15 годишно момче поставува рекорди
во интернет заработка

Најава:
По објавувањето на постот за T-Home се рекалмира на facebook, стекнав ново интернет приајтелче од Македонија. Имењакот Дарко е десетина (и повеќе) години помал од мене, ама е дете на т.н. интернеет генерација. Заглавило момчето во водите на интернет маркетингот и веќе некое време функционира на глобалниот пазар.
Денес ме замоли да направам мал експеримент. Да биде гостин блогер на комуникации.нет и да објавам негов пост на негова тема. Епа еве:

Гостински пост:
Трагично е. Кога на некој човек ќе му спомнеш правење пари на интернет, сите викаат: Еј тоа ли bux.to, кликаш реклами, да бе сум го пробал тоа ништо посебно не е.

Две прашања: Има ли некој овде слушнато за INFORMATION MARKETING? Продавање дигитални продукти? Помош: Мулти билионска индустрија е.

Многу луѓе немаат слушнато за ништо од ова што го спомнав. Луѓе кои сакаат да почнат да заработуваат на интернет.

Затоа е и постов, да им помогне на тие луѓе да почнат…со еден супер бесплатен сајт.

Ако ме прашаат: Дарко, ако имаш еден сајт да препорачаш на секој почнетник кој сака да почне да заработува на интернет, кој би бил тој?

Без двоумење,

Thirty Day Challenge

Thirty Day Challenge е сајт чија цел е јасна: Заработи ги првите 10 долари на интернет. Зошто 10? Си забележал ли…повеќето сајтови кои ти нудат да заработиш пари се од типот: 2000 ДОЛАРИ ЗА 3 ДЕНА! ГАРАНТИРАНО!

Жими г**ов. Вистината е, ако беше лесно да се заработуваат пари на интернет, сите ќе го правевме тоа и ќе бевме богати. А тоа, како што гледаш и е очигледно, ова не е случај.

Вистината е, повеќето луѓе не заработуваат ни долар во првите неколку месеци. Така што 10 долари во првиот месец кога почнуваш е повеќе од голем успех! А има и една мала ствар што заборавив да ја спомнам…

Кога ќе заработиш 10 долари, се перцепираш себеси како “money maker”, личност што знае како да заработува. Ако можам да направам 10, зошто да не можам 100, 1000, 10.000, МИЛИОН?!?!?

Затоа топло го препорачувам сајтов на секој што сака да почне со ова. Јас лично имам другар од Скопје кој заврши ЕТФ (поздрав Војдан 🙂 ) и кој наместо да се вработи и да зема просечна плата од 300 евра сега работи онлајн и зема 2000 месечно од CJ и Clickbank.

Ако имате дополнителни прашања, прашајте во коментарите, ќе гледам да одговорам на секој кој е заинтересиран.

Поздрав,
Дарко (не darko156 🙂

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

21 Comments 15 годишно момче поставува рекорди
во интернет заработка

 1. Ванчо 30/07/2008 at 10:07

  Ум … ова што го прави 15-годишник е најверојатно нелегално.

  А второ, тоа што вашиот гостин немал време да го научи во животот (бидејќи е премлад) – е фактот дека нема бесплатен ручек! Некаде, зад некоја кривина, ќе го дочекаат поголеми ербапи од него и ќе му наплатат се` што „заработил“.

  Што ме доведува и до последната точка на моето размислување: колку и да звучи примамливо, сепак е тоа превара. Што се случува со вистинската креативност, со задоволството од тимска работа, со напредувањето?

  Инаку, има и полесен начин да се „заработи“ – комбињата со пензии на Македонски пошти!

 2. Darko Buldioski 30/07/2008 at 10:22

  Ванчо претпоставуваш работи кои не се кажани тука?

  Зошто си толку сигурен дека момчето не работи напорно? И дека брзо и едноставно заработува?

  Зошто автоматски ја затвори опцијата дека тој за да заработи мора прво да научи, да чита, да се образова во одреден дел од маркетингот и напорно да се обидува да заработи што е можно повеќе.

  Да пробува повеќе пати додека конечно не научи како се прави тоа.

 3. Dare 30/07/2008 at 10:52

  Ванчо не е "лесно" како што мислиш.

  Потребна е напорна работа и многу тестирање за да се види што работи а што не работи.

  Никој не спомна дека е воопшто лесно да се заработат пари на интернет. Треба работа. Едноставно сакав да го препорачам сајтот бидејќи е надобар начин да почнеш 100 пати подобар од bux.to и сличните глупави сајтови.

  Можеби ќе се најде некоја вредна душа…која има идеа да почне да заработува за живот на интернет и само сакав да му дадам добар темел за да почне. Тоа е се.

 4. AlekNovy 30/07/2008 at 11:32

  Haha, ovoj vanco e istiot sto go postirase ova i na kajmak 🙂

  Tipicen makedonski mentalitet:

  "ako nekoj zarabotuva pari, mora da e kriminalec, zatoa soberi si opasot, vraboti se u administracija i pij kafe so drugite jadejki gomna kakva e drzavata i politicarite"

  Samo ke mu go kopiram na vanco istoto sto mu go pisav na kajmak:

  =================

  Vordan, ocigledno ne go procita tekstot.

  Inace detevo go znam licno, ne da nema besplatni ruceci, nego godina dena sonce ne vide. Rabotese po 14 saati na den, i se si zasluzi sam.

  Sea go prasuvaat od kaj mu se parite… deka zivee u selo, pa kutriot ne moze da im objasni sto e internet a kamo li pa deka se pravat pari online 😀

  Ova e prvpat makedonec da stigne tolku visoko vo nekoja sfera na internet. Doprva ke bide eksponiran. Drzi vtoro mesto vo najgolemiot IM natprevar vo svetot.

  ==============

  Ocigledno e deka mr. vanco pametnjakovic ne go ni procital tekstot bidejki direktno vo tekstot se veli:

  "Жими г**ов. Вистината е, ако беше лесно да се заработуваат пари на интернет, сите ќе го правевме тоа и ќе бевме богати. А тоа, како што гледаш и е очигледно, ова не е случај.

  Вистината е, повеќето луѓе не заработуваат ни долар во првите неколку месеци. Така што 10 долари во првиот месец кога почнуваш е повеќе од голем успех!"

  Vanco, zema napisa komentar podolg od samiot post, bez da go procitas postot? I komentirase samo na titlot?

 5. AlekNovy 30/07/2008 at 11:57

  Samo sto go vidov ova:

  "Што ме доведува и до последната точка на моето размислување: колку и да звучи примамливо, сепак е тоа превара. Што се случува со вистинската креативност, со задоволството од тимска работа, со напредувањето?"

  hahahaha 😀 Tibam, tipov totalno nemal pojma na sto komentira 🙂

  Internet marketingot ne samo sto bara kreativnost, tuku ne mozes ni da prezivees za leb da zarabotis ako ja nemas.

  Timska rabota – ne postoi nitu eden edinstven uspeh vo internet marketingot koj ne e baziran na timska rabota, vprocem linkot sto go postirase dare E SAJT ZA GRADENJE TIMOVI!

  Napreduvanje – 🙂 No koment 😀

  Vanco, mala preporaka sto postoi vo nekolku religii i filozofii (ne pravi pretpostavki, zasto samo ke ispadnes budala).

  Ne proektiraj sopstveni zamisli na rabotite, zasto ne samo sto e arogantno tuku e i opasno.

 6. Ванчо 30/07/2008 at 14:02

  Алек, опасно е да трчаш со ножици во раце.

  Сопствените замисли не само што не се опасни, туку и пожелни. Е сега, начинот на кој ги изразуваме … тоа зависи од домашното воспитување.

  И без оглед што ќе кажете, 15-годишни деца не треба да се занимаваат со вакви работи.

  Бркајте девојчиња, ебаве беља, се` ли треба човек да ви каже!

  (Успат, овде се користи нешто што се нарекува „кирилица“. Користи ја и ти.)

 7. Dare 30/07/2008 at 15:40

  Ванчо извини али кај пишува правило дека 15 годишни деца не треба да се занимаваат со вакви работи?

  Зашто вакви предрасуди.

 8. Dare 30/07/2008 at 15:59

  Ако Бил Гејтс или познативе луѓе ти го слушаа советов и на 16 години не почнаа да се занимаваат со нешто што многумина во тоа време не го разбирале…тешко на светов што ќе беше…размисли малку какви совети даваш.

 9. Ванчо 30/07/2008 at 18:25

  Драг мој Даре,

  Погрешно си разбрал дека сакам да те омаловажам. Напротив, мило ми е што постојат млади како тебе кои сакаат да работат и да заработуваат и притоа не се штедат.

  Добро е што си ги заработил парите, кои и си ги заслужил – 14 часа дневна работа навистина ти даваат право на нив.

  НО!

  За да бидеш било што во животот, треба да поседуваш сет на вештини за она што ќе ти биде професија – без оглед дали ќе бидеш доктор на науки, занаетчија или успешен интернет претприемач.

  Треба да имаш познавање за тоа како функционира светот во кој ќе работиш, кои се твоите права и обврски. Да не споменувам дека пред се`, треба да имаш образование со кое ќе можеш да го постигнеш тоа.

  И не само за да бидеш успешен бизнисмен, образованието ти треба за да бидеш успешен и на други места: во општеството, меѓу пријателите, а еден ден и во семејството.

  Животот најмалку се состои од успехот изразен во пари (иако и тоа помага, нели 🙂 ).

  Тоа што јас го мислам е дека во овој момент од твојот развој треба да се посветиш повеќе на она што ти е примарна обврска – образованието, социјализирањето (на нашки – друштво и девојчиња) и созревањето.

  Е, откако завршив со дробењето за животот, малку и затоа зошто сметам дека е нелегално да заработуваш пари на твојата возраст.

  Бил Гејтс отворил компанија дури откако наполнил 18 години.

  Има и причина зошто се бара претприемачот да биде полнолетен – затоа што ако направи некому штета или прекрши закон, да може соодветно да одговара пред законот.

  Еден закон кој досега сигурно си го прекршил е оној за данок на приходи. Значи, за секој приход, без оглед како си го остварил, треба да платиш данок. Дали си платил? Со сигурност можам да тврдам дека не. Зошто сум сигурен? Затоа што малолетници не можат да се пријават во УЈП како даночни обврзници.

  Го споменуваш како пример твојот пријател кој од некакви рекламни сајтови заработува пари. Фино. Но тој завршил факултет. Полнолетен е. Одговара за своите постапки пред своето семејство и пред законот.

  Дали си ги прочитал страниците наречени „Legal“ и „Policies“ на посочените сајтови? Дали таму си видел дека со нивното користење преземаш законски обврски и дека одговараш за евентуалните причинети штети? Што ако – ете, несакајќи – прекршиш некое од правилата. Јас ќе ти кажам што: нашата полиција (каква што ја дал господ, со пола памет), по пријава од Интерпол ќе ти направи упад во 4 сабајле и ќе ти ги одземе сите компјутери и принтери. Татко ти ќе го стрефи шлог, мајка ти ќе добие нервен напад. Иди ти после докажи дека си бил во право.

  Затоа, драги мој Даре, насочи си ја енергијата во нешто што е соодветно на твојата возраст.

  Ако те интересира информатика – учи да програмираш, стани експерт за Фотошоп, научи како се конфигурира домашна мрежа, стани гуру за заштита на системи од вируси.

  Шмекај се со девојчиња, пишувај текстови на твојот блог, научи да се бричиш, положи тестови за возачки, биди активен во некоја организација, научи да свириш на гитара (за да бидеш главен фраер на плажа – тоа сеуште пали), стани Ди-Џеј…

  Еве, на пример, дали знаеш што треба да кажеш на некоја девојка која ти се допаѓа и сакаш да излезеш со неа?

  – „Заработив пари на интернет!“ 🙂

  Не, треба да и` кажеш (без многу треперење во гласот) дека ти се допаѓа, да ја прашаш од која галаксија ги украла очите и дека би сакал да излезете заедно.

  Што знам, сигурно ти звучам старомодно, но верувај, еден ден ќе се сетиш на ова, сигурно.

  Срдечен поздрав од чичко Ванчо!

  П.С. Да ти кажам само дека и мојот син има 15 години, па ова што ти го пишував не е баш дека не знам што зборам – имам дома на кој да се вежбам :)))

 10. Dare 30/07/2008 at 19:19

  Еј здраво Ванчо. Само две работи

  1. Имам 17 а не 15 години. Текстот беше повеќе напишан 15 колку да привлече внимание 🙂

  2. Да ги правам тие работи социјализирање, ДЈ 🙂 …имам и блогови неколку

  3. Ги имам прочитано тие privacy polices и знам дека не е толку екстремно колку што пишуваш дури и во Америка ако не се плати на IRS данок ти пуштаат фина опомена а такви екстремистични влегувања дури после 4-тата или 5-тата опомена. И да, мораш да заработуваш над 1000 долари месечно за да плаќаш данок. Другар ми што прави по 2000 долари го работи ова година дена ни се има пријавено во државен завод или како и да се вика тоа место.

  МАКЕДОНИЈА не е Америка. It doesn't give a shit about you 🙂 Барем тоа го сватив.

  4. Од мајка ми имам картица специјална за интернет од стопанска…така што родителите на тоа дете знаат за него.

  5. Не работам 14 часа на ден (лол, Алек малце го претера со ова). 3-4 максимум фокусирано време завршуваш повеќе отколку за 30 нефоксирано…

  6. Изгледа ти ме свати дека цел ден го поминувам пред интернет. Повторувам: ТОА НЕ Е СЛУЧАЈОТ.

  7. Многу сериозно го сваќам образованието…посериозно отколку што мислиш. Меѓутоа знам дека нашето школство е скоро (целосно) во пропаст и затоа учам од книги, сосема други книги кои ми нудат практично знаење. Ајде биди малку посериозен…колку ти помогнало училиштето да бидеш успешен ?

  8. Ја често ги вреѓам девојчињава и кажувам не ме заслужуваш малку ти се зацрвенети очите и пак се попалува…чудно =) Комплиментите работат али не толку ефективно зашто секое 1во машко ги кажува истите досадни работи 🙂

  Поздрав

 11. Ванчо 30/07/2008 at 20:01

  Па, 17 години е друга работа … иако, тоа што го кажав сеуште важи за најголем дел од малолетниците.

  Блогов, барем во моите очи, изгуби на кредибилитетот со тоа што погрешно прикажа еден од клучните факти – возраста на наводниот вундеркинд.

  Нема повеќе да ги читам.

 12. Dare 30/07/2008 at 20:10

  Еј ванчо guess what…знам 3-4ца кои имаат 15 години и се бават со ова и им иде одлично..сепак некои од работиве што ги кажа не се точни како на пример со образование се се стекнува…бс..

  не разбирам…можеш да се храниш во весниците со 100 лаги што ги кажуваат секој ден…а неможеш да поднесеш една лага за еден обичен БЛОГ ТИТЛ?

  Неможам да те разберам….

 13. sead93 30/07/2008 at 20:50

  Сега јас да не го бранам нешто Дарко 🙂 (darko156) само мојот (искрен) став: дечкото (Даре) се претстави како 15 годишен при преписка со Дарко, па оттаму и насловот на постот. Дур самиот не спомна во коментар дека е нешто постар, ниту јас ниту Дарко не бевме при знаење дека има неточност за неговите години. Како и да е, ако има некоја критика во однос на ова, нека биде на сметка и душа на Даре, а не Дарко, 🙂 или блогот, барем јас така мислам. Инаку блогот Комуникации е отворен за соработка, објавување, и сл, за сите оние кои сакаат и се мотивирани тоа да го прават, но ако некој нешто преку тоа повреди или му замери на некого нешто, основната одговорност сепак е индивидуална и на самиот (изворен) автор на постот.

 14. AlekNovy 30/07/2008 at 21:02

  Vanco vanco vanco 🙂

  Prijavi me i mene vo UJP, ako postoela vo moe vreme. Pred 12 godini (sega imam 25) pocnav so prodazba na vizit karti, mojot prv biznis.

  "Ако те интересира информатика – учи да програмираш, стани експерт за Фотошоп, научи како се конфигурира домашна мрежа, стани гуру за заштита на системи од вируси."

  – Prevod: Stani rob isto kako mene. Zasto da rabotis nesto sto ti e interesno za 10x povekje pari i vozbuda i avanturi, koga mozes da bides IT-slave

  ——————-

  "Јас ќе ти кажам што: нашата полиција (каква што ја дал господ, со пола памет), по пријава од Интерпол ќе ти направи упад во 4 сабајле и ќе ти ги одземе сите компјутери и принтери. Татко ти ќе го стрефи шлог, мајка ти ќе добие нервен напад. Иди ти после докажи дека си бил во право."

  Sto treses zeleni be. Interpol ke obie vrata kaj nekogo bidejki pisuval tekstovi online 😀

  Cccc, vanco vanco vanco, pak se iznakuca drobenje pamet bez da voopsto procitas za sto se raboti.

  Ako go poednostavam internet marketingot toa bi mu doslo kao da te plakjaat za blogging.

  Eden tipicen IM model

  1) Pisuvas kniga na tema treniranje kucinja (na primer, ili vo sto i da se razbiras)

  2) Otvoras blog i pisuvas statii na temata (sozdavas massiven traffic)

  3) Ovie lugje ucat osobeno mnogu korisni raboti od tebe i gledaat deka si ekspert koj se razbira vo temava

  4) Pri kraj od blog-postot spomnuvas deka imas kniga (so link prema mestoto kade se kupuva)

  5) Onie koi se prezadovolni od tvoite informacii i besplatni tekstovi, se resavaat da ja kupat knigata.

  Vo prosek ako 100 lugje go citaat tvojot blog, 5-10 ke se resat da ja kupat knigata. Ako cini 20$, toa se 100$ do 200$

  Internet marketingot se sostoi voglavno vo pronaoganje nacini da dobies povekje traffic. Ako iljada novi zainteresiran lugje go otkrivaat tvojot blog mesecno, toa se 2000$.

  Win-win-win

  Rabotata na internet marketerot e da dade sto povekje vrednost (besplatni informacii, video itn) i da najde nacini da gi dovede do sto pogolem broj lugje.

  Ova se postignuva so:

  – Timska rabota -> sorabotka so golem broj drugi internet marketeri i megjusebno pomaganje i sozdavanje traffic

  – Kreativnost -> postojano pronaognaje novi nacin na sozdavanje traffic i privlekuvanje na lugjeto koi gi interesira temata (sopstvenici na kucinja)

  ——————

  Procitaj sto e toa passive income pred da drobis.

  Glavnata poenta e ova, dare vekje ne raboti 14 saata na den… bidejki ova e avtomatiziran biznis. Treba da rabotis 14 saata na den za da go postavis vo dvizenje, posle sam si raboti.

  Jas licno rabotev 3-4 meseci ko stoka, ama od togas ne sum doprel nisto, uste gi zemam istite pari.

  Toa e razlikata megju aktiven i pasiven income.

  Aktiven income: Rabotis x, i dobivas y. Imas rabota primer od 8 saati i dobivas 20,000 denari

  Freelancer: Za sekoi x saati, dobivas y pari. Ako odrabotis 3 proekti dobivas 300 evra, ako odrabotis 6 proekti, dobivas 600 evra. +

  Pasive Income: Gradis odreden sistem koj dava x vrednost na lugjeto, i tie na sistemot mu davaat y vrednost za vozvrat.

  Primer: Gradis restoran so odlicna hrana. Na pocetokot se skapuvas od rabota dodeka da gi najdes pravite lugje i da go postignes odlicniot kvalitet na hrana… I se skapuvas od rabota dodeka da se procue. Se pozajmuvas od lugje, se boris i izdrzuvas. Toa moze da trae godina-dve…

  No stom se procue, stanuva pasiven income bidejki se sveduva na menadziranje. Mozes 5 godini da ne izlezes od doma, i pak ke zarabotuvas isto na mesecna baza.

  Internet Marketingot e nesto slicno na gradenje restorani.

  Ti bez da se informiras, avtomatski pretpostavi deka e slicno na ograbuvanje banki ili prodavanje bilki i prevari na stari babi.

  Sto kazuva toa za tebe kako covek?

  Ako prvata pomisla koga ke cues deka nekoj zarabotil pari ti e "nesto ilegalno, prevara"… sto kazuva toa za tebe kako covek?

  ————-

  Piramidalni shemi – kakvi piramidalni shemi be?!? Kako ocekuvas nekoj seriozno da te sfati ako nemas pojma za sto zboris?

  Od internet marketing do mlm, ti e razlikata kao od pienje orange juice do smrkanje droga.

  Covece, so 1/3 od vremeto sto ti bese potrebno da se iznajades trici, mozese da ides i da istrazis za sto zboris.

  Ama ti ocajno imas nekoja agenda da solis pamet.

  ———

  Imas sin od 15 godini – ? Kako e ova relevantno, osven emocionalna proekcija. Ja imam komsija so zeleni oci, toa mi dava prava da im drzam lekcii na site lugje so zeleni oci?

  ———-

  Obrazovanie – Mene iskreno me nervira sto tolku dobro mu ide skoloto na dare bidejki mislam e gubenje vreme.

  Prvenec e na svojata generacija spored ocenkite.

  Jas licno sum magister, no toa e zatoa sto ja obozavam svojata nauka i znam kako da gi odelam edukacijata od drugite delovi na zivotot.

  ———–

  "Треба да имаш познавање за тоа како функционира светот во кој ќе работиш, кои се твоите права и обврски. Да не споменувам дека пред се`, треба да имаш образование со кое ќе можеш да го постигнеш тоа.

  И не само за да бидеш успешен бизнисмен, образованието ти треба за да бидеш успешен и на други места: во општеството, меѓу пријателите, а еден ден и во семејството."

  Dosta arogantno malo covece si ti. Mislis deka go imas toa pravo da ja proektiras svojata licna realnost vrz drugite.

  "Kako funkcionira svetot" —> Moite vrednosti i moralni sistemi i sfakanja na svetot.

  "Treba da sfatis kako funkcionira svetot" ->

  Treba da bides ist kako mene

  …и да станеш овца како мене која ќе пропагира дека за деца до 18 години само образование треба и вакви 'сериозни работи' не се соодветни на моја возраст"

  ============

  "образованието ти треба за да бидеш успешен и на други места: во општеството, меѓу пријателите, а еден ден и во семејството"

  Povtorno arogantna proekcija -> Koj rece deka ke gradi semejstvo? Od pet do deset procenti od heteroseksualnata populacija resava da nikogas ne gradi semejstvo, a ogromen procent od homoseksualnata i ne go gradi. Otkaj znaese deka ne e homo (ne e inace), ama ja imase ti taa arogancija site ovie raboti da gi proektiras vrz covek koj ne go znaes.

  IT – ekspert si, a ne go sledis razvojot na naukata?

  Gradenjeto semejstvo e vrednost na 20-tiot vek. Vo rok od 10-30 godini taa vrednost ke bide celosno otstraneta so odredeni napredoci vo medicinata.

  —————————–

  Megju prijatelite 🙂 -> No offense ti gi vidov slikite i go gledam nacinot na koj sto pisuvas… tezok geek so malo niva na socijalna kalibracija…

  Edukacijata ne samo sto ne te uci kako da se odnesuvas so prijatelite tuku drasticno ja namaluva socijalnata kalibracija.

  Vprocem, postojat nezamislivo golem broj istrazuvnja koi toa go pokazaa.

  Ona sto isto edukacionite sferi segde vo svetot go otkrija e deka nad osnovnoto nivo, EDUKACIJATA NEMA apsolutno NIKAKVA korelacija so uspehot vo zivotot.

  Znaci edukacijata pravi razlika pomegju siromasen i pocetna sredna klasa. No od pocetna sredna klasa pa nagore, edukacijata ne e nikakov faktor vo zivotniot uspeh i srekja, a vo mnogu sferi e negativen faktor. Socijalniot e eden od niv. Vekje e neoborlivo dokazan fakt deka postoi negativna korelacija pomegju nivoto na formalna edukacija i reproduktivniot uspeh… (so drugi zborovi socijalen uspeh).

  Edukacijata (tradicionalnata) nema za namena da sozdade uspesni i srekjni lugje, tuku dobri rabotnici…

  Dobri rabotnici koi rabotat nesto koe ne gi ispolnuva, potoa probuvaat da go komenpziraat gradejki semejstvo so partner so koj se pomirile (obicno fizicki ne e niven tip), za da potoa problemite od toj brak gi kompenziraat preku konzumerstvo (i vo ponovo vreme jadenje burek po blogovi).

  Procitaj gi Emotional Intelligence i Social Intelligence od Daniel Goleman – Tamu se spomenuvaat i imas reference za site ovie istrazuvanja.

  Speaking of which – Dosega dare ima prociteno pogolem broj knigi od pogolemiot broj doktori na nauki vo makedonija. Sekoj vtor den mi preporacuva dobri dela od sociologija pa se do tehnologija.

  ————————-

  Brkanje devojki – Pak, no offense, ti gi vidov slikite i go gledam nacinot na koj sto pisuvas… tezok geek so malo niva na socijalna kalibracija… Odnosno poprilicno daleku od plejer.

  I jas i ti go znaeme sledniov fakt: Ne si brkal devojki kako mlad. Brojot na devojki ti e sigurno edno-cifren.

  Odgovori si go sam prasanjevo "zasto ides i na nepoznati onlajn i im kazuvas" – "brkaj devojki be!". Kompenzacija?

  Ironicno e deka go spomna ova, megjutoa… Edna od drugite raboti koi dare gi pravii zaedno so negoviot 18godisen prijatel (toj zarabotuva 10 pati povekje od dare) e sto se zanimavaat i so t.n. pua sektor. Toa e edna oblast kade lugje od celiot svet se zanimavaat so direktna i sistematska rabota so socijalnata intelegencija.

  Nesto kao mensa za seks.

  I dvajcata ( a osobeno 18godisniot) se ekstremno popularni i nikoj ne bi pogodil deka sedat na kompjuter pola den (stereotipi).

  Uspesni se vo site 3 sferi: edukacija (i formalna i avtodidakt), socijalen zivot i biznis.

  Kamo srekja na nivna vozrast tolku daleku da bev stignal. No internetot sozdava nova generacija na lugje koi se 10-20 godini ponapred od ostatokot od opstestvo.

  Toa se narekuva opstestven progres dedo (cicko ne ti soodvestvuva spored hronologijata na sfakanjata).

 15. Dare 30/07/2008 at 21:17

  Вака сеад и Ванчо работата е што ПОЧНАВ НА 15 ГОДИНИ! Па затоа така го именувавме титлот според датата кога сум почнал. Да не има забуна. Така што, ТИТЛОТ Е ВИСТИНА.

 16. AlekNovy 30/07/2008 at 21:17

  "Па, 17 години е друга работа … иако, тоа што го кажав сеуште важи за најголем дел од малолетниците.

  Блогов, барем во моите очи, изгуби на кредибилитетот со тоа што погрешно прикажа еден од клучните факти – возраста на наводниот вундеркинд.

  Нема повеќе да ги читам."

  Toj pocna so ova na 15 godini, vekje do 16 go bese postavil sistemot na noze. Inaku jas go predloziv titlot bidejki na tolku godini pocna i me zapozna na msn. Ne pisuva deka deneska ima 15 godini.

 17. sead93 30/07/2008 at 21:36

  @Dare/AlekNovy: Ok, fala za pojasnuvanjeto, da ne ima zabuni. Mislam deka godinite ne se najbitnoto vo postot, no diskusijata vie ja vodite, taka i se nametna, taka sto, toa e toa.

 18. Dare 30/07/2008 at 21:36

  Еве, на пример, дали знаеш што треба да кажеш на некоја девојка која ти се допаѓа и сакаш да излезеш со неа?

  – „Заработив пари на интернет!“ 🙂

  Не, треба да и` кажеш (без многу треперење во гласот) дека ти се допаѓа, да ја прашаш од која галаксија ги украла очите и дека би сакал да излезете заедно.

  Што знам, сигурно ти звучам старомодно, но верувај, еден ден ќе се сетиш на ова, сигурно.

  ———————–

  извини ама неможев да се издржам. Ти ова…си го пробал на женски или премногу си гледал Холивудски филмови? 🙂

  Можеби работело така порано (NOT!) ама знам дека сега ќе ти се случат неколку слатки нешта ако некој те послуша да ги направи овие нешта…

  Од која галаксија ти ги украдоа очите? —незнам, венера? :D:D:D:D:D

  Најдобра реакција што можеш да ја добиеш е игнорирање 🙂

 19. AlekNovy 30/07/2008 at 21:44

  "Алек, опасно е да трчаш со ножици во раце.

  Сопствените замисли не само што не се опасни, туку и пожелни. "

  Ne rekov zamisli. Pogledni vo recnik. Rekov proekcii i pretpostavki.

  Pretpostavka: Gledas crnec na ulica i velis "ovoj sigurno e kriminalec"

  Proekcija: Gledas covek so kapce i velis "ovoj sigurno kelavee, pa zatoa nosi kapce.

  Ne samo sto ne se pozelni tuku se arogantni i nekulturni.

 20. Darko Buldioski 31/07/2008 at 09:48

  Бре, бре. Човек не смее да затвори една вечер компјутер.

  Ванчо (иако изгеледа нема да го прочита ова) има право да негодува. Насловот (а не титлот) наведува, ама не е невистинит. Ете гледам Даре појаснил.

  Туку, нивото на дискусијава ептен го сведоа ИМ експертиве на ниско. Тоа и за нив, особено за Алек не оди во полза. Добар дел од работите кои ги кажува држат вода, ама стилот на изразување базиран на лични навреди ич не е за почит.

  Би избришал некој од коментарите, ама нема нити еден цел кој би можел без грижа на совест да го скинам, а глупо ми е да едитирам туѓ коментар.

  Затоа како некое глупо соломонско решение, ќе ги затворам коементариве на постов, и ќе донесам интерна одлука дека во иднина коментари со директни лични навреди нема да толерираме, и се разбира коментари кои нема да бидат на темата нема да се толерираат исто така.

  Лично, жал ми е што една (како што може да се види од дел од коментарите) одлична тема, Интернет маркетинг, вака неславно беше отворена.

  Во секој случај, темата е одлична, ме радува што има луѓе во мк кои ја работат, и се надевам дека еден ден некој од нив ќе добие желба да направи нешто повеќе и на локален пазар, исто како што Даре имаше иницијално таква намера.

 21. Pingback: Блог заработка | К О М У Н И К А Ц И И

Comments are closed.