Date Archives 2020

103 #ПрегледВоПеток

Убави вести за нас маркетерите (и општо корисниците на интернет) во денешниот #ПрегледВоПеток 🙂

Cross-platform допишување на Instagram и Messenger

Facebook ги интегрира своите платформи за допишување, дозволувајќи им на корисниците на Messenger и Instagram да праќаат пораки на двете мрежи истовремено.

Дополнително, Instagram доби нови алатки преземени од Messenger. Овие алатки вклучуваат селфи стикери, персонализирани емоџиња, бои на четови, нови начини за блокирање пораки. Достапна ќе биде и Watch Together опцијата која дозволува да гледаш видеа со пријателите додека сте на видео повик.

Опцијата за cross-platform допишување не е достапна за сите а корисниците ќе можат самите да одлучат дали ќе сакаат да ја користат или не.

Facebook ќе ги унифицира најавата и информациите за плаќање

Новиот Account Center на Facebook ќе им овозможи на корисниците да објавуваат содржина на Facebook, Instagram и Messenger истовремено. Исто така ќе ги запамтува информациите за плаќање за нарачки направи на Facebook и на Instagram.

Корисниците ќе можат да изберат да ги синхронизираат деталите на својот профил, како нивното име и слика. Ова значи дека ако се променат информациите на Facebook, автоматски ќе се променат и на Instagram.

Оваа одлука ќе биде од големо значење за брендови и инфлуенсери кои сакаат да ја споделат истата содржина на своите профили. Запамтувањето на информациите за плаќање ќе им го олесни шопингот на корисниците.

Големи tech компании ќе бидат банирани за фаворизирање на сопствените сервиси

Европската Унија планира нови регулации кои ќе резултираат во бан за сите tech фирми кои ги фаворизираат сопствените сервиси во резултатите од пребарувања или со пре-инсталација на сопствените апликации на уреди.

Иницијативата е покрената бидејќи големите гиганти Apple и Google овозможуваат сервиси низ голем број сектори и како конкуренти сè повеќе и повеќе се потпираат на своите платформи за нудење на сопствените сервиси.

Генерацијата што работи на обновување на општеството

Во второто годишно издание на Culture Next, Spotify нè запознава со Gen Z. Во овој извештај Spotify разговараше со припадници на Gen Z од целиот свет – претприемачи, активисти, уметници, млади семејства и многу други.

Извадија нови податоци, меѓу кои:

 • 62% од припадниците велат дека нивната генерација е подготвена целосно да го обнови општеството и
 • 65% велат дека планираат да бидат или веќе се ‘сам свој шеф’.

GG подкастот се враќа во октомври

Како и секоја година така и оваа, првата епизода од GG подкастот доаѓа првиот понеделник во октомври, а тоа овој пат се паѓа на 5-ти. IT.mk во интервју со Гораст Цветковски зборуваат за тоа што може да се очекува во новата сезона, колкав е интересот за гејминг индустријата кај нас, излегување на нови игри и многу повеќе.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Flipping the Script” – new cartoon and post about customer experience and changing the the excuse mindset https://marketoonist.com/2020/09/flipping-the-script.html… #marketing #cartoon #marketoon I once heard Hubspot co-founder Dharmesh Shah advise businesses, “Don’t make your process my problem. Solve for my success, not your systems.” Six months into the pandemic, this strikes me as good advice for brands to think about their COVID response as well. Many businesses continue to follow the same stock script using COVID as an excuse for all manner of customer experience let-downs, from long hold times to order delays to inflexible return policies (not to mention behind-the-scenes business practices of delaying payments to small suppliers or simply being unresponsive). Many of these excuses are valid and legitimate. But I think there’s an opportunity for brands that can flip the script. Tom Rector, founder of ScreenBroidery, is taking a stand that this is a time to delivery better service, not worse. His company is trying to differentiate itself by exceeding expectations. A typical ScreenBroidery delivery notice reads: “Due to COVID and our commitment to you, we are shipping your order on time or ahead of schedule.” Tom recently articulated their company philosophy as “COVID is not an excuse.” As he put it: “We can all admit this COVID situation sucks. However, it should never be an excuse to underperform. Daily, I am receiving emails and messages on why orders are delaying, why wait times are longer than usual, why missed phone calls are not returning, why proposals are not prepared and sent… and on, and on, and on… “If we are going to reboot this economy, we have to find solutions to problems caused by COVID and stop letting the situation be the reason why jobs are not completed in time… “I’m on a mission to change the COVID excuse mindset, and I debate whether using COVID as a reason is legitimate…. “As entrepreneurs, we HAVE to find a way to get the job done. And as consumers/customers, we must stop letting companies off the hook for giving excuses…” Opportunity can come by zigging when everyone else is zagging.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок 😉

102 #ПрегледВоПеток

Го фаќаме петокот пред завршување на работното време 😉

Facebook ги отстранува ограничувањата за текст во слики за реклами

Facebook ги отстранува своите ограничувања за реклами кои вклучуваат повеќе од 20% текст на главната слика. Сите огласувачи беа контактирани директно со известување за ажурирањето, објаснувајќи дека повеќе нема да ги “казнуваат” рекламите со повеќе текст на сликите.

ТikTok и WeChat успеаа да го избегнат банот во САД

Се надевам дека ова ќе заврши за брзо, затоа што секој преглед зборуваме за ова… ќе станеме досадни сами на себе, а не па вам. 😀

Нејсе… TikTok требаше да биде веќе баниран во САД, но Трамп вели дека им дал благослов и уште една недела одложување, со оглед на тоа дека од TikTok имаат пратено молба за одложување на банот, барем привремено. Трамп го прифатил ова бидејќи TikTok склучил договор со Oracle и Walmart кои ќе поседуваат 20% од глобалната компанија на TikTok.

Но, желбата на Трамп е целосно поседување на TikTok од страна на САД… Дали ќе се случи и тоа чудо?

Facebook и Coursera ќе станат партнери за програма за дигитален маркетинг

Facebook ќе соработува со платформата за онлајн часови, Coursera, за лансирање на нов, сертифициран курс по дигитален маркетинг, што ќе им помогне на големиот број луѓе кои бараат дигитални вештини и сакаат да го подобрат сопственото знаење a воедно да добијат и образование кое е признаено во оваа област.

Учесниците ќе учат преку градење кампањи и ќе се стекнат со дигитални вештини под менторство на Facebook и Coursera. Сите оние што ќе го завршат овој курс ќе добијат сертифициран беџ кој ќе може да си го споделат на нивните профили:

#CelebrateLifePodcast

После кратка пауза, Горан Костовски Indog се враќа со нова епизода од подкастот #CelebrateLifePodcast во која зборува со Ана Бакалинова.

Ана живее и работи во Лондон и има започнато многу работи во Скопје пред интернетот да стане нашето секојдневие. Заедно со Indog зборуваат за нејзината работа, за fake news ерата, подобар свет и освестување во оваа Ковид пандемија.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“The Productivity Trap” – new cartoon and post on burnout, the pressure to be busy, and the role of organizational culture in a brand https://marketoonist.com/2020/09/the-productivity-trap.html #marketing #productivity #cartoon #marketoon A recent survey from Blind found that 83% of marketing and communications professionals are reporting burnout, the highest of any job function. There are likely many factors at play, but I wonder how much of this burnout relates to productivity anxiety, the pressure to be busy, and the hustle culture in business. The pursuit of constant productivity can actually be unproductive. As Stanford researcher, Emma Seppala, put it, “our culture is obsessed with productivity. But research shows that attempting to triumph over an ever-expanding to-do list actually works against us.” Since the pandemic started, our work days have increased by an average of 48 minutes, according to The National Bureau of Economic Research. Bluescape found that 77% of employees say establishing boundaries between work and personal life is the most important work skill. Intel recently tried to address burnout by helping employees disconnect from work. In the US, overall vacation requests have dropped by almost half, driven largely by limited places to go. Intel’s VP of HR, Julie Ann Overcash, introduced a “Staycation Challenge,” a creative contest that encouraged people to take time off and recharge. Intel granted additional floating holidays and awarded prizes to help employees bring to life their staycation ideas. When I worked at Method years ago, co-founder Eric Ryan used to say that “the HR Director is the new Marketing Director.” He was referring to the importance of organizational culture in a brand. Marketing flows from the inside out. A healthy work culture is ultimately tied to a healthy brand and a healthy business.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

И да ве потсетам, петок е, полека можете да преминете во пре-викенд mode 🙂

101 #ПрегледВоПеток

Време е за нова етапа од #ПрегледВоПеток па како за прв преглед после јубилејниот еве што издвоивме:

5 причини зошто Snapchat

Иако (според мои знаења) Snapchat во Македонија беше многу попопуларна апликација пред 5-6 години, новите филтер трендови ја направија ин и во последнава година. А доколку сте бренд или работите за бренд и сте во потрага по нова платформа каде можете да го привлечете вниманието на генерацијата Z, еве 5 причини зошто Snapchat би бил избор за тоа:

 1. Оваа заедница е поинаква од другите – Snapchat нема „фичрс” како што се лајкови, коментари и споделувања. Snapchat е камера што се користи за креирање на кратка содржина со краток рок на траење, па поради тоа ја прави толку совршена за новата генерација. Тие немаат притисок да ја направат идеалната фотографија од себе знаејќи дека содржината што ја произведуваат нема да остане долго видлива. Ова е причина плус да кликаат и да прегледуваат видеа и фотки.
 2. Подобри ефекти и градење на бренд во исто време – Со Snapchat нема потреба од двојни стратегии и кампањи. Новата ТВ кампања може да се пренесе совршено добро на овој канал со што со добра адаптиција може да донесе и одличен ефект.
 3. Искуство – 77% од Snapchat корисниците велат дека вертикалните видеа го креваат корисничкото искуство на повисоко ниво. А што е поважно за бренд отколку поврзување со својата публика на нивен терен?

“Gen Z have a much higher recall of skippable videos than previous generations. They’re much more immersed in these experiences because the way they are exposed to ads has to be different.“

Maria Milenkova from Starling Bank UK

4. Содржината креирана од корисниците е корисна за дигитални брендови – Содржината што корисниците ја креираат во име на брендот е одличен начин да се пренесе пораката преку гласот на новата генерација.

5. Автентичност и различност – Snapchat е заедница што ја бодри и поддржува различноста и индивидуалноста. Ако прашате повеќе корисници на оваа платформа кое е нивното мото, повеќето ќе одговорат исто а тоа е “Биди свој“.

Youtube ја заменува класичната ТВ програма

Сметам дека нема потреба да ставам прашалник во насловот затоа што едноставно ова е вистината последниве неколку години. Youtube стана основен извор на забава и информација и тоа не само за помладата генерација, бројките го докажуваат тоа. Карантинот и новата светска ситуација секако ги забрза работите па новото гледање на Youtube видеа со стриминг на ТВ донесе нови поместувања и во однесувањето на корисниците онлајн. Интересно е што за време на карантинскиот период драстично се зголемиле прегледите на кулинарски шоуа, градинарски видеа и општо видео содржина што е посветена на учење на нови вештини а дури 180% раст е забележан во прегледи на видеа посветени на психичка релаксација и ментално здравје.

Предности и недостатоци на Reels

Дали вреди да се вложува во Reels, секако како бизнис одлука?

Reels е новиот начин на креирање и споделување кратки видеа во рамки на Instagram. После пост, стори, лајв и IG TV, Reels ветува многу кога станува збор за нови (ала TikTok) начини на изразување на креативноста.

Но, дали е паметна одлука да се инвестира во него толку рано. Вложувањето на време, труд и пари во нови платформи од страна на бизнис корисниците во минатото за повеќето од постоечките се покажало како оправдано. Една од предностите на Reels е едноставноста на креирање на содржината, нова опција е па стапката на досег и вклученост на корисниците овде е значително поголема иако на пример тоа може да биде истата содржина од Instagram и содржината е трајна. Но колку од предностите на Reels ги поминуваат недостатоците?

Дали канцелариската култура полека исчезнува?

Ако и на вас ви фали прво утринско кафе испиено во канцеларија, тогаш you are my people 🙂 Не ме сфаќајте погрешно, јас сум all for работа од дома, планина, камп, парк каде и да било сѐ додека работата е завршена. Но, дали новиот начин на функционирање и remote working ќе ја доведе канцелариската култура до истребување?

Постојат многу истражувања за тоа како целата таа филозофија на работење во рамките на еден тим, влијае на квалитетот на работата. Без силна врска помеѓу вработените и заедничка кауза на работењето, дали сѐ полека ќе станува бесцелно? Одлична парче текст на Campaign UK, вреди да се прочита…со кафе…на биро во канцеларија 🙂

Плаќање за линк во caption на Instagram?

Повторно се актуелизира темава дека Instagram планира да наплаќа за линк во опис на пост. Овој патент е поднесен во 2016 од страна на Facebook кога за активирање на линк во caption се бара извесна сума на пари преку pop-up известување.

Од Instagram известуваат дека ваква промена не им е во план за воведување и дека сега за сега ќе си останат постоечките начини на линкање, преку платена реклама или преку стори на верификуван акаунт. Секако “линк во bio” ќе биде секогаш овде за оние што немаат сина штикла до името на акаунтот. 🙂

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Sales Impact of Advertising” – new cartoon and post on the tension between long-term brand building and short-term direct response https://marketoonist.com/2020/09/salesimpact.html #marketing #cartoon #marketoon Lately I’ve been re-reading David Ogilvy’s 1983 classic, “Ogilvy on Advertising” to see how much has changed — and how much has remained the same — in advertising over the years. One constant is the challenge of how to measure sales impact in advertising, and the tension of long-term brand building versus short-term direct response. As David Ogilvy wrote, more than a decade before the first digital display ad: “For all their research, most advertisers never know for sure whether their advertisements sell. Too many other factors cloud the equation. But direct-response advertisers, who solicit orders by mail or telephone, know to a dollar how much each advertisement sells … I am convinced that if all advertisers were to follow the example of their direct response brethren, they would get more sales per dollar. Every copywriter should start his career by spending two years in direct response.” Four decades later, there remains an entrenched divide in marketing between long-term brand branding and short-term direct response. Exec Strategy Director at A&E DDB, Tom Roach, recently wrote an excellent essay called “The Wrong and the Short of it,” where he excoriates the false choice between long-term and short-term thinking in marketing, which he calls “wrong-termism.” Short-term performance marketing frequently gets a bad rap, but Tom points at that blindly following “long-termism” is also flawed. As he put it, “There’s always been a lot of magical thinking about the long term in advertising. That you can just do something big and expensive as a one-off, then close your eyes and cross your fingers and hope no one commercially-oriented asks any awkward questions for six to twelve months, until future sales start magically happening… “And whilst short-termism may give people a bad name within certain corners of the marketing world, it may actually be long-termism that gives some marketers a bad name within their organisations.”

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

И да ве потсетам, петок е, полека можете да преминете во пре-викенд mode 🙂

100 #ПрегледВоПеток

Стигнавме до 100 #ПрегледВоПеток. Кој примети, примети. Кој не, срам да му е. Ја скокнавме минатата недела затоа што не успеавме да се организираме за јубилејов. Затоа сега сме тука и нема скокање петоци.

Овој преглед го започнавме пред 3 години. Поради редовната пракса да следиме новитети и споделуваме линкови, плус инспирирани од некои други слични вакви прегледи, решивме повторно организирано да споделуваме и ние. За нас ова е одржување на кондиција, дисциплина и секако приказ на тоа што читаме и како размислуваме во @NewMediaMK. Јас како иницијатор на целата приказна денес сум особено горд што прегледот си тече, им значи на луѓето во нашата агенција и најважно од сè, си има своја посветена публика, баш како што блогов си има и си имаше во времето кога беше поактивен.

Торта има денес, не гарантираме дека ќе трае до понеделник. Ако сакате да го вкусите прегледот, бујрум!

Да не мислевте нема линкови да споделиме денес? Таман работа… Ајде.

TikTok, пак!

И додека чекаме да се одлучи Трамп кој ќе биде финалниот датум за конечната разрешница за иднината на TikTok во Америка, ByteDance се трудат максимално да ги освојат симпатиите на медиумите и законодавците затоа што корисниците веќе одамна ги освојуваат со рекордна брзина. Изминативе денови тие креираа виртуелен центар за транспарентност и поканија група новинари на кои им ги објаснија начините на кои функционира ForYou секцијата на нивната исклучително „заразна” апликација.

Нема да прераскажувам, клик: Inside TikTok’s killer algorithm

Eventually the transparency center will be a physical location that invited guests can visit, likely both in Los Angeles and in Washington, DC. The tour will include some novel hands-on activities, such as using the company’s moderation software, called Task Crowdsourcing System, to evaluate dummy posts. Some visitors will also be able to examine the app’s source code directly, TikTok says.

LA28

Интересен пристап избра организаторот на летните олимписки игри во 2028 година, градот Лос Ангелес. Тие решија како дел од дизајнерскиот тим задолжен за логото да вклучат спортисти и познати личности од LA кои воопшто не се дизајнери. Секој од нив, вклучувајќи го и рекордерот Michael Jonson и пејачката Billie Eilish и многу други. Секој од нив го дизајнирал своето A во LA, секој со своја приказна, лична и LA поврзана. Мене ми се допадна концептот, не толку многу дизајните 😀

LinkedIn со нови функции за компаниските страници

Ако сте фанови на LinkedIn и ако се фрустрирате што присуството во име на компанија не е толку корисно таму, еве добра вест. Сервисот додава три нови функции кои треба да ја олеснат и зголемат употребата на компаниските страници. Сега ќе може да ги видите сите кои кликнале да ја следат вашата компанија, да се дружите повеќе со вашите колеги и да „закачите” настани.

Интернет страниците се успоруваат

По којзнае кој пат, сега уште еднаш поддржано со емпириски податоци, се отвора дискусијата дали и покрај значително поголемите интернет брзини, вчитувањето на веб странците денес е поспоро. Еве ги деталите: Is the web getting slower? А еве го и заклучокот.

Websites today run more code and are multiple times larger than websites 10 years ago. Still, I don’t think the mobile web – as experienced by users – has become slower overall.

At the same time, a lot more people now experience the mobile web. This will drag down the overall experience people have with web performance.

SoMo Borac – online edition

Најважната регионална „digital” награда SoMo Borac оваа година нема да се одвива во рамките на Weekend Media Festival во Ровињ како што тоа се случуваше изминативе години, туку ќе биде организиран како онлајн настан. Пријавите се отворени, датумите прилагодени и цените намалени. Спремете ги пријавите и докажете се!

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Rise of the Customer Service Bots” – new cartoon and post about the importance of the human factor in customer experience https://marketoonist.com/2020/08/customer-service-bots.html #marketing #cx #cartoon #marketoon This cartoon is dedicated to Comcast, the most recent company to show me how far we have to go before we reach conversational AI that can come close to a human voice. The only thing worse than the Comcast customer service bot that greeted me when trying to resolve a technical issue was having to have identical conversations with the same bot each additional time I had to call back. The human operators I finally reached (who were all incredibly helpful) eventually coached me on the quickest way to get past the bot the next time. It struck me that all the lip service around Customer Experience often overlooks the human factor. Customer service is every bit a part of marketing as any other tactic. And yet, it’s often measured more by operational efficiency than by creating customer value. “By 2025, AI will power 95% of all customer interaction, including live telephone and online conversations that will leave customers unable to ‘spot the bot,’” a CX technology company named Servion said in a typical industry prediction recently. McKinsey found that 57% of customer-care execs consider call reduction their “number-one priority” for the next five years, investing in technology to prevent the need to talk to a human through websites, chat bots, apps, and AI robots that can simulate human conversations. And yet McKinsey cautioned businesses not to let customer service take a back seat to technology. They wrote that “the human factor in the call center remained vital … underscoring the importance of choosing the right balance of human interaction and automation and the need for continued focus on core call-center operations.” In the stampede toward digital transformation, don’t forget the power of human interaction.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се гледаме на торта!

99 #ПрегледВоПеток

Одбројуваме ситно до 100-тиот #ПрегледВоПеток 🙂 До тогаш, тука сме со тазе доза новости.

WordPress vs. Apple

Откако во минатиот преглед во петок ја споделивме веста дека Apple ја банираше Fortnite од App Store и со тоа се најде во спор со Epic Games, очекувано беше дека и други компании ќе се дигнат против Apple заради иста или слична причина.

Недела дена подоцна, основачот на WordPress изјави дека Apple стави стоп на сите ажурирања на нивната бесплатна апликација доколку WordPress не стави in-app purchases бидејќи сака 30% од профитот.

Apple потсети дека купувања во самата апликација се задолжителни доколку апликацијата им дозволува на корисниците пристап до содржина, претплати или алатки добиени преку други платформи или веб страната. Но WordPress апликацијата не продава ништо. Она што си го купил преку WordPress.com не може да се користи во апликацијата.

Два дена подоцна, Apple објави извинување и изјави дека нема да има потреба WordPress да внесе опција за купување во самата апликација.

We believe the issue with the WordPress app has been resolved. Since the developer removed the display of their service payment options from the app, it is now a free stand-alone app and does not have to offer in-app purchases. We have informed the developer and apologize for any confusion that we have caused.

Целосната изјава на Apple

Дали ќе излезе уште некоја новост на темава? Останува да видиме.

TikTok ќе ја тужи американската влада за банот од Trump

Мислам дека не е преглед во петок ако не ги спомнеме TikTok и Trump.

TikTok во понеделникот на својот компаниски блог изјави дека ќе ја тужи американсата влада поради банот на Trump. Компанијата тврди дека администрацијата на Trump ги игнорирала многубројните напори на TikTok за соочување со грижите. Наместо цивилен разговор, Trump ја прогласи апликацијата за национална закана поради поврзаноста со кинеската влада.

We strongly disagree with the Administration’s position that TikTok is a national security threat and we have articulated these objections previously.

Извадок од блог постот

Во тужбата е посочено дека американската влада била запознаена со работата на TikTok. CFIUS (the Committee on Foreign Investment in the United States) направиле проверка на апликацијата кога ByteDance го купи Musical.ly во 2017, преименувајќи го во TikTok. Како дел од таа проверка, владата ги истражила практиките за безбедност на TikTok. Владата дошла до заклучок дека зделката може да продолжи.

TikTok може и нема да има потреба да го победи спорот за да продолжи со работа во САД. Ако Trump изгуби на изборите во ноември, новата администрација можеби ќе има различна тактика за справување со целава ситуација. Тоа може да значи и повлекување на банот.

И Facebook почна да го копира TikTok

Неделава Facebook лансираше нов тест што вклучува фид со кратки видеа на својата апликација, есклузивно на индијскиот пазар каде TikTok е моментално баниран.

Но Facebook не е единствениот што сака да го замени TikTok во Индија. YouTube им дава на индијските корисници пристап до нивната ‘Shorts’ опција.

Дали TikTok ќе успее да ја добие назад својата индијска публика?

Нема веќе “finger lickin'” за KFC

Да не ме сфатиш погрешно дека нема веќе KFC. Има KFC, само го нема слоганот. Тие сметаат дека овој слоган е несоодветен во време на глобална пандемија, кога хигиената е на прво место.

Кампањата започна во понеделникот со видео во кое се прикажани различни кадри од KFC со делот “finger lickin'” од слоганот пикселиран. Завршува со: “That thing we always say? Ignore it. For now.” Како дел од кампањата, на KFC кофите ќе има дисклејмер што гласи “Lick fingers at own risk”.

Овој слоган KFC го користи повеќе од 64 години и еден од најпознатите во светот. Но оваа година, како и сите останати брендови, KFC зазема став дека можеби нивниот слоган и не е баш соодветен во време на глобална пандемија.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Business as Usual” – new cartoon and post https://marketoonist.com/2020/08/business-as-usual.html #marketing #cartoon #marketoon A Gartner study recently reported that more than half (57%) of CMOs expect to see a return to business as usual in the next 18-24 months. It made me think about what “business as usual” even means right now. Some aspects of how we work have changed so fundamentally, it’s hard to imagine that some of these changes aren’t permanent. I read somewhere that COVID is not so much forcing a change in business as it is accelerating a future that was already underway. For a few years, I’ve been hearing the managerial acronym VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity, and Ambiguity) to describe the turbulent business environment we work in. What struck me recently was to learn that the VUCA concept actually originated more than 30 years ago. The U.S. Army War College first coined the term in 1987 to describe the volatile, uncertain, complex, and ambiguous environment at the end of the Cold War. The VUCA concept has been applied many times since then. A few years ago, HBS senior fellow Bill George argued that today’s VUCA business environment calls for “a VUCA manager.” He re-imagined the acronym to describe characteristics of business leadership we need right now: Vision, Understanding, Courage, and Adaptability. The idea of returning to business as usual is a comforting thought. But when has business as usual ever been usual? Instead of going back to work, we’re always going forward to work.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот, стотти, преглед во петок 😉

98 #ПрегледВоПеток

Полека се движиме накај 100. #ПрегледВоПеток, но до тогаш да видиме што се случуваше во светот на бизнисот, маркетингот и креативата изминатава недела.

Откриени фонтовите на познатите логоа

Се сеќавате на играта каде погодувавте име на бренд според логото што го гледате? Сигурна сум дека повеќето од вас поврзуваат боја и изглед на букви според логото каде се користени. И нема ништо чудно во ова, ветувам 🙂

Па, има еден дечко кој е сметан за лого гуру и води Инстаграм профил каде објавува различни едиции, форми и примени на светски логоа. Овој пат тој се одлучил да ги открие фонтовите што се искористени при креирање на најпознатите логоа во светот.

Па, ако ти треба инспо, бујрум…

Не секоја компанија треба да има политички став

Фасцинантно е колку маркетингот базиран на вредности е популаризиран последниве години. Живееме во време каде скоро секој голем бренд има јасно искажан став околу некое политичко или глобално прашање и ја води филозофијата на своето работење токму според ова.

Од друга страна ја имаме генерацијата X која секојдневно протестира поради тоа што некој бренд јавно застанал или НЕ зад некоја кауза. Неверојатен е фактот дека дури 35% од оваа група на луѓе, бојкотираат бренд на кој претходно потрошиле пари за нивен производ или услуга.

И додека многу самопрогласени маркетинг гуруа ги охрабруваат брендовите да се нафатат на ваков чекор со цел да се поврзат подобро со својата публика, Mark Schafer ги советува да не брзаат со ваквите стратешки одлуки.

Не секоја компанија голема или мала треба да заземе политички став.

Sometimes you want a hamburger just because it tastes good or a car wash because it’s nearby. Don’t buy into the hype that every company needs to take a political stand.

Mark Schafer

Премногу се согласувам со ова и топло го препорачувам четивото на сите оние што работат на свој бренд или пак помагаат во филозофското позиционирање на друг.

Драмата помеѓу TikTok и Трамп продолжува

Трамп му даде нов 90 дневен рок на TikTok.

Драмата помеѓу кинеската платформа што направи бум последнава година и Трамп продолжува. Целата паника околу стравот на американската влада дека TikTok ќе споделува информации за американски државјани со кинеската влада и со тоа ќе ја загрози националната безбедност на САД, изгледа нема да заврши за брзо.

Во најновите забелешки, TikTok е задолжен да ги уништи сите содржини креирани од американски државјани што се пласирани на оваа платформа и да ги извести надлежните штом овој процес е готов.

Моменталните шпекулации за купување на TikTok се поврзани со Microsoft и Twitter а скроз нај нај нов со Oracle, па ќе видиме што ќе се случи во оваа сапуница.

Google лансира персонални картички

Прашањето не е дали се имате изгуглано себеси, туку дали ви се допадна она што сте го виделе.

Google оди чекор напред и воведува персонални картички. Ова значи дека секој може да си направи дигитална визит картичка во проширена верзија. Ги внесуваш сите податоци што би сакал да бидат видливи кога некој ќе го искуца твоето име, како професија, контакт информации па дури и аватар или фотографија и тадааам…

Google имаат објавено дури и прирачник со совети и насоки за успешно креирање на тип топ персонална картичка.

Сега за сега е достапно само во Индија, па имајте на ум дека ние малку ќе си почекаме додека го истестираме.

Иднината е во јуниор дизајнерите

2020 е година на дизајнерски решенија според многу сениор дизајнери. Но она што ја прави целата нивна работа клучна и неопходна е вклученоста на јуниор дизајнерите во работата.

Ова се 7 причини зошто дизајн експертите веруваат дека сега е совршено време за ангажирање на јуниор дизајнер:

 • Нов талент за решавање на проблеми
 • Поддршка на сениор дизајнерите
 • Воведуваат нови дизајн вештини
 • Внесуваат различност во групата
 • Вклучени се, фокусирани и лојални
 • Запознаени се со актуелни прашања и работат на нив
 • Помали трошоци

“Свежата крв“ во работното опкружување не секогаш носи позитивни искуства, но за едно нешто се согласувам а тоа е дека со новите деца доаѓаат и нови знаења. Нови вештини, свеж поглед на работите, ентузијазам што ја води работата до перфекција, продуктивност и енергичен пристап…за помалку пари 🙂

Бонус линкови

Marketoonist on Instagram

Убав викенд друштво, се читаме следниот петок 😉

97 #ПрегледВоПеток

Добро утроооооо! Денес е еден од оние денови кога немам што да кажам како вовед, па затоа веднаш ќе преминам на главното. Уживајте во денешниот #ПрегледВоПеток 🙂

Трамп ќе го банира ТiкТок во САД

Минатиот четврток Трамп издаде извршни наредби за забрана на постоење на социјалните мрежни апликации TikTok и WeChat во САД доколку кинеските матични компании не ги продадат во рок од 45 дена.

Во пораката на Трапм се наведува дека TikTok автоматски презема огромни информации од своите корисници, како што се податоците за локацијата и историјата на прелистување и пребарување и со тоа се заканува дека ќе ѝ овозможи на кинеската комунистичка партија пристап до личните и комерцијалните информации на американците – потенцијално дозволувајќи ѝ на Кина да ги следи локациите на вработените во федерални агенции, да гради досиеја за лични информации за уцени и спроведување на корпоративна шпионажа.

За повеќе информации, ќе почекаме. Сè ќе биде јасно. Кога? 15 СЕПТЕМВРИ!

AliExpress ќе го скрати времето за испорака во Европа за 30%

Ви се случило да нарачате нешто од Aliexpress и да заборавите дека воопшто сте го направиле тоа? 😀

Да се надеваме дека новиот воздушен лет, со рута до Кина до Шпанија, ќе го намали времето на испорака.

Најавени се три летови неделно до Мадрид и Лиеж и се тврди дека нарачките ќе пристигнуваат за 10 дена во Европа.

Скамери профитираат од лажни прегледи на Reel

Уште неизлезена (народно кажано) апликацијата, скамерите веќе профитираат со продажба на лажни прегледи на Reels. Апликацијата е кратката форма на видео на Instagram, која беше лансирана на 5 август.

Еден од скамерите изјавил дека тој веќе направил доволно пари од продажба на лажни прегледи за да си дозволи добар автомобил и пристоен дом. WHAAAAAAAT?

Оптимално, купувачот плаќа $5 за 1.000 прегледи и $15 за 1.000 лајкови.

П.с. уживајте додека сè уште не е достапен Reels кај нас.

Microsoft изненадува со нов телефон

Минатата есен, Microsoft ги изненади сите кога го објави Surface Duo. После скоро една година развој, Microsoft конечно е подготвен да го пушти телефонот во продажба. Телефонот изгледа како да е многу повеќе од само гаџет со двоен екран и дава чувство како да се создава сосема нова и возбудлива димензија на смарт телефони.

Моментално е достапен за pre-order и чини $1,400… Кхм! Кој ќе даде волку пари во време на пандемија и светска криза?

Бонус линкови

View this post on Instagram

“From Brand Safety to Brand Suitability” – new cartoon and post on digital advertising https://marketoonist.com/2020/08/brandsuitability.html #marketing #cartoon #marketoon Brand safety has been high on marketers’ agendas since the 2017 YouTube crisis, when some advertisers found their ads next to terrorist videos. Yet the blunt tool response that followed has brought its own problems. Many brands started addressing brand safety with overly broad keyword blacklists that can penalize legitimate content and make it harder to find audiences, limiting reach and engagement. Tracy De Groose, CEO of UK Newsworks described the situation this way: “You might think that the longer the list, which can be feature up to thousands of words, the greater the rigor on it. But that’s not the reality. Innocent phrases are getting impacted by a black-and-white approach to block lists. Therefore, safe content is being redefined as not safe.” Or, as CNN’s Rob Bradley put it, “Keyword blockers are an industry stopper. As it’s gathered more steam it’s gotten out of control.” CNN reports that 50% of news content is being misclassified as unsafe by existing keyword blockers. Recent press coverage of BLM and protests was affected in particular, monetized 57% lower than other news content. The next evolution of digital advertising is a shift from “brand safety” to “brand suitability.” This is a more nuanced approach that puts content in context, rather than just assigning a binary score. It also takes into account that what might be a good placement for one brand may not be a good placement for another. Unilever’s Luis Di Como said, “When we think about brand suitability, the better the definitions that we have for content that is categorized by the platforms, the better choices we have for where we run our ads.”

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

До следниот преглед во петок,

Алекс

96 #ПрегледВоПеток

Не е петок ако не започне со #ПрегледВоПеток 🙂 Се ближиме полека до 100ка, што ли ќе правиме?

Дигиталните вести остваруваат поголеми приходи

Во период од 3 месеци, месеци доминирани од коронавирусот и пад во огласувањето, The New York Times за првпат забележа поголем приход на својата дигитална платформа отколку печатениот весник.

Приходот остварен од дигитални претплати и реклами изнесува $185.5 милиони, додека за принт $175.4 милиони. Компанијата во овој период доби 669 илјади нови претплати што придонесе до 6.5 милиони вкупно, доведувајќи ги The New York Times поблиску до остварување на една од нивните цели – 10 милиони претплати до 2025 година.

А key milestone in the transformation of The New York Times.

Mark Thompson, Chief Executive

Паметни апликации за пазарување

Коронавирусот го спомнувам за втор и последен пат во овој преглед во петок. За време на пандемијата луѓето симнаа апликации за купување намирници десетици милиони пати. Ова значи повеќе од 100% зголемен раст за големите брендови во САД, како што се Instacart, Shipt и Walmart. Но исто така значи и воведување на нови опции и креирање на корисничко искуство што ќе го направи пазарувањето полесно и побрзо.

Горенаведените апликации и многу други се залагаат токму за тоа во последниве 5 месеци. И успеваат. Некои работат на непрекинато ажурирање на своите апликации а некои имаат план да воведат сосема нови апликации.

The improvements we made to the app over the last few months, like our enhanced availability predictions, along with our new cart maximum functionality, help us set expectations appropriately, and create a seamless experience for customers, shoppers and retailers.

Mark Schaaf, Chief Technology Officer of Instacart

За повеќе детали околу што овие опции вклучуваат кај различни брендови, топло ти препорачувам да го прочиташ текстот. Можеби ќе наидеш на идеја која можеш да ја имплементираш во твојот бизнис. 😉

Децата во Велика Британија нема да гледаат реклами за брза храна

Google ќе ги банира рекламите за брза храна за лица под 18 на своите платформи, вклучувајќи го и YouTube. Банот ќе стапи во сила во октомври и ќе важи за државите во Европа и Велика Британија.

Веста доаѓа неколку дена откако Boris Johnson ја најави кампањата за справување со прекумерна тежина во Велика Британија. Како дел од кампањата тие ќе ги банираат и сите ТВ реклами кои прикажуваат брза храна.

Младата популација нема да може да ги гледа рекламите што промовираат производи со високи масти, сол или шеќер (NFSS). Компаниите што ќе сакаат да се рекламираат преку Google ќе мора да потврдат дали нивните производи имаат високи NFSS.

Instagram го лансираше Reels

Поминаа 42 прегледи во петок откако за првпат пишувавме за Instagram Reels (првично Clips). Завчера Instagram ја лансираше Reels апликацијата во повеќе од 50 земји, достапна за iOS и Android.

Ајде да видиме дали на Instagram ќе им успее планот Reels да стане новиот TikTok. 🙂

Како изгледаа политичките кампањи кај нас на Twitter

Prizma.mk вчера објави статија во која Јане Димески пишува за Twitter кампањите на нашите политички партии за време на изборите. Статијата е прилично детална, убаво објаснета и интересна за читање од аспект на дигитален маркетинг така што нема што повеќе да пишувам тука. Доколку те интересира, знаеш каде е линкот. 😉

Бонус линкови

View this post on Instagram

“The Pace of Change” – new cartoon and post on trying to trying to run organizations on adrenaline https://marketoonist.com/2020/08/paceofchange.html #marketing #cartoon #marketoon “The pace of change has never been this fast, yet it will never be this slow again,” Justin Trudeau famously said in his 2018 speech at Davos. Of course that was two years before COVID-19 changed and accelerated everyone’s plans beyond recognition. A recent McKinsey report chronicled a few examples of organizations making heroic overnight changes in the last few months to their business models, technology, and customer experience, including “a global telco that redeployed 1,000 store employees to inside sales and retrained them in three weeks” and “a US-based retailer that launched curbside delivery in two days versus the previously-planned 18 months.” Yet McKinsey probes just how sustainable this pace of change is. They write, “CEOs recognize the need to shift from adrenaline-based speed during COVID-19 to speed by design for the long run.” They then highlight a few examples of how to cultivate speed by design. In this chaotic year, many brands and businesses are relying on adrenaline only. Organizations can only run on those fumes for so long. Adrenaline-based speed can lead to burnout. Merete Wedell-Wedellsborg described this burnout in a recent HBR article as “war room fatigue.” She draws from her experience in developmental psychology to describe three stages that people go through in a time of crisis: Emergency, Regression, and Recovery. In her view, we’re entering the Regression stage, where adrenaline fades and it gets harder to keep up the pace. It’s a good time to focus on our organizations for the long-term.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

До следниот преглед во петок 🙂

95 #ПрегледВоПеток

Горештини, класика за периодов од годинава, ама не се откажуваме. Петок си е за #ПрегледВоПеток 🙂

Работа од дома – Dell

Да си се пофалиме малку, во име на клиент. Ретко го правиме ова, ама верувам нема да ни замерите сега.

Како што светот сè уште се бори со Ковид-19 пандемијата, така компаниите се принудени да им овозможат на своите вработени да работат од дома, што директно влијае врз континуитетот во работата на компанијата. Затоа со Макпетрол Центар Dell подготвивме е-книга со совети како ефективно да работите од дома.

Треба да пополните мала анкета за вашата компанија и да си ја добиете книгата. Резултатите од анкетата ќе бидат јавно споделени на крај, секако.

Ново нормално? Ново Што?

Поминаа прв, втор, трет… колку сакате броите бранови откако започна глобалната пандемија. Се уплашивме, па се опуштивме, па се менуваме, па сеедно ни е… Се и сешто се случи и се случува. Па нормално е и да се демистифицира и т.н. ново нормaлно.

Минататa недела, конечно, го најдов (бесплатно достапен) текстот на Mark Ritson: The ‘new normal’ is just another bullshit line marketers have swallowed каде преку одличниот пример за The dunk in the dark твитот на Oreo појаснува дека The New Normal е само уште еден обид на маркетерите да преувеличат нешто…

Ако ова не ви доволно за да ја занишате теоријата за новото нормално, Scott Boom Morrison има малку помотивирачки пристап за да каже: There is no ‘new normal’

Facebook + проверка на факти

Facebook подолго време отвори можност за соработка со локални организации и институции низ целиот свет кои се занимаваат со проверка на факти. Тие бараа партнери на локално ниво кои ќе им помогнат во справувањето со лажни вести кои се споделуваат на нивниот сајт. И по педесетина организации низ целиот свет, сега имаат и партнер во Македонија. Метаморфозис, организацијатa која стои за проектите Проверка на факти и Вистиномер сега е официјален партнер за нашата држава.

Кога проверувачот на факти ја рангира веста како лажна, Фејсбук ја прикажува подолу во „Новости (News Feed)“, со што значително се намалува нејзиното понатамошно ширење. 

Колку ефективно ќе функционира ова, и дали ќе се измеша, како и секогаш, политика во него, останува да видиме.

Facebook тестира нов изглед на страниците

Со сите хаварии кои му се случуваат деновиве, не ни заслужува да биде толку често спомнуван ама ете… Facebook во дел од веста наведува дека новиот дизајн ќе бил полесен за администраторите и ќе го тргнел бројот на фанови на страниците. Па можеби поради ова вреди да се спомне. Ќе видиме.

Pinterest – Make a Statement Mask challenge

Да се надеваме дека конечно „гивавеј” ќе отиде во историјата и дека „челинџ” ќе биде новата ултра мега гига… популарна активност. Не дека е невидена и дека не е користена, ама ете се враќа назад под влијание на TikTok, претпоставувам. Во последната интересна „итерација” Pinterest се обидува да ги натера американците да носта маски:

Pinterest teamed up with some of the top creators on its platform on the Make a Statement Mask challenge, in collaboration with 72andSunny, aimed at encouraging Pinners to wear face masks during the coronavirus pandemic by turning those masks into vehicles of self-expression.

Јас тука само можам да ги препорачам и банданите на нашиот драг Dreadpen.

TikTok – понуда за брендови и борба за Америка

TikTok ова недела малку беше засенет од големата четворка која беше на сослушување пред сенатот во Америка, но тоа не значи дека не е активен. Една фина вест е дека во понудата за брендови додадоа: Gamified Brand Effect, но вистинската интересна вест е понудата да вработат 10.000 американци и да дадат пристап до алгоритамот по кој се прикажуваат содржините на нивната апликација. Вакво нешто се обидуваа законодавните власти во Америка да им наметнат на голем број од сервисите кои ги користиме секој ден, но прв сега TikTok сам вели дека е подготвен да го направи тоа. Јасно е дека борбата е тешка, а американскиот пазар ако го немаш, џабе везеш.

Бонус линкови

Убав продолжен, празничен викенд се читаме следниот петок 😉

94 #ПрегледВоПеток

За оние што работат од дома и не знаат што ден е, еве не со #ПрегледВоПеток 🙂

Родителски состанок во Силиконската долина

Големите момци и едни од најмоќните луѓе на денешницава, Марк Зукерберг (Facebook), Џеф Безос (Amazon), Тим Кук (Apple) и Сундар Пичаи (Google) попладнево ќе присуствуваат на сослушување што ќе се случува во Силиконската долина. На настанот, предводен од страна на Комисијата за заштита на конкуренцијата ќе се разгледуваат опциите, можностите и заканите за овие гиганти да не прераснат во монополи и како може нивната моќ да се доведе под контрола.

Интересно е што сите четири компании се повикани на заеднички состанок иако тие меѓу себе и не се баш толку слични во работата.

Безос ќе одговара на прашања за тоа како Amazon ги користи податоците од малите бизниси. Тим Кук ќе мора да ги објасни деталите околу продавањето и процентот од секоја продадена апликација на App Store а Зукерберк и Пичаи се мнооогу повеќе заглавени во ова па за нив нема потреба ни да почнуваме.

Однесувањето на потрошувачите пост Ковид-19

Дали корона кризата трајно го промени однесувањето на потрошувачите?

Со месеци читаме за наглата промена на навиките во шопингот од офлајн на онлајн и навистина не бевме нешто многу изненадени. Овој период на “пазарна транзиција“ секако претстоеше па кризата само го подбутна напред. И сѐ ова е супер, купувањето онлајн е посвесно, полесно и милион други бенефити што мислам дека нема потреба да ги спомнувам.

Но, има еден детал за кој што и не бевме баш најподготвени. Луѓето сакаат поефтини цени!

Направено е истражување во кое луѓето изјавуваат дека во време на рестрикција на движење и сигурносни мерки, имало значително помалку акции и промоции отколку порано. И ова им смета.

Ако работите во овој сектор, добро е да го читнете ова.

Нови заштитни опции на Messenger

Дап, и ова се случи…Facebook изгледа сака што повеќе single луѓе на светов! Замислете ја ситуацијата ако одеднаш партнерот/партнерката си стави touch или face ID на Messenger апликацијата! (сега и не сте толку либерални а?)

Проблемиве настрана, да Facebook планира да воведе Touch и Face ID за заклучување на Messenger. Можеш да избереш сам како ќе го заклучиш и на колку време да стои заштитата.

Останува да видиме дали ова ќе важи и за Instagram DM и WhatsApp.

Shop Tab на Instagram

Instagram конечно ќе може да ја искористи својата мрежа на фешн комерцијални акаунти што секојдневно растат по број на следбеници и корисници.

Shop Tab е дестинација во самата Instagram апликација што ќе генерира производи за шопинг базирани на твоите прегледи и заследувања.

Верификувани акаунти ќе можат да ги означат своите производи на постовите и оваа содржина ќе се излиста во делот за шопинг прикажувајќи се на соодветните луѓе.

Опцијата моментално се тестира во САД но ќе биде достапна и во Европа следните месеци.

Колку ова ќе биде корисно кај нас со недостиг на верификувани акаунти…не сум баш сигурна.

Kaktus 2020 is happening

Меѓу првите настани во регионот што го најави својот настан годинава е Kaktus.

За оние што не се запознаени, Kaktus е award giving настан што се случува шеста година по ред во Белград и е посветен на креативното дело и работа на агенции, организации и компании од регионот и пошироко.

Годинава одат со слоганот “Unique is being different” и го посветуваат настанот на сите оние што работат и секојдневно ја градат адвертајзинг индустријата.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Customer Experience Management” – new cartoon and post on the promise of CX and the organizational limitations that can get in the way https://marketoonist.com/2020/07/cx.html #marketing #cartoon #marketoon #cx COVID-19 is drawing fresh attention to the promise of customer experience management (and all its ancillary marketing buzzwords shown in this cartoon). Yet there’s still a yawning gap between the shiny promise of technology to deliver a better customer experience and the old-fashioned analog organizational limitations that hold back that potential. Brian Solis, Global Innovation Evangelist at Salesforce, recently wrote a article called “In An Era Of COVID-19 Disruption, Brands Must Rethink Marketing As Empathetic Customer Experiences.” Brian cited new Salesforce research that found 84% of customers say the experience a company provides is as important as its products and services. And also that 69% of marketers say traditional marketing roles limit customer engagement. As he put it: “Legacy roles that only focus on stages of the customer journey, in isolation, without coordinating with those who manage other connected touch points, will lose favor with customers … “Cross-functional collaboration is a mandate. As such, integration will become the new standard and will quickly become table stakes as every company rushes in this direction.” The best customer experience management technology is only as leading-edge as the organization that uses that technology.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Убав викенд друштво, се читаме следниот петок 😉

93 #ПрегледВоПеток

Здраво, Алекс овде! За сите што ви фалеше да го чуете ова. Ете!

Обично сакам да започнам со позитивни вести, па ајде…

Spotify конечно достапен во Македонија

Лично, мене ова не ме погоди многу, затоа што имам Spotify premium account веќе 2-3 години, но верувам дека радоста е голема бидејќи благодетите од Spotify ги имам почувствувано, и се што ќе кажам – НАЈДОБАР стрим сервис за музика!

Официјално, oд пред 2 дена сме дел од семејствто на Spotify! Не само ние, туку и цел Балкан. Ова беше долго најавувано и очекувано. И исто така, многу ме радува што конечно ќе може да почнеме да ја прикачуваме и македонската музика на оваа платформа. Браво за сите артисти кои досега го практикуваа тоа.

Spotify, освен за музика, во последно време и има агресивен пристап и кон подкасти, и мислам дека и покрај тоа што е број 1 платформа за музика, сака истото да го направи и за подкасти.

Дали тоа значи дека Dezer ќе згасне? Не знам, но среќна сум дека нема повеќе да ми се чудат и прашуваат како имам Spotify, а сум од Мк.

Google најави 100.000 стипендии

Google најави три нови онлајн програми за сертифицирање во полето на анализа на податоци, управување со проекти и дизајн на подобрување на корисничко искуство – UX. Целата ситуација со пандемијата ги инспирираше Google да го направат ова со цел заинтересирани да научат нешто ново додека седат дома.

Сертификатите се креирани од страна на вработени во Google, за нив не треба да имате претходно образнование и може да се завршат за 3 до 6 месеци. Онлајн часовите ќе се одвиваат преки Qoursera и ќе важат исто како 4 годишно образнование.

Хакерски напади на Twitter

Ајде сега малце на темната страна…

Профилите на познатите брендови и ликови на Твитер се компромитирани во еден од најраспространетите и збунувачки хакерски напад што досега и се случил на платформата, со цел промовирање на измама со биткоини.

Не се знае како се случил хакерскиот напад, но многу чудно до кој степен системите на Твитер може да бидат компромитирани. После невидените хакови на профилите, меѓу кои се и претседателот Барак Обама, Елон Мaск, Бил Гејтс, Кање Вест, Мајкл Блумберг и Apple, Твитер потврди дека ќе го превземе драстичниот чекор за блокирање на нови твитови од секој проверен корисник, компромитиран или не, како и заклучување на сите компромитирани профили, се додека не се разјасни целата ситуација.

Хммм… Најверојатно оваа недела е недела на хакерски напади.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“The Value Proposition and Lessons from Higher Education” – new cartoon and post #marketing #cartoon #marketoon “Universities are no longer nonprofits, but the highest-gross-margin luxury brands in the world,” NYU Professor Scott Galloway wrote recently. Professor Galloway has been exploring the crisis of higher education in the U.S. lately, accelerated by the pandemic. Of all the wrecking ball implications of Covid-19 on brands, the impact on higher education is one of the most dramatic. And as with other industries, it’s less of a new problem, than an acceleration of problems already under way. The value proposition for U.S. higher education has long been out of whack. One telling statistic: a study found that universities believed they were providing graduates with 80% of skills they would need in the work place, but employers felt graduates were only arriving with 40% of those skills. Yet Covid-19 is putting the broken value proposition in high relief. As many Universities start to shift to online-only (after accepting full tuition deposits), the vast majority are holding firm to the same tuition price they charge for an in-person experience, asserting that nothing has changed in the value proposition. Princeton approved a 10% tuition discount, but they are in the minority. I think there are lessons here for any brand. Covid-19 is forcing a re-evaluation of how brands across the board are valued. It resets the playing field. Ultimately the value of any brand is determined not by the team that works on the brand, but by potential consumers of the brand. Professor Galloway predicts a coming reckoning for higher education brands slow to adapt: “Universities will face a financial crisis as parents and students recalibrate the value of the fall semester (spoiler alert: it’s a terrible deal). In addition, our cash cows (international students) may decide xenophobia, Covid-19, and H1-B visa limits aren’t worth $79,000 (estimated one-year cost of attending NYU)." This is a time for all marketers to sense-check the value proposition of their brands, not based on how things were 6 months ago, but how things are today.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Се читаме следен петок. 🙂

92 #ПрегледВоПеток

Требаше да пишувам преглед минатата недела, ама некако непланирано го заборавив, па Симона улета да ме спаси. Ама нема бегање оваа недела. И се разбира кога јас пишувам преглед (знам дека нема име горе на авторот и мора да скролнеш долу, ама работиме не редизајн на блогот, ќе гледаме да ја смениме и таа неправда 😉 значи, јас кога пишувам темите малку повеќе натежнуваат на страната на медиумите на сметка на маркетинг.

Ајде, читај и кликај.

Instagram на пат да го помине Twitter како извор за вести

Според податоците до кои дошле Reuters Digital News Report трендот на користење на Instagram за информирање на дневно ниво со години расте. И ако се погледне убаво графиконот наскоро може да очекуваме да го претекне Twiiter. Младите корисници до 26 години се клучот за овој тренд. Тие го напуштаат Facebook а во исто време си ја носта културата за повеќе консумирање на визуелна комуникација. Па затоа Instagram е решението. Со оглед на фактот дека на Insta не се клика на линк за да појдеш на инфорамативен сајт, овој тренд може да донесе интересни промени и во тој сегмент. Ќе видиме.

Америка размислува за блокирање на TikTok

Индија веќе го направи тоа, и заедно со TikTok блокираше и еден куп други апликации кои доаѓаат од Кина. Лесно е, само ќе изградиш наратив дека апликациите собираат податоци за корисниците кои потоа ги ставаат на располагање на кинеската влада и одма е полесно да блокираш, или не?

TikTok има директор Американец, тврди дека сите податоци за американските корисници се чуваат на сервери во Америка и дека ги исполнува сите пропишани норми за управување со истите, дополнително тврди дека нема да и ги дава на кинеската влада.

И на малите пилиња на гранка им е јасно дека во тек е специјална војна меѓу Кина и Америка, ама не верувам дека Америка може со кинески методи да ја победи Кина. Како и да е, забавно е да се гледаат демократиите како смислуваат начини да се борат со современите глобални компании, ама сега од другата страна на рингот.

Tinder растура во време на пандемија

По споделување на оваа вест во четот со колегите, следеше скриншот од приватен муабет со роднина од Германија каде се потврдува токму оваа вест. Во време кога, според мене, комплетно погрешно се форсира социјално место физичко дистанцирање, очигледно е дека луѓето си имаат потреби.

Според статистиката на Sensor Tower, компанија која ја следи економијата на апликациите за паметни уреди, изминатиов период Tinder се нашол на трето место, веднаш по TikTok и YouTube а пред Netflix и Disney+. Ок доста е за оваа вест, клик на линкот, за да не забегам јас подлабоко во моите теории зошто е тоа така 😀

Бразил доби закон за лажни вести, експертите се бунат

Во својата четврта верзија закон во Бразил сега и официјално го регулира намерното производство и дистрибуција на лажни вести и клеветничка содржина. Законот меѓу другото им наложува на интернет сервисите да чуваат некои содржини подолго време и да ги направат истите достапни на судот ако има потреба и дополнително бараат сервисите да бараат фото идентификација за да може корисниците да пристапат на своите акаунти.

Експертската заедница и сервисите за проверка на факти истакнуваат дека законот ќе биде контрапродуктивен и дека ќе има повеќе штета од корист.

Не сите медиумски бизнис модели трпат загуби во време на пандемија

Иако периодов е особено тежок за некои индустрии, изгледа дека на прва мисла никогаш не помислуваме на медиумите и новинарите. Тие исто така се под притисок на намалените приходи а секако во исто време се и под притисок за квалитетот на работата која треба секојдневно да ја испорачаат.

The Conversation, австралиски медиум кој комбинира академски истражувачи и новинари во производството на својата содржина, покажува дека нивниот бизнис модел е постабилен од другите во вакви времиња. Имено, тие имаат за цел да ги пренесат научните истражувања до пошироката публика и тоа се докажува како паметен пристап. Интересен модел во секој случај, особено кога локално гледаме како и оние медиуми кои беа повеќе насочени кон професионалност а помалку кон сензационализам, ги менуваат своите уреднички политики. Ама можеби и не е до медиумите, можеби е до донаторите?

Facebook дозволува да се креира публика врз основа на е-commerce активности

Да не мислеше дека овој преглед ќе остане без Facebook? Think again. Еве затоа на кратко, на крај, на англиски: in your Custom Audience options through Facebook Ads Manager, there’s a new option to create a listing based on ‘Shopping’.

The available options are:

 • People who viewed products
 • People who added any products to their basket
 • People who purchased any products

Ecommerce 4 ALL – бесплатна и едукативна веб платформа за е-трговија

Пред некој ден во јавност беше пуштена новата веб платформа, која им овозможува на сите потенцијални и постоечки е-трговци на едно место да стигнат до потребните информации за започнување и правилно водење на една е-продавница, вклучувајќи ги клучните аспекти во синџирот на е-трговијата како што се: регулатива, испорака и е-плаќање.

Дополнително, „E-commerce4All“ директно ќе промовира и успешни приказни од областа на е-трговијата, ќе помогне во справување со сивата економија во е-трговијата и транспарентно ќе ги прикаже сите сертифицирани е-трговци кои ги исполнуваат сите услови според регулативата во нашата земја.

Сега е активен првиот од петте модули на веб платформата, кој се однесува на регулативата, а во наредниот период соодветно ќе се објавуваат и останатите модули. 

Не заборавај да кликнеш и на

Бонус линкови

Место Marketoonist денес ќе ставиме видео вест за YouTube, прикладно нели 🙂

Се читаме во следниот #ПрегледВоПеток 🙂

91 #ПрегледВоПеток

Ми дојде редот порано од очекуваното ама не се жалам. Утрово ми започна некако стресно ама пишувајќи го овој #ПрегледВоПеток така убаво си се рекласирав, за мерак.

Почнуваме со домашна вест.

Time.mk со три нови верзии

Најпосетуваниот вебсајт за вести кај нас пушти три нови верзии како дополнување на стандардната со цел посетителите да бидат максимално информирани.

Промените што овие верзии ги носат е во рангирањето на вестите. Па така, во првата верзија лидер е најновата вест. Во втората и третата вестите се креирани користејќи агрегирани персонализирани подесувања на 17.000+ корисници поделени во две групи.

А кога сме веќе кај домашни вести, еве уште една не баш домашна ама што се однесува за нашата земја. DataReportal е сајт што нуди бесплатни извештаи за активноста на интернет корисниците. Во февруари годинава направиле извештај #Digital2020 за Северна Македонија. Бројките од истражувањето покажуваат колку интернет корисници имаме, колкумина од нив ги користат социјалните мрежи, колкав е бројот на мобилни интернет врски, итн. Интересен извештај.

Coca-Cola се вклучи во бојкотот против Facebook

Годинава не почна најдобро за Coca-Cola кога во април ставијa сè на пауза поради недостаток на ROI. Таман кога светот полека почна да се враќа во нормала, компанијата најави дека ќе ги стопира сите реклами на социјалните мрежи како дел од кампањата против Facebook наречена “Stop Hate For Profit”.

Coca-Cola оди еден чекор понапред за разлика од другите компании и ќе ги прекине сите реклами на сите социјални мрежи.

Starting on July 1, The Coca-Cola Company will pause paid advertising on all social media platforms globally for at least 30 days.

CEO JAMES QUINCEY

Дополнително, Quincey изјави дека ќе ги евалуираат своите стандарди и политики за рекламирање за да видат дали има потреба од внатрешни промени и што друго ќе можат да очекуваат од нивните партнери (социјалните мрежи) за да се отстранат платформите за омраза, насилство и непристојна содржина.

TikTok For Business за маркетери

Компанијата официјално ја лансираше својата нова платформа наречена “TikTok for Business”. Платформата ќе служи како дом на сите досегашни и идни маркетинг решенија за брендови. Сајтот ќе вклучува пристап до видовите на реклами како TopView што е всушност рекламата што прва се појавува кога ја пушташ апликацијата. Дел од останатите производи на оваа платформа се и Brand Takeovers, In-Feed Videos, Hashtag Challenges и Branded Effects.

Новиот ефект со вештачка интелегенција, “Branded Scan”, ќе биде исто така достапен. Digiday ги следи плановите на TikTok за вештачка интелегенција и очекува да бидат директен конкурент на Sponsored Lens и Word Lenses форматите на Snapchat.

Дополнително, TikTok ќе лансира и нов центар за електронска едукација. Во овој центар маркетерите ќе можат да дознаат повеќе за платформата и како да се рекламираат на истата. И последно, TikTok тестира уште една нова платформа наречена “Creator Marketplace” што беше најавена минатата година. Оваа платформа им овозможува на брендовите да најдат креатори со кои ќе соработуваат на кампањи (нешто слично на YouTube FameBit).

И Ikea експериментира со вештачка интелегенција

Ikea и нивната надворешна лабораторија за истражување, SPACE10, направија 18 различни дигитални искуства за корисниците како дел од новата платформа наречена Everyday Experiments. Секое искуство користи технологија за да им овозможи на луѓето да го гледаат просторот дома на малку поинаков начин.

Ikea беше еден од првите брендови што лансираше апликација со вештачка интелегенција заедно со Apple во 2017та. Корисниците на апликацијата можеа да си стават виртуелна софа и фотелја во дневната соба. Сега за сега, сите овие експерименти се само прототип и не би знаеле со сигурност дали и кога би биле пуштени за јавноста.

Заборави на едноставноста, новата ера на персонализиран дизајн е тука

Apple полека се оддалечува од идејата на Steve Jobs дека технологијата треба да е што е можно поедноставна за да достигне што поголем број на корисници. Во своето долгогодишно постоење и распространетост на секој дел од земјината топка, Apple сфати дека она што функционира за еден не значи дека функционира за сите останати.

Па така Apple им нуди на своите корисници можност самите да си го дизајнираат својот интерфејс. Наместо да го искорсти моментот да го унифицира дизајнот на своите уреди, Apple ја предава одговорноста на секој корисник поединечно. Ова и не е баш најидеално бидејќи повеќето од нас не можат да дизајнираат ни приближно добро како Apple.

Има доста проблем кои можат да настанат од оваа одлука ама да не зборам пред време. Да видиме како ќе се одвива почетокот па после може да направиме повторно муабет.

А кога сме кај дизајн, Spotify објави статија во два дела во која зборува за редизајнот на платформата. Доста интересен текст.

Бонус линкови

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок 🙂

90 #ПрегледВоПеток

Среќна 90ка! Пишувам преглед предроденденски, да се запомни! Пред да почнам со овој преглед, сакам да споделам еден статус кој го пронајдов на ФБ, да ми го разберете моменталното расположение:

“Почна изборната кампања. Ова ли е тоа што го викате “ретрограден Меркур”? ” – И.Ц.

Ќе затнам уши и ќе уживам во пишување на текстов! Voila!

Инстаграм го копира ТикТок?

Минатата година Instagram ја лансираше својата нова апликација Reels во Бразил, сега веќе достапна и во Франција и Германија. Апликацијата е слична на TikTok, односно служи за креирање видеа од 15 секунди, и има опции за едитирање.

Првата замисла за оваа апликација била само да се креираат видеа, односно како алатка за едитирање на видеа кои ќе се прикачуваат на Story или feed… но, сепак решиле дека сакаат да бидат во конкуренција со TikTok. Ништо ново за компанијата на Facebook.

Дали ќе им успее како што им успеа Snapchat да го урнат со Stories? Stay tuned.

Тиктокери со генијална идеја против Трамп

Не сакам прегледов да биде политички, но тајмингот е тој. Дефинитивно не можев да го пропуштам ова (генијално) случување за време на предизборните кампањи. Приказната почнува вака…

Си бил еднаш еден Тиктокер и дошол до идеја да направи онлајн регистрација за бесплатна влезница на митингот на Трамп во Тулса, а воедно да не присуствува. Ситуацијата се разврзала кога тој, истиот тиктокер, го споделил тоа со своите следачи, па и тие го направиле истото. На врв на се, им се приклучиле и фановите на К-Pop движењето.

Наместо 19.000 присутни на настанот, потврдени биле само 6.200.
Г Е Н И Ј А Л Н О!

Големите компании го бојкотираат Facebook

The North Face прв го бојкотираше Facebook со што ги стопираше сите буџети за реклами на Facebook и Instagram. Tие велат дека се против нарушување на човековите права и ширење на говор на омраза кој се случува на овие платформи. Најголем поттик да го направат тоа беше убиството на Џорџ Флојд.

На оваа иницијатива наречена Stop Hate For Profit се приклучија и други гооооооолеми брендови, како Ben&Jerry, Patagonia и REI. Тие велат дека се додека Facebook не донесе конечно решение за говорот на омраза на своите платформи, тие нема да се рекламираат на истите.

Facebook излезе со политички одговор дека работат и се фокусирани на решавање на овој проблем, но исто така велат дека ги почитуваат одлуките на брендовите.

Google со нова алатка – Keen

Уште една алатка од проектот за стартапи на Google, наречен Аrea120. Keen е идеја на маж и жена кои меѓусебно си споделувале содржини кои им се од заеднички интерес, па преку тоа дошле до идеја да направат алатка каде ќе си ги споделуваат содржините кои им се допаѓаат, но додатно истата да им предложува слични на овие.

Експертите велат дека оваа алатка е како Pinterest, но тие се разликуваат по тоа што Кeen користи Google Search и machine learning кои му помагаат при прикажување на содржина која е од интерес.

Тие за својата алатка велат, цитирам:

Ова е проактивна метода за создавање и откривање нови содржини.

Бонус линкови

Don’t freak out! Се гледаме во следен преглед! <3

89 #ПрегледВоПеток

Кафето во рака и #ПрегледВоПеток.

Facebook и Трамп во кавга

Кога вашата реклама е одбиена од Facebook поради било која причина, никој за тоа нит чуе нит разбере. Но ако сте Трамп и ви одбијат реклама на една од најголемите социјални мрежи во светот, тоа значи само едно – Марк ви го има фрлено окцето.

Имено, Трамп во комуникацијата на соушал за новата кампања за престојните избори, користи симбол на превртен триаголник. Трамп со ваквата кампања ги ословува припадниците на Антифа групата како терористи и екстремисти под изговор дека самите тие го користат тој симбол во своите протести. Арно ама, овој симбол е исто така користен и од страна на нацистите кога своите политички неистомисленици ги протерувале во концентрациони логори. Овде стапува на сцена една од најголемите непрофитни организации на евреите во САД со силно осудување и кревање галама. Овие другите пак – трампистите велат “Зошто не осудувате за користење на симбол кога вие имате исто такво емоџи?“

Се навлековте на приказната, така?

Facebook, Google и Twitter во борба со лажните вести за коронавирусот

2020 е и да, сѐ уште се бориме против лажните вести…ЕУ реши овојпат во борбата да ги вклучи и големите играчи Facebook, Google и Twitter.

Некако на сите ни дојде преку глава неизвесноста и нетрпеливоста околу целата ситуација, но силните влијанија на антиваксерските групи што делуваат на интернетот, опасно ја загрижува ЕУ во процесот на создавање вакцина против Ковид-19.

Како акција за превенција од ширење на невистини и дезинформации, ЕУ ги исконтактира најголемите имиња на интернетот со барање за извештаи поврзани со ваквата акција. Што ќе значи ова за иднината на огласувањето и какви ќе бидат новите правила што со сигурнист ќе се воведат ќе видиме…

Busines Inbox на Messenger

Бизнис пејџ администратори држете се, ова е една од поубавите вести поврзана за вас.

Коронавирусот донесе промени во сите сфери, дури и во работи за кои сѐ уште не сте свесни. Многу од бизнисите во светот од офлајн се префрлија онлајн, а оние што веќе практикуваа e-commerce не можеа да кренат глава од лава на заинтересирани купувачи. Инбоксот на Facebook бизнис страниците од 3 пораки на ден се наполни со минимум 30 и сето ова стана исклучително тешко за менаџирање. Од друга страна пак, корисниците станаа сѐ понетрпелливи да добијат одговор што побрзо.

Facebook најде решение како да им помогне и на двете страни. Добрата комуникација помеѓу бизнисот и корисникот носи продажба, продажбата носи пари а тоа секако е во интерес на Facebook.

Business inbox е сандаче кое ќе биде интегрирано во класичната месенџер апликација. Од едно место ќе може да се работи и да се комуницира приватно. Засега е пуштен само за iOS, но се очекува брзо да биде достапен и за Android.

Едвај чекам да видам како сето ова ќе функционира.

Undress to impress

Супер кул истражување што го отсликува феноменот на креирање на однесувањето на креаторите на содржина.

Дали Instagram приоретизира содржина што покажува голотија?

За целта на ова истражување, European Data Journalism Network and AlgorithmWatch ангажираат 26 волонтери кои инсталираат add-on во својот пребарувач, да заследат група на професионални креатори на содржина (храна, патување, мода, лајфстајл). Колкави се процентите на прикажување на содржина објавена од креаторите што содржи голотија во споредба со останатите објави ќе ве зачуди.

Not cool Instagram, not cool…

Регистрирај се за Search Marketing Expo – бесплатен вебинар

Биди дел од бесплатен вебинар посветен на еволуцијата на локалниот search, новостите во Google алгоритмот и како да привлечеш повеќе сообраќај, leads и продажби. Учи од сениор маркетери кои се дел од T-Mobile, Procter & Gamble, Microsoft и многу други.

You’re welcome 🙂

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Zoom Fatigue” – new cartoon and post on scheduling yet another video meeting https://marketoonist.com/2020/06/zoom.html #marketing #cartoon #marketoon “Zoom fatigue has me wanting a landline and a rotary phone,” Tammy Sun, Founder and CEO of Carrot, shared recently. Tammy spends 9 out of every 10 conversations on Zoom, 6 days a week. All meetings have started to default to video conferencing.  As have family reunions, happy hours, workouts, webinars, and just about every other social interaction. Zoom has become so ubiquitous that, by mid-May, Zoom had a larger market capitalization than the seven largest airlines, combined. If we’re not careful, particularly when sheltering in place, our calendars can get packed with nonstop Zoom calls. Aside from the sheer number of meetings, video conferencing changes how we process information.  It increases the cognitive load, as we strain to process nonverbal cues. Jeremy Bailenson is Professor and Director of the Virtual Human Interaction Lab at Stanford University.  He describes some of the effects of Zoom fatigue this way. “Humans have evolved to understand the meaning of something in the wink of an eye. Our species has survived because we can produce those signals in a way that is meaningful. Zoom smothers you with cues, and they aren’t synchronous. It takes a physiological toll.” As we work through the growing pains of working remotely, it’s a good time to ask ourselves how we work best, particularly how to use relatively new technology like Zoom. Not every communication requires a meeting and not every meeting requires Zoom.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме пак. 🙂 Бај.

88 #ПрегледВоПеток

Денешниот #ПрегледВоПеток изобилува со линкови за сечиј вкус. Верувам дека ќе најдеш нешто те интересира затоа скролај и читај.

Facebook со ознаки за медуми потпомогнати од државни пари

Facebook најави дека ќе додаде ознаки за објави на медиуми во сопственост на или контролирани од државата. Со ова ќе им даде до знаење на своите корисници за изворот на информациите што ги гледаат. На ваквите пејџови ќе им биде забрането да се рекламираат почнувајќи од летово.

Она што посочи Facebook е дека оваа ознака нема да ја имаат постови или пејџови што пишуваат статии на тема ‘state-controlled media’. Ниту пак постовите ќе бидат подлежни на надзор или проверка на факти.

Дозвола за вметнување слики од Instagram

Newsweek e сајт за вести кој е моментално во спор со корисник на Instagram поради нарушување на авторски права. И покрај тоа што искористената слика била вметната (embedded), компанијата не побарала дозвола за користење од креаторот.

Како резултат на целава ситуација, сопствениците на сајтови можеби ќе треба да бараат дозвола од корисниците на Instagram за користење на нивните слики за веб. Си имаме ние дел во преглед во петок каде споделуваме пост од Marketoonist. Дали можеби ќе треба да бараме дозвола од Tom Fishburne?

TikTok вети дека ќе ги промовира афроамериканските креатори

Во понеделник TikTok објави серија мерки што планира да ги преземе откако беа обвинети дека нивниот алгоритам не прикажува доволно афроамерикански креатори.

Дел од мерките вклучува и креирање “creator diversity council” со цел “recognizing and uplifting the voices driving culture, creativity, and important conversations on the platform”. TikTok исто така вели дека ќе ги преиспита стратегиите за модерација, ќе направи нов “user-friendly” процес за жалби и дека ќе направи нов портал за креатори што ќе ги прошири комуникацијата и можностите за пошироката заедница на креатори.

Twitter во обид да ги спречи луѓето да споделуваат статии што ги немаат прочитано

Twitter тестира нова опција на Android апликацијата која при ретвитнување на линк отвора прозорче што те прашува дали навистина сакаш да ретвитнеш линк што воопшто не си го ни кликнал да го отвориш.

Ова решение не е банирање на ваквите ретвитови. Напротив, дизајнирано да го стави корисникот во мислење за тоа што споделува на платформата. Дали би функционирало ова? Останува да видиме.

Велика Британија ќе прави свој 5G Club за да му пркоси на Huawei

Британската влада пробува да ги натера САД да формираат клуб од 10 држави – G7 нациите плус Австралија, Северна Кореа и Индиа – со цел да направат своја 5G технологија за да не зависат од Huawei.

Премиерот Boris Johnson изработил план за исфрлање на Huawei од мрежните оператори до 2023. Во меѓувреме кинеската компанија има дозвола да гради до 35% од мрежната инфраструктура.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Brands, Hashtag Activism, and a Time for Real Reflection” – new cartoon and post https://marketoonist.com/2020/06/hashtagactivism.html ”Now is not the time to be silent, neither is it the time to jump on a bandwagon. It’s a time for real reflection and care with regards to how a brand and its leaders stand by the black community at this time and move forward with real steps to end racism and injustice globally and not only on the streets but in their organizations too.” – Cephas Williams, founder of 56 Black Men As Cephas Williams put it, this is a “time for real reflection” that goes far beyond Blackout Tuesday. Mark Ritson wrote a powerful article this week titled “If ‘Black Lives Matter’ to brands, where are your black board members?” He wrote, “Companies need to become the change they are tweeting about. Walk the walk before you tweet the tweet.” Mark then shared example after example of brand communication supporting Black Lives Matter this week, contrasted with screenshots of the mostly white leadership teams behind those brands.  Ouch. That “Ouch” induced by holding up a mirror is part of this “time for real reflection.” That applies not only to the brands we work on and the organizations we work in but to us as individuals. I know I have more work to do personally — including diversity in the cartoonist collaborators I work with on client projects, the marketing voices I listen to, the brands I write about, fellow speakers I recommend to event organizers, and even the cartoon characters I draw. In recovery, one of the guiding principles is “progress not perfection.” When trying to make a change, perfection can be overwhelming.  Ultimately, we learn the most from our mistakes, and that’s what allows us to make progress. I think the “progress not perfection” principle can be helpful here too, if we’re truly honest about looking in the mirror, and not settling for what we see.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок 😉

Зошто не ја рамниме кривата?

Влегувајќи во четвртиот (???) месец од пандемиската криза може да се каже дека неизвесноста околу вирусот SARS-CoV-2 и болеста COVID-19 продолжува.

Во некои земји се зборува за втор бран или пак втор пик од првиот бран, кој всушност и не  завршил. Во Македонија бројката на заразени не се намалува ниту кон средината на јуни, додека во светот бројките варираат по региони или растат во земјите од јужната хемисфера. Ограничувањата за патувања уште се на сила во голем број земји и допрва претстојат олеснувања на овие рестрикции под услов пандемијата да почне да стивнува.

Пролонгирањето на кризата влијае негативно врз многу области, па покрај здравјето и психофизичката состојба на луѓето сериозно се засегнати економијата, односите помеѓу државите, политичкиот живот, медиумите и ред други.

Низ овој текст ќе бидат спомнати дел од причинителите за продолжувањето на кризата, а кои се поврзани со комуницирањето и медиумите. 

Кривата на стравот

Во еден од претходните текстови на овој блог за пандемиската криза беше напомнато дека „најопасниот вирус е стравот, а тој најмногу се храни со погрешни и лажни информации“. Стравот не само што опстојува низ оваа криза и неизвесност, туку и се зголемува. Кривата на стравот е во постојан пораст, но бидејќи е многу потешко објективно да се измери, за неа помалку и се зборува. Игнорирањето на стравот како фактор при справувањето со кризата резултира со тоа тој и понатаму да тлее, да расте или да се манифестира индиректно. Покрај вообичаените појави, како што се анксиозноста, неврозата, несигурноста и други негативни психолошки реакции, стравот влијае врз зголемена агресивност, а често се трансформира и во омраза и ирационално однесување. 

Начинот како се менаџира стравот во кризни ситуации многу влијае за тоа како населението се однесува и колку се придржува кон мерките за нивна заштита. 

Секако, за ова многу важен е и факторот време. Што подолго трае кризата, толку повеќе опстојуваат условите за пораст на стравот. Сепак, оваа пандемија покажува дека клучните општествени фактори, институциите и медиумите на пример, најчесто го користат стравот да го олеснат реализирањето на своите цели. Ова можевме да го видиме преку различни случаи каде институциите и нивните претставници, не само во Македонија, преку прес-конференциите често порачуваа: „Ако граѓаните не се придржуват кон мерките, ќе се зајакнат рестрикциите“, „Ако граѓаните не бидат дисциплинирани, ќе ги вратиме мерките“, „Непочитувањето мора строго да се казнува!“, и така натаму. Комуникациски и психолошки ваквите пораки можат да имаат позитивен ефект за почитување на мерките, но само ако се применуваат навремено и со ограничено времетрање. Ако овој тип на комуникација континуирано доминира, апелирањето спакувано со закани од рестрикции постапно ќе почне да губи ефект, а потоа преминува во фаза на контра-ефекти, односно го засилуваат непочитувањето на мерките и ирационалното однесување. 

Еден од острите премини во односот кон рестриктивните мерки во Македонија е регистриран и во истражувањето на ИОХН-С каде тој се нотира негде на почетокот на април. 

Еден од начините за зголемено ирационално однесување е игнорирањето на постоењето на вирусот и тврдењето дека тој не постои, што воедно е одбранбен психолошки механизам. Кога не можете да се справите со стравот и неизвесноста, одреден број луѓе се приклонуваат да веруваат дека тој и не постои, со што се обидуваат да го исклучат стравот од својата перцепција на реалноста. Друг тип на манифестација е страв од од изолација или стигматизација каде заболените во зголемен број почнуваат да кријат дека се заразени или дека се под ризик од зараза. 

Заканите со рестрикции и строги санкции по одреден период  почнуваат да делуваат негативно затоа што го зголемуваат стравот. Во рамките на кризните штабови и другите институции кои носат важни одлуки за основните граѓански права, како што се забрани на движење и начини на социјализација, покрај здравствени експерти треба да вклучат и психолози и други стручни лица од сличен профил.

Комуникациски пак пораките треба да бидат прилагодени и поразновидни, а не стриктно фокусирани на стравот како агенс кој ќе ги наведе граѓаните кон одредено однесување. Менаџирањето на постоечкиот страв е клучна одговорност на комуникаторот од што зависи дали неговиот глас ќе биде послушан или игнориран. Пораките треба да бидат насочени подеднакво кон развивање на солидарност и емпатија, а со тоа и во доверба во системот и институциите дека тие ќе ги заштитат граѓаните. Притисокот од рестрикции и медиумската наклонетост кон негативните примери (990 почитувачи на мерките не се вест, но 10 непочитувачи се вест) исто така влијае спротивно од чувството за солидарност и доверба во системот.

Медиумски неред

Медиумите во најголем број растечкиот страв и неизвесноста се обидуваат да ги конвертираат во поголема гледаност и читаност. Покрај триковите со кликбејтови со кои ги намамуваат исплашените посетители на своите сајтови, потоа лажните вести, манипулативните содржини и теориите на заговор, медиумите исто така почнаа да се натпреваруваат кој прв, пред официјалните информации, ќе ја објави бројката на новозаразени. Во соопштението на Советот за етика се детектирани најголемиот број од овие проблеми во работата на медиумите: 

„Советот за етика во медиумите (СЕММ) продолжува да реагира на зачестените случаи на неетичко и непрофесионално известување, а особено на ширењето шпекулации кај одредени медиуми во врска со пандемијата на коронавирусот. Едностраното и шпекулативното известување во вакви услови може дополнително да ја зголеми вознемиреноста и паниката и да поттикне нерационално однесување од страна на граѓаните“.

Омразата лесно се храни од постоечкиот страв и целата енергија, потпомогната од медиумите и социјалните мрежи, се насочува кон различни социјални групи, етнички и верски заедници, и преку нив се бара виновникот за кризата и за неизвесноста. Последиците се пораст на омразата и нетолеранцијата. 

Користењето на стравот од медиумите за поголема гледаност и читаност е како играње со огин. Работите лесно можат да излезат од контрола и да нанесат несогледиви штети за општеството. Потребна е голема одговорност, а стравот не смее да се инструментализира за вакви цели. Неопходно е да се најдат и разрешат причинителите на стравот за да се овозможи рационално однесување и позитивна комуникација, односно кога се упатуваат апели да дојде до нивно почитување. 

Зад омразата и ирационалното однесување најчесто стои некој страв. Нужно е да се разбере и отстрани стравот.

Политизација

Политизацијата мошне негативно влијае за дисциплинираноста на граѓаните во време на криза, дури и кога мерките се за нивна лична заштита, односно кога нивното здравје е јавното добро. Ако некој успех на одредена личност или институција се политизира, неизбежна е спротивната реакција, секој нивен неуспех да се предимензионира за политички цели. Работата може да се влоши и со фабрикување на пропусти или префрлање на сета одговорност врз нив. Со тоа се оформува маѓепсан круг на неодговорност каде секогаш за проблемите и кризата е одговорен некој друг. 

Македонија за жал влезе и во оваа штетна фаза со самиот факт што пандемијата ја затекна земјата во период на предизборие. Пандемијата и здравствената криза стануваат врвно политичко прашање и главна тема во меѓупартиската борба. Ова неизбежно наместо кон солидарност и социјална дисциплина, води кон поларизација и нетрпеливост. 

Потоа следат непочитување на законите, уредбите, рестрикциите, карантините и ред други мери и мерки. Граѓаните кои ги почитуваат мерките се чувствуваат неоправдано казнети поради оние кои не ги почитуваат и така во круг. Системот на пропишано однесување не може да се одржи кога оние што ги почитуваат мерките се чувствуваат како идиоти. Конечно, и тие креваат раце и стануваат „непослушни“.

Политизацијата влијае комуникациски да се исклучат оние кои се на другата страна од поставените партиски и политички линии на лојалност, и да се практикува ирационална непослушност. Медиумите кои го експлоатираат ова ја зголемуваат поларизацијата со објавување на потпалувачки и раздразнувачки содржини. Исто така, политизацијата влијае на „институционалното разногласие“, како во македонскиот пример каде различни гласови доаѓаа од Комисијата за заразни болести, Владата, министрите од власта и опозицијата во техничката влада, партиите, верските заедници, па дури и од стручната фела. Ваквото разногласие, кое често преминува во какофонија, очекувано влијае за појави на игнорирање или комуникациско исклучување на нивните пораки

Комуникациска проксемика

Македонија и регионот се наоѓаат помеѓу две поголеми култури, медитеранската и блискоазиската, каде комуникациските навики се многу наклонети кон физичкиот контакт. Многу од нив се прифатени и на Балканот, ракувања, гушкања, прегрнувања, собирања, заеднички гоштевања и слично. Кога довербата во институциите и медиумите ќе се наруши значително, на многумина не им останува надеж во ништо друго освен во потесниот круг пријатели и во семејството. Потребата од присна комуникација со нив се зголемува и поради стравот од изолираност предизвикан од пролонгираната криза. 

Во клучните препораки за заштита од вирусот, на пример беше вклучено „социјалното дистанцирање“ (social distancing), што создаде чувство дека другите се опасност за нас и дека мора целосно да се изолираме. Поточниот израз кој веројатно подобро ќе ја пренесеше клучната препорака е „физичко дистанцирање”, а не целосно исклучување од интеракцијата со другите. Долгото изолирање влијае врз потребата да се вратиме кон претходните комуникациски навики и статус квото пред кризата. 

Наместо заклучок

И конечно, важно е да се напомене дека сите овие проблеми или пропусти во системот не треба да се користат како причина за наше неодговорно однесување или за непочитување на мерките. Секој граѓанин носи дел од својата одговорност и треба да придонесе преку личната заштита и одговорност да се подобри колективната безбедност во текот на пандемијата.

87 #ПрегледВоПеток

Не само неработен, не само продолжен, туку и карантински… ама како беше онаа старана… и да врне и да вее, #ПрегледВоПеток мора да има.

Сакале или не сакале, оваа недела во глобалните теми на дискусија доминираат протестите низ Америка и низ повеќе други земји. Па соодветно на тоа и нашите линкови ги започнуваме од таму.

Blackout Tuesday

Во вторникот се случи т.н. Blackout Tueday, и голем број компании и корисници на социјални медиуми побрзаа да споделат црна слика на своите профили како знак за поддршка на оние кои протестираат ширум Америка во борба за надминување на расните неправди, кои сѐ уште се многу активни во таа држава.

Третата светска војна ќе се води со помош на… инфлуенсер маркетинг

Иван, на Нетокрација има одличен осврт за случувањата во Америка, но од сосема друг агол. Тој забележал дека најголемиот дел од случувањата таму ги следи преку влогерите и инфлуенсерите кои редовно ги следи. Па напишал супер коментар кој всушност ги става во централна позиција инфлуенсерите на социјалните медиуми како важни пренесувачи на пораките и ситуацијата во новото воено жариште во светот. И тука се отвара прашањето, колку може да им се верува? Колку може ние да ги примиме овие инфорамaции како релевантни? Колку може лесно или тешко да се манипулира со јавното мислење и перцепција за ситуацијата преку инфлунесерите? Интересен осврт, вреди да се читне!

Дали брендовите можат да кажат нешто за расизмот?

Секако, не се само инфлуенсерите кои сакаат да земат “piece of the action”, односно внимание, тука, сега веќе традиционално се и брендовите. Поучени од минатото и брoјните истражувања, кои велат дека мора да ги следат дискусиите кои нивните корисници ги водат на социјалните мрежи, брендовите мораа да најдат пораки со кои ќе бидат дел од целата ситуација. Ќе бидат дел, ама нема да бидат дел. Ќе зафатат страна, ама нема да зафатат страна. Ќе кажат нешто, ама нема да направат баш многу… Одличен текст на The Atlantic: Brands Have Nothing Real to Say About Racism

Google доби тужба за private browsing

Уште една во серијата тужби кои секојдневно го добива Google. Некако се навикнавме секој преглед да има по некоја. Овој пат во Америка компанијата доби тужба за следење на приватните податоци дури и кога корисниците го користат т.н. private browsing дел на прелистувачот Google Chrome. Сите знаеме дека не е баш приватно ова сурфање, ама… ете некој се охрабрил да покрене постапка, веројатно во очекување дека ќе направи „мрсна” спогодба.

Бонус линкови

Се читаме следниот преглед во петок, се надеваме без карантин и помалку лудории.

86 #ПрегледВоПеток

Прегледов ќе биде малце успан, ко јас цела недела… Но, ајде да размислуваме позитивно! За сите зависници од телефони конечно добра вест…

Facebook Creator Studio app конечно со schedule опција

Само што отворив очи, првото известување што го прочитав беше ова! До сега апликацијата немаше опција за закажување постови, па ова многу ќе им ја олесни работата на on the go маркетери (читај мене!). Единствено нешто што не ме воодушеви е тоа дека не може да се закажуваат постови со повеќе слики. 🙁

Twitter му направи fact-checking на Трамп

На 6 месеци до изборите, се чини дека социјалните мрежи сѐ уште не се подготвени да се справат со политичките дезинформации.

Твитер на почетокот на овој месец најави дека работи на ограничување на ширење на потенцијално штетни или лажни содржини со тоа што ќе им поставува етикети на тие твитови.

Прашањето беше дали Твитер ќе им стави етикета на многуте твитови на Трамп, а одговорот го добивме во вторникот кога претседателот Трамп твитна серија тврдења за потенцијална измама на гласачите, откако гувернерот на Калифорнија најави обид за проширување на гласањето преку пошта во Калифорнија за време на пандемијата COVID-19… и си доби етикета од Твитер за ширење на дезинформации.

Инспириран од тоа, Трамп потпиша наредба дека социјалните мрежи ќе бидат казнети за начинот на оценување на која објава е лоша а која добра бидејќи со тоа се спречува слободата и правото на говор.

Што мислите за ставот на Трамп, дали треба да се има слобода на говор на социјалните мрежи? Меч со две острици.

Google со ново рангирање на сајтови

Google најави дека ќе има промени со начинот на рангирање на редоследот на прикажување на сајтовите, со помош на Core Web Vitals.

Зошто го прави ова? Секако, за подобро искуство при користење на веб сајтовите, со тоа што новиот сигнал за рангирање се нарекува page experience signal. Во предвид ќе се земат неколку метрики како mobile friendly, safe browsing, HTTPS-security и intrusive interstitial guidelines.

Google им даде ран преглед на корисниците од досегашната работа околу ова, за да им помогне на сајтовите да се подготват за промените што доаѓаат.

Instagram со нова камера

Овој преглед не би бил доволно инфлуенсерски ако нема нешто со кое сум опседната, а тоа е Instagram. Посебно нешто што ме воодушеви во последно време околу Instagram (покрај сите проблеми со алгоритамот во последно време и проблеми при (не)објавување) е новата камера и опциите во неа. Викаат секое лошо за добро е.

Особено сум заљубена во Dual камерата, но за жал сѐ уште не е достапна за сите корисници, како и секогаш.

Ikea ме врати во детството

Ikea е позната по своите скици како да составиш нешто, но овој пат ме врати во детството кога градевме куќи на гости кај дедо. Целата кампања е инспирирана од пандемијата која нѐ затвори во 4 ѕида и е направена со цел да им биде интересно на децата дома.

Има 6 дизајни, односно секоја скица прикажува како да изградиш куќа, пештера, тврдина, камп, замок или купола.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Communicating in a Crisis” – new cartoon and post on the difference between empathy and sympathy #marketing #cartoon #marketoon Brené Brown once gave a talk that explained the difference between empathy and sympathy: “Empathy fuels connection. Sympathy drives disconnection … Empathy is I’m feeling with you. Sympathy, I’m feeling for you.” I see that empathy/sympathy divide in how organizations are choosing to communicate right now. A time of crisis is when it’s most important to show empathy and fuel connection. Yet it’s easier to show sympathy. Sympathy feels safer, because it’s doesn’t require being vulnerable. Yet we all can tell the difference. I think that’s why some organizations feel more out-of-touch than others. In a time that is particularly difficult for small businesses, this is one area where small businesses naturally have an advantage. Of all the communications the last few months, this very personal note from Hiut Denim founder David Hieatt on closing their factory in March is the one I remember. It included these lines: “There were tears. There was lots of looking at the floor. There was lots of silence. In these moments, you begin to see how much you mean to each other. “Sure, you moan and groan about this and that, but this is our community. And you may not always say it, but you really like each other. Yup, hard work is hard work, but it is also where the banter and laughter is. And heck, we are going to miss each other. “I promised everyone that I would make sure they had a business to come back to. That quote came to mind ‘I haven’t come this far to only come this far’… “And lastly, thank you for all your support. I know we made the jeans, but you built the company.” Hiut Denim shared this week, two months later, that, after re-opening the factory to make PPE, they reached a milestone of donating over 1,000 scrubs to the NHS. This is a good time for all organizations to think about how they can lead with empathy.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Се читаме во следниот преглед во петок 😉

85 #ПрегледВоПеток

Ако не си направил и објавил аватар на Facebook неделава, можеш да продолжиш да читаш #ПрегледВоПеток. За оние другите…не коментирам…вие си знаете…

Збогум “Цена во имбокс“

Откако жена му го шишаше, другарот Марк некако доби многу идеи на ум. Те аватари, те соби за разговор ииии последното – Facebook воведува опција за отворање на е-продавница!

Пандемијата со сигурност го промени начинот на пазарање и веројатноста дека онлајн купувањето ќе остане како навика и откако сѐ ќе заврши е многу голема.

Па кога веќе ги гледате најновите колекции и промоции на Facebook или пак чекате локалниот бутик да ви врати на прашањето за “цена“ во порака, зошто би излегувале од комфорноста на стариот добар Facebook за да направите нарачка?

Продавниците ќе бидат со целосен каталог, бои и насловни фотографии, а купувачите ќе имаат можност да листаат низ производите, да зачувуваат и на крај да купат. Главната идеја зад овој потег е да се поддржат малите бизниси.

Дечките од Facebook и Instagram се здружиле со куп e-commerce платформи и изгледа дека знаат што прават.

Останува да видиме…

И Facebook беше на шопинг

Facebook издвои $400 милиони и стана сопственик на најголемата платформа за гифови – Giphy. Но не за себе, за подарок е…за Instagram <3

Денес, разговор на месинџер во кој ниедна страна нема испратено ниту еден гиф, се случува или кога си лут/а или кога се брзаш па немаш време (тука добро би легнал гифот со трчањето на Форест Гамп).

Визуелниот разговор е неизоставен дел од секојдневната комуникација. Дури половина од сообраќајот на Giphy до сега доаѓал од Facebook.

Ова довело до мулти милионска зделка помеѓу Faebook и Giphy а вторите се пофалиле со веста дека се супер возбудени да работат заедно со тимот на Instagram.

Спремете се за GIF overload по сториња…

Joe Rogan во љубов со Spotify

Мега популарниот комичар Joe Rogan потпиша договор со Spotify за стрим на својот подкаст во вредност од $100 милиони.

Rogan вели дека Spotify го купиле само правото за пренос и дека нема да имаат никаков удел во креирањето на содржината и дека таа секако ќе остане бесплатна.

Зошто оваа соработка го здрма светот е фактот што Spotify со овој договор го вреднува Rogan многу повеќе отколку било кој светски музичар низ историјата.

Потребни би биле 23 билиони стримови на еден музичар за да ја достигне сумата платена на комичарот за правата над подкастот.

“Joe Rogan just got paid the equivalent value of over 26 billion streams for a podcast licence.”

Tom Gray

Иако ѕвездата на зделката најави дека подкастот ќе биде бесплатен, Spotify се надева дека ваквиот новитет ќе повлече поголем сообраќај и претплати. А, да заради овој потег Spotify сега мора да развие воведе и видео плеер 😉

Google воведува организатор на табови

Ако си од оние што трупаат табови додека не можат ни сами да се снајдат, тадааам…Google ќе ти овозможи групирање и означување на табовите многу наскоро.

Табовите со слична содржина, на иста тема или од ист проект можеш да ги ставиш во иста група и се да биде толку прегледно и педантно.

Мене ова ми е супер кјут начин да си направиш организиран нотес од табовите на Chrome, со боички со се 🙂

Рестрикции и во Twitter

Промени и рестрикции тропнаа и на вратата на Twitter. Не баш како оние нашите но сепак…

Twitter тестира опција за лимитирање на можност за коментирање на твит.

Во средата, Twitter излезе со оваа вест, информирајќи дека ова е само пробна фаза и дека не се знае дали истата ќе остане перманентно.

Се работи за можност да избереш кој има дозвола да коментира на твој твит. Можеш да избереш помеѓу: сите, луѓе што ги следиш или само луѓето што се спомнати во твитот. Постовите ќе бидат видливи за сите и покрај ваквите опции и ќе може да се ретвитаат, но не и да се коментира.

Twitter до сега важеше за најотворена платформа во споредба со своите роднини Facebook и Instagram. Слободата да се коментира секому за сѐ и сешто не секогаш беше во полза на објавувачот. Па така, не ретко разговори воделе и до насилна и заканувачка ситуација.

Ваквата опција е еден од начините да се даде поголема контрола на испраќачот, без притоа да се наруши транспарентноста на објавите.

Квизирај се со BuzzFeed

Дознај си го карактерот според твоето омилено овошје или кое е твоето алтер его од листата на негативци од Дизни цртаните…

Не се чудете, после 7 што планиравте да правите а?

BuzzFeed со нов начин на анимирање во време на пандемија. И тоа со супер cheezy квизови кои можат само да ти предизвикаат неконтролирано смеење. Добро квизови на BuzzFeed не се новина, ама овие се за играње во група! Карантин, група, забавен квиз…

Пробајте и пишете ни како поминавте 🙂

Адаптацијата на алкохолната индустрија

Алкохолната индустрија со сигурност претрпе еден од поголемите удари како резултат на пандемијата. Затворени барови, откажани концерти и фестивали, прекинати рекламни активации поради елементот на социјална дистанца…

И додека Corona пивото упорно се трудеше да отфрли секаква поврзаност со коронавирусот и изгуби милиони поради ова, останатите алкохолни компании мораа да се снаоѓаат некако…

Не за џабе го оставив ова на крај како љубител на иновативни и брилијантни креативни кампањи.

Голем е бројот на алкохолни компании што ваквиот предизвик си го сфатија многу сериозно и испорачаа врвни ремек дела. Релевантни за ситуацијата, позитивни и паметно осмислени на начин што првиот пат кога ќе седнеш во бар по карантин, ќе знаеш што да нарачаш.

Ќе ги издвојам Carlsberg со иницијативата ##AdoptAKeg. Овие генијалци се обратија директно до своите љубители на пиво со видео во кое буре за пиво седи само во локален бар на шанк “исплашено“ и збунето зошто одеднаш нема луѓе. Брендот ги повикува фановите да “посвојат“ буренце за пиво за да не биде осамено. Ќе го направат ова со тоа што ќе скенираат лименки дома и со тоа ќе го полнат своето виртуелно буре со пиво.

Наклон…

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Communicating in a Crisis” – new cartoon and post on the difference between empathy and sympathy #marketing #cartoon #marketoon Brené Brown once gave a talk that explained the difference between empathy and sympathy: “Empathy fuels connection. Sympathy drives disconnection … Empathy is I’m feeling with you. Sympathy, I’m feeling for you.” I see that empathy/sympathy divide in how organizations are choosing to communicate right now. A time of crisis is when it’s most important to show empathy and fuel connection. Yet it’s easier to show sympathy. Sympathy feels safer, because it’s doesn’t require being vulnerable. Yet we all can tell the difference. I think that’s why some organizations feel more out-of-touch than others. In a time that is particularly difficult for small businesses, this is one area where small businesses naturally have an advantage. Of all the communications the last few months, this very personal note from Hiut Denim founder David Hieatt on closing their factory in March is the one I remember. It included these lines: “There were tears. There was lots of looking at the floor. There was lots of silence. In these moments, you begin to see how much you mean to each other. “Sure, you moan and groan about this and that, but this is our community. And you may not always say it, but you really like each other. Yup, hard work is hard work, but it is also where the banter and laughter is. And heck, we are going to miss each other. “I promised everyone that I would make sure they had a business to come back to. That quote came to mind ‘I haven’t come this far to only come this far’… “And lastly, thank you for all your support. I know we made the jeans, but you built the company.” Hiut Denim shared this week, two months later, that, after re-opening the factory to make PPE, they reached a milestone of donating over 1,000 scrubs to the NHS. This is a good time for all organizations to think about how they can lead with empathy.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Тоа е за овој #ПрегледВоПеток, читај не пак следниот петок, а ако сакаш да ни пишеш или да нè прашаш нешто, тука сме.

84 #ПрегледВоПеток

Го започнувам денешниот #ПрегледВоПеток со кратка приказна.

Вчера на работа се зазборевме за повторното отворање на кафаните и како нема да биде тоа-тоа само по двајца на маса.. Слатко си се присетивме на добрите стари времиња кога бевме по 10+ души на маса и до крајот на вечерта не знаевме кај сме 🥴 (не до толку, пиеме одговорно!)

Го завршивме муабетот, седнувам на лаптоп и гледам @darko156 пратил нов линк во четот што ни е за прегледов. Каква случајност, линкот беше за “Мамурлак!” – виртуелна игра на карти со пиење. Да, пак не е тоа-тоа, ама не те лимитира на двајца играчи како во кафана. Вртиме од Пијопол на Мамурлак и се гледаме на Zoom вечерва откако ќе биде фајронт надвор 😂 (остави мејл во коментари да ти пратиме линкче до „состанокот”)

Facebook со нов темплејт и нови совети за креирање ефективен календар за објави

Facebook вели дека трите најглавни работи кои се составен дел од секој ефективен календар за објави се:

 • Време на објава
 • Тип на објава
 • Канал на објава

Прилично очигледно нели. Сепак, ефективниот календар на објави бара конзистентност. Со мапирање на твојата стратегија ќе се осигураш дека си доследен со објавите, а транспарентноста на целиот процес ќе ти послужи ако имаш потреба да ја доделиш работата некому.

Овој темплејт е всушност дел од Facebook Blueprint курсот за креирање ефективен календар за објави на кој можеш да се пријавиш доколку сакаш подлабоко да навлезеш во темата.

Како функционира алгоритмот на TikTok

Нешто што се прашувам секој пат кога ќе ја уклучам апликацијата.. Имам јас мое мислење ама ќе ви го кажам во некоја следна прилика. Ајде да видиме што вели Later за тоа како функционира алгоритмот на TikTok.

Later вели дека има 6 многу важни фактори врзани за алгоритмот:

 • #1 Хаштагови
 • #2 Опис/копи
 • #3 Песни и звуци што се популарни во моментот
 • #4 Времето кога таргет публиката е најактивна
 • #5 Снимање видеа и пост-продукција
 • #6 Локација

Секако (ваљда) влијаат и други фактори како конзистентност на објави, дуети, користење на нови алатки во самата апликација и времетраење на видеата.

Facebook и Instagram се многу транспарентни во однос на тоа како функционира нивниот алгоритам. Дали во блиска иднина можеме да го очекуваме истото и од TikTok? We shall wait and see.

Не очекувај приватност ако купуваш со картичка

Во текот на изминативе 10 години, податоците за трансакции направени со картичка станаа едни од најбараните со цел откривање на тоа што луѓето купуваат, колкав е нивниот буџет и кои се нивните планови во поглед на финансии.

Овие трансакции креираа комплексен екосистем на продавање податоци. Главни „мастермајндс“ зад ова се доста компании за процесирање кредитни картички, вклучувајќи ги Visa, American Express и Mastercard. Последниве направија $4.1 милијарда во 2019 само од продавање на податоци од трансакции на сервиси за маркетинг аналитика, програми за лојалност и детектирање измами.

И сето ова се случува во тајност. Компаниите за кредитни картички може да признаат дека зимаат пари од анализирање трансакции но сепак не е јасно какви податоци всушност тие споделуваат. GG EZ*

Штеди време и пари на ниво на експертите за огласување со Capt’n

Последната вест за овој преглед во петок ни доаѓа од Хрватска. Capt’n е алатка која со помош на вештачка интелегенција следи кампањи на неколку платформи и согласно нивниот успех корегира буџети. На опис звучи супер, а ако сакаш повеќе детали околу идејата и функционалноста на алатката, Netokracija направи супер интервју со креаторите на Capt’n, Davor Runije од Airta и Mario Frančešević од SeekandHita. Ако судиме по реномето кое го имаат основачите, јасно ви е зошто е во прегледов овој линк 😉

Бонус линкови

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок 😉