BlogOpen 2008 – белото комбе во главна улога

Се изначитав импресии од прекрасниот настан кој се одржа изминатиов викен во Бор. И сега треба и јас да пишам како си поминав, а некако не ми доаѓа во глава се, затоа што беше многу и беше многу добро.Затоа еве неколку фрагменти, некои ќе бидат разбирливи за повеќемина, некои само за неколку. Се извинувам.

1. Обожавам да возам комбе. Најдобрите идеи се раѓаат во комбе. Комбе е права ствар. Уште ја немам фотката која се обидува да го долови тоа, кога ќе ми ја прати Окси, ќе ја ставам тука.

Еве го комбето 🙂

2. Нашава блогосфера си отвори “нов пазар” :). На самото отварање после првите поздравни зборови, Бане зборуваше за нашиов “Блогерај” 10-тина минути. Бевме 11, и бевме активни, оставивме впечаток. Каков? Па не е благодарно сами да се фалиме нели :), разгледај по другите постови врзани за настанов.

3. Бор и неговата околија се прекрсни. Луѓето зрачат со добрина. Домаќините (организаторите и газдарицата каде спиевме) ги заслужија сите пофалби. Наметнаа висок стандард, и веројатно оние кои ќе треба да организираат догодина ќе треба да се помачат. Секако резервна варијанта е пак Бор да организира, но се кладам дека во тоа сценарио догодина би имало најмалку дупло повеќе луѓе 🙂

4. Контакти, контакти, контакти. Многу, многу добри, многу искрени. А и како да нема многу контакти кога цела вечера беше покриена од организаторите, сосе пијачките :). Е добро де за струјата не беа тие виновни.

5. Некои од блогерите македонски, после настанов (барем додека се враќавме назад) се здобија со желба да бидат посериозни со своето блогирање. Не знам што тоа значеше за секој индивидуално, ама ме радува. Не за друго Драган во една прилика ме претстави како најсериозниот блогер во МК :), па вака може нема многу да се двојам по таа линија.

6. Следниот BlogOpen пак ќе одам.

До тогаш, барајте форки на Flickr, Facebook и на другите постови.

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

9 Comments BlogOpen 2008 – белото комбе во главна улога

 1. RainDog 06/10/2008 at 21:12

  Нисам веровао док нисам видео. 11 Македонаца/Македонки!

  Судбина организатора је да нема много времена ни за праћење предавања ни за дружење (Бане је посебна прича, тај се извлачи увек, али му опраштамо). Жао ми је због тога, али биће прилике. Контакт је успостављен, питање је времена када ћемо се опет срести.

  Хвала на лепим речима.

  П.С. Ма какво "белото комбе", био је сиви минибус, мајке ми. 🙂

 2. Anonymous 06/10/2008 at 21:27

  Нисам те помињао у посту, јер сам те више пута помињао у другим постовима 🙂

 3. Darko Buldioski 06/10/2008 at 22:39

  Уживај Драган. Се е во ред, мило ми што си дознал повеќе за нашиот Блогерај.

  За линкови има време, ќе си заслужам па ќе си добијам 🙂

  @RainDog бело беше, се колнам. со SK таблички :). Читав за вашето сиво 😉

 4. Deda 07/10/2008 at 10:10

  Zbog non-stop jurnjave, najmanje paznje sam posvetio vama iz Makedonije. Zao mi je zbog toga, ali sam neizmerno srecan sto ste uspeli da se organizujete i dodjete u Bor.

  Tako smo mi prosle godine isli u Novi Sad.

  Nadam se da je ovo druzenje pocetak jednog divnog prijateljstva sa divnim ljudima iz Makedonije .

  Ziveli !

 5. darko156 07/10/2008 at 10:29

  Деда, тебе така ти се чини. Не се секирај. Вие бевте тим, и како тим одлично се грижевте и за нас Македонците.

  Ова дефинитивно е почеток на поинтензивно пријателство 🙂 од пошироки рамери 🙂

 6. Suske 07/10/2008 at 12:19

  Прво, хвала вам што сте дошли у Бор. Најмање што смо могли да учинимо је да се потрудимо да вам буде пријатно. Надам се да смо били добри домаћини.

  Хвала и за овај одличан текст.

  Свако добро бам желим!

 7. gersanina 08/10/2008 at 04:07

  без твојата експертиза за возење Комбе ќе изостанеа многу возвудувања… следниот пат можеш и со Багерот

  сериозно, супер беше, домаќините вистински домаќини, гостите уште подобри 🙂

 8. Pingback: 2008 година на купче | К О М У Н И К А Ц И И

Comments are closed.