101 #ПрегледВоПеток

Време е за нова етапа од #ПрегледВоПеток па како за прв преглед после јубилејниот еве што издвоивме:

5 причини зошто Snapchat

Иако (според мои знаења) Snapchat во Македонија беше многу попопуларна апликација пред 5-6 години, новите филтер трендови ја направија ин и во последнава година. А доколку сте бренд или работите за бренд и сте во потрага по нова платформа каде можете да го привлечете вниманието на генерацијата Z, еве 5 причини зошто Snapchat би бил избор за тоа:

  1. Оваа заедница е поинаква од другите – Snapchat нема „фичрс” како што се лајкови, коментари и споделувања. Snapchat е камера што се користи за креирање на кратка содржина со краток рок на траење, па поради тоа ја прави толку совршена за новата генерација. Тие немаат притисок да ја направат идеалната фотографија од себе знаејќи дека содржината што ја произведуваат нема да остане долго видлива. Ова е причина плус да кликаат и да прегледуваат видеа и фотки.
  2. Подобри ефекти и градење на бренд во исто време – Со Snapchat нема потреба од двојни стратегии и кампањи. Новата ТВ кампања може да се пренесе совршено добро на овој канал со што со добра адаптиција може да донесе и одличен ефект.
  3. Искуство – 77% од Snapchat корисниците велат дека вертикалните видеа го креваат корисничкото искуство на повисоко ниво. А што е поважно за бренд отколку поврзување со својата публика на нивен терен?

“Gen Z have a much higher recall of skippable videos than previous generations. They’re much more immersed in these experiences because the way they are exposed to ads has to be different.“

Maria Milenkova from Starling Bank UK

4. Содржината креирана од корисниците е корисна за дигитални брендови – Содржината што корисниците ја креираат во име на брендот е одличен начин да се пренесе пораката преку гласот на новата генерација.

5. Автентичност и различност – Snapchat е заедница што ја бодри и поддржува различноста и индивидуалноста. Ако прашате повеќе корисници на оваа платформа кое е нивното мото, повеќето ќе одговорат исто а тоа е “Биди свој“.

Youtube ја заменува класичната ТВ програма

Сметам дека нема потреба да ставам прашалник во насловот затоа што едноставно ова е вистината последниве неколку години. Youtube стана основен извор на забава и информација и тоа не само за помладата генерација, бројките го докажуваат тоа. Карантинот и новата светска ситуација секако ги забрза работите па новото гледање на Youtube видеа со стриминг на ТВ донесе нови поместувања и во однесувањето на корисниците онлајн. Интересно е што за време на карантинскиот период драстично се зголемиле прегледите на кулинарски шоуа, градинарски видеа и општо видео содржина што е посветена на учење на нови вештини а дури 180% раст е забележан во прегледи на видеа посветени на психичка релаксација и ментално здравје.

Предности и недостатоци на Reels

Дали вреди да се вложува во Reels, секако како бизнис одлука?

Reels е новиот начин на креирање и споделување кратки видеа во рамки на Instagram. После пост, стори, лајв и IG TV, Reels ветува многу кога станува збор за нови (ала TikTok) начини на изразување на креативноста.

Но, дали е паметна одлука да се инвестира во него толку рано. Вложувањето на време, труд и пари во нови платформи од страна на бизнис корисниците во минатото за повеќето од постоечките се покажало како оправдано. Една од предностите на Reels е едноставноста на креирање на содржината, нова опција е па стапката на досег и вклученост на корисниците овде е значително поголема иако на пример тоа може да биде истата содржина од Instagram и содржината е трајна. Но колку од предностите на Reels ги поминуваат недостатоците?

Дали канцелариската култура полека исчезнува?

Ако и на вас ви фали прво утринско кафе испиено во канцеларија, тогаш you are my people 🙂 Не ме сфаќајте погрешно, јас сум all for работа од дома, планина, камп, парк каде и да било сѐ додека работата е завршена. Но, дали новиот начин на функционирање и remote working ќе ја доведе канцелариската култура до истребување?

Постојат многу истражувања за тоа како целата таа филозофија на работење во рамките на еден тим, влијае на квалитетот на работата. Без силна врска помеѓу вработените и заедничка кауза на работењето, дали сѐ полека ќе станува бесцелно? Одлична парче текст на Campaign UK, вреди да се прочита…со кафе…на биро во канцеларија 🙂

Плаќање за линк во caption на Instagram?

Повторно се актуелизира темава дека Instagram планира да наплаќа за линк во опис на пост. Овој патент е поднесен во 2016 од страна на Facebook кога за активирање на линк во caption се бара извесна сума на пари преку pop-up известување.

Од Instagram известуваат дека ваква промена не им е во план за воведување и дека сега за сега ќе си останат постоечките начини на линкање, преку платена реклама или преку стори на верификуван акаунт. Секако “линк во bio” ќе биде секогаш овде за оние што немаат сина штикла до името на акаунтот. 🙂

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Sales Impact of Advertising” – new cartoon and post on the tension between long-term brand building and short-term direct response https://marketoonist.com/2020/09/salesimpact.html #marketing #cartoon #marketoon Lately I’ve been re-reading David Ogilvy’s 1983 classic, “Ogilvy on Advertising” to see how much has changed — and how much has remained the same — in advertising over the years. One constant is the challenge of how to measure sales impact in advertising, and the tension of long-term brand building versus short-term direct response. As David Ogilvy wrote, more than a decade before the first digital display ad: “For all their research, most advertisers never know for sure whether their advertisements sell. Too many other factors cloud the equation. But direct-response advertisers, who solicit orders by mail or telephone, know to a dollar how much each advertisement sells … I am convinced that if all advertisers were to follow the example of their direct response brethren, they would get more sales per dollar. Every copywriter should start his career by spending two years in direct response.” Four decades later, there remains an entrenched divide in marketing between long-term brand branding and short-term direct response. Exec Strategy Director at A&E DDB, Tom Roach, recently wrote an excellent essay called “The Wrong and the Short of it,” where he excoriates the false choice between long-term and short-term thinking in marketing, which he calls “wrong-termism.” Short-term performance marketing frequently gets a bad rap, but Tom points at that blindly following “long-termism” is also flawed. As he put it, “There’s always been a lot of magical thinking about the long term in advertising. That you can just do something big and expensive as a one-off, then close your eyes and cross your fingers and hope no one commercially-oriented asks any awkward questions for six to twelve months, until future sales start magically happening… “And whilst short-termism may give people a bad name within certain corners of the marketing world, it may actually be long-termism that gives some marketers a bad name within their organisations.”

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

И да ве потсетам, петок е, полека можете да преминете во пре-викенд mode 🙂

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.