86 #ПрегледВоПеток

Прегледов ќе биде малце успан, ко јас цела недела… Но, ајде да размислуваме позитивно! За сите зависници од телефони конечно добра вест…

Facebook Creator Studio app конечно со schedule опција

Само што отворив очи, првото известување што го прочитав беше ова! До сега апликацијата немаше опција за закажување постови, па ова многу ќе им ја олесни работата на on the go маркетери (читај мене!). Единствено нешто што не ме воодушеви е тоа дека не може да се закажуваат постови со повеќе слики. 🙁

Twitter му направи fact-checking на Трамп

На 6 месеци до изборите, се чини дека социјалните мрежи сѐ уште не се подготвени да се справат со политичките дезинформации.

Твитер на почетокот на овој месец најави дека работи на ограничување на ширење на потенцијално штетни или лажни содржини со тоа што ќе им поставува етикети на тие твитови.

Прашањето беше дали Твитер ќе им стави етикета на многуте твитови на Трамп, а одговорот го добивме во вторникот кога претседателот Трамп твитна серија тврдења за потенцијална измама на гласачите, откако гувернерот на Калифорнија најави обид за проширување на гласањето преку пошта во Калифорнија за време на пандемијата COVID-19… и си доби етикета од Твитер за ширење на дезинформации.

Инспириран од тоа, Трамп потпиша наредба дека социјалните мрежи ќе бидат казнети за начинот на оценување на која објава е лоша а која добра бидејќи со тоа се спречува слободата и правото на говор.

Што мислите за ставот на Трамп, дали треба да се има слобода на говор на социјалните мрежи? Меч со две острици.

Google со ново рангирање на сајтови

Google најави дека ќе има промени со начинот на рангирање на редоследот на прикажување на сајтовите, со помош на Core Web Vitals.

Зошто го прави ова? Секако, за подобро искуство при користење на веб сајтовите, со тоа што новиот сигнал за рангирање се нарекува page experience signal. Во предвид ќе се земат неколку метрики како mobile friendly, safe browsing, HTTPS-security и intrusive interstitial guidelines.

Google им даде ран преглед на корисниците од досегашната работа околу ова, за да им помогне на сајтовите да се подготват за промените што доаѓаат.

Instagram со нова камера

Овој преглед не би бил доволно инфлуенсерски ако нема нешто со кое сум опседната, а тоа е Instagram. Посебно нешто што ме воодушеви во последно време околу Instagram (покрај сите проблеми со алгоритамот во последно време и проблеми при (не)објавување) е новата камера и опциите во неа. Викаат секое лошо за добро е.

Особено сум заљубена во Dual камерата, но за жал сѐ уште не е достапна за сите корисници, како и секогаш.

Ikea ме врати во детството

Ikea е позната по своите скици како да составиш нешто, но овој пат ме врати во детството кога градевме куќи на гости кај дедо. Целата кампања е инспирирана од пандемијата која нѐ затвори во 4 ѕида и е направена со цел да им биде интересно на децата дома.

Има 6 дизајни, односно секоја скица прикажува како да изградиш куќа, пештера, тврдина, камп, замок или купола.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Communicating in a Crisis” – new cartoon and post on the difference between empathy and sympathy #marketing #cartoon #marketoon Brené Brown once gave a talk that explained the difference between empathy and sympathy: “Empathy fuels connection. Sympathy drives disconnection … Empathy is I’m feeling with you. Sympathy, I’m feeling for you.” I see that empathy/sympathy divide in how organizations are choosing to communicate right now. A time of crisis is when it’s most important to show empathy and fuel connection. Yet it’s easier to show sympathy. Sympathy feels safer, because it’s doesn’t require being vulnerable. Yet we all can tell the difference. I think that’s why some organizations feel more out-of-touch than others. In a time that is particularly difficult for small businesses, this is one area where small businesses naturally have an advantage. Of all the communications the last few months, this very personal note from Hiut Denim founder David Hieatt on closing their factory in March is the one I remember. It included these lines: “There were tears. There was lots of looking at the floor. There was lots of silence. In these moments, you begin to see how much you mean to each other. “Sure, you moan and groan about this and that, but this is our community. And you may not always say it, but you really like each other. Yup, hard work is hard work, but it is also where the banter and laughter is. And heck, we are going to miss each other. “I promised everyone that I would make sure they had a business to come back to. That quote came to mind ‘I haven’t come this far to only come this far’… “And lastly, thank you for all your support. I know we made the jeans, but you built the company.” Hiut Denim shared this week, two months later, that, after re-opening the factory to make PPE, they reached a milestone of donating over 1,000 scrubs to the NHS. This is a good time for all organizations to think about how they can lead with empathy.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Се читаме во следниот преглед во петок 😉

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.