82 #ПрегледВоПеток

Среќа треба да пишувам, а не да зборам… Се надевам ме разбирате! Карантин, ден 52. Време е за #ПрегледВоПеток 🙂

Hangouts преправен во Meet преправен во Zoom?

Google најави дека Google Meet (претходно Hangouts) е сега бесплатна алатка за видео конференциски повици. Секој кој има Google account ќе може да користи Google Meet со максимум 100 луѓе. Состанокот моментално може да трае неограничено иако постои можност во блиска иднина да се ограничи на 60 минути.

Состаноците преку Google Meet нема да функционираат со клик на линк туку само со логирање. Со тоа безбедноста ќе биде на повисоко ниво, за разлика од Zoom. Дали навистина? Останува да видиме.

И Facebook со нови алатки за видео повици

Сите ги подобруваат алатките за време на пандемија, па и Facebook. Mark Zuckerberg преку live-stream објасни што Facebook прави за време на кризава и што е ново. За првото сме цело време во тек, ајде да видиме што е ново.

Една од работите кои ги спомнува е промените во алатките за Video Calling, Video Rooms и Live Video во рамките на нивните апликации (Facebook, Messenger, Instagram и WhatsApp). Zuckerberg сака да им помогне на сите да се чувствуваат поврзани едни со други, дури и додека сме разделени.

Тој исто така напомена дека мерките за отстранување на лажните информации се уште поголеми од порано и зборува за тоа како им помагаат на помалите бизниси. Вреди да се ѕирне видеото, не е Zuckerberg толку лош за гледање. 😉

Instagram направи промени за IGTV

Како што знаеме до сега, времетраењето на IGTV беше максимум 10 минути но од неодамна е х6! Да… 60 минути! Но не се радувајте пред време затоа што ова важи само за профили кои се верификувани или имаат голем број на следбеници. I’m one of the lucky ones!

Интересен е фактот што големината на видеото може да достигне до 5.4 GB а форматот си останува ексклузивно mp4.

Burger King – маркетинг 101

Сите заглавени дома за време на пандемијата пробуваат да направат бескорисни out-of-home (OOH) реклами. Но, кој е тука да им покаже како треба ако не Buger King!? Тие најдоа начин повторно да бидат маркетинг-релевантни со тоа што ги поканија луѓето да користат слики од билборди со брендот како позадина за време на нивните видео повици. За возврат, Burger King нуди buy-one-get-one кодови за Whopper сендвичи. Кој не сака гага Whopper?

За да учествуваат, фановите треба да преземат една од билборд сликите од нивниот Twitter и да ја искористат како позадина во нивните конференциски видео повици. Откако ќе постават фотографија на Twitter на која се гледа дека успешно го направиле предизвикот, означувајќи ги Burger King со #HomeOfTheBillboards, Burger King им праќа порака со код кој може да го искористат на апликацијата. Се наежив колку е ѕверски.

Levi’s ги дуплираше прегледите на TikTok откако ангажирашe инфлуенсери

Levi’s ја искористи алатката “Shop Now” на TikTok со тоа што ангажираше четири мега-гига инфлуенери на платформата преку кои се поврзаа со корисниците во време на пандемија во која голем дел од текстилната индустрија страда — и дефинитивно им се исплатеше.

Знаеме дека физичките продавници се затворија што предизвика голем број на брендови да пропаднат. Но, браво за Levi’s кој со максимално искористување на TikTok успеа да се поврзе со Gen Z и да ги претвори во купувачи.

Најинтересниот дел од активацијата – создавање на сопствени дизајни на фармерки од страна на инфлуенсерите со така наречена 3-D denim customization технологија. Персонализираните фармерки може да бидат купени преку опцијата “Shop Now” на TikTok.

Додека сме на тема TikTok, би се пофалиле со @simona дека веќе три месеци успешно водиме TikTok профил за бренд! Но, за тоа наскоро.. во меѓувреме погледнете како трендовите од TikTok стануваат вирални и на Instagram… малку self promo во овој преглед во петок! 😀

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Our Brand Promise” – new cartoon and post on re-evaluating how brands are valued and going back to basics https://marketoonist.com/2020/04/brandpromise.html #marketing #cartoon #marketoon Supply chain software firm BlueYonder recently found that 87% of consumers faced out-of-stocks at their grocery store. A related survey from eMeals reported that shoppers are unable to find 40% of grocery items on their shopping lists. A supply-constrained climate like this challenges how brands are perceived, evaluated and valued. Shopkick found 85% of consumers say brand names do not matter during times of crisis. And 69% are purchasing different brands if a preferred one is not available. Even in normal times, consumers simply don’t think about brands as much as the brand teams who work on them. As Byron Sharp pointed out in How Brands Grow, consumers are far less brand loyal than marketers think. What really drives brand growth is physical and mental availability. Physical availability is the breadth and depth of distribution (i.e. can people find your brand). Mental availability is the probability of a consumer noticing, recognizing, and thinking of your brand in a buying situation. This is a good time for marketers to refocus on the basics, and to think about how they can deliver real value to people in this environment. As an example, Mondelez is simplifying its portfolio to provide access to their most familiar brands like Triscuit, Oreo, and Ritz, prioritizing offerings such as bigger pack formats. It may not be as sexy as higher order benefits, but physical availability is more important.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.