106 #ПрегледВоПеток

Неработен петок, за кого како. Новиот преглед во петок со сите новости од дигиталниот свет изминатава недела.

Нов Google Analytics

Милиони бизниси, големи и мали, се потпираат на Google Analytics за да ги разберат преференциите на клиентите и да создадат подобрo искуствo за нив. Колку повеќе трговијата се префрла онлајн и бизнисите под притисок го бројат секој долар потрошен на маркетинг, извештаите од алатките за дигитална анализа стануваат уште покритични.

За да може Google да им овозможи на своите корисници подобар ROI за нивниот маркетинг на долг рок, создадоа нов, поинтелигентен Google Analytics. Работи на механизам со машинско учење за да може автоматски да искористи корисни сознанија и да ви овозможи целосно разбирање за вашите клиенти. Дизајнот е оддаден на приватност, така што ќе можете да се потпрете на Аnalytics дури и кога индустријата се менува, како ограничувања на колачињата и идентификаторите кои создаваат празнини во вашите податоци. Новиот Google Analytics ќе ви ги даде основните согледувања што ви требаат за да бидете подготвени за тоа што е следно.

Microsoft создаде нов image-captioning систем

Microsoft изгради нов систем кој ги опишува фотографиите попрецизно отколку луѓето во ограничени тестови.

Моделот е додаден во Seeing AI, бесплатна апликација за лица со оштетен вид, која ја користи камерата на телефон за да чита текст, да ги идентификува луѓето и да ги опишува предметите и околината.

Моделот може да генерира „alt text“ описи на слики за веб-страници и документи, важно за луѓето со ограничен вид.

Instagram ги таргетира инфлуенсерите кои ги прекршуваат законите

Оваа одлука следува по истрагата на британското надзорно тело која откри дека платформата не ги заштитува потрошувачите од заведување.

Instagram, исто така, ќе ги пријавува и известува корисниците кои несоодветно ги означуваат своите објави со бизниси чии производи ги одобруваат.

Во Велика Британија, sвездите на социјалните медиуми треба да појаснат дали ги плаќа компанијата за да го промовира својот бизнис или не.

Тие честопати го прават тоа со додавање на хаштагот #ad во ваква објава.

Snapchat конечно им дозволува на сите корисници на iOS да ставаат музика во своите слики

Snapchat добро се снаоѓа со изборот да донесе музика и уште повеќе се подготвува за натпреварување со TikTok и Instagram. Компанијата објави дека корисниците на iOS ширум светот ќе можат да вклучуваат популарна музика во своите слики. Веќе им ја донесе одликата во Нов Зеланд и Австралија, и исто така, нагласија дека ќе има музика во повеќе региони оваа есен. Snapchat не споменува кога музиката ќе биде достапна на уредите со Android систем.

Snapchat не кажува колку ќе биде голем музичкиот каталог, освен што го нарекува „робустен и куриран“. Исто така, се вели дека зделките за лиценцирање покриваат песни од Warner Music Group, Universal Music Publishing Group, Warner Chappell Music, BMG Music Publishing и други.

Генерално, Snapchat доцни со носење музика на својата платформа, за разлика од другите платформи. Но, за да биде во чекор со своите конкуренти и да остане релевантен, иако само корисниците на iOS добиваат пристап на почетокот, мислам дека е океј потег.

Видеа кои планирам да ги гледам викендов

Бонус линкови

До следно читање! Убав продолжен викенд!

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.