Од кога и колку вести на интернет има во Македонија

Пишувам некој труд и ми беше потребна инфомација од кога нашите медиуми почнале да објаваат на Интернет и кој бил прв.

Расчепкав малку низ архивите на дневниве весници и на телевизиите и еве неколку податоци:

Секако ова е далеку од комплетна слика, ако имаш време и желба дополни со некој податок повеќе во коментарите. Фала.

На прашањето колку вести има најлесно одговор може да се најде кај сервисот Time.mk. Не знам колку е тазе бројката но сепак верувам дека е некој солиден приказ, таму се наведува:

 • TIME.mk секој ден анализира околу 3500 вести кои се наоѓаат на веб страниците на 32 извори
  (тука не се вклучени нивните архиви).
 • Од вкупно 3500 вести, нови (објавени во тековниот ден) се околу 1200 (освен во недела),
  а останатите се од претходните денови.
 • Од 1200 дневни вести, околу 150 се дупликати, т.е. за секоја од тие 150 вести
  постои вест во останатите 1050 која е скоро идентична. Тоа значи дека повеќе од 10%
  од дневните вести се превземаат од некој извор и непроменети се проследуваат.

Секако, оваа бројка е доста ограничена и треба се прифати со доза на резерва. Треба да се разгледаат убаво кои се тие 32 извори и да не се изуми дека вести во Македонија има и на други јазици, не само на македонски. Расчепкав малку и на таа теме и наидов на неколку, вака визулено, интересни сајтвои на Албански јазик.

Би ги издвоил: YLLPress, Shqip1, TVKoha и секако Alsat-M

За да биде колку-толку постов заокружен и праведен, ајде ќе спомнам и неколку Македонски сајтови кои обајавуваат вести само на Интернет. Секако тука е т.н новинска агенција Нетпрес, Секој Ден, Kurir итн.

Ако сум испуштил нешто, а сигурен сум дека сум испуштил, слободно дополни.

Дополнување: Argumentet, Lajm, Кирилица, Форум

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

9 Comments Од кога и колку вести на интернет има во Македонија

 1. Андреј 18/06/2009 at 21:44

  Дарко, кога последен пат си го отворил Курир? Ги испушташ Форум, Кирилица, …

 2. Dragana Djermanović 18/06/2009 at 22:29

  Interesantna tema moram priznati.

  Hm, nisam o tome razmišljala… ali strašno je što su pojedini mediji već godinama (skoro deceniju) na webu, a tako je čini mi se i u MK i u SRB, a koračaju mišijim koracima zaista se slabo adaptirajući online okruženju.

  Odlična ideja 😉

 3. Darko Buldioski 18/06/2009 at 22:37

  Она што го работам деновиве може да се доведе во директна корелација со причините за малите чекори на адаптација.

  Ај за некоја недела ќе споделам некоја верзија на трудот.

  Останува фактот дека некој и нешто ја кочи работава. Но да е само една работа ќе беше лесно. Многу се!

 4. Darko Buldioski 18/06/2009 at 22:49

  @andrej Го отворив кога го пишував постов 🙂 иначе не го читам :))

 5. Андреј 19/06/2009 at 06:55

  Курир нема објавено ништо ново од 12 Април 🙂

 6. Porsche Exhaust 21/11/2012 at 06:07

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 7. melbourne airport sh 21/11/2012 at 06:16

  There is a new Barbie doll on the market – Crash Test Barbie . . . comes with car and brick wall

Comments are closed.