Date Archives 2020

92 #ПрегледВоПеток

Требаше да пишувам преглед минатата недела, ама некако непланирано го заборавив, па Симона улета да ме спаси. Ама нема бегање оваа недела. И се разбира кога јас пишувам преглед (знам дека нема име горе на авторот и мора да скролнеш долу, ама работиме не редизајн на блогот, ќе гледаме да ја смениме и таа неправда 😉 значи, јас кога пишувам темите малку повеќе натежнуваат на страната на медиумите на сметка на маркетинг.

Ајде, читај и кликај.

Instagram на пат да го помине Twitter како извор за вести

Според податоците до кои дошле Reuters Digital News Report трендот на користење на Instagram за информирање на дневно ниво со години расте. И ако се погледне убаво графиконот наскоро може да очекуваме да го претекне Twiiter. Младите корисници до 26 години се клучот за овој тренд. Тие го напуштаат Facebook а во исто време си ја носта културата за повеќе консумирање на визуелна комуникација. Па затоа Instagram е решението. Со оглед на фактот дека на Insta не се клика на линк за да појдеш на инфорамативен сајт, овој тренд може да донесе интересни промени и во тој сегмент. Ќе видиме.

Америка размислува за блокирање на TikTok

Индија веќе го направи тоа, и заедно со TikTok блокираше и еден куп други апликации кои доаѓаат од Кина. Лесно е, само ќе изградиш наратив дека апликациите собираат податоци за корисниците кои потоа ги ставаат на располагање на кинеската влада и одма е полесно да блокираш, или не?

TikTok има директор Американец, тврди дека сите податоци за американските корисници се чуваат на сервери во Америка и дека ги исполнува сите пропишани норми за управување со истите, дополнително тврди дека нема да и ги дава на кинеската влада.

И на малите пилиња на гранка им е јасно дека во тек е специјална војна меѓу Кина и Америка, ама не верувам дека Америка може со кинески методи да ја победи Кина. Како и да е, забавно е да се гледаат демократиите како смислуваат начини да се борат со современите глобални компании, ама сега од другата страна на рингот.

Tinder растура во време на пандемија

По споделување на оваа вест во четот со колегите, следеше скриншот од приватен муабет со роднина од Германија каде се потврдува токму оваа вест. Во време кога, според мене, комплетно погрешно се форсира социјално место физичко дистанцирање, очигледно е дека луѓето си имаат потреби.

Според статистиката на Sensor Tower, компанија која ја следи економијата на апликациите за паметни уреди, изминатиов период Tinder се нашол на трето место, веднаш по TikTok и YouTube а пред Netflix и Disney+. Ок доста е за оваа вест, клик на линкот, за да не забегам јас подлабоко во моите теории зошто е тоа така 😀

Бразил доби закон за лажни вести, експертите се бунат

Во својата четврта верзија закон во Бразил сега и официјално го регулира намерното производство и дистрибуција на лажни вести и клеветничка содржина. Законот меѓу другото им наложува на интернет сервисите да чуваат некои содржини подолго време и да ги направат истите достапни на судот ако има потреба и дополнително бараат сервисите да бараат фото идентификација за да може корисниците да пристапат на своите акаунти.

Експертската заедница и сервисите за проверка на факти истакнуваат дека законот ќе биде контрапродуктивен и дека ќе има повеќе штета од корист.

Не сите медиумски бизнис модели трпат загуби во време на пандемија

Иако периодов е особено тежок за некои индустрии, изгледа дека на прва мисла никогаш не помислуваме на медиумите и новинарите. Тие исто така се под притисок на намалените приходи а секако во исто време се и под притисок за квалитетот на работата која треба секојдневно да ја испорачаат.

The Conversation, австралиски медиум кој комбинира академски истражувачи и новинари во производството на својата содржина, покажува дека нивниот бизнис модел е постабилен од другите во вакви времиња. Имено, тие имаат за цел да ги пренесат научните истражувања до пошироката публика и тоа се докажува како паметен пристап. Интересен модел во секој случај, особено кога локално гледаме како и оние медиуми кои беа повеќе насочени кон професионалност а помалку кон сензационализам, ги менуваат своите уреднички политики. Ама можеби и не е до медиумите, можеби е до донаторите?

Facebook дозволува да се креира публика врз основа на е-commerce активности

Да не мислеше дека овој преглед ќе остане без Facebook? Think again. Еве затоа на кратко, на крај, на англиски: in your Custom Audience options through Facebook Ads Manager, there’s a new option to create a listing based on ‘Shopping’.

The available options are:

 • People who viewed products
 • People who added any products to their basket
 • People who purchased any products

Ecommerce 4 ALL – бесплатна и едукативна веб платформа за е-трговија

Пред некој ден во јавност беше пуштена новата веб платформа, која им овозможува на сите потенцијални и постоечки е-трговци на едно место да стигнат до потребните информации за започнување и правилно водење на една е-продавница, вклучувајќи ги клучните аспекти во синџирот на е-трговијата како што се: регулатива, испорака и е-плаќање.

Дополнително, „E-commerce4All“ директно ќе промовира и успешни приказни од областа на е-трговијата, ќе помогне во справување со сивата економија во е-трговијата и транспарентно ќе ги прикаже сите сертифицирани е-трговци кои ги исполнуваат сите услови според регулативата во нашата земја.

Сега е активен првиот од петте модули на веб платформата, кој се однесува на регулативата, а во наредниот период соодветно ќе се објавуваат и останатите модули. 

Не заборавај да кликнеш и на

Бонус линкови

Место Marketoonist денес ќе ставиме видео вест за YouTube, прикладно нели 🙂

Се читаме во следниот #ПрегледВоПеток 🙂

91 #ПрегледВоПеток

Ми дојде редот порано од очекуваното ама не се жалам. Утрово ми започна некако стресно ама пишувајќи го овој #ПрегледВоПеток така убаво си се рекласирав, за мерак.

Почнуваме со домашна вест.

Time.mk со три нови верзии

Најпосетуваниот вебсајт за вести кај нас пушти три нови верзии како дополнување на стандардната со цел посетителите да бидат максимално информирани.

Промените што овие верзии ги носат е во рангирањето на вестите. Па така, во првата верзија лидер е најновата вест. Во втората и третата вестите се креирани користејќи агрегирани персонализирани подесувања на 17.000+ корисници поделени во две групи.

А кога сме веќе кај домашни вести, еве уште една не баш домашна ама што се однесува за нашата земја. DataReportal е сајт што нуди бесплатни извештаи за активноста на интернет корисниците. Во февруари годинава направиле извештај #Digital2020 за Северна Македонија. Бројките од истражувањето покажуваат колку интернет корисници имаме, колкумина од нив ги користат социјалните мрежи, колкав е бројот на мобилни интернет врски, итн. Интересен извештај.

Coca-Cola се вклучи во бојкотот против Facebook

Годинава не почна најдобро за Coca-Cola кога во април ставијa сè на пауза поради недостаток на ROI. Таман кога светот полека почна да се враќа во нормала, компанијата најави дека ќе ги стопира сите реклами на социјалните мрежи како дел од кампањата против Facebook наречена “Stop Hate For Profit”.

Coca-Cola оди еден чекор понапред за разлика од другите компании и ќе ги прекине сите реклами на сите социјални мрежи.

Starting on July 1, The Coca-Cola Company will pause paid advertising on all social media platforms globally for at least 30 days.

CEO JAMES QUINCEY

Дополнително, Quincey изјави дека ќе ги евалуираат своите стандарди и политики за рекламирање за да видат дали има потреба од внатрешни промени и што друго ќе можат да очекуваат од нивните партнери (социјалните мрежи) за да се отстранат платформите за омраза, насилство и непристојна содржина.

TikTok For Business за маркетери

Компанијата официјално ја лансираше својата нова платформа наречена “TikTok for Business”. Платформата ќе служи како дом на сите досегашни и идни маркетинг решенија за брендови. Сајтот ќе вклучува пристап до видовите на реклами како TopView што е всушност рекламата што прва се појавува кога ја пушташ апликацијата. Дел од останатите производи на оваа платформа се и Brand Takeovers, In-Feed Videos, Hashtag Challenges и Branded Effects.

Новиот ефект со вештачка интелегенција, “Branded Scan”, ќе биде исто така достапен. Digiday ги следи плановите на TikTok за вештачка интелегенција и очекува да бидат директен конкурент на Sponsored Lens и Word Lenses форматите на Snapchat.

Дополнително, TikTok ќе лансира и нов центар за електронска едукација. Во овој центар маркетерите ќе можат да дознаат повеќе за платформата и како да се рекламираат на истата. И последно, TikTok тестира уште една нова платформа наречена “Creator Marketplace” што беше најавена минатата година. Оваа платформа им овозможува на брендовите да најдат креатори со кои ќе соработуваат на кампањи (нешто слично на YouTube FameBit).

И Ikea експериментира со вештачка интелегенција

Ikea и нивната надворешна лабораторија за истражување, SPACE10, направија 18 различни дигитални искуства за корисниците како дел од новата платформа наречена Everyday Experiments. Секое искуство користи технологија за да им овозможи на луѓето да го гледаат просторот дома на малку поинаков начин.

Ikea беше еден од првите брендови што лансираше апликација со вештачка интелегенција заедно со Apple во 2017та. Корисниците на апликацијата можеа да си стават виртуелна софа и фотелја во дневната соба. Сега за сега, сите овие експерименти се само прототип и не би знаеле со сигурност дали и кога би биле пуштени за јавноста.

Заборави на едноставноста, новата ера на персонализиран дизајн е тука

Apple полека се оддалечува од идејата на Steve Jobs дека технологијата треба да е што е можно поедноставна за да достигне што поголем број на корисници. Во своето долгогодишно постоење и распространетост на секој дел од земјината топка, Apple сфати дека она што функционира за еден не значи дека функционира за сите останати.

Па така Apple им нуди на своите корисници можност самите да си го дизајнираат својот интерфејс. Наместо да го искорсти моментот да го унифицира дизајнот на своите уреди, Apple ја предава одговорноста на секој корисник поединечно. Ова и не е баш најидеално бидејќи повеќето од нас не можат да дизајнираат ни приближно добро како Apple.

Има доста проблем кои можат да настанат од оваа одлука ама да не зборам пред време. Да видиме како ќе се одвива почетокот па после може да направиме повторно муабет.

А кога сме кај дизајн, Spotify објави статија во два дела во која зборува за редизајнот на платформата. Доста интересен текст.

Бонус линкови

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок 🙂

90 #ПрегледВоПеток

Среќна 90ка! Пишувам преглед предроденденски, да се запомни! Пред да почнам со овој преглед, сакам да споделам еден статус кој го пронајдов на ФБ, да ми го разберете моменталното расположение:

“Почна изборната кампања. Ова ли е тоа што го викате “ретрограден Меркур”? ” – И.Ц.

Ќе затнам уши и ќе уживам во пишување на текстов! Voila!

Инстаграм го копира ТикТок?

Минатата година Instagram ја лансираше својата нова апликација Reels во Бразил, сега веќе достапна и во Франција и Германија. Апликацијата е слична на TikTok, односно служи за креирање видеа од 15 секунди, и има опции за едитирање.

Првата замисла за оваа апликација била само да се креираат видеа, односно како алатка за едитирање на видеа кои ќе се прикачуваат на Story или feed… но, сепак решиле дека сакаат да бидат во конкуренција со TikTok. Ништо ново за компанијата на Facebook.

Дали ќе им успее како што им успеа Snapchat да го урнат со Stories? Stay tuned.

Тиктокери со генијална идеја против Трамп

Не сакам прегледов да биде политички, но тајмингот е тој. Дефинитивно не можев да го пропуштам ова (генијално) случување за време на предизборните кампањи. Приказната почнува вака…

Си бил еднаш еден Тиктокер и дошол до идеја да направи онлајн регистрација за бесплатна влезница на митингот на Трамп во Тулса, а воедно да не присуствува. Ситуацијата се разврзала кога тој, истиот тиктокер, го споделил тоа со своите следачи, па и тие го направиле истото. На врв на се, им се приклучиле и фановите на К-Pop движењето.

Наместо 19.000 присутни на настанот, потврдени биле само 6.200.
Г Е Н И Ј А Л Н О!

Големите компании го бојкотираат Facebook

The North Face прв го бојкотираше Facebook со што ги стопираше сите буџети за реклами на Facebook и Instagram. Tие велат дека се против нарушување на човековите права и ширење на говор на омраза кој се случува на овие платформи. Најголем поттик да го направат тоа беше убиството на Џорџ Флојд.

На оваа иницијатива наречена Stop Hate For Profit се приклучија и други гооооооолеми брендови, како Ben&Jerry, Patagonia и REI. Тие велат дека се додека Facebook не донесе конечно решение за говорот на омраза на своите платформи, тие нема да се рекламираат на истите.

Facebook излезе со политички одговор дека работат и се фокусирани на решавање на овој проблем, но исто така велат дека ги почитуваат одлуките на брендовите.

Google со нова алатка – Keen

Уште една алатка од проектот за стартапи на Google, наречен Аrea120. Keen е идеја на маж и жена кои меѓусебно си споделувале содржини кои им се од заеднички интерес, па преку тоа дошле до идеја да направат алатка каде ќе си ги споделуваат содржините кои им се допаѓаат, но додатно истата да им предложува слични на овие.

Експертите велат дека оваа алатка е како Pinterest, но тие се разликуваат по тоа што Кeen користи Google Search и machine learning кои му помагаат при прикажување на содржина која е од интерес.

Тие за својата алатка велат, цитирам:

Ова е проактивна метода за создавање и откривање нови содржини.

Бонус линкови

Don’t freak out! Се гледаме во следен преглед! <3

89 #ПрегледВоПеток

Кафето во рака и #ПрегледВоПеток.

Facebook и Трамп во кавга

Кога вашата реклама е одбиена од Facebook поради било која причина, никој за тоа нит чуе нит разбере. Но ако сте Трамп и ви одбијат реклама на една од најголемите социјални мрежи во светот, тоа значи само едно – Марк ви го има фрлено окцето.

Имено, Трамп во комуникацијата на соушал за новата кампања за престојните избори, користи симбол на превртен триаголник. Трамп со ваквата кампања ги ословува припадниците на Антифа групата како терористи и екстремисти под изговор дека самите тие го користат тој симбол во своите протести. Арно ама, овој симбол е исто така користен и од страна на нацистите кога своите политички неистомисленици ги протерувале во концентрациони логори. Овде стапува на сцена една од најголемите непрофитни организации на евреите во САД со силно осудување и кревање галама. Овие другите пак – трампистите велат “Зошто не осудувате за користење на симбол кога вие имате исто такво емоџи?“

Се навлековте на приказната, така?

Facebook, Google и Twitter во борба со лажните вести за коронавирусот

2020 е и да, сѐ уште се бориме против лажните вести…ЕУ реши овојпат во борбата да ги вклучи и големите играчи Facebook, Google и Twitter.

Некако на сите ни дојде преку глава неизвесноста и нетрпеливоста околу целата ситуација, но силните влијанија на антиваксерските групи што делуваат на интернетот, опасно ја загрижува ЕУ во процесот на создавање вакцина против Ковид-19.

Како акција за превенција од ширење на невистини и дезинформации, ЕУ ги исконтактира најголемите имиња на интернетот со барање за извештаи поврзани со ваквата акција. Што ќе значи ова за иднината на огласувањето и какви ќе бидат новите правила што со сигурнист ќе се воведат ќе видиме…

Busines Inbox на Messenger

Бизнис пејџ администратори држете се, ова е една од поубавите вести поврзана за вас.

Коронавирусот донесе промени во сите сфери, дури и во работи за кои сѐ уште не сте свесни. Многу од бизнисите во светот од офлајн се префрлија онлајн, а оние што веќе практикуваа e-commerce не можеа да кренат глава од лава на заинтересирани купувачи. Инбоксот на Facebook бизнис страниците од 3 пораки на ден се наполни со минимум 30 и сето ова стана исклучително тешко за менаџирање. Од друга страна пак, корисниците станаа сѐ понетрпелливи да добијат одговор што побрзо.

Facebook најде решение како да им помогне и на двете страни. Добрата комуникација помеѓу бизнисот и корисникот носи продажба, продажбата носи пари а тоа секако е во интерес на Facebook.

Business inbox е сандаче кое ќе биде интегрирано во класичната месенџер апликација. Од едно место ќе може да се работи и да се комуницира приватно. Засега е пуштен само за iOS, но се очекува брзо да биде достапен и за Android.

Едвај чекам да видам како сето ова ќе функционира.

Undress to impress

Супер кул истражување што го отсликува феноменот на креирање на однесувањето на креаторите на содржина.

Дали Instagram приоретизира содржина што покажува голотија?

За целта на ова истражување, European Data Journalism Network and AlgorithmWatch ангажираат 26 волонтери кои инсталираат add-on во својот пребарувач, да заследат група на професионални креатори на содржина (храна, патување, мода, лајфстајл). Колкави се процентите на прикажување на содржина објавена од креаторите што содржи голотија во споредба со останатите објави ќе ве зачуди.

Not cool Instagram, not cool…

Регистрирај се за Search Marketing Expo – бесплатен вебинар

Биди дел од бесплатен вебинар посветен на еволуцијата на локалниот search, новостите во Google алгоритмот и како да привлечеш повеќе сообраќај, leads и продажби. Учи од сениор маркетери кои се дел од T-Mobile, Procter & Gamble, Microsoft и многу други.

You’re welcome 🙂

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Zoom Fatigue” – new cartoon and post on scheduling yet another video meeting https://marketoonist.com/2020/06/zoom.html #marketing #cartoon #marketoon “Zoom fatigue has me wanting a landline and a rotary phone,” Tammy Sun, Founder and CEO of Carrot, shared recently. Tammy spends 9 out of every 10 conversations on Zoom, 6 days a week. All meetings have started to default to video conferencing.  As have family reunions, happy hours, workouts, webinars, and just about every other social interaction. Zoom has become so ubiquitous that, by mid-May, Zoom had a larger market capitalization than the seven largest airlines, combined. If we’re not careful, particularly when sheltering in place, our calendars can get packed with nonstop Zoom calls. Aside from the sheer number of meetings, video conferencing changes how we process information.  It increases the cognitive load, as we strain to process nonverbal cues. Jeremy Bailenson is Professor and Director of the Virtual Human Interaction Lab at Stanford University.  He describes some of the effects of Zoom fatigue this way. “Humans have evolved to understand the meaning of something in the wink of an eye. Our species has survived because we can produce those signals in a way that is meaningful. Zoom smothers you with cues, and they aren’t synchronous. It takes a physiological toll.” As we work through the growing pains of working remotely, it’s a good time to ask ourselves how we work best, particularly how to use relatively new technology like Zoom. Not every communication requires a meeting and not every meeting requires Zoom.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме пак. 🙂 Бај.

88 #ПрегледВоПеток

Денешниот #ПрегледВоПеток изобилува со линкови за сечиј вкус. Верувам дека ќе најдеш нешто те интересира затоа скролај и читај.

Facebook со ознаки за медуми потпомогнати од државни пари

Facebook најави дека ќе додаде ознаки за објави на медиуми во сопственост на или контролирани од државата. Со ова ќе им даде до знаење на своите корисници за изворот на информациите што ги гледаат. На ваквите пејџови ќе им биде забрането да се рекламираат почнувајќи од летово.

Она што посочи Facebook е дека оваа ознака нема да ја имаат постови или пејџови што пишуваат статии на тема ‘state-controlled media’. Ниту пак постовите ќе бидат подлежни на надзор или проверка на факти.

Дозвола за вметнување слики од Instagram

Newsweek e сајт за вести кој е моментално во спор со корисник на Instagram поради нарушување на авторски права. И покрај тоа што искористената слика била вметната (embedded), компанијата не побарала дозвола за користење од креаторот.

Како резултат на целава ситуација, сопствениците на сајтови можеби ќе треба да бараат дозвола од корисниците на Instagram за користење на нивните слики за веб. Си имаме ние дел во преглед во петок каде споделуваме пост од Marketoonist. Дали можеби ќе треба да бараме дозвола од Tom Fishburne?

TikTok вети дека ќе ги промовира афроамериканските креатори

Во понеделник TikTok објави серија мерки што планира да ги преземе откако беа обвинети дека нивниот алгоритам не прикажува доволно афроамерикански креатори.

Дел од мерките вклучува и креирање “creator diversity council” со цел “recognizing and uplifting the voices driving culture, creativity, and important conversations on the platform”. TikTok исто така вели дека ќе ги преиспита стратегиите за модерација, ќе направи нов “user-friendly” процес за жалби и дека ќе направи нов портал за креатори што ќе ги прошири комуникацијата и можностите за пошироката заедница на креатори.

Twitter во обид да ги спречи луѓето да споделуваат статии што ги немаат прочитано

Twitter тестира нова опција на Android апликацијата која при ретвитнување на линк отвора прозорче што те прашува дали навистина сакаш да ретвитнеш линк што воопшто не си го ни кликнал да го отвориш.

Ова решение не е банирање на ваквите ретвитови. Напротив, дизајнирано да го стави корисникот во мислење за тоа што споделува на платформата. Дали би функционирало ова? Останува да видиме.

Велика Британија ќе прави свој 5G Club за да му пркоси на Huawei

Британската влада пробува да ги натера САД да формираат клуб од 10 држави – G7 нациите плус Австралија, Северна Кореа и Индиа – со цел да направат своја 5G технологија за да не зависат од Huawei.

Премиерот Boris Johnson изработил план за исфрлање на Huawei од мрежните оператори до 2023. Во меѓувреме кинеската компанија има дозвола да гради до 35% од мрежната инфраструктура.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Brands, Hashtag Activism, and a Time for Real Reflection” – new cartoon and post https://marketoonist.com/2020/06/hashtagactivism.html ”Now is not the time to be silent, neither is it the time to jump on a bandwagon. It’s a time for real reflection and care with regards to how a brand and its leaders stand by the black community at this time and move forward with real steps to end racism and injustice globally and not only on the streets but in their organizations too.” – Cephas Williams, founder of 56 Black Men As Cephas Williams put it, this is a “time for real reflection” that goes far beyond Blackout Tuesday. Mark Ritson wrote a powerful article this week titled “If ‘Black Lives Matter’ to brands, where are your black board members?” He wrote, “Companies need to become the change they are tweeting about. Walk the walk before you tweet the tweet.” Mark then shared example after example of brand communication supporting Black Lives Matter this week, contrasted with screenshots of the mostly white leadership teams behind those brands.  Ouch. That “Ouch” induced by holding up a mirror is part of this “time for real reflection.” That applies not only to the brands we work on and the organizations we work in but to us as individuals. I know I have more work to do personally — including diversity in the cartoonist collaborators I work with on client projects, the marketing voices I listen to, the brands I write about, fellow speakers I recommend to event organizers, and even the cartoon characters I draw. In recovery, one of the guiding principles is “progress not perfection.” When trying to make a change, perfection can be overwhelming.  Ultimately, we learn the most from our mistakes, and that’s what allows us to make progress. I think the “progress not perfection” principle can be helpful here too, if we’re truly honest about looking in the mirror, and not settling for what we see.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок 😉

Зошто не ја рамниме кривата?

Влегувајќи во четвртиот (???) месец од пандемиската криза може да се каже дека неизвесноста околу вирусот SARS-CoV-2 и болеста COVID-19 продолжува.

Во некои земји се зборува за втор бран или пак втор пик од првиот бран, кој всушност и не  завршил. Во Македонија бројката на заразени не се намалува ниту кон средината на јуни, додека во светот бројките варираат по региони или растат во земјите од јужната хемисфера. Ограничувањата за патувања уште се на сила во голем број земји и допрва претстојат олеснувања на овие рестрикции под услов пандемијата да почне да стивнува.

Пролонгирањето на кризата влијае негативно врз многу области, па покрај здравјето и психофизичката состојба на луѓето сериозно се засегнати економијата, односите помеѓу државите, политичкиот живот, медиумите и ред други.

Низ овој текст ќе бидат спомнати дел од причинителите за продолжувањето на кризата, а кои се поврзани со комуницирањето и медиумите. 

Кривата на стравот

Во еден од претходните текстови на овој блог за пандемиската криза беше напомнато дека „најопасниот вирус е стравот, а тој најмногу се храни со погрешни и лажни информации“. Стравот не само што опстојува низ оваа криза и неизвесност, туку и се зголемува. Кривата на стравот е во постојан пораст, но бидејќи е многу потешко објективно да се измери, за неа помалку и се зборува. Игнорирањето на стравот како фактор при справувањето со кризата резултира со тоа тој и понатаму да тлее, да расте или да се манифестира индиректно. Покрај вообичаените појави, како што се анксиозноста, неврозата, несигурноста и други негативни психолошки реакции, стравот влијае врз зголемена агресивност, а често се трансформира и во омраза и ирационално однесување. 

Начинот како се менаџира стравот во кризни ситуации многу влијае за тоа како населението се однесува и колку се придржува кон мерките за нивна заштита. 

Секако, за ова многу важен е и факторот време. Што подолго трае кризата, толку повеќе опстојуваат условите за пораст на стравот. Сепак, оваа пандемија покажува дека клучните општествени фактори, институциите и медиумите на пример, најчесто го користат стравот да го олеснат реализирањето на своите цели. Ова можевме да го видиме преку различни случаи каде институциите и нивните претставници, не само во Македонија, преку прес-конференциите често порачуваа: „Ако граѓаните не се придржуват кон мерките, ќе се зајакнат рестрикциите“, „Ако граѓаните не бидат дисциплинирани, ќе ги вратиме мерките“, „Непочитувањето мора строго да се казнува!“, и така натаму. Комуникациски и психолошки ваквите пораки можат да имаат позитивен ефект за почитување на мерките, но само ако се применуваат навремено и со ограничено времетрање. Ако овој тип на комуникација континуирано доминира, апелирањето спакувано со закани од рестрикции постапно ќе почне да губи ефект, а потоа преминува во фаза на контра-ефекти, односно го засилуваат непочитувањето на мерките и ирационалното однесување. 

Еден од острите премини во односот кон рестриктивните мерки во Македонија е регистриран и во истражувањето на ИОХН-С каде тој се нотира негде на почетокот на април. 

Еден од начините за зголемено ирационално однесување е игнорирањето на постоењето на вирусот и тврдењето дека тој не постои, што воедно е одбранбен психолошки механизам. Кога не можете да се справите со стравот и неизвесноста, одреден број луѓе се приклонуваат да веруваат дека тој и не постои, со што се обидуваат да го исклучат стравот од својата перцепција на реалноста. Друг тип на манифестација е страв од од изолација или стигматизација каде заболените во зголемен број почнуваат да кријат дека се заразени или дека се под ризик од зараза. 

Заканите со рестрикции и строги санкции по одреден период  почнуваат да делуваат негативно затоа што го зголемуваат стравот. Во рамките на кризните штабови и другите институции кои носат важни одлуки за основните граѓански права, како што се забрани на движење и начини на социјализација, покрај здравствени експерти треба да вклучат и психолози и други стручни лица од сличен профил.

Комуникациски пак пораките треба да бидат прилагодени и поразновидни, а не стриктно фокусирани на стравот како агенс кој ќе ги наведе граѓаните кон одредено однесување. Менаџирањето на постоечкиот страв е клучна одговорност на комуникаторот од што зависи дали неговиот глас ќе биде послушан или игнориран. Пораките треба да бидат насочени подеднакво кон развивање на солидарност и емпатија, а со тоа и во доверба во системот и институциите дека тие ќе ги заштитат граѓаните. Притисокот од рестрикции и медиумската наклонетост кон негативните примери (990 почитувачи на мерките не се вест, но 10 непочитувачи се вест) исто така влијае спротивно од чувството за солидарност и доверба во системот.

Медиумски неред

Медиумите во најголем број растечкиот страв и неизвесноста се обидуваат да ги конвертираат во поголема гледаност и читаност. Покрај триковите со кликбејтови со кои ги намамуваат исплашените посетители на своите сајтови, потоа лажните вести, манипулативните содржини и теориите на заговор, медиумите исто така почнаа да се натпреваруваат кој прв, пред официјалните информации, ќе ја објави бројката на новозаразени. Во соопштението на Советот за етика се детектирани најголемиот број од овие проблеми во работата на медиумите: 

„Советот за етика во медиумите (СЕММ) продолжува да реагира на зачестените случаи на неетичко и непрофесионално известување, а особено на ширењето шпекулации кај одредени медиуми во врска со пандемијата на коронавирусот. Едностраното и шпекулативното известување во вакви услови може дополнително да ја зголеми вознемиреноста и паниката и да поттикне нерационално однесување од страна на граѓаните“.

Омразата лесно се храни од постоечкиот страв и целата енергија, потпомогната од медиумите и социјалните мрежи, се насочува кон различни социјални групи, етнички и верски заедници, и преку нив се бара виновникот за кризата и за неизвесноста. Последиците се пораст на омразата и нетолеранцијата. 

Користењето на стравот од медиумите за поголема гледаност и читаност е како играње со огин. Работите лесно можат да излезат од контрола и да нанесат несогледиви штети за општеството. Потребна е голема одговорност, а стравот не смее да се инструментализира за вакви цели. Неопходно е да се најдат и разрешат причинителите на стравот за да се овозможи рационално однесување и позитивна комуникација, односно кога се упатуваат апели да дојде до нивно почитување. 

Зад омразата и ирационалното однесување најчесто стои некој страв. Нужно е да се разбере и отстрани стравот.

Политизација

Политизацијата мошне негативно влијае за дисциплинираноста на граѓаните во време на криза, дури и кога мерките се за нивна лична заштита, односно кога нивното здравје е јавното добро. Ако некој успех на одредена личност или институција се политизира, неизбежна е спротивната реакција, секој нивен неуспех да се предимензионира за политички цели. Работата може да се влоши и со фабрикување на пропусти или префрлање на сета одговорност врз нив. Со тоа се оформува маѓепсан круг на неодговорност каде секогаш за проблемите и кризата е одговорен некој друг. 

Македонија за жал влезе и во оваа штетна фаза со самиот факт што пандемијата ја затекна земјата во период на предизборие. Пандемијата и здравствената криза стануваат врвно политичко прашање и главна тема во меѓупартиската борба. Ова неизбежно наместо кон солидарност и социјална дисциплина, води кон поларизација и нетрпеливост. 

Потоа следат непочитување на законите, уредбите, рестрикциите, карантините и ред други мери и мерки. Граѓаните кои ги почитуваат мерките се чувствуваат неоправдано казнети поради оние кои не ги почитуваат и така во круг. Системот на пропишано однесување не може да се одржи кога оние што ги почитуваат мерките се чувствуваат како идиоти. Конечно, и тие креваат раце и стануваат „непослушни“.

Политизацијата влијае комуникациски да се исклучат оние кои се на другата страна од поставените партиски и политички линии на лојалност, и да се практикува ирационална непослушност. Медиумите кои го експлоатираат ова ја зголемуваат поларизацијата со објавување на потпалувачки и раздразнувачки содржини. Исто така, политизацијата влијае на „институционалното разногласие“, како во македонскиот пример каде различни гласови доаѓаа од Комисијата за заразни болести, Владата, министрите од власта и опозицијата во техничката влада, партиите, верските заедници, па дури и од стручната фела. Ваквото разногласие, кое често преминува во какофонија, очекувано влијае за појави на игнорирање или комуникациско исклучување на нивните пораки

Комуникациска проксемика

Македонија и регионот се наоѓаат помеѓу две поголеми култури, медитеранската и блискоазиската, каде комуникациските навики се многу наклонети кон физичкиот контакт. Многу од нив се прифатени и на Балканот, ракувања, гушкања, прегрнувања, собирања, заеднички гоштевања и слично. Кога довербата во институциите и медиумите ќе се наруши значително, на многумина не им останува надеж во ништо друго освен во потесниот круг пријатели и во семејството. Потребата од присна комуникација со нив се зголемува и поради стравот од изолираност предизвикан од пролонгираната криза. 

Во клучните препораки за заштита од вирусот, на пример беше вклучено „социјалното дистанцирање“ (social distancing), што создаде чувство дека другите се опасност за нас и дека мора целосно да се изолираме. Поточниот израз кој веројатно подобро ќе ја пренесеше клучната препорака е „физичко дистанцирање”, а не целосно исклучување од интеракцијата со другите. Долгото изолирање влијае врз потребата да се вратиме кон претходните комуникациски навики и статус квото пред кризата. 

Наместо заклучок

И конечно, важно е да се напомене дека сите овие проблеми или пропусти во системот не треба да се користат како причина за наше неодговорно однесување или за непочитување на мерките. Секој граѓанин носи дел од својата одговорност и треба да придонесе преку личната заштита и одговорност да се подобри колективната безбедност во текот на пандемијата.

87 #ПрегледВоПеток

Не само неработен, не само продолжен, туку и карантински… ама како беше онаа старана… и да врне и да вее, #ПрегледВоПеток мора да има.

Сакале или не сакале, оваа недела во глобалните теми на дискусија доминираат протестите низ Америка и низ повеќе други земји. Па соодветно на тоа и нашите линкови ги започнуваме од таму.

Blackout Tuesday

Во вторникот се случи т.н. Blackout Tueday, и голем број компании и корисници на социјални медиуми побрзаа да споделат црна слика на своите профили како знак за поддршка на оние кои протестираат ширум Америка во борба за надминување на расните неправди, кои сѐ уште се многу активни во таа држава.

Третата светска војна ќе се води со помош на… инфлуенсер маркетинг

Иван, на Нетокрација има одличен осврт за случувањата во Америка, но од сосема друг агол. Тој забележал дека најголемиот дел од случувањата таму ги следи преку влогерите и инфлуенсерите кои редовно ги следи. Па напишал супер коментар кој всушност ги става во централна позиција инфлуенсерите на социјалните медиуми како важни пренесувачи на пораките и ситуацијата во новото воено жариште во светот. И тука се отвара прашањето, колку може да им се верува? Колку може ние да ги примиме овие инфорамaции како релевантни? Колку може лесно или тешко да се манипулира со јавното мислење и перцепција за ситуацијата преку инфлунесерите? Интересен осврт, вреди да се читне!

Дали брендовите можат да кажат нешто за расизмот?

Секако, не се само инфлуенсерите кои сакаат да земат “piece of the action”, односно внимание, тука, сега веќе традиционално се и брендовите. Поучени од минатото и брoјните истражувања, кои велат дека мора да ги следат дискусиите кои нивните корисници ги водат на социјалните мрежи, брендовите мораа да најдат пораки со кои ќе бидат дел од целата ситуација. Ќе бидат дел, ама нема да бидат дел. Ќе зафатат страна, ама нема да зафатат страна. Ќе кажат нешто, ама нема да направат баш многу… Одличен текст на The Atlantic: Brands Have Nothing Real to Say About Racism

Google доби тужба за private browsing

Уште една во серијата тужби кои секојдневно го добива Google. Некако се навикнавме секој преглед да има по некоја. Овој пат во Америка компанијата доби тужба за следење на приватните податоци дури и кога корисниците го користат т.н. private browsing дел на прелистувачот Google Chrome. Сите знаеме дека не е баш приватно ова сурфање, ама… ете некој се охрабрил да покрене постапка, веројатно во очекување дека ќе направи „мрсна” спогодба.

Бонус линкови

Се читаме следниот преглед во петок, се надеваме без карантин и помалку лудории.

86 #ПрегледВоПеток

Прегледов ќе биде малце успан, ко јас цела недела… Но, ајде да размислуваме позитивно! За сите зависници од телефони конечно добра вест…

Facebook Creator Studio app конечно со schedule опција

Само што отворив очи, првото известување што го прочитав беше ова! До сега апликацијата немаше опција за закажување постови, па ова многу ќе им ја олесни работата на on the go маркетери (читај мене!). Единствено нешто што не ме воодушеви е тоа дека не може да се закажуваат постови со повеќе слики. 🙁

Twitter му направи fact-checking на Трамп

На 6 месеци до изборите, се чини дека социјалните мрежи сѐ уште не се подготвени да се справат со политичките дезинформации.

Твитер на почетокот на овој месец најави дека работи на ограничување на ширење на потенцијално штетни или лажни содржини со тоа што ќе им поставува етикети на тие твитови.

Прашањето беше дали Твитер ќе им стави етикета на многуте твитови на Трамп, а одговорот го добивме во вторникот кога претседателот Трамп твитна серија тврдења за потенцијална измама на гласачите, откако гувернерот на Калифорнија најави обид за проширување на гласањето преку пошта во Калифорнија за време на пандемијата COVID-19… и си доби етикета од Твитер за ширење на дезинформации.

Инспириран од тоа, Трамп потпиша наредба дека социјалните мрежи ќе бидат казнети за начинот на оценување на која објава е лоша а која добра бидејќи со тоа се спречува слободата и правото на говор.

Што мислите за ставот на Трамп, дали треба да се има слобода на говор на социјалните мрежи? Меч со две острици.

Google со ново рангирање на сајтови

Google најави дека ќе има промени со начинот на рангирање на редоследот на прикажување на сајтовите, со помош на Core Web Vitals.

Зошто го прави ова? Секако, за подобро искуство при користење на веб сајтовите, со тоа што новиот сигнал за рангирање се нарекува page experience signal. Во предвид ќе се земат неколку метрики како mobile friendly, safe browsing, HTTPS-security и intrusive interstitial guidelines.

Google им даде ран преглед на корисниците од досегашната работа околу ова, за да им помогне на сајтовите да се подготват за промените што доаѓаат.

Instagram со нова камера

Овој преглед не би бил доволно инфлуенсерски ако нема нешто со кое сум опседната, а тоа е Instagram. Посебно нешто што ме воодушеви во последно време околу Instagram (покрај сите проблеми со алгоритамот во последно време и проблеми при (не)објавување) е новата камера и опциите во неа. Викаат секое лошо за добро е.

Особено сум заљубена во Dual камерата, но за жал сѐ уште не е достапна за сите корисници, како и секогаш.

Ikea ме врати во детството

Ikea е позната по своите скици како да составиш нешто, но овој пат ме врати во детството кога градевме куќи на гости кај дедо. Целата кампања е инспирирана од пандемијата која нѐ затвори во 4 ѕида и е направена со цел да им биде интересно на децата дома.

Има 6 дизајни, односно секоја скица прикажува како да изградиш куќа, пештера, тврдина, камп, замок или купола.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Communicating in a Crisis” – new cartoon and post on the difference between empathy and sympathy #marketing #cartoon #marketoon Brené Brown once gave a talk that explained the difference between empathy and sympathy: “Empathy fuels connection. Sympathy drives disconnection … Empathy is I’m feeling with you. Sympathy, I’m feeling for you.” I see that empathy/sympathy divide in how organizations are choosing to communicate right now. A time of crisis is when it’s most important to show empathy and fuel connection. Yet it’s easier to show sympathy. Sympathy feels safer, because it’s doesn’t require being vulnerable. Yet we all can tell the difference. I think that’s why some organizations feel more out-of-touch than others. In a time that is particularly difficult for small businesses, this is one area where small businesses naturally have an advantage. Of all the communications the last few months, this very personal note from Hiut Denim founder David Hieatt on closing their factory in March is the one I remember. It included these lines: “There were tears. There was lots of looking at the floor. There was lots of silence. In these moments, you begin to see how much you mean to each other. “Sure, you moan and groan about this and that, but this is our community. And you may not always say it, but you really like each other. Yup, hard work is hard work, but it is also where the banter and laughter is. And heck, we are going to miss each other. “I promised everyone that I would make sure they had a business to come back to. That quote came to mind ‘I haven’t come this far to only come this far’… “And lastly, thank you for all your support. I know we made the jeans, but you built the company.” Hiut Denim shared this week, two months later, that, after re-opening the factory to make PPE, they reached a milestone of donating over 1,000 scrubs to the NHS. This is a good time for all organizations to think about how they can lead with empathy.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Се читаме во следниот преглед во петок 😉

85 #ПрегледВоПеток

Ако не си направил и објавил аватар на Facebook неделава, можеш да продолжиш да читаш #ПрегледВоПеток. За оние другите…не коментирам…вие си знаете…

Збогум “Цена во имбокс“

Откако жена му го шишаше, другарот Марк некако доби многу идеи на ум. Те аватари, те соби за разговор ииии последното – Facebook воведува опција за отворање на е-продавница!

Пандемијата со сигурност го промени начинот на пазарање и веројатноста дека онлајн купувањето ќе остане како навика и откако сѐ ќе заврши е многу голема.

Па кога веќе ги гледате најновите колекции и промоции на Facebook или пак чекате локалниот бутик да ви врати на прашањето за “цена“ во порака, зошто би излегувале од комфорноста на стариот добар Facebook за да направите нарачка?

Продавниците ќе бидат со целосен каталог, бои и насловни фотографии, а купувачите ќе имаат можност да листаат низ производите, да зачувуваат и на крај да купат. Главната идеја зад овој потег е да се поддржат малите бизниси.

Дечките од Facebook и Instagram се здружиле со куп e-commerce платформи и изгледа дека знаат што прават.

Останува да видиме…

И Facebook беше на шопинг

Facebook издвои $400 милиони и стана сопственик на најголемата платформа за гифови – Giphy. Но не за себе, за подарок е…за Instagram <3

Денес, разговор на месинџер во кој ниедна страна нема испратено ниту еден гиф, се случува или кога си лут/а или кога се брзаш па немаш време (тука добро би легнал гифот со трчањето на Форест Гамп).

Визуелниот разговор е неизоставен дел од секојдневната комуникација. Дури половина од сообраќајот на Giphy до сега доаѓал од Facebook.

Ова довело до мулти милионска зделка помеѓу Faebook и Giphy а вторите се пофалиле со веста дека се супер возбудени да работат заедно со тимот на Instagram.

Спремете се за GIF overload по сториња…

Joe Rogan во љубов со Spotify

Мега популарниот комичар Joe Rogan потпиша договор со Spotify за стрим на својот подкаст во вредност од $100 милиони.

Rogan вели дека Spotify го купиле само правото за пренос и дека нема да имаат никаков удел во креирањето на содржината и дека таа секако ќе остане бесплатна.

Зошто оваа соработка го здрма светот е фактот што Spotify со овој договор го вреднува Rogan многу повеќе отколку било кој светски музичар низ историјата.

Потребни би биле 23 билиони стримови на еден музичар за да ја достигне сумата платена на комичарот за правата над подкастот.

“Joe Rogan just got paid the equivalent value of over 26 billion streams for a podcast licence.”

Tom Gray

Иако ѕвездата на зделката најави дека подкастот ќе биде бесплатен, Spotify се надева дека ваквиот новитет ќе повлече поголем сообраќај и претплати. А, да заради овој потег Spotify сега мора да развие воведе и видео плеер 😉

Google воведува организатор на табови

Ако си од оние што трупаат табови додека не можат ни сами да се снајдат, тадааам…Google ќе ти овозможи групирање и означување на табовите многу наскоро.

Табовите со слична содржина, на иста тема или од ист проект можеш да ги ставиш во иста група и се да биде толку прегледно и педантно.

Мене ова ми е супер кјут начин да си направиш организиран нотес од табовите на Chrome, со боички со се 🙂

Рестрикции и во Twitter

Промени и рестрикции тропнаа и на вратата на Twitter. Не баш како оние нашите но сепак…

Twitter тестира опција за лимитирање на можност за коментирање на твит.

Во средата, Twitter излезе со оваа вест, информирајќи дека ова е само пробна фаза и дека не се знае дали истата ќе остане перманентно.

Се работи за можност да избереш кој има дозвола да коментира на твој твит. Можеш да избереш помеѓу: сите, луѓе што ги следиш или само луѓето што се спомнати во твитот. Постовите ќе бидат видливи за сите и покрај ваквите опции и ќе може да се ретвитаат, но не и да се коментира.

Twitter до сега важеше за најотворена платформа во споредба со своите роднини Facebook и Instagram. Слободата да се коментира секому за сѐ и сешто не секогаш беше во полза на објавувачот. Па така, не ретко разговори воделе и до насилна и заканувачка ситуација.

Ваквата опција е еден од начините да се даде поголема контрола на испраќачот, без притоа да се наруши транспарентноста на објавите.

Квизирај се со BuzzFeed

Дознај си го карактерот според твоето омилено овошје или кое е твоето алтер его од листата на негативци од Дизни цртаните…

Не се чудете, после 7 што планиравте да правите а?

BuzzFeed со нов начин на анимирање во време на пандемија. И тоа со супер cheezy квизови кои можат само да ти предизвикаат неконтролирано смеење. Добро квизови на BuzzFeed не се новина, ама овие се за играње во група! Карантин, група, забавен квиз…

Пробајте и пишете ни како поминавте 🙂

Адаптацијата на алкохолната индустрија

Алкохолната индустрија со сигурност претрпе еден од поголемите удари како резултат на пандемијата. Затворени барови, откажани концерти и фестивали, прекинати рекламни активации поради елементот на социјална дистанца…

И додека Corona пивото упорно се трудеше да отфрли секаква поврзаност со коронавирусот и изгуби милиони поради ова, останатите алкохолни компании мораа да се снаоѓаат некако…

Не за џабе го оставив ова на крај како љубител на иновативни и брилијантни креативни кампањи.

Голем е бројот на алкохолни компании што ваквиот предизвик си го сфатија многу сериозно и испорачаа врвни ремек дела. Релевантни за ситуацијата, позитивни и паметно осмислени на начин што првиот пат кога ќе седнеш во бар по карантин, ќе знаеш што да нарачаш.

Ќе ги издвојам Carlsberg со иницијативата ##AdoptAKeg. Овие генијалци се обратија директно до своите љубители на пиво со видео во кое буре за пиво седи само во локален бар на шанк “исплашено“ и збунето зошто одеднаш нема луѓе. Брендот ги повикува фановите да “посвојат“ буренце за пиво за да не биде осамено. Ќе го направат ова со тоа што ќе скенираат лименки дома и со тоа ќе го полнат своето виртуелно буре со пиво.

Наклон…

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Communicating in a Crisis” – new cartoon and post on the difference between empathy and sympathy #marketing #cartoon #marketoon Brené Brown once gave a talk that explained the difference between empathy and sympathy: “Empathy fuels connection. Sympathy drives disconnection … Empathy is I’m feeling with you. Sympathy, I’m feeling for you.” I see that empathy/sympathy divide in how organizations are choosing to communicate right now. A time of crisis is when it’s most important to show empathy and fuel connection. Yet it’s easier to show sympathy. Sympathy feels safer, because it’s doesn’t require being vulnerable. Yet we all can tell the difference. I think that’s why some organizations feel more out-of-touch than others. In a time that is particularly difficult for small businesses, this is one area where small businesses naturally have an advantage. Of all the communications the last few months, this very personal note from Hiut Denim founder David Hieatt on closing their factory in March is the one I remember. It included these lines: “There were tears. There was lots of looking at the floor. There was lots of silence. In these moments, you begin to see how much you mean to each other. “Sure, you moan and groan about this and that, but this is our community. And you may not always say it, but you really like each other. Yup, hard work is hard work, but it is also where the banter and laughter is. And heck, we are going to miss each other. “I promised everyone that I would make sure they had a business to come back to. That quote came to mind ‘I haven’t come this far to only come this far’… “And lastly, thank you for all your support. I know we made the jeans, but you built the company.” Hiut Denim shared this week, two months later, that, after re-opening the factory to make PPE, they reached a milestone of donating over 1,000 scrubs to the NHS. This is a good time for all organizations to think about how they can lead with empathy.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Тоа е за овој #ПрегледВоПеток, читај не пак следниот петок, а ако сакаш да ни пишеш или да нè прашаш нешто, тука сме.

84 #ПрегледВоПеток

Го започнувам денешниот #ПрегледВоПеток со кратка приказна.

Вчера на работа се зазборевме за повторното отворање на кафаните и како нема да биде тоа-тоа само по двајца на маса.. Слатко си се присетивме на добрите стари времиња кога бевме по 10+ души на маса и до крајот на вечерта не знаевме кај сме 🥴 (не до толку, пиеме одговорно!)

Го завршивме муабетот, седнувам на лаптоп и гледам @darko156 пратил нов линк во четот што ни е за прегледов. Каква случајност, линкот беше за “Мамурлак!” – виртуелна игра на карти со пиење. Да, пак не е тоа-тоа, ама не те лимитира на двајца играчи како во кафана. Вртиме од Пијопол на Мамурлак и се гледаме на Zoom вечерва откако ќе биде фајронт надвор 😂 (остави мејл во коментари да ти пратиме линкче до „состанокот”)

Facebook со нов темплејт и нови совети за креирање ефективен календар за објави

Facebook вели дека трите најглавни работи кои се составен дел од секој ефективен календар за објави се:

 • Време на објава
 • Тип на објава
 • Канал на објава

Прилично очигледно нели. Сепак, ефективниот календар на објави бара конзистентност. Со мапирање на твојата стратегија ќе се осигураш дека си доследен со објавите, а транспарентноста на целиот процес ќе ти послужи ако имаш потреба да ја доделиш работата некому.

Овој темплејт е всушност дел од Facebook Blueprint курсот за креирање ефективен календар за објави на кој можеш да се пријавиш доколку сакаш подлабоко да навлезеш во темата.

Како функционира алгоритмот на TikTok

Нешто што се прашувам секој пат кога ќе ја уклучам апликацијата.. Имам јас мое мислење ама ќе ви го кажам во некоја следна прилика. Ајде да видиме што вели Later за тоа како функционира алгоритмот на TikTok.

Later вели дека има 6 многу важни фактори врзани за алгоритмот:

 • #1 Хаштагови
 • #2 Опис/копи
 • #3 Песни и звуци што се популарни во моментот
 • #4 Времето кога таргет публиката е најактивна
 • #5 Снимање видеа и пост-продукција
 • #6 Локација

Секако (ваљда) влијаат и други фактори како конзистентност на објави, дуети, користење на нови алатки во самата апликација и времетраење на видеата.

Facebook и Instagram се многу транспарентни во однос на тоа како функционира нивниот алгоритам. Дали во блиска иднина можеме да го очекуваме истото и од TikTok? We shall wait and see.

Не очекувај приватност ако купуваш со картичка

Во текот на изминативе 10 години, податоците за трансакции направени со картичка станаа едни од најбараните со цел откривање на тоа што луѓето купуваат, колкав е нивниот буџет и кои се нивните планови во поглед на финансии.

Овие трансакции креираа комплексен екосистем на продавање податоци. Главни „мастермајндс“ зад ова се доста компании за процесирање кредитни картички, вклучувајќи ги Visa, American Express и Mastercard. Последниве направија $4.1 милијарда во 2019 само од продавање на податоци од трансакции на сервиси за маркетинг аналитика, програми за лојалност и детектирање измами.

И сето ова се случува во тајност. Компаниите за кредитни картички може да признаат дека зимаат пари од анализирање трансакции но сепак не е јасно какви податоци всушност тие споделуваат. GG EZ*

Штеди време и пари на ниво на експертите за огласување со Capt’n

Последната вест за овој преглед во петок ни доаѓа од Хрватска. Capt’n е алатка која со помош на вештачка интелегенција следи кампањи на неколку платформи и согласно нивниот успех корегира буџети. На опис звучи супер, а ако сакаш повеќе детали околу идејата и функционалноста на алатката, Netokracija направи супер интервју со креаторите на Capt’n, Davor Runije од Airta и Mario Frančešević од SeekandHita. Ако судиме по реномето кое го имаат основачите, јасно ви е зошто е во прегледов овој линк 😉

Бонус линкови

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок 😉

83 #ПрегледВоПеток

Некако полека се враќаме во нормала, понеделникот ни изгледаше како понеделник, фреквенција во канцеларија… и во едно такво повеќе накај нормално сценарио, нормално е јас да заборавам дека требаше да пишувам преглед. Среќа ми текна, скоро на време, па еве го денешниот летечки #ПрегледВоПеток

Онлајн достапноста никогаш поважна

Нека дигнат рака оние кои изминативе месеци не се обидувале на своите родители или баба и дедо да им објаснат како можат да си ги платат сметките на интернет. ЕВН, Водовод, БЕГ, Телеком, А1, Телекабел… градинка, влез… и така натаму… Секој од овие сервиси со свои предности а богами и со недостатоци, верувајте ми искусив во повеќе ситуации на своја кожа 🙂

Зошто овој муабет, затоа што сега, повеќе од кога било потребно ни е д се фокусираме на достапноста и употребливоста на нашите онлајн решенија. Знам дека поголем дел од компаниите импровизираат периодов и го бараат најбрзото и за нив наједноставно решение за да ги направат своите услуги достапни онлајн, и тоа е сосема во ред, но за момент ставете се во чевлите на вашите корисници и погледнете го нивното искуство. Од тоа искуство зависи дали после пандемијава тие со задоволство ќе се вратат на своите стари навики или ќе продолжат да си ги користат онлајн услугите затоа што ќе им бидат „трауми”.

Twitter расте, но дали е тоа доволно?

Периодов Twitter го забележа својот најголем YoY раст, се разбира под влијание на глобалната пандемија. Но и покрај овие добри вести, компанијата, како и серија други, бележи пад во огласувањето. Односно, заработката е значително помала во споредба со истиот период лани. И за Twitter е истиот муабет, останува да видиме дали ќе го задржат трендот на активни корисници по пандемијата, и дали парите од реклами ќе им се вратат брзо.

Светот под контрола

Веќе пишувавме во претходните прегледи за напорите на различните влади низ целиот свет да се намали ширењето на коронавирусот со помош на апликации на мобилните телефони кои ќе го следат нашето движење. И во вчерашната прес конференција нашиот министер за здравство повторно истакна дека ова може да биде важен сегмент за успешно справување. Google и Apple веќе ги пуштија своите први верзии на заедничката платформа на која може за се „закачат” другите апликации, па во таа насока еве уште еден преглед на состојбата низ светот, овој пат преку текст на Bloomberg – The World Embraces Contact-Tracing Technology to Fight Covid-19

Маика – зборува македонски

„Денес сакам да го објавам нашиот најнов производ „МАИКА“, кој ми е посебно при срце поради вредноста која ја носи за нашата земја. Софтверот „МАИКА“ е бесплатна алатка којашто претвора текст на македонски јазик во говор. „МАИКА“ е следниот логичен исчекор што ќе придонесе кон збогатување на алатките и инфраструктурата на македонскиот јазик. – истакна Марјан Николовски во својата објава на Facebook кога вчера како дел од активностите на неговиот Emit Knowledge го најави нивното ново „чедо”.

Не заборавај, за кликање се и бонус линковите. Ако немаат свој одвоен блок во постот, секогаш носат одлични работи за читање или гледање 😉

Бонус линкови

Marketoonist on Instagram

Се читаме следниот преглед во петок. 🙂

82 #ПрегледВоПеток

Среќа треба да пишувам, а не да зборам… Се надевам ме разбирате! Карантин, ден 52. Време е за #ПрегледВоПеток 🙂

Hangouts преправен во Meet преправен во Zoom?

Google најави дека Google Meet (претходно Hangouts) е сега бесплатна алатка за видео конференциски повици. Секој кој има Google account ќе може да користи Google Meet со максимум 100 луѓе. Состанокот моментално може да трае неограничено иако постои можност во блиска иднина да се ограничи на 60 минути.

Состаноците преку Google Meet нема да функционираат со клик на линк туку само со логирање. Со тоа безбедноста ќе биде на повисоко ниво, за разлика од Zoom. Дали навистина? Останува да видиме.

И Facebook со нови алатки за видео повици

Сите ги подобруваат алатките за време на пандемија, па и Facebook. Mark Zuckerberg преку live-stream објасни што Facebook прави за време на кризава и што е ново. За првото сме цело време во тек, ајде да видиме што е ново.

Една од работите кои ги спомнува е промените во алатките за Video Calling, Video Rooms и Live Video во рамките на нивните апликации (Facebook, Messenger, Instagram и WhatsApp). Zuckerberg сака да им помогне на сите да се чувствуваат поврзани едни со други, дури и додека сме разделени.

Тој исто така напомена дека мерките за отстранување на лажните информации се уште поголеми од порано и зборува за тоа како им помагаат на помалите бизниси. Вреди да се ѕирне видеото, не е Zuckerberg толку лош за гледање. 😉

Instagram направи промени за IGTV

Како што знаеме до сега, времетраењето на IGTV беше максимум 10 минути но од неодамна е х6! Да… 60 минути! Но не се радувајте пред време затоа што ова важи само за профили кои се верификувани или имаат голем број на следбеници. I’m one of the lucky ones!

Интересен е фактот што големината на видеото може да достигне до 5.4 GB а форматот си останува ексклузивно mp4.

Burger King – маркетинг 101

Сите заглавени дома за време на пандемијата пробуваат да направат бескорисни out-of-home (OOH) реклами. Но, кој е тука да им покаже како треба ако не Buger King!? Тие најдоа начин повторно да бидат маркетинг-релевантни со тоа што ги поканија луѓето да користат слики од билборди со брендот како позадина за време на нивните видео повици. За возврат, Burger King нуди buy-one-get-one кодови за Whopper сендвичи. Кој не сака гага Whopper?

За да учествуваат, фановите треба да преземат една од билборд сликите од нивниот Twitter и да ја искористат како позадина во нивните конференциски видео повици. Откако ќе постават фотографија на Twitter на која се гледа дека успешно го направиле предизвикот, означувајќи ги Burger King со #HomeOfTheBillboards, Burger King им праќа порака со код кој може да го искористат на апликацијата. Се наежив колку е ѕверски.

Levi’s ги дуплираше прегледите на TikTok откако ангажирашe инфлуенсери

Levi’s ја искористи алатката “Shop Now” на TikTok со тоа што ангажираше четири мега-гига инфлуенери на платформата преку кои се поврзаа со корисниците во време на пандемија во која голем дел од текстилната индустрија страда — и дефинитивно им се исплатеше.

Знаеме дека физичките продавници се затворија што предизвика голем број на брендови да пропаднат. Но, браво за Levi’s кој со максимално искористување на TikTok успеа да се поврзе со Gen Z и да ги претвори во купувачи.

Најинтересниот дел од активацијата – создавање на сопствени дизајни на фармерки од страна на инфлуенсерите со така наречена 3-D denim customization технологија. Персонализираните фармерки може да бидат купени преку опцијата “Shop Now” на TikTok.

Додека сме на тема TikTok, би се пофалиле со @simona дека веќе три месеци успешно водиме TikTok профил за бренд! Но, за тоа наскоро.. во меѓувреме погледнете како трендовите од TikTok стануваат вирални и на Instagram… малку self promo во овој преглед во петок! 😀

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Our Brand Promise” – new cartoon and post on re-evaluating how brands are valued and going back to basics https://marketoonist.com/2020/04/brandpromise.html #marketing #cartoon #marketoon Supply chain software firm BlueYonder recently found that 87% of consumers faced out-of-stocks at their grocery store. A related survey from eMeals reported that shoppers are unable to find 40% of grocery items on their shopping lists. A supply-constrained climate like this challenges how brands are perceived, evaluated and valued. Shopkick found 85% of consumers say brand names do not matter during times of crisis. And 69% are purchasing different brands if a preferred one is not available. Even in normal times, consumers simply don’t think about brands as much as the brand teams who work on them. As Byron Sharp pointed out in How Brands Grow, consumers are far less brand loyal than marketers think. What really drives brand growth is physical and mental availability. Physical availability is the breadth and depth of distribution (i.e. can people find your brand). Mental availability is the probability of a consumer noticing, recognizing, and thinking of your brand in a buying situation. This is a good time for marketers to refocus on the basics, and to think about how they can deliver real value to people in this environment. As an example, Mondelez is simplifying its portfolio to provide access to their most familiar brands like Triscuit, Oreo, and Ritz, prioritizing offerings such as bigger pack formats. It may not be as sexy as higher order benefits, but physical availability is more important.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

81 #ПрегледВоПеток

Ok I’m bored in the house, I’m in the house bored, bored in the house, I’m in the house bored… Е сега може #ПрегледВоПеток 😉

Houston, we have a problem!

Кога некој ќе ве праша која вест прво сакате да ја слушнете добрата или лошата, секогаш ја бирате лошата, така?

И да не е така, еве ви ја на почеток – НЕМА БУЏЕТИИИ! (или што би рекла јас сиромаштија).

Последното IPA Bellwether истражување покажува дека маркетинг буџетите во Обединетото Кралство бележат пад каков не е приметен после големата финансиска криза во 2009. Ваквиот тренд не го заобиколува ниту останатиот дел од светот. Тешки времиња бараат драстични мерки па не би било лошо да размислите два пати пред да трошите пари на реклами.

Coca-Cola стави сè на пауза поради недостаток на ROI

Пак вест поврзана за Коронавирусот, ама за Coca-Cola е… Кога дојде време Coca-Cola да паузира секакво маркетинг присуство поради исклучително намалена потрошувачка на нивните производи, тогаш знаете дека sh*t just got real (pardon my french).

CEO на The Coca-Cola Company James Quincey, најави дека корона кризата не го поштеди ниту најголемиот бренд во FMCG секторот. Но, додека другите производители во оваа индустрија го зголемуваат присуството на пазарот, Coca-Cola го прави спротивното.

Сепак, за разлика од падот на продажбата на пијалокот во традиционалната продажна мрежа (ресторани, барови, кино сали…), Coca-Cola забележува речиси дупло поголем раст во e-commerce трговијата. Компанијата се води по стратегија поделена на 3 фази и верува дека ќе ја помине и оваа криза како и многу други предизвици во своето 128 годишно постоење.

“We’ve been through challenging times before as a company, and we believe we’re well-positioned to manage through and emerge stronger.”

CEO James Quincey

Каде е Coca-Cola магијата за љубов и сплотеност кога најмногу ти треба? :/

Како да (не) комуницирате со корисниците за време на Ковид

Многу практична статија за dos and dont’s кога станува збор за бизнис комуникацијата во време на Ковид-19. Едно е јасно, не го игнорирајте слонот во просторијата. Бидете искрени со корисниците, покажете хуманост и релевантна содржина.

Facebook веќе објави “прирачник“ за тоа како брендовите да се поврзат со својата публика во време на коронавирусот…од 64 страници…

Instagram со помош за угостителските објекти преку стикер

Едни од најпогодените индустрии во корона кризата се секако угостителските објекти. Instagram во ова име воведува стикер кој можат да го користат рестораните и сервисите за храна. Преку него може да нарачате достава, да купите gift card и да ја споделите на свој личен профил за поголема видливост. Кај нас се уште не е достапен, но полека…има време…

Шампионски social distancing кампањи

Content marketing во време на корона не посто……

Да, има и такви умови кои целата оваа ситуација ја користат на најдобар можен начин – да се поврзат со својата публика на ниво на кое можат да бидат прифатени како едни од нив.

Одлични, иновативни и креативни кампањи за социјално дистанцирање кои со сигурност ќе ве инспирираат. И ако мислевте дека тоалетната хартија ја надмина својата популарност со предизвиците на TikTok, погледнете што направија Goodby, Silverstein & Partners.

И Google ќе кажува кој ги плаќа рекламите

По зголемувањето на транспарентноста во рамките на Facebook универзумот, на ред беше чекор да преземе и Google. Тие официјално потврдија дека праксата која до сега важеше само за политичките кампањи сега започнува да важи за сите. Имено, со новата промена, наскоро ќе можеме со клик на „Why this ad” делот кој го има на ќошот на секоја реклама прикажана преку системот на Google Ads да дознаеме кој и од која земја платил за рекламата.

Постоечките огласувачи ќе имаат 30 дена рок откако ќе ја добијат оваа нотификација да ги верификуваат своите сметки. Нормално верификувањето ќе оди во фази и ќе почне од Америка. Со други зборови, спремајте се, ова лето ќе треба да бидете потранспарентни.

Бонус линкови

И така, внимавај на растојанието, читај не пак следниот петок, а ако сакаш да ни пишеш или да нè прашаш нешто, тука сме.

80 #ПрегледВоПеток

Работен ден или неработен, сè додека е петок ИДЕМЕ ЈАКО СО #ПрегледВоПеток

АААААААААА СВЕ!!!!

После вакво загревање, го почнуваме денешниот преглед во петок.

Новости поврзани со коронавирусот

Зарем некој во оваа ситуација би се гордеел доколку профитира?

Го започнуваме денешниот преглед во петок со домашно интервју на Душан Марковиќ, маркетинг директор на “Гемак”, за IN Store. На кратко, тој вели дека сега е вистинскиот момент за висока општествена колективна свест и емпатија – не само индивидуална, туку и корпоративна. А на подолго, ѕирни го целото интервју.

Социјалните медиуми и коронавирус

Ако можеме нешто добро да извадиме од целава ситуација, тоа е дека луѓето сакаат да помогнат колку и како што можат. Истото се случува и со брендовите. Но не со сите. На некои им е тешко да се вклопат во целава ситуација.

We Are Social направија листа на најдобри практики за брендовите присутни на социјалните мрежи. Направија доста истражувања за тоа како различни заедници се однесуваат и, што е најважно, како помагаат.

Facebook ќе ги известува корисниците кои прочитале дезинформации за коронавирусот

Вчера Facebook најави уште една новост во битката против дезинформациите за коронавирусот. Тоа е порака која ќе ги таргетира корисниците кои коментирале, ставиле реакција или споделиле лажна содржина за вирусот. Пораката ќе биде од WHO и ќе има опција корисниците да ја споделат кај нив на профил.

Apple и Google здружија сили против коронавирусот

Тимот од инженери на Apple и Google здружија сили за да направат алатка за следење која ќе им овозможи на корисниците да видат дали биле во контакт со некој заболен од коронавирусот. Ова е супер и за јавните здравствени институции кои ќе можат да следат како се шири заразата и да ги информираат луѓето кои биле во контакт со заболен да се тестираат. Во меѓувреме се појави и локална апликација, и се отворија голем број дискусии на темава. Ја следиме, ќе пишеме повеќе во следна прилика.

Капетанот Tom Moore собра £16 милиони за NHS

99-годинишниот воен ветеран направи 100 круга во својата градина и собра £16 милиони за NHS. Кога го заврши предизвикот тој само рече: “Јас сум добар, се надевам и вие дека сте добри.” ЛЕ – ГЕН – ДА

Новости НЕповрзани со коронавирусот

Facebook со апликација за допишување за парови

Во време кога сите држиме растојание едни од други, време кога сите парови се во врска на далечина (освен оние кои живеат заедно), Facebook излезе со нова апликација за парови наречена Tuned.

Tuned е “приватно место за парови” каде партнерите ќе можат да ги поврзат своите акаунти на Spotify, да подесат расположение, да испраќаат слики, аудио и да си играат со стикери и реакции.

Instagram го редизајнираше IGTV и даде фокус на креаторите

Instagram направи некои промени на IGTV со надеж дека повеќе луѓе ќе ја користат оваа алатка за споделување подолги видеа. Homepage-oт е целосно редизајниран да прикажува креатори, персонализиран врз база на интересите на самиот корисник. Апликацијата исто така доби и Discover дел каде ќе им прикажува на своите корисници нова и релевантна содржина.

Брзо, лесно и бесплатно креирање видеа со YouTube Video Builder

За бизниси кои немаат ресурси да креираат видеа од нула, овој Video Builder e бесплатна алатка (сè уште во бета) што анимира статични елементи како слики, текст и логоа, со музика од самата библиотека на YouTube. Исто така корисниците ќе можат да изберат од многубројни темплејти, зависно од нивната порака и цел. Очигледно наменет за креирање на реклами за на YouTube, пред се зарди гоотвите форамти од 6 и 15 секунди. Уште една алатка копирана од Facebook, вака на прв поглед изгледа интересно, побаравме пристап, ќе чекаме да ни го одобрат.

Microsoft Edge vs. Mozilla Firefox

Имав еден период во животот кога користев исклучиво Mozilla, пред некои 10 години. После се префрлив на Chrome и тоа беше тоа. Once you go Chrome, you never go back. Нема рима, ама се разбираме.

Беше прашање на време, кога Edge ќе биде покористен пребарувач од Mozilla. Податоци од NetMarketShare откриваат дека тоа се случило минатиот месец, откако Edge се префрли на Chromium. Значи сега, Edge е вториот најкористен пребарувач со 7.59% наспроти Firefox со 7.19%.

‘Zoombombing’ е нов, застрашувачки тренд

Оваа вест иде директно од FBI. ‘Zoombombing’ е вид на сајбер напад на платформата за конференциски состаноци, Zoom. Како сè повеќе почна да се користи Zoom, така сè повеќе корисници почнаа да се жалат дека во нивните состаноци влегувале непознати корисници.

Овие корисници цртале навредувачки работи на нивниот екран, споделувале порнографија, споделувале информации за останатите корисници присутни на состанокот и се заканувале.

Од Zoom изјавија дека работат на случајот и дека почнале активно да ги едуцираат корисниците како да ги заштитат своите состаноци и да превенираат вакви ‘zoombombers’. Вие со јогата, пазете се.

А во меѓувреме за да си ги направите состаноците на zoom помалку досадни се појави опцијата да си ангажирате да си донесете коза на состанок.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Digital Transformation and Organizational Change” – new cartoon and post https://marketoonist.com/2020/04/digital-transformation-2.html #marketing #cartoon #marketoon There’s an image circulating right now of a survey that asks, “Who led the digital transformation of your company? A) CEO B) CTO C) COVID-19”.” COVID-19 is circled. COVID-19 is accelerating digital transformation at many companies, knocking through long-standing resistance and silos. As ITWC CIO Jim Love put it, “Sometimes it takes a crisis to turn people’s mindsets around.” The crisis is also setting the agenda and the priorities of where to focus digital transformation efforts, such as facilitating the needs of a mass, remote workforce. But there’s still not a shared understanding of what digital transformation actually means. It stands for much more than suddenly working from home over Zoom. It asks businesses to rethink how they deliver value to their customers in a digital world. As Sandy Shen, senior director at Gartner, put it recently: “The value of digital channels, products and operations is immediately obvious to companies everywhere right now. This is a wake-up call for organizations that have placed too much focus on daily operational needs at the expense of investing in digital business and long-term resilience. Businesses that can shift technology capacity and investments to digital platforms will mitigate the impact of the outbreak and keep their companies running smoothly now, and over the long term.”

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 🙂

79 #ПрегледВоПеток

Коронавирус преглед број 34345… т.е. 791, не, грешка… 7-ми преглед од првото спомнување на вирусот во него. Ги изгубивме деновите, што да се прави. Ама, петок не се заборава и #ПрегледВоПеток мора да има. Одиме!

Кризата не е време маркетинг агенциите да бидат оддалечени од своите клиенти

Кризата ни покажа колку потешко ќе ја пребродувавме изолацијата без интернет, па намалувањето на буџетот за онлајн активности и не е така паметна одлука.

Од почетокот на кризата, многу брендови ги стопираа маркетинг активностите, меѓу кои е и големата Кока Кола. Во време кога не знаеме што ни носи иднината, тоа е повеќе од разбирливо. Сепак, сега е време маркетинг агенциите да им покажат на клиентите дека се со нив, бидејќи тоа ќе биде првата работа на која ќе се сетат клиентите откако работите ќе почнат да се враќаат во нормала.

DotMetrics (сервис за следење на посетеност на вебсајтови) ни потврди дека во моментов има зголемена побарувачка на интернет содржина (регионалните портали имаат 50% повеќе посетеност во однос на минатата година), што само ни покажува дека има доволно простор за да ја пренесеме нашата порака. Се разбира дека тие не треба да бидат од проджен карактер, туку пораки кои ќе покажат дека сте со нив.

YouTube подготвува конкуренција на TikTok

YouTube сака директно да се натпреварува со апликацијата за кратки содржини, креирани од корисник, објавувајќи своја верзија наречена Shorts.  Shorts ќе им овозможи на корисниците да прават кратки видеа, слично како TikTok, користејќи ја лиценцираната музика што ја има YouTube Music во својот каталог.

Доколку погледнете извештај за Mobile usage ќе ви биде јасно зошто YouTube сака дел од колачот. TikTok забележа раст од над 125 проценти во последните две години. Апликацијата има стотици милиони корисници и во моментов е дефинитивно најактуелна. Во последната година TikTok има приближно 842 милиони преземања по првт пат од продавниците за апликации на Apple и Google, што е зголемување од 15 проценти за една година.

Ова не е прв пат YouTube да развие своја верзија на популарна опција на друга социјална платформа (Instagram Stories). Со оглед на неговата огромна корисничка база (повеќе од 2 милијарди месечни активни корисници), правењето верзија на TikTok не е за изненадување.

И музичката индустрија во криза

По којзнае кој пат музичката индустрија изминативе декада-две повторно не е баш во поволна позиција. Овој пат, се разбира, погодена од глобалната пандемија. Ако само го земеме предвид фактот дека најголемиот дел од заработката ова индустрија ја прави преку концерти и настапи во живо, тогаш нема никакво изненадување од овој податок.

Згора на ова статистиките кои покажуваат дека и бројот на слушања на подкасти периодов откако поголемиот дел од светот си седи дома бележи пад. Што кога ќе размисли човек не е и тоа некое изненадување ако знаеме дека подкаситите се слушаат доминантно при т.н. commute односно транспорт на дневна основа. 

Славните фаци во криза

Уште една криза исплива на површина благодарејќи на оваа криза. Коронавирусот толку многу простор зазема во нашето секојдневие што не остави ни малку простор за славните фаци и нивните тотално излишни дневни глупирања. Па нормално кога немаш доволно внимание на себе, а тоа е нешто на што ти се базира постоењето… имаш проблем и влегуваш во криза и: The coronavirus crisis has exposed the ugly truth about celebrity culture and capitalism

Instagram и Netflix во обидат да го зачуваат менталното здравје на младите

Најава на ново партнерство, интересно, неочекувано, би рекол. Темата е важна, потребна, особено периодов. Серијалот ќе се вика: Wanna Talk About It и ќе ги вклучи дел од најпопуларните ѕвезди кај таргетираната популација. Партнерството има логика ако се земе предвид 65% од корисниците на Instagram се млади под 35 години а Netflix е најпопуларен видео канал помеѓу тинејџерите, дури подобар и од YouTube, според една скорешна студија.

Google News во Франција ќе им плаќа на медиумите

Битката на Google News со оригиналните креатори на вестите се одвива од самиот почеток на овој сервис. Со некои позначајни победи и порази Goolge успева да се одржи во поволна позиција. Но по се изгледа после овој „пораз” во Франција за очекување е негативен тренд.

Бонус линкови

Толку. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

78 #ПрегледВоПеток

Ај здраво-живо, ете не со уште еден преглед во време на пандемија. Затворени дома, веќе малку презаситени од се што може да се консумира низ дома, и тука не мислам само на јадење и пиење туку пред се на медиумска содржина, соочени сме да пишеме уште еден преглед. Да се разбереме, не е дека нема што да сподели или што паметно да се чита, напротив, туку сè се врти околу коронавирусов па на моменти се подзамислува човек, дали ние претеруваме, или навистина ништо друго не се случува.

А како и би се случувало. Светов застана. Ние немаме намера да му се предадеме. Па затоа доста емпaтија и плачење, одиме со препораки за читање, и мислење 🙂

Facebook забрани deepfake видеа

Започнувам, намерно, со веста која има најмалку допирни точки со пандемијата 🙂

Освен ако не живееш без интернет, не верувам дека до сега не си разбрал што е deepfake видео. Оваа технологија на манипулација на видео е опасност за сите нас, за доброто на општествата во кои живееме. И добро е што интернет гигантите во прилично рана фаза се обидуваат да го сопрат ова.

Facebook во блог пост на својата платформа најави дека воведува политики преку која ќе ги отстранува сите видеа кои се манипулирани со помош на компјутерски технологии кои не укажуваат на тоа дека видеото не е вистинско и имаат за цел да ги измамат своите гледачи. Видеата кој имаат за цел да не насмеат нема да бидат отстранети.

Кој сака да гледа досадни видеа?

Но, ако го сопреме развојот на видеата, барем во насоката спомната погоре, кој би сакал секој ден да гледа досадни видеа од луѓе како си поминуваат дома во изолација? Па, според едно неодамнешно пишување на дел од тимот за истражување на Google, всушност сите ние сакаме да гледаме досадни видеа. Добро, да преформулирам, не се викаат баш досадни видеа, на англиски ги викаат „with me”, звучи подобро 😉

Лани Google, да не речам YouTube, извади дел од своите бази на податоци дека токму овие „with me” видеа забележуваат нагорен тренд низ целиот свет и тоа кај повеќе различни генерациски групи. Ако само ги разгледаме своите постапки деновиве, сето ова ќе ни има повеќе логика. Овие видеа покажуваат и дека навистина се ефективни кога станува збор за влијание врз нашите однесувања. Па затоа по нивна препорака купуваме, вежбаме, готвиме, учиме и…

Кој има ќар од лажните вести за коронавирусот?

Доста е со други теми, ајде назад на нашата не баш драга пандемија.

За велешаните кои правеа лажни вести ни беше ептен јасно кој и зошто го прави тоа, профит. Русите и другите ги прават за влијание на политичко ниво, но кој би имал интерес од лажни вести за коронаворусот?

Едно од најтешките прашања во процесот на намалување на влијанието на лажните вести е токму ова. Кој и зошто ги произоведува овие дезинформации? Понекогаш, колку и да се чини тежок, одговор има. Се што треба е добро истражување и анализа. Иако далеку полесно е да се каже кој нема е во зијан од овие вести, сепак во кризни времиња има и доста и ситни но и крупни профитери кои посегнуваат по дезинформации.

Нови навики

Дека ги менуваме своите навики под влијание на изолацијата и ред други не баш така добро промени, на сите ни е јасно. Но еве два линка каде работите може да станат за нијанса појасни.

COVID-19 Consumer Impact Tracker, не прашувајте како се нашло на врв на листата укулелето. Озбилно, не прашувајте!

Comscore редовно ги надополнува статистики за користење на различни типови на сервиси и сајтови, ова е само еден од нивните извештаи, ако сакате редовно да ги добивате следните, претплатете им се.

Технологијата, решение за ширење на вирусот

За жал, кризните мерки во земјите низ целиот свет им отворија врата на голем број влади да го намалат владеењето на демократијата. Не, нема да го коментирам црството на Орбан, туку ќе пуштам два линка кои анализираат кои влади и како се обидуваат да употребат технологија за следење на локацијата на своите граѓани се со цел да го намалат ширењето на вирусот.

Темава е ептен жешка и секој ден има голем број на корисни информации кои излегуваат на површина. Како почеток на твоето понатамошно копање, еве само три места од каде може да се почне:

Palantir in Talks With Germany, France for Virus-Fighting Tool – Bloomberg
How Russia is using authoritarian tech to curb coronavirus – CNN
Следење преку мобилните телефони во време на корона – DW

ДОПОЛНУВАЊЕ: COVID-19 Community Mobility Reports – Google + извештајот за МК (pdf)

А мене интересен ми беше и овој список на чудни мерки – 360°

Бонус линкови

Толку. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

За крај наместо стрип, еве уште еднаш препорака за последната епизода на #комкаст со мене, Сеад и Мите

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

#комкаст – Медиумите и covid-19 – s03e05

Откако со Дарјан ја издискутиравме темата за маркетинг и КОВИД-19 не смеевме да оставиме да не продискутираме за улогата на медиумите и предизвиците со кои се соочуваат.

А со кого друг да се разговара на овие теми ако не со членови на оригиналната постава на овој блог. Заедно со Сеад и Мите повеќе од еден час, вчера вечер, дискутиравме за теми кои во фокус ги ставаат медиумите, ние како консументи на медиумски содржини и секако посебен дел си имаа и социјалните медиуми.

Структурата на епизодата се движи некако вака:

 • Како и зошто така лесно се шират дезинформациите
 • Политизација на лажните вести
 • Како процесираме и управуваме со информации во време
 • Бројки и статистики и како најлесно се манипулира со нив
 • Реакциите на „tech” гигантите

Во продлжение видеото а под него и аудио. Добедојдени се сите кои сакаат да се претплатат на нашиот YouTube канал 😉

77 #ПрегледВоПеток

Сигурно примети дека веќе не пишуваме само јас и Дарко и дека во тимот на komunikacii.net и посебно #ПрегледВоПеток ни се придружија и Наташа и Александра. Еве и од мене едно добредојде за нив.

Овој преглед во петок, за твоја среќа или несреќа, си заглавен со мене, Симона. Ииии со уште новости поврзани со коронавирусот. Но на крајот имаме и некои интересни линкови поврзани со дизајн. Затоа скролај и читај.

Моќта на социјалните мрежи за време на кризата со коронавирусот

Коронавирусот е најголемата катастрофа за нашата генерација. Нè доведе до економски колапс и криза во јавното здравство. Додека сите советуваат да седиме дома и да не се собираме во големи групи, се наметнува прашањето, како да делуваме како заедница и ги практуваме културните вредности што нè држат заедно?

Дезинформациите за коронавирусот станаа инфодемија сами по себе и луѓето и понатаму сметаат дека социјалните мрежи се виновни за нивно проширување. И тоа е сосема точно.

Но има уште една страна на приказната – страна која ја прикажува вистинската поддршка што социјалните мрежи ја пружаат. Не само што се покажаа како вредна алатка за добивање важни информации, социјалните мрежи се и од големо значење за поврзување на заедниците ширум светот. Особено кога не сме во можност тоа да го направиме во вистински живот.

Социјалните мрежи ни помогнаа да го задржиме и заштитиме духот на заедницата во време кога секој од секого се оддалечува. Токму ова може да ни помогне да бидеме инспирација и поддршка едни на други и да шириме позитива и добрина – вредности што нè држат заедно.

Кој можеше да претпостави дека tech индустријата е подложна на коронавирусот?

Како што коронавирусот почна да го преобликува американскиот живот така големите tech компании несвојствено брзо реагираа. Озлогласените Facebook и Twitter наеднаш почнаа да промовираат линкови до веродостојни информации од CDC и WHO.

Последниве недели можеме да видиме дека сè повеќе tech компании ги пренасочуваат своите ресурси кон правење добри дела во битката против коронавирусот. Во екот на оваа драматична промена, вестите за овие компании станаа светла точка. Новинарите се запрашуваат дали нивните пишувања, кои последните три ипол години се фокусираа на еден вид осудување за нивната работа, го достигнаа крајот.

Сега за сега едно е точно, а тоа е дека гигантите во tech индустријата го променија мислењето на јавноста. Следниот пат кога ќе има анкета во САД може ќе видиме дека довербата на американците во овие компании се зголемила. Сепак едно останува да видиме – дали оваа промена ќе влијае врз многуте активни истраги во врска со приватноста и други работи.

Ryan Reynolds ќе донира 30% од профитот од неговиот џин за шанкери кои се без работа

Еве уште една позитивна вест во битката против коронавирусот. Во вторникот актерот Ryan Reynolds на својот Твитер профил најави дека тој и неговата компанија Aviation Gin ќе донираат 30% од нивниот профит на заедницата на шанкери на САД (United States Bartender’s Guild) како дел од нивната програма “Tip Your Bartenders”.

Ryan Reynolds on Twitter

Да, знаеме, секој ден има по неколку вакви вести но ова е Ryan и брендот кој ги има некои од најдобрите кампањи изминативе месеци. Моравме да го спомнеме.

Многу новости во светот на дизајнот како резултат од коронавирусот

Сето ова време поминато дома, не е ни чудо што креативноста низ цел свет цвета. Исто така не изненадува фактот и дека многу од новите проекти кои ги гледаме се поврзани со коронавирусот. Без разлика што поминуваме низ тешко време, уметниците и дизајнерите праќаат силни пораки за надеж и единство.

Еден таков проект е редизајнот на познати логоа од графичкиот дизајнер Jure Tovrljan кои играјќи со празни места, слики и имиња на брендови создаде многу итри и провокативни дизајни.

Изгледа од него се инспирираа и Kappa.

Запознај го новиот dribbble.com

Последнава деценија интерфејсот на Dribbble беше таков што го ставаше портфолиото на дизајнерите на прво место: минимален интерфејс што не бркаше трендови туку само ги прикажуваше како што доаѓаа и си одеа.

Но последниве години тимот на Dribbble сфати дека им недостасува малку естетичност. Затоа новиот дизајн на Dribbble е направен да ја прикажува креативноста на уметниците на прво место а сепак платформата да е визуелно убава на око (visual harmony).

И Slack се редизајнираше

Slack исто така го редизајнираше својот интерфејс и додаде нови опции со цел да ја направи платформата поедноставна и поорганизирана за своите корисници. Редизајнот вклучува и нова навигација, фолдери за организирање разговори, итн.

Бонус линкови

Толку од денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

View this post on Instagram

“How Not to Communicate Right Now” – new cartoon and post https://marketoonist.com/2020/03/communicate.html #marketing #cartoon #marketoon Brands are judged less by how they operate when things go right, than by how they handle situations when things go wrong. Mark Ritson recently recounted the story of Marks & Spencer during World War II, when the retailer made ration clothing for the British public. They had to figure out how to manufacture clothing in a different way to make the most of limited materials, even as more than 100 M&S stores were hit by bombing raids. Mark said that how M&S stepped up during the war was a widely admired fact during the 60s and 70s in the UK. As he put it: “They were with us when the shit hit the fan, and we were with them afterwards because of it.” I think brands have to be careful to avoid shallow rhetoric in “we’re here for you” brand messaging. Jeff Beer at Fast Company wrote about the avalanche of brand communication this week in an article called “Why every brand you’ve ever bought something from is sending you coronavirus emails.” Jeff observed that there are three tiers of brand coronavirus emails: “First, the service message. This is the most important and helpful, the ones that inform us about a change in service, an updated policy, or a relevant discount. It’s the Gap telling you about store closures … “Tier Two is the Brand Friend. This is where brands who have built a direct line of communication with customers feel obligated to at least acknowledge the situation, even if it’s just to say hi with a “We’re all in this together” drum-circle vibe … “The third tier is the seemingly completely random, we-just-happened-to-have-your-email-thanks-for-buying-our-cat-food-three-years-ago message.” Brand teams are doing a lot of soul-searching right now on how to communicate. But sometimes the best communication is not communication at all. It’s LVMH and Anheuser-Busch revamping manufacturing lines to make hand sanitizer. It’s Levi’s, Lush, and Apple reassuring staff that they will be paid despite global store closures.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

#комкаст – Маркетинг во време на covid-19 – s03e04

Со Дарјан дискутиравме за промените кои ни ги носи ситуацијата под влијание на коронавирусот. Доста се изнакажавме и теорија и примери, локални и глобални.

Continue reading

76 #ПрегледВоПеток

Денес ми оставија мене да пишувам (дека сум паничарка!), па сите новости поврзани со корона да ги споделам…

 П.с. на блогов можеби сум прв пат ама влегувам инфлуенсерски искусно. 😊

Коронавирус – прва „инфодемиja” создаденa од социјалните медиуми

Понекогаш мислам дека не треба секој да е на социјални медиуми и тоа се потврдува во овие кризни ситуации. Што видовме и што слушнавме последниве две недели на интерентов… Би рекла дека преку социјалните медиуми се шират толку многу информации од кои голем дел се неточни и создаваат паника меѓу луѓето и недоверба во здравствениот систем.  

Мора да сфатиме дека социјалните медиуми се многу важни за време на оваа изолација, сега повеќе од кога било! Тие нè поврзуваат секојдневно со луѓето кои ни се блиски, ни овозможуваат координирање со колегите од работа, нè информираат, па дури и нè забавуваат! Затоа свесно треба да ги употребуваме!

По тој повод би сакала да ги споделам сајтовите на кои постојано им стискам рефреш и се релевантни и точни извори кои треба да се следат во оваа ситуација:

 1. http://zdravstvo.gov.mk/korona-virus/  
 2. https://vlada.mk/covid19
 3. https://covid19.mk/
 4. http://gdi.mk/corona

Infodemic – On February 2, the World Health Organization dubbed the new coronavirus “a massive ‘infodemic,’” referring to ”an overabundance of information—some accurate and some not—that makes it hard for people to find trustworthy sources and reliable guidance when they need it.

Netflix и YouTube го намалија квалитеот на видеата во Европа

Двете најголеми видео стриминг платформи го намалија квалитетот на видеата со цел да не дојде до паѓање на интеренот. Нивните изјави укажуваат дека соработуваат со државните органи и со интерент операторите но и покрај намалениот квалитет на стримање, нивната грижа за корисниците е на прво место.

Апелот на ЕУ е да се укине HD стримање на видеа со цел да се одржи квалитетот на интеренетот бидејќи во вакви ситуации на изолација има стотици милиони луѓе кои работат од дома, деца кои не се на училиште и затоа се плашат дека ќе има големи оптоваувања.

Во Кина, живот под радар

Последниве два месеци кинезите се навикнаа на нов начин на живот. Да не речам “живот под радар”. Секое нивно влегување во одредени објекти се следи со скенирање на QR код а по домовите и работните места патролираат служби кои мерат температура и го следат нивното движење преку GPS. Платформите како WeChat и Weibo имаат отворени линии за пријавување на болни па дури и наградуваат кога некој ќе пријави лице во кое се сомнева дека е заболено. Језиво, зар не? Но резултатите за намалување на заболени се видливи.

САД дискутира: Следење на паметните телефони за време на коронавирус

Владата на САД е во активни разговори со Facebook, Googlе и со други tech компании и здравствени експерти за тоа како можат да ги искористат податоците за локација што се собираат од телефоните на американците за борба против коронавирусот, вклучително и следење дали луѓето се придржуваат на превентивните мерки за растојание од 1,5m.

Прв успешен судски случај против употреба на „face recognition” во Франција

Во Франција се случи првото судење во врска со face recognition и прв успех против тоа. Воедно се надеваат дека ќе биде проследено со низа други успеси што водат до тотална забрана за истото. Во декември, 124 организации објавиле писмо во кои се бара забрана за какво било сегашно и идно користење на face recognition за безбедносни и надзорни цели. Што мислиш ти за ова? Дали си за или против face recognition?

Adobe доделува бесплатно користење на својот софтвер

Ајде малце позитивни вести… 😊

Покрај многу други платформи и алатки кои може да се користат бесплатно и да се научи нешто корисно додека сме во изолација, може и бесплатно да ги користите алатките на Adobe Creative Cloud и тоа 2 месеци. Adobe не ја објави оваа промоција никаде па затоа ќе треба да ги следите инструкциите на линков за тоа како да ги активирате истите.

Македонската е-трговија доживува револуција

Не знам дали требаше да се случи епидемијава за македонскиот народ да се научи како да пазари и раководи онлајн со одредени работи, како сметки, и да си ги олесни секојдневните обврски, но во едно сум сигурна, а тоа е дека македонската е-трговија конечно заживеа.

Сакам да споделам линк на кој можеш да најдеш голем дел од компаниите во Македонија кои се дел од Асоцијацијата за e-трговија, па voila…

Бонус COVID-19 линкови:

Останете дома, мијте раце и не претерувајте со интернет! Ако сакаш да ни пишеш или да нè прашаш нешто, тука сме.

Како процесираме информации во кризни ситуации?

Најопасниот вирус е СТРАВОТ, а тој најмногу се храни со погрешни и лажни информации.

Како ги процесираме информациите во време на кризи?

Прва фаза – Неизвесност 

Во време на криза или тензии чувстваме неизвесност. Примаме секакви информации, гласини, реакции, мислења…Не знаеме на што да веруваме, кому да веруваме, колку да веруваме. Дали да ѝ веруваме на државата, на политичарите, на јавните личности, на колегите, на пријателите, на социјалните мрежи? Дали да одиме на работа, дали да излеземе до пријателите, дали да правиме залихи? Многу прашања кои бараат одговори.

Втора фаза – Барање информации и смисла

Неизвесноста води кон тоа постојано да се обидуваме да РАЗБЕРЕМЕ што се случува, да најдеме некаква смисла во неизвесноста и конфузната реалност, бараме одговори. Затоа засилено бараме информации, комуницираме поактивно со другите, разменуваме мислења, импресии, ставови, впиваме сè и сешто…

Трета фаза – Склопување на мозаикот

Од прибраните информации и импресии креираме слика за настаните, чувства за нив и оформуваме ставови. Конфузијата и контрадикторните информации нè наведуваат често некритички да прифаќаме туѓи или готови групни ставови. Обидувајќи се да ја оформиме целосната слика за реалноста, многумина од нас прават грешки, па мешаме факти и мислења, веруваме на луѓе само затоа што ни се блиски, се солидаризираме со други или пак одбиваме факти од луѓе кои се различни од нас. 

Четврта фаза – Споделување и ширење на нашите ставови и чувства

Откако ќе оформиме одредена слика за реалноста и настаните чувствуваме потреба да ги пренесеме и да ги споделиме. Интензивно комуницираме на сите страни, сакаме на другите да им пренесеме што доживуваме, како се чувствуваме, ги споредуваме своите погледи со другите, љубопитни сме што тие мислат, и.т.н.

Петта фаза – Креирање на доминантно групно мислење и ставови

По претходните фази, бројките го прават своето, а предност добиваат мислењата и ставовите на мнозинството. Она во што веруваат и за што зборуваат најголем број од луѓето околу нас станува доминантен став кој го управува нашето чувство за реалност, но и влијае врз останатите кои имаат поинакви погледи. 

Во каква интеракција се овие 5 фази?

Во првата фаза неизвесноста лесно може да се развие во СТРАВ, особено ако има недостаток на потврдени информации и факти. Тука е најголема одговорноста на институциите и на медиумите. Првите мора редовно да објавуваат информации за сè што е потребно во дадени ситуации и што е од интерес за јавноста, а вторите да служат како платформи за ширење точни информаци. Воедно медиумите треба да ги исклучат од јавната комуникација непроверените и штетните информации. Ако стравот не се потисне уште во првата фаза, подоцна може да биде и предоцна. Стравот се однесува како лавина која кога ќе се забревта станува несопирлива. Сето она што го потхранува стравот мора да се спречи во најрана можна фаза. 

Во втората фаза, мораме да внимаваме од каде собираме информации, кои се изворите, дали примаме факти или нечиви мислења, дали изворот е компетентен, дали можеме да му веруваме, дали некој ги проверил претходно информациите и сл. Сите ги сакаме своите бабички, чичковци или другари, но тоа не значи дека треба некритички да веруваме на сè што ќе ни пренесат или ќе закачат на Фејзбук.

Во третата фаза без разлика каква слика ќе оформиме за реалноста мора да бидеме отворени кон тоа дека таа е ограничена и нецелосна. Затоа треба постојано да ја проверуваме и да ја преиспитуваме, со цел да ги коригираме или дополниме своите погледи и ставови. Ова посебно се однесува на отвореност кон ставовите на искусни стручни лица. Стручноста и искуството треба да имаат предност над нашите лични ставови.

Во четвртата фаза мораме да бидеме внимателни и пробирливи што споделуваме. За сè што може да нанесе конфузија, штети или ги поткопува фактите мора да се воздржиме и да не го споделуваме. Може да биде тоа нешто во што сме најдлабоко убедени дека е точно, може и да биде некоја многу добра вест (најден е лекот!), но сепак мора да бидеме одговорни и да се прашаме кои се можните последици. Често нашите најдобри намери и проценки можат да бидат погрешно сфатени или изманипулирани. 

Конечно, во петата фаза, клучните чинители од првата фаза, стручните лица, институциите и медиумите мора повратно да реагираат и да го балансираат јавното мнение со тоа што ќе објавуваат дополнителни информации кои треба да ги потиснат дезинформациите и гласините кои го потхрануваат стравот и можат да прераснат во паника. 

Уништувајќи ги и негрижејќи се за институциите се уништуваме себе си

Комуникацијата во време на кризи покажува дека секој од нас мора да биде одговорен кон заедницата и општеството во кое припаѓаме. Во кризни ситуации, кои не можеме да ги разрешиме како поединци, пресудна е способноста на наше вклучување и функционирање во координирани групи во кои расте капацитетот да се справиме со кризата. За координираноста на групата или заедницата најважна е правилната комуникација наведена погоре, а најголем предизвик е потиснување на стравот и паниката. Само точните информации можат да го спречат ширењето на вирусот на стравот. 

Кризните ситуации покажуваат дека оспорувањето на системот, институциите, науката и стручноста се многу опасни активности, не за нив, туку за нас самите. Уништувајќи ги и негрижејќи се за нив се уништуваме себе си.