5 фази од животот на блогерот

Приказнава ја дознав наопаку. Пред некој ден го прочитав постот на Paul Bradshaw каде тој по спроведен мал експеримент утврдува и истакнува дека употребата на стрипови и инфографикони во онлајн вести ја зголемува посетеноста. Дел од причините се јасни:

Here’s why: cartoons are close to a universal language. You do not need to read English to understand them. The cartoons went around the world.
I say “close” to a universal language, because there is often a small amount of text. The effort to translate that is minimal, and that also presents an opportunity for bloggers to add value with a little effort – this is what bloggers in Spain, Romania and Iran, among others, did.

Е сега, откако го видов овој пост, се вратив да го видам тој што послужил како екперимент. И сфатив дека не е само заради тоа што е стрип туку и темата и нивото на информации е погодено, па си помислив, добро ајде со закаснувње да го пренесеме и ние тука. (не нема да испадне како Белгиските стрипови).

Нормално го замолив Сеад да го адаптира, тој е мајстор за тие работи, и еве подолу погледнете и препознајте се во која фаза од блогерскиот живот се наоѓате.

Автор на стрипот е Alex Hughes

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.

8 Comments 5 фази од животот на блогерот

 1. АлИв 20/10/2008 at 09:48

  хахахаха

  Гостин во Јади бурек

  Браво.

 2. darko156 20/10/2008 at 09:49

  Можевме да пишеме колумнист во Неделно Време ама тоа е старо 🙂

 3. Bisera 22/10/2008 at 11:14

  Stripot e genijalen. Jas imam blog koj ne e funkcionalen veke nekolku meseci, no ne poradi gorenavedenite pricini. Ne. Jas si imav obvrski:ja kucav diplomskata na tema onlajn novinarstvo i "ja koristam ovaa prilika da mu se zablagodaram"na timot ili personata ( ushte ne sum na cisto) koi stojat zad komunikacii.net.

  Golema databaza na zadovolitelni podatoci koi moze duri i eden diplomec- ka (:) ) da gi eksploatira do beskonecnost.Fala mu na Boga , se baraa 50tina stranici. A za blogovite i elektronskite vesnici i drugite "artefakti" na www novinarstvoto vo Makedonija posvetiv okolu 10%, shto e prilicno solidno ako zememe v predvid deka ocekuvanjata mi bea daleku poskromni.

  I ushte ednash "fala" za indirektnata pomosh i contribution vo mojot Capstone, sekako da ne ja izostavam vo mojava blagodarnica i studijata za elektronski vesnici(na Budliovski).

  You are doing a hell of a job!

  Golem pozdrav ,

  Bisera

 4. Darko Buldioski 22/10/2008 at 12:10

  Бисера, немаш поим колку многу се радуваме на вакви работи. ептен. Автори на блогов се двајца, Јас (ДБ) и Сеад – види горе во менито автори.

  Фала за комплиментите и се надевам дека нема да застанеш тука со темата. ние нема сигурно да застанеме. доколку сакаш и мислиш дека може твојот труд да биде споделен со другите слободно пиши, комуникации.нет стои на располагање.

  А со оглед на тоа што јас сега држам предавања токму за онлајн новинарство на Њујорк Универзитетот, со задоволство би сакал да ја прочитам твојата дипломска.

 5. Bisera 22/10/2008 at 18:59

  Mr. darko156, It would be an honor!:)

  Samo moram da napomenam deka gi izostaviv podcast-ovite, i tuka si belezam eden sredno golem minus,no takvata odluka se dolzi voglavno na otsustvoto na ovaa varijanta ovde kaj nas.Ama totalno i apsolutno otsustvo.Ako ne sum vo pravo, demantirajte me .

  Ke baram e-mail adresa na sajtov, pa ke pratam edno PDF-ce, bas me interesiraat i Vashite komentari.

  Golem pozdrav,

  B.B.

 6. Bisera 22/10/2008 at 19:01

  Eve mi ja na Yahoo.Mala greshka vo cekori:)

 7. Pingback: Твитам професионално, твитам страстно | К О М У Н И К А Ц И И

Comments are closed.