153 #ПрегледВоПеток – Facebook менува име, Google endless scroll, MacBook Pro, Pixel 6

Името не го даваме! Добро… може да го смениме… а? Секако дека нема политика во нашиов преглед иако сме сред локални избори. Оваа недела започнуваме со хардвер и немаме толку многу линкови и вести… ама тие што ги имаме се „големи”…

Apple си ја призна грешката

Добро, не дека сега излегоа на сцена и рекоа, промашивме пред неколку години кога пуштивме лаптопи со тач бар или кога ги тргнавме буквално сите портови од лаптопите, ама со новата серија на MacBook Pro лаптопи не ни мораше да го кажат тоа, го покажаа. Со уште понови, засилени чипови кои требаше да ја земат славата Apple најави дека во новите модели го враѓа легендарниот MagSafe приклучок за полнење, враќа добар дел од портовите и го трга фамозниот тач бар.

Се останато е фалење колку се најдобри, најбри, најштетливи итн итн…

Ама да не раскажувам еве кондензирана верзија од последниот нивни настан ако досега не успеа да се изначиташ и изнагледаш на темава.

Google Pixel 6 и Pixel 6 Pro

Уште малку хардвер и готово… Google ги претстави новите Pixel телефони кои имаат малку различен дизјан кај камерите… мене вака на прва не ми се допаѓа… ама се е навика. Немав трпение да го гледам целиот настан само разбрав дека камерата им е со нов софтвер кој е даелку подобар кога треба да детектира лица со темна боја на кожа. Многу лесто во презентацијта се спомнува AI и сл. Еве скратено видео и од овој настан. Да не се мачите да читате 😀

Скролање без крај на Google search на мобилен

Важна вест за сите SEO експерти, SEO сервиси но и за сите кои се во допир со UX и UI. Google го смени начинот на кој се излистуваат резултатите при пребарување на својата верзија за мобилни уреди. Сега наместо пагинација има бескрајно вчитување кое веруваме дека ќе влијае на бројот на вкупните резултати низ кои ќе поминуваат корисниците.

Дали сега ќе може уште да велиме, на шега, ако сакаш нешто да скриеп стави го на втората страна на Google. Нема да има втора страна. Како ќе влијае ова на корисничките навики и на важноста на позиционирањето во резултатите од пребарувањата останува да видиме. Секако сега доминантен број од пребарувањата се случуваат на мобилни уреди.

Facebook го менува името?

Полека, без паника, нема да се смени името на самиот сервис/апликација… туку името на компанијата која стои зад него и зад уште многу други сервиси и производи. Знам, знам веќе почна да размислуваш како ќе ти се промени живтот од корен, како можеби сега е вистинското време да пробаш да се одвикнеш од него… ама за жал не е баш така.

По стапките на Google кои пред неколку години ја направија Alphabet Inc. така сега Facebook размислува да се преименува во Metavrse. Идејата на Марк е да се менува перцепцијата дека компанијата работи само социјални медиуми и да се стави фокус на поголемата слика и активности.

Facebook already has more than 10,000 employees building consumer hardware like AR glasses that Zuckerberg believes will eventually be as ubiquitous as smartphones. In July, he told The Verge that, over the next several years, “we will effectively transition from people seeing us as primarily being a social media company to being a metaverse company.”

Ројтерс има супер тескт во кој се обидува малку да ја расветли приказната околу тоа што точно означува терминот Metaverse и зошто сега станува актуелен.

Бонус линкови

Се читаме следниот #ПрегледВоПеток, дотогаш обиди се да измотивираш уште двајца да се претплатата на овој преглед 😉

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.