67 #ПрегледВоПеток

Последен #ПрегледВоПеток за 2019 година. Затвараме со супер четива за изминатата декада и предвидувања за 2020. Идеме јако!

И ние вака 😂

Што ги одбележа 2010-тите

Изминативе 10 години се случија многу работи. Од touchscreen смарт телефони до duck face, од Facebook-Cambridge Analytica data скандалот до Trump изгласан за претседател на САД, еве неколку линкови со работи кои ги одбележаа 2010-тите.

Маркетери на годината 2019

Procter & Gamble, Target и Disney се само дел од гигантите кои сè уште успеваат да останат релевантни и да ја зголемат продажбата, во време кога стартапите се во фокус. Кликни на линкот подолу и види зошто овие брендови (и уште 7 други) се најдоа на листата “Маркетери на годината 2019” на Ad Age.

Трендови и предвидувања за 2020

И тука почнуваме со трендовите и предвидувањата за 2020 година. Како за почеток избравме супер вебсајт од соседна Србија. Тука можеш да ги најдеш сите трендови пред трендовите за сите работи диџитал.

Дигитален маркетинг

Нешто што нас најмногу не интересира како маркетери, што да очекуваме во дигиталниот маркетинг за 2020 година? Ова се must-read статии, едната од колегите од Netokracija, а другата на Econcultancy.

Оптимизација на пребарувачи (SEO)

SEO и SERP се два термини кои мене лично ми ја одбележаа годината. Сè уште релевантни и сè уште во главна улога за зголемување на посетеност и рангирање на Google, издвоивме два линка со предвидувања за 2020.

Контент маркетинг

Content is king. Тука нема збор. Постојано се појавуваат нови платформи за промовирање содржина, затоа е важно да бидеме во тек со она што е актуелно (и носи добри резултати). На линкот подолу ќе најдеш дури 90 предвидување на оваа тема за 2020.

Маркетинг на социјалните медиуми

Секојдневието на речиси секој social media manager. Изминативе 10 години се појавија толку многу социјални мрежи и апликации што не можеш да стигнеш да ги испробаш сите. На пример, Македонија се уште не е монетизиран пазар на TikTok, но се надевам ќе биде во 2020.

Првиот линк е краток overview за повеќето социјални мрежи, а подолу имаш и за некои од нашите омилени.

Facebook

Instagram

TikTok

Инфлуенсер маркетинг

Ми се чини дека ова е супер пример за термин што ја одбележа 2019 кај нас, толку многу што имавме Influencer Marketing panel discussion на AllWeb 2019.

Influencer Marketing panel discussion @AllWebMK 2019

Ајде да видиме што ќе нè чека во 2020.

Вештачка интелегенција (AI)

Можеби нема да владее со светот (барем не во скоро време), но AI се развива со брзина на светлината. Ако не ми веруваш, отвори го линкот.

Дојдовме до крајот на последниот преглед во петок за 2019. Како и секој пат, ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Убав последен викенд и нека не ви е понеделникот ваков!

View this post on Instagram

Mhm sve je hitno kako da ne 😂

A post shared by KLIJENT JE UVEK U PRAVU (@klijentjeuvekupravu) on

Особено за празниците

Се читаме во следниот преглед во петок, 2020 година! 😉

Секој петок во твоето сандаче: преглед на најактуелните маркетинг, SEO, SEM, UX, дизајн теми и линкови од претходниот недела.