Date Archives 2011

Топ 5 на комуникации.нет за 2011 година

Оваа година нема да правам избор на важни и влијателни постови, бидејќи секој читател сам си ги рангира истите, туку само со помош на Google Analytics ќе ги претставам топ 5 блог постови кои според бројките оваа година биле најпосетувани.

Continue reading

Внимавајте кому му ги доверувате сметките на социјалните медиуми

Fаcebook e одлична алатка за слушање, но таа е далеку од доволна. Интернет е далеку поголем од Facebook. За вашиот бренд или компанија се зборува и на други места. Раководењето на вашите сметки на социјалните медиуми мора да им го доверите на искусни луѓе.

Continue reading

The World of Social Media 2011 [video]

Користењето видеа за маркетинг се далеку од доволни, но се одлични за популаризација на дигиталниот маркетинг кон пошироката публика. Корисни се и за учење како се прави убава видео инфографика и се еден од најдобрите материјали за презентации и обуки.

Continue reading

#комкаст 32 – Комплетно посветен на LeWeb11

На гости ни беше Александар (@a_georgiev) кој заедно со мене (Дарко) зборувапе скоро еден час за она што се случуваше во Париз на LeWeb оваа година. Коментиравме за атмосферата, за содржината, за организацијата за вмрежувањето. Преслушајте го подкастот.

Continue reading

Интервју со Frederic Lardinois на тема блогови за технологија

Интервју со еден од најактивните (поранешни) блогери за ReadWriteWeb (со околу 1500 објави), сега со свој личен блог. Погледни го видеото за да дознаеш накратко како всушност функционираат големите блогови за технологија кои скоро секојдневно ги читаме.

Continue reading

LeWeb11 преглед на третиот ден

Последното од видеата снимени некаде низ улиците на Париз. Зборувам за третиот, и последен ден на овогодинешниот Le Web. Погледнете го краткиот осврт на настаните и презентациите од последните панели. На крајот, навистина вреди да се биде дел од овој настан.

Continue reading

Ramon de Leon човекот кој не продава пици

Ramon de Leon, човекот на Domino Pizza, пријатно ме изненади со својот и стил на презентација. Неговата приказна е одлична, уште поимпресивна е енергијата со која настапува и ја сподели приказната со присутните. Погледнете го видеото.

Continue reading

LeWeb11 преглед на вториот ден

Погледнете го краткиот осврт на вториот ден на Le Web. Малку преглед на презентaции, малку доживувања и многу добри совети. Имавме супер искуство со Uber. Го спомнавме и Bill Gross и неговите “Лекции од животот на еден претприемач”.

Continue reading

#комкаст 31 – Facebook Memology, Twitter трендови и акцискиот план на ЗНМ и МИМ

Четирнаесеттиот подкаст од втората сезона на „Комуникации“ заради зафатеност на двоецот Булдиоски-Кузевски, помина во целосна доминација на третиот член на тимот, Сеад. Во стилот на Мишко Талевски од најдобрите „one man show“ денови на Шутел беше презентиран колаж од актуелни теми, како на локален, така и на глобален план.

Во исчекување на освртите на Мите од Mobile Monday бр. 6 и ексклузивата на Дарко од Le Web, послушајте го подкастот и темите:

Facebook Memology 2011,

Топ 10 Twitter трендови за 2011,

Акцискиот план на ЗНМ и МИМ, и неколку други за да ја збогатата дискусијата.

Buddy Media на тема оптимизација на Facebook News Feed

Еден од ретките долови на LeWeb за кој нема видео стрим во живо на интернет се работилниците. Вчера зборував малку за нив, еве денес со задоволство ќе споделам едно видео од првата работилница дел од вториот ден на LeWeb која ја одржаа Buddy Media. Морам да признаам дека очекував малку повеќе, понапредни работи, но подоцна во разговор со Luca Benini, директорот на европскиот оддел на Buddy Media разбрав дека заради публиката тие одлучиле да одат со побазични презентации и покрај тоа што имаат што да споделат за понапредни корисници.

Погледнете го видеото па здравје може и ќе снимиме нешто со Luca па ќе го објавиме и тоа.

Патем на презентацијата зборува Nathan Jones, Account Manager од Buddy Media.

LeWeb: Bill Gross, Idea Lab – Лекции од животот на еден претприемач

Bill Gross е многу искусен претприемач кој си игра со големи идеи и пари веќе 20 години. Нависитна големи сервиси излегле од негови раце. Презентацијата негова на LeWeb беше навистина одлична и инспиративна. @Eniac се потруди да го срочи неговите совети во својот извештај во живо од LeWeb. Подолу еве ги препораките на Bill Gross

Foto from memeburn.com

Bil Kros je serijski preduzetnik, koji je tokom svoje karijere imao prilike da dobije investicije i do milijardu dolara. Rani preduzetnik, kao i većina Amera krenuo je već sa 12 godina sa prodajom slatkiša u školi da bi vremenom nastavio sa razvojem različitih proizvoda i kompanije, od industrije zvuka do softvera. Ispred IdeaLaba imao je priliku da investira u preko 300 kompanija, gotovo 900 miliona dolara!.

 1. Probajte da nađete tržište koje brzo raste
 2. Učenja kako da prodate, upoznate klijenta sa uslugom i objasnite mu čime se bavi je najvažnija veština koju morate da steknete. Jedan od najuspešnijih poslovnih poteza bilo je demonstriranje proizvoda klijentima u radnjama širom zemlje. Demonstracije približavaju rešenje koje nudite i daju vam više pažnje kod samih korisnika, što dalje vodi ka prodaji.
 3. Jurite za svojom strašću – radite ono što volite. Vođenje biznisa ima previše izazova da biste mogli da ih prevaziđete tek tako bez strasti.
 4. Fokus, fokus, fokus – uvek je bolje biti fokusiran, čak i ako izaberete pogrešan fokus. Bolje radite malo stvari jako dobro, nego previše stvari loše.
 5. Prepoznaj svoje prednosti – fokusirajte se na strukturu oko svojih prednosti i iskoristite ih sebi u prilog.
 6. Nemojte da gradite veću strukturu nego što je potrebna – biznis se brzo razvija, raste i menja. Budite spremni na promene, bolje je rasti sporo nego sigurno propasti.
 7. Izdržite dok tržište ne bude spremno – ako imate sjajnu uslugu ali tržište nije spremno za istu, izdržite dok ono to ne postane. Verujem da je lokalni primer Limunda najbolji da objasni ovu situaciju. Stisnite se, štedite novac i uspeh će doći onog trenutka kada tržište sazri za vaš servis.
 8. Morate da nađete ključne partnere – ako želite da pravite stvari koje će da promene svet, morate da nađete odgovarajuće partnere koji će tu ideju da podrže
 9. Testirajte, testirajte, testirajte – morate da znate da je proizvod koji izbacujete na tržište ono što korisnici žele, pre nego što potrošite novac no ono što niko ne želi.
 10. Učinite da korisnici uživaju u servisu – morate da ohrabrite korisnke da dalje promovišu vas servis, marketing zna da bude kratkog daha, korisnici su ti koji prave razliku.
 11. Svaka istina ima 3 faze – prvo je ismevana, onda je žestoko odbijana, da bi se na kraju se prihvatila kao očigledna. Ovo je proces koji traje, ali vredno ga je doživeti.

Очекувам во теков на денов да се појави видео од предавањето, што го објават, ќе го дополнам постов.

LeWeb11 преглед на првиот ден

Прегледот на првиот ден го направив во видео снимано некаде горе на Монмартр, малку е темна снимката но се слуша ОК. На самото видео ќе видите кој ме снимаше и кој ми помагаше ви прегледот. Но пред тоа видео има едно кратко видео кое го подготви @eniac рано наутро пред и да започне официјално првиот ден.

[дополнето] Што се зборуваше на LeWeb, ден 1 и ден 2


Благодарение на еден од поголемите спонзори Radian 6, односно Sales Force (сопственикот на оваа платформа) денес сме во можност да споделиме преглед на тоа што го одбележа вчерашниот прв ден од оваа конференција. Извештајот нуди преглед на најактуелните теми по неколку параметри. Нема да ги раскажувам, документот не е многу голем и брзо се листа.

Можеби, очекувано најспомнуван беше модниот дизјанер Карл Лагерфилд со кого и започна вчерашниот прв ден од годинашниот LeWeb.

Ден 2

#комкаст 30 – Super Swarm Фестивал, LeWeb и други теми

Foursquare Super Swarm Фестивал

Во овој подкаст немавме некоја централна тема туку зборувавме за неколку настани што се случија и што треба да се случат. Емисијата ја започнавме со дебатата за граѓански активизам организирана од граѓанското движење против полициска бруталност на која покрај мене учествуваа Мирка Велиновска, Никола Наумовски и Оливера Трајковска. Модератор беше Љубиша Арсиќ од Алфа ТВ. Дарко сподели повеќе информации за LeWeb а неможевме а да не го споменеме Super Swarm Фестивалот кој ќе се одржи утре во Рамстор. Симнете ја 13-тата епизода од втората сезона и преслушајте :).