Media & Marketing Blog

Global Voices – иницијатива

Во еден мој претходен пост спомнав малку подетално за оваа организација, од пред неколку месеци и нивната значка е во мојт блогрол, но дeнес видов дека и Време во редовната рубрика Сајт на денот објавиле текст за оваа организација.

„Глобални гласови на Интернет“ е непрофитен проект за граѓански медиуми на Правниот факултет на универзитетот Харвард. Негова цел е собирање и агрегација на разговорите на глобално ниво, користејќи ги „блогерите-премостувачи“ (bridge bloggers).

Овој веб-сајт е интересен и за новинарите и за уредниците од покласичните медиуми, особено за добивање идеи за написи, како и за добивање претстава за она што се зборува во светот. Креаторите на сајтов исто така работат на создавање глобален индекс на блогови. …повеќе

Веќе подолго време имам идеа да поттикнам иницијатива за креирање на колаборативен блог на кој сите заинтересирани МК блогери од време на време би пишувале постови на англиски јазик со теми интересни за глобалната публика, а сепак врзани за МК, без разлика дали то ќе бидат оригинални или веќе објавени текстови.

Со цел, откако ќе го пријавиме на листата на Global Voices некој од уредниците да објавува (бендисува) некои од постовите на насловната страна, со што би вршиле промоција, не само на МК туку и на МБЗ

Има ли заинтересирани за идејава?

Technorati Tags: , , , .

10 коментари на “Global Voices – иницијатива”

 1. Razvigor

  Јас пружам поддршка, а би се приклучил со постови после месец дена.

 2. milozvucna

  се придружувам и јас…малку сум лимитирана во поглед на време но имаш e-mail на мојот блог, можеш слободно да ме контактираш.

  Поздрав

 3. Јован

  Дарко,

  ит дипендс. Ако се прави уште еден блог за онеправдани луѓе кој никој не ги разбира и се е еден огромен заговор против нив, а они од веквоната земја на култура и природа, тогаш јас би рекол „скип“.

  Од друга страна ако е искрен граѓански (поточно е-граѓански) обид за и од МК, тогаш супер, би сакал да помогнам.

 4. Tome

  Ја поздравувам идејата. Само мислам дека забелешката на Јован е на место. Иако, сигурен сум дека не е намерата да се формира таков тип на содржина.

 5. Darko156

  Јас немам конкретна идеаја што би била содржината, но сепак не мислам дека треба да биде типична пропагаторска или некако навредлива, туку едноставно да биде превод на се она што секој од нас го пишува во врска со МК а мисли дека ќе биде интересно да го дознаат и луѓе надвор од МК

  Мислам дека после некое време еден ваков блог ќе си изгради и свој идентитет, ќе видиме

 6. Darko156

  Блогот е напрвен

  MK speaks EN

  Доколку сака некој да биде дел од тимиот, слободно нека остави mail за да добие покана.

  Сите партиципатори добиваат admin овластувања, ве моалм бидете фер 🙂

 7. Ико

  Ако ви е во план да се покриваат и спортските настани од МК (на пример фудбалската репрезентација & stuff) јас сум за.

  И така веќе подолго време се спремам да почнам да пишувам на англиски на блогот. Коментирајќи на други спортски блогови од странство, добив доста посети однадвор…

 8. Darko156

  @ Ико

  Немавме некоја јасно издефинирана политика што се може да се става на блогов, но мене искрено не ми пречи да има и спорт, ама да биде повеќе ориентиран на вести, т.е. нешто што би било интересно и за надвор од мк, се разбира со лични коментари 🙂 инаку нама да биде регуларен блог пост 🙂

  ама во секој случај не сакам јас да одлучувам, нека остават мислење и другиве.

 9. Baju Bayi

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about Global Voices – иницијатива | К О Ðœ У Н И К А Ц И И .

Коментарите се затворени.