе ја чувствуваат промената на медиумскиот систем, а како што се вели во еден дел од текстот во Економист, ова не претставува само промена на медиумскиот систем туку промена на општеството

 3. Baju Bayi 21/11/2012 at 06:44

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!. Thanks For Your article about The Economist: survey’s: NEW MEDIA | К О Ðœ У Н И К А Ц И И .

Comments are closed.