BlogOpen 2009 – eTvrdjava 2009

Оваа година, повтроно, на задоволство на голем број регионални блогери ќе има BlogOpen. Но за прв пат тој ќе биде организиран во склоп на друг сроден настан. Станува збор за еТврдина или во оригинал eTvrdjava, настан кој почнува да ја гради своајта традицја а се одвива во Ниш:

E-TVRDJAVA organizacija je produkt festivala E-TVRDJAVA 08. E-TVRDJAVA FEST organizovale su L2MEDIA, MEDIAPLAN i WEBEX koje svoje poslovanje baziraju na internetu i modernim komunikacijama. E-TVRDJAVA 08 promovisala je besplatne softvere, telekomunikacije, internet organizacije i portale, privredu na internetu, umetnost i muziku. U okviru E-TVRDJAVE 08 održan je i filmski festival FreeNetWorld, na koji je pristiglo 120 filmova iz celog sveta, a 15 filmskih ostvarenja koja su ušla u proces žiriranja, prikazana su na završnoj večeri festivala. Moramo naglasiti da je E-TVRDJAVA 08 imala odličnu saradnju sa medijima. …повеќе

Како што може да се види во програмата BlogOpen 2009 ќе се случува на 4 и 5 септеври. На моите неколку прашања, организаторите ми ги пратија следниве инфомации:

Festival promoviše otvorene tehnologije i samim tim je besplatan. Kotizacija će se naplaćivati samo za BlogOpen i iznosiće 500 dinara (oko 330 denara).

Što se tiče smeštaja, još uvek pregovaramo sa niškim hotelima o popustu koji bi odobrili za posetioce E-TVRDJAVE. Hotele možeš da pogledaš ovde http://www.nistourism.org.rs/index.php?fld=7&str=1 međutim, nemojte bukirati sobe još uvek dok ne preporučimo hotele na sajtu.

Значи, почни да планираш слобони денови и скромен буџет доколку планираш да бидеш дел од настанов. Програмата не е баш многу детална, но од она што сега може да се види таму мене привлечно ми изгледа и првиот т.н. e-media day.

Ниш не е далеку, се андевам дека сместувањето нема да биде скапо и дека оваа година ќе успееме за ова кратко време да се изорганизираме и да појдеме на BlogOpen2008 поголема екипа од онаа која беше лани, со белото комбе 🙂 Морав да го спомнам, едноставно, морав.

Update #1 Официјалните информации за BlogOpen 2009 може да се следат на официјалниот блог (сајт) http://blogopen.e-tvrdjava.com/ а работи и редирект од http://blogopen.eu. Информаците на блогот (сајтот) сеуште не се официјални, ова е тест верзија која треба да се доработи, вечерва беше избрзано промовиран линко 😉

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

8 Comments BlogOpen 2009 – eTvrdjava 2009

 1. Slavica 04/08/2009 at 00:12

  Изгледа инересно и најверојатно не многу скапо… Е па ајде, организацијаааа… Јас сум за!

 2. Deda 04/08/2009 at 10:41

  … i ja sum za ! 😛

 3. Darko Buldioski 04/08/2009 at 10:43

  @deda да поминеме од Бор да ве земеме? 🙂

 4. Deda 04/08/2009 at 10:46

  Opusteno, bitan je sledeci BlogOpen09 ! 😀

 5. Bobi 04/08/2009 at 17:21

  A ako sum go izbrisal blogot se smeta li deka sum bloger? 🙂

 6. Археоблог 04/08/2009 at 18:58

  Поздрав до градот Ниш и луѓето кои го организираат настанот. Сум била на eTvrdjava, навистина супер си поминав. Башка 3 години по ред со мојот ментор од Белград ископував локалитет во Сичево, па со сигурност знам дека нишлиите се ретко видени добри домаќини. Би ми било задоволство да бидам дел од овој Блогопен и сите негови придружни настани. 🙂

 7. Pingback: БлогОпен 2009 (еТврдина),Ниш » Археолошки дневник vol.2.1/2 ©

 8. Pingback: Конкурс за Blogopedia 2009 » Археолошки дневник vol.2.1/2 ©

Comments are closed.