CNN креатива

Кога ќе се спомне CNN и неговата професионалност и неутралност, човек треба да отвори 4 очи 🙂 Оваа снимка е прикажана како „no comment“ снимка од синоќешните протести во Белград:

Од 00:00 до 00:18 секунди се снимки од некоја „неидентификувана тепачина“ во Букурешт, Будимпешта  (детали во коментарите на изворниот клип на Youtube, кој разбира романски унгарски:), како и од 01:10 до 01:22, се гледа и по квалитетот на снимката и колоритот дека сцените се уфрлени.

Каква фабрикација на реалноста, како од некаков филм, третокласен, нискобуџетен. Штета само што 99 проценти од оние кои го виделе извештајот на CNN ќе го запомнат како слики од Белград од синоќа.

И нашиот јавен сервис токму за оваа ТВ проценил дека треба да го пренесува и преведува она што тие го емитуваат. Бедотилак…

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

6 Comments CNN креатива

 1. Јован 30/07/2008 at 23:31

  Не е поврзано со постов ама ме интересира кој е меилот на Сеад…

  Пратив на sead93@gmail.com ама ми стигна авто-порака од гугл – The email account that you tried to reach does not exist…

 2. sead93 31/07/2008 at 08:46

  🙂 маилот е: sead.dzigal@newmedia.org.mk, некоја збунка сме направиле, поздрав.

 3. Darko Buldioski 31/07/2008 at 09:35

  Ама и ти си ја утнал 🙂

  Будимпешта, Унгарија е. 🙂

 4. sead93 31/07/2008 at 09:57

  Дарко се гледа дека си шетал по Пешта, ова у ствари беше тест за тебе :)) (се зезам)

 5. ig 31/07/2008 at 16:40

  toa e Belgrad

  Pisuva ZANDERMERIJA na policijacite odpozadi

 6. sead93 31/07/2008 at 16:48

  @ig: монтажата е од 00:00 до 00:18 секунди, како и од 01:10 до 01:22. Тоа помеѓу е Белград, не е спорно, значи не е целата снимка.

Comments are closed.