Date Archives 2021

153 #ПрегледВоПеток – Facebook менува име, Google endless scroll, MacBook Pro, Pixel 6

Името не го даваме! Добро… може да го смениме… а? Секако дека нема политика во нашиов преглед иако сме сред локални избори. Оваа недела започнуваме со хардвер и немаме толку многу линкови и вести… ама тие што ги имаме се „големи”…

Apple си ја призна грешката

Добро, не дека сега излегоа на сцена и рекоа, промашивме пред неколку години кога пуштивме лаптопи со тач бар или кога ги тргнавме буквално сите портови од лаптопите, ама со новата серија на MacBook Pro лаптопи не ни мораше да го кажат тоа, го покажаа. Со уште понови, засилени чипови кои требаше да ја земат славата Apple најави дека во новите модели го враѓа легендарниот MagSafe приклучок за полнење, враќа добар дел од портовите и го трга фамозниот тач бар.

Се останато е фалење колку се најдобри, најбри, најштетливи итн итн…

Ама да не раскажувам еве кондензирана верзија од последниот нивни настан ако досега не успеа да се изначиташ и изнагледаш на темава.

Google Pixel 6 и Pixel 6 Pro

Уште малку хардвер и готово… Google ги претстави новите Pixel телефони кои имаат малку различен дизјан кај камерите… мене вака на прва не ми се допаѓа… ама се е навика. Немав трпение да го гледам целиот настан само разбрав дека камерата им е со нов софтвер кој е даелку подобар кога треба да детектира лица со темна боја на кожа. Многу лесто во презентацијта се спомнува AI и сл. Еве скратено видео и од овој настан. Да не се мачите да читате 😀

Скролање без крај на Google search на мобилен

Важна вест за сите SEO експерти, SEO сервиси но и за сите кои се во допир со UX и UI. Google го смени начинот на кој се излистуваат резултатите при пребарување на својата верзија за мобилни уреди. Сега наместо пагинација има бескрајно вчитување кое веруваме дека ќе влијае на бројот на вкупните резултати низ кои ќе поминуваат корисниците.

Дали сега ќе може уште да велиме, на шега, ако сакаш нешто да скриеп стави го на втората страна на Google. Нема да има втора страна. Како ќе влијае ова на корисничките навики и на важноста на позиционирањето во резултатите од пребарувањата останува да видиме. Секако сега доминантен број од пребарувањата се случуваат на мобилни уреди.

Facebook го менува името?

Полека, без паника, нема да се смени името на самиот сервис/апликација… туку името на компанијата која стои зад него и зад уште многу други сервиси и производи. Знам, знам веќе почна да размислуваш како ќе ти се промени живтот од корен, како можеби сега е вистинското време да пробаш да се одвикнеш од него… ама за жал не е баш така.

По стапките на Google кои пред неколку години ја направија Alphabet Inc. така сега Facebook размислува да се преименува во Metavrse. Идејата на Марк е да се менува перцепцијата дека компанијата работи само социјални медиуми и да се стави фокус на поголемата слика и активности.

Facebook already has more than 10,000 employees building consumer hardware like AR glasses that Zuckerberg believes will eventually be as ubiquitous as smartphones. In July, he told The Verge that, over the next several years, “we will effectively transition from people seeing us as primarily being a social media company to being a metaverse company.”

Ројтерс има супер тескт во кој се обидува малку да ја расветли приказната околу тоа што точно означува терминот Metaverse и зошто сега станува актуелен.

Бонус линкови

Се читаме следниот #ПрегледВоПеток, дотогаш обиди се да измотивираш уште двајца да се претплатата на овој преглед 😉

152 #ПрегледВоПеток – Squid Game, SoMo Borac, НЛБ е-идентитет, Twitter Spark

Минатава недела си рокаше со супер новости. И ич не ѝ беше гајле што врне истура и сите паднавме у депресија. И ич нема врска што утрово 3 пати го згрешив пасвордот да се логирам.

Squid Game држи добри лекции за маркетинг

Нема шанси да сте ја избегнале еуфоријата наречена Squid Game. За некои продуцентско чудо, за други преценета. Како и да е, цел свет зборува за неа и не можеме никако да и ја потцениме популарноста и влијанието што го создаде. Има куп озборувања како ја постигнале популарноста, но кој колку сака нека кова теории на заговор, серијата си стана топ вирален наслов за 2021 година.

Enterpreneur ја анализирале детално и извлекле 3 лекции кои бизнисите можат да ги искористат за да си ја подобрат продажбата и органската популарност.

 1. WOM секогаш ќе биде поуспешна маркетинг алатка од било која платена кампања
 2. Кога на TikTok ќе има вирален тренд поврзан со твојот бренд, тогаш успехот ти е загарантиран
 3. Никогаш не знаеш со сигурност што сакаат твоите клиенти додека тие не ти го покажат тоа.

Ако сакате и вие да си ги научите детално трите маркетинг лекции од Squid Game прочитајте го целиот пост на Еnterpreneur.

Кои се добитници на 9тиот SoMo Borac

Ако нѐ следите редовно знаете дека ова е еден од нашите омилени настани, а воедно можеби и најважен настан за маркетинг агенциите, и знаете дека наш Дарко е веќе домаќин во жирито за прогласување на надобрите кампањи од регионот за секоја година.

Иако и годинава се одржа само онлајн (јер корона), SoMo Borac имаше рекорден број на пријавени кампањи. Како и секогаш добрите кампањи не изостанаа и може да се добие куп инспирација за некоја следна кампања. Нашата драга Ружица Врдољак Личина од организацијата за награда „СоМо Борац вели:

Ова беше одлична година во однос на бројот на апликации и нивниот квалитет. Според резултатите, видовме дека многумина беа навистина блиску до финалето, така што беше навистина неизвесно до самиот крај на судењето. Она што секогаш нè радува е што и помалите и поголемите агенции се речиси подеднакво застапени.

Прегледајте ги сите финалисти и победници на SoMo Borac и споделете го вашиот фаворит.

НЛБ Банка прва на пазарот со користење на електронски идентитет

Велам драгичка и редно беше. НЛБ Банка, во соработка со Mastercard, е првата институција воопшто на македонскиот пазар која им овозможува на своите клиенти да вршат банкарски услуги на далечина со електронски идентитет. Ова во пракса значи дека НЛБ може да идентификува лице без физичко присуство во Банката, како и да проследи електронска документација на корисник идентификуван на ваков начин, и повратно да добие електронски потпишан документ. Ова е едно целосно ново, дигитално искуство при вршење на банкарски услуги за клиентите што ќе им овозможи целосна флексибилност во обавување на банкарските услуги.

Еве уште една лекција што треба да ја научат и применат другите македонски банки, како и сите институции на пазаров.

Twitter со Spaces ‘Spark’ програма

Се чини дека Twitter е прилично сериозен за своите Spaces аудио поткасти, па реши повторно да го следи Clubhouse, (и TikToк и Snapchat, и Pinterest) со своја Spark програма за финансиска, техничка и маркетинг поддршка на најактивните и најдобрите креатори на поткасти на Spaces.

Бараме нови креатори на содржина кои се страсни за форматот на аудио поткасти во живо и се заинтересирани редовно да снимаат поткасти преку Twitter Spaces.

Twitter

Twitter Spark програмата ќе им обезбеди на избраните поединци по 2500 долари месечно, заедно со кредити за реклами и посебно прилагоден Space за нив. Тие, исто така, ќе можат да се поврзат со тимот на Spaces dev и да добијат ран пристап до нови функции, додека Twitter исто така ќе ги промовира нивните поткасти преку своите брендови.

На нашиов Twitter забележувам некои пасионирани спејсџии, па може и ќе видиме некој од нив влезен во Spark програмата. :).

Бонус линкови

Да се надеваме дека следниот #ПрегледВоПеток ќе биде со сонце (макар и со заби) наместо потоп.

151 #ПрегледВоПеток – Facebook, Facebook, Facebook…

Во недела каде 3 од најголемите социјални платформи направија пауза од работа, и те како има за што да зборуваме….

Што се случи со Facebook, Instagram и WhatsApp?

Неделата ни започна ептен драматично со прекинот на Facebook, Instagram и WhatsApp во период од 6 часа. 6 часа ниту еден уред во светот не можеше да се поврзе со било која од овие 3 апликации. Facebook, Instagram и WhatsApp беа отсечени од интернетот и не можеа да се поврзат со другата страна. Ова можеби претставуваше мал проблем и непријатност за дел од корисниците, но за големите и мали бизниси што секојдневно функционираат на овие две социјални мрежи и те како не им беше сеедно. Во текот на овие 6 часа биле пријавени 10.6 милиони проблеми – најголема бројка забележана.

Аналитичарите забележуваат дека овој проблем се должи на начинот на кој Facebook како компанија функционира. Можеби се поефикасни во работата, но ако едно нешто отиде во погрешен правец, предизвикува каскаден ефект што лесно може да излезе од контрола.

Како Facebook реагираше?

Малку и непријатен беше моментот кога Facebook се обрати на јавноста преку Twitter. Ова покрена лавина реакции кај јавноста што го искористија моментот да ја покажат својата креативност во мемиња и смешни твитови – но за ова друг пат.

Колку ова го чинеше Facebook?

Можеби најголемиот удар што компанијата мораше да го издржи е финансискиот. Некои штетата од 6 часовниот прекин ја заокружуваат на дури 6 билиони долари, додека пак акциите паднаа за речиси 5%.

И ова дојде во многу тежок момент за Facebook.

Facebook мета на хајка и обвинувања

Поранешна вработена во Facebook сподели документи од внатрешното работење на компанијата со The Wall Street Journal и беше дел од 60 minutes. Францис Хауген јавно зборуваше за тоа колку компанијата е ориентирана кон продажба по цена да создаде алгоритми што го поддржуваат говорот на омраза. Таа го напуштила Facebook во 2021 со образложение дека повеќе не верувала во целата приказна.

There was conflict… between what was good for the public and what was good for Facebook, and Facebook chose over and over again to optimize for its own interests — like making more money.

Frances Haugen

Таа приложила документи што јасно укажуваат на фактот дека Facebook знае колку говорот на омраза, политичките пораки и лажните информации штетат на општеството. Во друго истражување пак потенцира дека целиот проблем доаѓа од алгоритмот на Facebook што е моделиран на тој начин да форсира соодржина што предизвикува гнев и лутина кај корисниците, со цел да се добијат поголеми бројки на интеракција.

Марк Цукерберг во одбрана

По сите обвинувања од страна на Францис, Цукерберг излезе во одбрана на компанијата и вработените. Неговиот став за тоа дека Facebook форсира негативна содржина со цел да добие поголема интеракција е бесмислено. Тие продаваат простор за рекламирање и ниту една компанија и бренд што плаќа за тие реклами не сака да биде излистана помеѓу негативна содржина. Цукерберг во своето писмено обраќање не ја спомнува Францис директно. Тој и понатаму се труди да не остави слика во јавноста дека ова толку многу го засега, но освен Facebook на мета е и Instagram со последните истражувања дека е штетен за тинејџерите.

Колку секојдневната оператива нѐ прави непродуктивни

Свесни сме дека последните две години, оперативните задачи во секојдневната работа се натрупуваат се повеќе и повеќе. Повеќе мејлови затоа што нема состаноци во живо, повеќе виртуелни состаноци поради тоа што не можеш да разговараш лице во лице, повеќе телефонски повици, затоа што не можеш да се свртиш и да го повикаш колегата од соседното биро. Сѐ ова нѐ прави да удриме во ѕид, да се блокираме ментално и креативно и на крај целиот процес да биде неефикасен и непродуктивен.

Ова им штети на организациите и на менаџментот и ниту една работна средина не треба да остане слепа и глува на овие нечујни крици за помош. Многу компании во светот воведоа неколку нови правила и олеснувања со цел да се избегне “прегорување“ на вработените.

Harvard Business Review со одлично одлично четиво за тоа колку и дали секојдневните мали операции можат да ја доведат здравата работна средина во пропаст.

Instagram се ослободува од Igtv?

По лансирањето во 2018, Igtv и не ги исполни очекувањата како што сите се надевавме. Беше осмислено како дел од апликацијата наменета за споделување на фотографии, каде можеше да се погледнат подолги видеа. Но, 3 години подоцна, Instagram признава дека овој “проект“ баш и не им тргна од рака. Затоа ќе го ребрендираат во Instagram TV и видеата ќе можат да траат и до 60 минути. Со Reels во подем и форсирањето на кратка видео содржина, баш би сакала да знам колку ова всушност и вреди да сотане како опција.

Бонус линкови

Се читкаме во следен преглед!

Бај.

Алгоритмите и нашите информациски меури

Алгоритмите имаат сè поголемо влијание врз нашите кориснички искуства на интернет и на социјалните мрежи. Иако со нив најмногу се занимаваат програмерите и маркетинг професионалците, сепак се чини крајно време е оваа тема нешто повеќе да се вклучи и во интересот на поширокиот круг на корисници. Пред извесно време разговарав на оваа тема со новинарката на Радио МОФ, Ивана Смилевска. Зборувавме за тоа какво влијание имаат алгоритмите врз нашата секојдневна комуникација, а овој напис е достапен на Радио МОФ под наслов „Корисниците заедно со алгоритмите го создаваат информацискиот меур“ – како функционираат алгоритмите“. Подолу следуваат извадоци од оваа објава, односно моите ставови за темата.

Во времето поминато онлајн, доаѓаме до секакви информации. Но, дали ние ги контролираме информациите или тие нас? Колку пати ви се случило да побарате одредени информации за некој производ, а потоа да бидете бомбардирани со реклами за него?

Алгоритмите се софтверски алатки или посебен вид програми за автоматско сортирање, организирање и управување на информациите. Поради големиот наплив на информации, создавањето и употребата на алгоритмите се смета дека е сосема оправдана, бидејќи тие ги олеснуваат и оптимизираат организирањето и користењето на информациите.

Новите медиуми и интернетот оформија нова индустрија на рекламирање заснована на т.н. персонализиран маркетинг или огласување. Па така, наместо реклама за новиот парфем кој го застапува Кристијан Роналдо, и која сите ќе ја видат во ударниот термин на телевизија или во некое модно списание, овде тоа се заменува така што секој корисник добива различни рекламни пораки зависно од својата претходна активност на интернет.

Интернет сервисите задржуваат некои информации од корисниците и креираат наши „профили“ според кои потоа, со автоматска обработка, се канализираат различни рекламни пораки кон нас. Ако на пример сме пребарувале некој поим поврзан со спорт, или следиме некоја спортска ѕвезда, кон нас ќе бидат насочени повеќе реклами за спортски производи и услуги.

Корисниците заедно со алгоритмите заедно ги креираат сопствените меури, и денес тие се проблем и предизвик за кој сè уште нема универзално или стандардно решение. Компаниите кои ги користат алгоритмите досега немаа интерес да ги решаваат овие проблеми, бидејќи нивната цел е да поминуваме што повеќе време на нивните платформи.

По т.н. инфодемија, проблемите со дезинформациите, онлајн екстремизмот и слично, сè повеќе се работи на решавање на овие проблеми во соработка на државите, меѓународните организации и на компаниите, со цел да се најдат решенија. На пример, по терористичкиот напад во Крајстчрч во Нов Зеланд во 2019 година, Мајкрософт, Фејсбук, Гугл и Твитер го основаа „Глобалниот интернет форум за борба против тероризмот“ заради подобрување на усогласеноста на овие компании со Кодексот на ЕУ за борба против говорот на омраза на интернет. Во рамките на ова партнерство, компаниите ги разменуваат искуствата за нивните алгоритамски алатки. Ова е секако само еден тип на решение. Главен чинител, исто така, е соодветната едукација и лично оспособување да се увидат ограничувањата на алгоритмите и овие платформи, како и нивните негативни ефекти.

Интернетот денес станува клучна јавна сфера, со амбиции во догледно време да биде и доминантна. Во теоријата се наведува дека медиумите поминуваат низ три фази – популаризација, комерцијализација и политизација, што и де факто и се случува со интернетот и новите платформи за комуницирање, а денес веќе доминираат комерцијализацијата и политизацијата на интернетот. Основните и помалку квалитетните содржини остануваат бесплатни, а сè што е поквалитетно мора да го платите. 

Дури и она што е бесплатно, како социјалните мрежи и бесплатната електронска пошта, го плаќате со споделување на дел од своите приватни податоци. Потребно е да сфатиме дека присуството на интернет и креирањето содржини е сè посложено и посакапо, така што трендот на комерцијализирање само ќе се засилува. Токму затоа потребно е јакнење на една нова култура на користење на интернет заснована на споделување и креирање онлајн заедници кои работат за јавен интерес, креираат и споделуваат бесплатни содржини и информации. Такви платформи и иницијативи има многу, на пример иницијативите за бесплатни и отворени образовни ресурси (OER, open education resources“).

Правилото дека секогаш е важна едукацијата останува клучно.

Образувајте се и унапредувајте ги своите способности да го користите интернетот и новите медиуми ефикасно и безбедно. За тоа е потребно да развиете свест колку е тоа важно за вас, особено за помладите кои се родени во дигиталното доба и не знаат како е да се живее без интернет. Исто така, за сето ова потребно е да инвестирате во себе си со време, личен ангажман и труд за да се здобиете со овие вештини и способности, што секако вреди и долгорочно се исплати.

150 #ПрегледВоПеток – Локален NFT, Twitter tips, TikTok Creator Marketplace…

Добро утро, врне и кај тебе? Изгледа како да не ветува ништо посебно денов а? ОК, тогаш ајде да пробам да ти дадам инспирација да прочиташ нешто интересно и барем дел од овој досаден петок да направиш нешто корисно. Одиме со денешниот #ПрегледВоПеток.

Жарко Башески објави NFT аукција – “Обичен човек”

Некако мерак ми се прави кога ќе започнам преглед со локална вест, и тоа позитивна. Македонскиот уметник Жарко Башески, познат по своите хипер реалистични склуптури објави NFT аукција за своето најпрепознатливо дело. Аукцијата е објавена на платформата OpenSea.io и пласирана на Etherium блокчејн. Аукцијата ќе започне од 1-ви октомври и е во план да трае 1 недела.

Форматот на NFT-то е видео фајл/анимација од најпознатата скулптура на уметникот која го носи истото име “Обичен човек” и е во моментот изложена во музејот Ла Бовери во Лиж, Белгија

Пред многу години имав можност да работам со Жарко со цел да ја подобриме видливоста на неговите дела на интернет. Уште тогаш многу ме радуваше фактот дека уметникот размислуваше во чекор со времето. Овој потег сега е само уште еден доказ дека Жарко не се откажал од својот прогресивен и модерен пристап. Баш ме радува.

Twitter овозможи давање „бакшиш” во биткоини

Twitter е првиот голем сервис кој овозможи и охрабрува трансакции со крипто валути. Во исто време со оваа најава компанијата ги најави своите планови да им овозможи корисниците да верификуваат NFTs преку нивната платформа.

Twitter ја тестираше опцијата за бакшиш некое време, и деновиве конечно ја пушта да биде достана за поширока публика. Покрај опцијата за трансакција во биткоини на располагање се уште 9 други стандардни валути кои како и самата трансакција на крипто валутата се управувани од надворешни сервиси.

Digiday – The long goodbye

The Long Goodbye е серија од 10 написи со кои Digiday се обидува да разјасни како ќе изгледа маркетинг индустријата по завршната фаза на елиминирање на т.н. third party колачињата од страна на Google.

Во објавите ги разгледуваат различните можни импликации за големите играчи вклучувајќи ги напорите Apple да влезе во светот на рекалмирањето со своја понуда.

YouTube тестира опција за download на видеа

Не дека баш нешто многу ни фалеше, ама добро… сепак заморно е да се бори човек со спамерските реклами на сомнителните сајтови за преземање видео од YouTube. Перидов некои корисници на премиум услугите на YouTube забележале дека сервисот тестира опција со која може да се преземаат или симнат или даунлодираат видеата. Нема детали дали дали сите видеа можеш да ги зачуваш и дали може да ги имаш на своја локална меморија… Според скриншотот кој е достапен изгледа дека е можно само да го зачуваш видеото на својот акаунт и во браузер за понатаму да можеш да го користиш без да ти троши интернет… не знам, ќе видиме што ќе испадне од сево ова.

TikTok World

На 28 и 29 минатиов месец TikTok го организираше својот прв виртуелен настан наречен TikTIk World на кој претстави голем број новини за брендовите. Фокусот беше на подобрување на соработката на брендовите со цреаторите на содржина и т.н. брендирани партнерства преку Creator Marketplace. Меѓу другите опции сега на оваа платформа брендовите ќе може да си ги објавуваат своите кампањи и креаторите сами да се пријавуваат за учество во истите. Сега Creator Marketplace има и свое API и ред други детали… ама за жал уште нема на повидок self serving платформа за управување со реклами. Кога ќе размилслам можеби и подобро е да нема… ќе се смени TikTok на полошо…

Бонус линкови

Ако исклика се што треба… ти благодарам, и ти посакувам убав ден и сончев викенд.

149 #ПрегледВоПеток – Токсичен Facebook, Алгоритми, USB-C…

Добар ден и добредојдовте во моето задоцнето објавување на ова издание на #ПрегледВоПеток. Се надевам дека супер ви почна овој петочки ден, а и дека така ќе продолжи. Па да видиме што имаме за денес..

Facebook и неговата токсична врска

Работите во денешницата се многу променети за разлика од тоа кога јас бев тинејџер, Instagram и Facebook беа само за постирање храна, природа и да се чекирам дали сум била у McDonald’s за симпатијата да види и да дојде. The tables have turned. Денеска тие две социјални мрежи се токсични за тинејџерките, а и за сите во глобала.

Во една статија Wall Street Journal во серија написи откриваат дека Facebook води приватен регистар на многу важни луѓе, вклучително и познати личности и политичари, кои се ослободени од строгите правила за објавување содржини што владеат со нас останатите. Во друга статија пак тие покажуваат дека сопствените истражувачи на Facebook ги документирале психолошките опасности што Инстаграм ги поседува за тинејџерите, особено тинејџерките.

Во најновото откритие, The Journal објави дека откако Zuckgerberg вети дека ќе промовира легитимни информации за „Ковид-19“ и вакцините, корисниците на Facebook кои се противат на вакцините или се сомневаат во заканата од „Ковид-19“ го направија она што корисниците на Facebook го прават со години: ги преплавија коментарите под инаку фактички објави со погрешни, лажни и деструктивни здравствени дезинформации. Резутатот беше 1:0 за антиваксерите, за жал бидејќи тие коментари го преплавија цел feed, а пропагандата гордо си замина со уште една победа.

Но, голем придонес за победата во ова има офанзивецот и мајсторот на Facebook играта, алгоритмот. Објавите со многу коментари се промовираат, самите коментари стануваат дел од целокупната порака на објавата и расправите избиваат. Once again, не верувајте во сé што ќе прочитате на интернет, а особено на Facebook. 😬

Како функционираат алгоритмите

Е сега, ви спомнав за магијата на алгортмите, сега да видиме како тие вистински функционираат.

Сите сме свесни дека што и да споменеме, побараме на интернет за краток временски период само тоа глеаме на секој feed. Радио Моф во разговор со нашиот Сеат Џигал и Оливер Новески, од „Бренд Унион“ за тоа како функционираат алгоритмите.

USB-C unites us all

Европската комисија, објави планови да ги принуди производителите на паметни телефони и други електронски уреди да вградат заеднични порт за полнење, USB-C, на нивните уреди. Ова ќе има најголемо влијание врз Apple кој не може да се одвои од својот сопственLightning конектор. Правилата се наменети за намалување на електронскиот отпад со тоа што ќе им се овозможи на луѓето повторно да ги користат постојните полначи и кабли кога купуваат нова електроника.

Ќе дочекаме ли време во кое секој полнач ќе може да ти го наполни телефонот и да не луташ безнадежно барајќи полнач за iPhone, прекерасно! 😏

Бонус линкови

До следно читање! ☺️

Убав викенд.

148 #ПрегледВоПеток – TikTok прегледи, IKEA&SHM, CGI инфлуенсери, Google Museletter

Кога после долго одмарање во петок во 7 ќе седнеш да пишуваш #ПрегледВоПеток, ќе го препрочиташ 3 пати и пак ќе има печатни грешки… Како и да е, еве ги новостите од изминативе денови

TikTok го надмина YouTube во…

Просечното време по корисник поминато на гледање на TikTok видеа е поголемо од она на YouTube. Ова се случи во јуни во 2020та во САД и В.Британија, и од тогаш наваму се нема променето. Но, како што извештајот на App Annie кажува, сепак вкупното време на YouTube видеата сè уште е во водство.

Вам што ви личи како подобра метрика? Ова има длабоко влијание на брендовските и инфлуенсерските кампањи, а сепак маркетерите тријат раце бидејќи имаат јасни метрики која кампања каде ќе треба да се пласира.

Ikea партнерство со SHM

Навикнавме на брилијатни проекти на Swedish House Mafia, но ваков искрено не очекувавме. Имено, музичките феномени SHM и лидерот во креативност за домашен мебел IKEA склучиле партнерство да работат на нов проект со која се надеваат дека ќе можат заедно да ја демократизираат креативноста и музичката продукција, така што луѓето ќе можат да ја разбудат својата музичка креативност и дома.

IKEA објаснуваат зошто се одлучиле на ваков проект:

Сè повеќе луѓе прават музика дома, и за многу љубители на музиката, домот честопати е местото каде што почнуваат да ја истражуваат својата креативност. Предизвикот е што домот често се гради и дизајнира да одговара на потполно различни потреби од оние што ги имате како музички фан или творец.

Оваа колекција ќе им овозможи на луѓето да создадат совршено домашно студио по прифатлива цена. колекцијата ја очекуваме во септември 2022, а јас се надевам дека ќе доаѓа со детално упатство за монтажа :).

CGI инфлуенсери

Корејскиот стартап SIDUS креираше CGI инфлуенсер кој веројатно има многу повеќе следбеници од други популарни инфлуенсери. Овој виртуелен хомосапиенс наречен Rozy дебитираше минатиот август, а веќе има соработка со повеќе од 100 бренда. Во изминатава година има перформанс од скоро милион долари заработка.

Виртуелните инфлуенсери имаат неколку предности на кои треба да се обрне внимание, велат од Sidus:

 • тие не стареат и секогаш се актуелни
 • немаат товар од минати скандали со брендови бидејќи се креирани да се совршени
 • можат да бидат совршено автентични како и вистинските луѓе.

Rozy не е единствената CGI личност, постојат уште неколку проекти кои имитираат вистински личности за маркетинг цели. Виртуелните инфлуенсери веќе доминираат на корејскиот маркетинг пазар. Дали да очекуваме дека наскоро ова ќе стане светски тренд?

Google Museletter?

Google започна да екпериментира и во светот на њуслетерите, со новиот проект наречен Museletter, кој всушност ги претвора вашите Google Drive фајлови во пост или њузлетер формат. Со ова тие сакаат да се натпреваруваат со најпопуларните платформи во оваа област, како Substack, Ghost, Revue и други. Сепак од Area 120, R&D одделот на Google, немаат што да споделат за овој проект и велат дека е многу рано. Но, веб странцата креирана за Museletter дава прилично доволно информации за да разбереме за што се работи.

Ако некој ме познава долги години и следи што сум пишувала низ годните, знае дека Google ми е слабост in a good way и дека секој нов проект го дочекувам онака превозбудена. Да видиме што ќе ни донесе оваа новост!

Бонус линкови

Се читаме во следен преглед!

Убав викенд.

147 #ПрегледВоПеток – Facebook, LG, TikTok, Matrix…

Петочки и полуесенски го започнувам овој #ПрегледВоПеток Знаете како, кафето во рака и 3, 2, 1….

Лансирани паметните очила на Facebook и RayBan

Веќе некое време јавноста со нетрпение очекуваше што ќе излезе од најавуваната соработка помеѓу Facebook и Ray Ban во изработката на нивниот заеднички производ – паметните очила. И иако фотографии од самиот производ протекоа на интернет и пред лансирањето на производот, сепак деталите околу него беа зачувани за крај.

Не знам за вас, но јас очекував некои сериозни Бетмен sh** од нив и по малку се разочарав кога прочитав дека всушност и немаат достапни екранчиња за AR. Ова всушност е уште еден чекор во следење на потезите на Snapchat кои ја поминаа целата оваа гужва со нивните Snapchat’s Spectacles.

Нејсе, да не им го ругаме трудот на Facebook и RayBan, еве какви опции ќе имате со паметните очила наречени Stories. Ќе можете да слушате подкасти, ќе можете да сликате и снимате со помош на двете мали камери сместени на самите очила, микрофон и гласовен асистент што ќе ви помага да управувате со очилата и без раце.

Воодушевени?

LG иноватор на новиот модуларен екран

Оние што ја започнавте новата сезона на Gossip Girl (и по малку се разочаравте признајте), сигурно го приметивте Samsung телефонот на Џулиен. Светот побудале по овој тренд на телефон на преклопување што го носи стариот добар сјај и момент на драматично спуштање на слушалка, но и целосниот изглед и изум што стои позади ова.

LG вели дека има отидено чекори напред во оваа технологија каде ќе се обиде да го направи овој тренд револуционерен и во повеќе категории како што се таблети, лаптопи и телефони. Не само што екранот ќе може да се свитка навнатре туку ќе може и да се адаптира нанадвор.

Замисли држиш телефон во рака и за одредено видео ти треба поголем екран и само почнуваш да ги влечеш краевите на екранот нанадвор за да го направиш поголем….🤯

TikTok во соработка со MTV VMA’ Award

Ако нешто ги обележа овие две години на интернет, тоа дефинитивно е TikTok. Со раснењето на платформата ден по ден, растеше и популарноста на многу музички ѕвезди и тоа благодарение на некои ликови што до тогаш немале скоро никаква трага на интернет. Тиктокерите – оние светски популарните, придонесоа на милионски купувања на албуми, враќање на многу ѕвезди заборавени од минатото како и бустање на прегледите и преслушувањата на доста музички хитови.

И токму поради ова, MTV смета дека тие се релевантен фактор во избирањето на годишните победници на VMA’ Awards.

Тиктокерите имаат можност да гласаат за музички категории, преку посебна опција додадена од апликацијата а официјалниот канал на МТВ ќе стрима и целосен настан од објавувањето на овие категории денес.

The Matrix Resurrections доаѓа во декември

Да бидам искрена можеби сум меѓу ретките што го нема погледнато Matrix, но знам кој е Киану Ривс, па доволно е 🙂

Новото продолжение на Matrix, The Matrix Resurrections доаѓа во декември и вчера беше пуштен првиот трејлер за филмот.

Па, да ви скратам време, еве што се случува во трејлерот: Нео седи во када со гумена патка на глава и зборува со Барни од How I Met Your Mother, се појавуваат неизбежните ликови од претходните делови, Нео е многу блиску до Џон Вик, има многу експлозии…и да повторно е во фокус изборот на црвена или сина верзија на…Што да ви раскажувам клик и гледајте го…

Бонус линкови

Се читкаме во следен преглед!

Бај.

146 #ПрегледВоПеток – We are back!

Добрo утро. Ни недостасувавте. Искрено. Одмаравме ние, одмараше и #ПрегледВоПеток, ама како да имаше празнина некоја… 😀

Започнуваме нова сезона, имаме нов дизајн за прегледот и имаме линкови кои ни се насобраа од цел месец август. Бевме прибрани, не споделувавме многу, ама па на сите им беа одмори, немаше ни што толку многу важно да пропуштиме.

Денес, овој преглед решив да биде малку поразличен. Ќе најавам прво два-три настани и после ќе наредам линкови… може и ќе пишам по некоја реченица, може не… сфати до сега така… го планирам и размислувам овој преглед директно во моментот кога го пишувам.

SoMo Borac – најважната награда за дигиталците од регионот

Ако си во светот на дигиталниот маркетинг и ако делуваш во некоја од земјите во регионов веројатно е многу мала шансата да не си слушнал, учествувал или видел некоја наградена кампања која била дел од SoMo Borac. И оваа година само во дигитално издание, причините не ги коментираме… ги знаеме.

Нјаважен сега е датумот, рокот за пријави е 20 септември. Што сака да каже дека има доволно време за да спремите пријава и да ја испратите. Конкурост има и освежени категории што е супер затоа што работите редовно се менуваат во нашиов свет.

Сите детали се тука: somoborac.com вклучувајќи ја и онаа која вели дека авторот на овој преглед е дел од жирито, повторно.

Kaktus 2021 – фестивал на интегрирани комуникации

Седми пат по ред, во Белград оваа година на почетокот на ноември (2-3) ќе се одржи фестивалот кој во себе има повеќе содржини меѓу кои се издвојуваат самата конференција и доделувањето на награди за најдобри кампањи и активности во изминатата година. Овде наградите се само за Србија, ама има и меѓународно жири. Вреди да се следи и со оглед на екстремно скратената понуда на настани годиниве, вреди да се планира и да се посети. Дефинитивно.

Четвртата годишна конференција за е-трговија

Вчера стигна и официјалната најава за четвртата по ред конференција за е-трговија во организација на АЕТМ. Датумот е 12 ноември а најавата вели дека и оваа година настанот ќе биде хибриден.

;(

Не ме прашувајте… ќе се расплачам… и ние ја најавивме AllWeb во комплетно нов формат… храбар исклучително различен… и не зафатија бранови… и како што сега стојат работите.. по се изгледа ќе не преклопат… Allweb не е и нема да биде, уште еден zoom настан, затоа ние ќе си плачеме и како што стојат работите ќе си чекаме поодбри времиња.

Ете се растажив… одиме со линковите кои ги собравме изминатиов период… реков дека нема да пишувам многу…

Многу линкови… не се бонус!

И не заборавајте:

Се читаме следниот петок!

145 #ПрегледВоПеток – Clubhouse, Twitter, VR…

Ајде како за последен од месецов и пред одморот на #ПрегледВоПеток во август, ми падна мене да го напишам. Добор утро и изволте некои новости.

Виртуалната реалност никако да стане реален тренд, ама никако да престане да добива пари

Во одличен осврт Wired анализираат како VR технологијата е всушност со години е надоаѓачки тренд а никако да стане реално нешто што може да се нарече тренд. И покрај безобразно големите инвестиции VR никако да го испорача тоа што го ветува а пари уште има… Провокативен наслов од Wired, вреди да се прочита: Virtual Reality Is the Rich White Kid of Technology

Clubhouse, конечно, достапна за сите

Не знам зошто секогаш мене ми се паѓа нешто да пишувам за ова, ама ајде добро. После една година, апликацијата конечно ќе им биде достапна на сите луѓе, нема да мора да се чека повеќе да те поканат и прифатат во некоја група, да следиш некој настан и сл.

Twitter и постпандемичните успеси

Twitter добро се снаоѓа поспандемично, во втората четвртина од годината, компанијта има за 74% повисоки приходи. Секојдневните корисници се зголемени за 11% , а целосниот број на активни корисници достигна до 206 милиони. Исто така компанијата забележи зголемување на трошоците за продажба и маркетинг за 46% во оваа четвртина, како резултат на повисоките провизии за продажба, трошоците за луѓе и зголемените трошоци за маркетинг.

Youtube  тестира оција да им оставаш бакшиш на креаторите

Youtube тестира нова опција каде што на корисниците после секое изгледано видео ќе имаат опција да им остават пари на креаторите на видеата. Функцијата Super Thanks им овозможува на гледачите да им аплаудираат на креаторите избирајќи една од четирите ценовни точки. Прилично интересно, доколку ова успее, сите ќе станат youtube-ри. Само мала напомена, ова е веќе 4 или 5 опција која ја додава YouTube со која сака да ја налаи улогата на Patreon и сл. сервиси кои веќе станаа редовен дел од шемата за заработка на јутјуберите.

А сега одам на одмор, и се гледаме ве Септември!Αντίο και καλή μέρα! 😎

144 #ПрегледВоПеток -Swatch, Рацин, YouTube Shorts…

Се договоривме дека во август ќе го испратиме #ПрегледВоПеток на заслужен одмор, ама до тогаш има уште два да се склопат. Еве го претпоследниот за овој месец. Читајте, кликајте…

Зоран Кардула стои зад првиот Swatch со локализиран дизајн

Денешниов преглед го започнуваме со две локални убави вести. Првата е за соработката на локалниот дизајнер Зоран Кардула со компанијата Божиносвски односно преку нив со Swatch. Часовниците ќе бидат достапни во лимитиран симболичен број од триесет парчиња и истите ќе бидат изложени во нивните салони. Како и многу други акции кои ги прави Кардула и оваа ќе има хуманитарна компонента.

Ласко Ѓуровски изработи автентичен фонт на ракописот на Кочо Рацин

Уште едена локална легенда од светот на дизајнот, овој пат мајсторот за фонтови Ласко Џуровски оваа недела соопшти дека работи на нов кириличен фонт. Основата за фонтот е писмо од Кочо Рацин. Досега се изработени 24 букви а самиот автор вели: се обидувам да ја задржам автентичноста на неговиот ракопис, се разбира, со мали модификации неопходни за негова употреба во нашава, дигитална сегашност.

Facebook сам себе се цензурира

Го знаете CrowdTangle? Сервис за следење на содржините на социјалните медиуми. Најчесто употребуван од страна на медиуми. Овој сервис од пред некоја година е во сопственост на самиот Facebook откако јавно се укажа на факти дека Facebook дал повеќе простор на екстремна десничарска содржина наспроти етаблирани медиуми. Се разбира драмата е толку голема затоа што сето ова се однесува за содржина во Америка. Веста ја откри New York Times односно Kevin Roose.

„Facebook gutted its data analytics tool, CrowdTangle, by reassigning dozens of its staff and sidelining its CEO after its data showed that incendiary screeds and misleading content from right-wing pages regularly outperform traditional news outlets on the News Feed”

YouTube Shorts достапни глобално

Сите сакаат да бидат TikTok, а обидот на YouTube се вика Shorts. За оваа форма сме пишувале во прегледов во повеќе наврати, но ете сега и официјално може да очекуваме да стане достапна и за нас обичните смртници :D. Не успеав да најдам детална листа за новите 100 земји во кои ќе биде достапна оваа функционалност. И така додека YouTube се обидува да го ископира TikTok, TikTok се обидува да се доближи до YouTube… Instagram веќе рекоа дека не е апликација за фотографии… Забавно.

Twitter ќе дозволи да избирате кој ви реплицира

Ми се чини дека Twitter после долги години е во фаза како што Facebook беше пред 5-6 години. Агресивно да се пробува се што ќе им падне на памет на вработените. Се фрла се во оган, директно па ако преживее супер, ако не, пак супер. Сега тестираат опција да можеш откако ќе твитнеш да си ги смениш подесувањата за тоа кој може да ти направи reply на твитот. Опцијата е достапна скоро една година ама мораше да се избере пред објавата на самиот твит. Ми се допаѓа оваа насока во која се движи сервисот… давање повеќе контрола на самите корисници. Демек заслужиле 😀

Бонус линкови

Отидов јас да се возам и бањам.. Од мене поздрав до септември…

143 #ПрегледВоПеток – “КИКО” за слепи лица, Sony Vlog Contest MK…

Свежо сервирани информации во новиот #ПрегледВоПеток за читање под клима и криење од топлотен бран.

Fleets ќе одат во историјата…

Се исплатеше што не отворив ниеден флит во животов. Не дека имаа некоја историја, ама си ја проба Твитер среќата, па виде дека не се користат како што си имаше замислено и дека не му носат нови бројки и реши дека е време да им каже збогум.

И сега ме копка што ќе се случи со Spaces во иднина 🙂

TikTok Resumes за Генерација Z

По безброј сомнителни, опасни и глупави предизвици кои ги видовме на TikTok покрај оние забавните и смешните, да се понадеваме дека ќе видиме и нешто корисно. Имајќи предвид дека оваа генерација масовно ја користи апликацијата, TikTok ја започна пилот програмата „TikTok Resumes“ во средата, со надеж дека ќе ги поврзе со отворените работни места во големи компании како Chipotle, Shopify, Target и Alo Yoga. Програмата прифаќа видео резимеа само во ограничен период, со апликации отворени до 31 јули.

Па и ние веруваме дека оваа генрација сака да си најде и друга работа освен снимање на TikTok видеа.

Ексклузивен договор на Clubhouse со TED

Откако стивна фамата околу Clubhouse, стигна ново инзненадување: Партнерство со TED за споделување ексклузивна содржина креирана од лидери и експерти на TED, што може да му помогне на Clubhouse да ги задржат и да ги врати корисниците во апликацијата.

„Почнувајќи од понеделникот, 12 јули, TED е домаќин на низа соби преку нивниот официјален клуб во апликацијата“. Програмата започна во собата Thank Your Ass Off, каде домаќини се бестселерот на Newуork Times и популарен говорник на TED, A.J. Jacobs и креативениот стратег и славниот креатор на Clubhouse, Mir Harris. “

Скоро четириесет години TED ни носи фасцинантни идеи, новини и светски случки од брилијатни луѓе пред бројна публика. Ова партнерство ќе ги соедини тие умови во дијалог со милиони креатори кои ја сочинуваат заедницата на Clubhouse. Можеби ова е чекорот што ќе врати Clubhouse во игра и ќе му донесе нов моментум кај публиката.

„Кико” за лицата со оштетен вид

Вчера беше промовирана првата дигиталната алатка која го користи системот на претворање ‘слика или текст во глас, аудиочитач симболично наречен „Кико“, креирана на иницијатива на Министерството за труд и социјална политика, Програмата за развој на Обединетите нации и во партнерство со Националниот сојуз на слепи лица.

Апликацијата е бесплатна и достапна преку мобилен и десктоп и им овозможува на лицата со оштетен вид и слепите лица самостојно да работат, читаат, да праќаат мејлови и слично.

До пликацијата може да пристапите преку преземање на RHVoice од Google Play Store Откако ќе се инсталира оваа апликација, потребно е да се одбере „македонски“ на листата со јазици, веднаш до називот „Кико“.

Македонски Sony Vlog contest

Ако ви фаќа око Sony ZV1BDI во комплет со GV2PT2 може да си го освоите во новиот конкурс организиран од страна на PIX+ кој што се вика #Кој, #што, #каде?

Потребно е да ги искористите трите збора и да раскажете своја приказна во видео формат во должина од 3 – 5 минути најдоцна до 20.07.2021. Сите останати услови и правила прочитајте ги на Sony Vlog Contest MK, па споделете ако некој од вас си ја лапне наградата.

Бонус линкови

Слики од плажа – СТОП!!!

Не одете во длабокото.

142 #ПрегледВоПеток – AllWeb, Coca-Cola, Google, Pokemon Go…

И неделава покриваме она што е најважно во #ПрегледВоПеток а тие што сте веќе на плажа, еве ви материјал за читкање за со кафе.

Подготвени за AllWeb 2021?

Започнувам со најубавата вест прво – AllWeb се враќа годинава на голема врата со заеднички настан што ги спојува AllWeb Macedonia и AllWeb Albania. Но, годинава има уште едно изненадување со покривање на уште една земја од регионот. Да така е, подготвуваме 1 настан за 3 земји и многу многу поинакво искуство од сите досегашни изданија. По 9 успешни настани во Македонија и 4 во Албанија, AllWeb со постпандемиски настап ќе ја врати онаа добро позната еуфорија што сите нѐ држеше секоја есен. Врвни спикери, споделување на идеи, искуства, контакти и еден тон WOW моменти….аххх колку само ми фалеше ова 🙂

Сега за сега, доволна ви е само помислата дека полека се враќаме на нормалниот (адаптиран) живот, а детали пристигнуваат наскоро. Вие заокружете си ги 20-21 октомври на календар а останатото оставете ни го нам.

Coca-Cola ја утна работата со Pride Week

Во еден #ПрегледВоПеток имам пишувано за ставот дека големите светски брендови не треба јавно да се поврзуваат со било какво општествено движење, без разлика на каузата. И зад ова стојам и сега кога пишувам за она што ѝ се случи на Coca-Cola во врска со нивната активност за поддршка на Pride Week.

Coca-Cola им даде моќ на своите корисници да го креираат нивното Coca-Cola шише со аплицирање на нивен збор или порака врз етикета во боите на виножитото на нивната веб платформа.

И сѐ е ова супер и кул, сѐ додека не добиеш сенс за нивната база на “недозволени и навредливи“ фрази. Така, зборови како што се “Palestine“ или “Black lives matter” не поминуваат затоа што ги кршат нивните правила, додека пак за “White lives matters” нема никаков проблем.

Ова (очекувано) ја разгневи онлајн публиката која не штедеше време и енергија за да го пренесе своето мислење на интернет.

Coca-Cola, не ти иде летово, земи си одмор!

Инфлуенсерите во Норвешка ќе пробаат искреност!

Јавноста во Норвешка преку своето Министерство за деца и семејство како и многу организации и групи што се борат за кревање на јавната свест околу менталното здравје и перцепцијата за физичкиот изглед, донесе амандман за почит. Секоја содржина објавена од компании, брендови и инфлуенсери која е спонзорирана, а е обработена со помош на филтри и алатки за едитирање, мора јавно да го соопшти овој факт.

Ова значи дека доколку некој/а инфлуенсер/ка на своите канали објавува содржина од своето фотошопирано тело и/или лице, ќе мора транспарентно да го истакне ова. Во спротивно ќе плати казна.

Ќе паѓаат хонорари или така ми се чини? 🙂

Google Meet со нови филтри, ефекти и AI маски

Google Meet воведува нови филтри, ефекти и AI маски за персоналните корисници на IOS и Android. Достапни се преку иконката во долниот лев агол, што по кликањето отвара низа на разнобојни позадини и колекција на интересни маски. Ваквиот избор сега за сега е достапен само за персоналните корисници додека за бизнис корисниците работите остануваат малку поформални.

Ова е последниот обид на Google да ја таргетира пошироката публика на Meet а не само бизнис корисниците, откако беше лансиран претходната година.

Pockemon Go не беше погоден од пандемијата

Верувале или не, но поминаа цели 5 години откако беше лансирана Pockemon Go. Се сеќавам дека скоро секој втор човек што се движеше на улица во тоа време ловеше покемони или пак зборуваше за тоа колку многу јако е целокупното искуство. Но, што се случи со играта што беше дизајнирана да ги мотивира луѓето на движење надвор во време кога целиот свет се затвори дома? Апсолутно ништо!

Играта ја преживеа и 2020та и тоа со никакви поместувања во профитот во поглед на претходните години. Ова се должи на одредени адаптации што креаторите мораше да ги направат. Овој месец за петгодишнината на играта се планирани настани за прослава во неколку градови. Неодамна Pokemon Go беше извикана и од Нинтендо легендата Shigeru Miyamoto кој не криеше дека е “закачен“ на неа заедно со целата своја фамилија.

Бонус линкови

Уживајте во летото!

Бај.

141 #ПрегледВоПеток – Дезинформации, Instagram updates и Identity crisis

Добро утро од мене и читнете нешто интересно додека пиете кафенце. 🙂

Дезинформациите се шират побрзо и од добрата вест

Короната беше последица од 5G, после тоа чипираа со вакцините и така..се тоа си има некаква поврзаност. Нешто ново и непознато, рекла казала муабети и човештвото е во бунило. Според Сеад Џигал, предавач на Меѓународниот балкански универзитет во Скопје, стравот од технологија или “технофобија” воопшто не е новапојава и доста вистинска. Води потекло уште од 18 век во Европа, кога најголемите непријатели на човекот биле новите машини кои им ги зеле работните места. Кога лани 5G-технологијата го вознемири човештвото, научниците се обидуваа да се борат со дезинформациите и со факти аргументираа дека новата технологија не е опасна.

Луѓето најчесто се плашат од нештата што не ги разбираат. Во ред е да се плашите од нешто што го разбирате, тоа е вродена реакција што еволуцијата ја вградила во нас, корисна е. Кога станува збор за 5Г, многу луѓе зборуваат за зрачење, а кога ќе ги прашате што е тоа, често не знаат да одговорат, не знаат дека секое тело зрачи. Зрачењето може да биде и добро за нас и досега сме го користеле и за добри нешта, како, на пример, во лекувањето тумори

објаснува Д-р. Ивица Пулјак поранешен редовен професор по физика на факултеот за електротехника,машинство и бродоградба во Сплит.

Инстаграм со опција за постирање од Desktop и пренасочување на контент форматот

Инстаграм има тест период за корисниците да може да постират од Desktop апликацијата. Кај некои корисници се појавува плусчето на горниот дел од апликацијата, и им дозволува да споделувааат слики или видеа од нивниот компјутер.

Од друга страна пак шефот на Инстаграм Adam Mosseri, вели дека Инстаграм повеќе не е место за споделување слики и дека повеќе треба да се фокусираат на тоа да им нудат на корисниците full-screen experience. Во превод сакаат да станат TikTok.

Норвешка им забранува на инфлуенсерите да постирааат едитирани слики

Норвешка се спротивставува на нереалните стандарди за убавина на социјалните мрежи во обид да се спречи дисморфијата на телото во земјата. Измените и дополнувањата на Законот за маркетинг од 2009 година го прават незаконско споделувањето едитирани слики од нивното тело во промотивни обајви на социјалните мрежи, без да напоменат дека сликата претрпела измени. Дали можеби ова ќе се прошири понатаму и какви реперкусии ќе има на нашите инфлуенсерки кои рекламираат козметика за лице нашминкани останува да видиме 😉.

Бонус линкови

До следно читање. 🙂

#комкаст 105 – за SEO со Бранко Илишев

Бранко е ко-основач главен и одговорен за SEO делот во агенцијата SmartClick. Бранко ми е еден од „тајните” извори за добри SEO дискусии и линкови. Подолго време се договараме да снимаме епизода и конечно успевме да се погодиме и да продискутираме за:

 • развој на кариера во SEO
 • потребите на глобалните пазари и специјализација
 • профили на SEO експерти
 • Core Web Vitals
 • Локалната SEO сцена, ако може така да се нарече 🙂

Слушајте #комкаст на:
Spotify: https://spoti.fi/3oHztZ4
Deezer: http://bit.ly/3qZZX87
iTunes: https://apple.co/31TUeXw
Google Podcasts: https://bit.ly/3kEqkxK
Anchor.fm: https://anchor.fm/komkast

Слушнете го аудиото од оваа епизода тука:

Или погледнете го видео записот:

Се разбира може да се „сабскрајбнете” на YouTube каналот: https://bit.ly/3oGjbQ7

140 #ПрегледВоПеток – Win 11, Instagram Algorithms, B2B правила

Не знам дали си знаел/а ама линковите за прегледов ги собираме во текот на целата недела на посебен канал на Slack, сите колеги. Може мене ми се причинува, а може и да е заради топлово… ама штом дојде ред јас да пишувам #ПрегледВоПеток, па макар и одложен… линкови во каналот има многу малку… Ајде лето е, некои колеги се веќе на одмори… ќе им простам, ама ќе внимавам во иднина да видам да не е ова тренд со кој ме местат…. Како и да е… линкови не може да снема, одиме со прегледот за оваа недела…

Microsoft Windows 11

Во неделата кога јас се сторив со нов M1, MS ја пушти новата верзија на својот оперативен систем. Некако како да омекнав и јас и почнав да имам повеќе почит кон Windows… се менува човек со годините… тоа е. Како и да е… ми прелетуваа наслови еден куп.. ама не кликнав на ниту еден… видов дека ќе е бесплатен за надградба, дека има некоја унапредена визуелна естетика итн. Не смееме да го испуштиме како важен настан оваа недела… Еве читајте: Microsoft announces Windows 11, with a new design, Start menu, and more

Претплатниците на NYT може да ти подарат статија

Не звучи лошо ова за сите нас кои се откажавме или воопшто не сме имале претплата на NYT, а добро е и за да не им е незгодно на оние опседнатите со овој медиум кога нон стоп споделуваат линикови по четови од таму, а другите не може да ги видат… Мите, на тебе мислам 😀

Убаво смислен концепт, не звучи дека е направен само за да те намами за да станеш нов претплатник туку има и реална употребна вредност. Деталите тука: The New York Times now allows subscribers to “gift” articles to non-subscribers

Нови правлила за B2B?

Нашиот дежурен извор на инфо за B2B, Данчо, пред некој ден сподели интересен напис, кој иако има бомбастичен наслов, не разочарува и не е празен текст кој има за цел само да измами клик. Сега, кога старата, нова нормала е на повидок, време е да се преслушаме, да видиме што ќе остане како до сега, што ќе се врати како што било…

Face-to-face meetings are back, but is that what clients are looking for? Companies need to update their lead generation strategies to make them more data-driven and more in line with what potential clients’ preferences. To adapt, companies should follow a new B2B sales playbook: 1) build the right team for the job, 2) create simplified content that articulates the firm’s industry offerings, 3) push the content to market, 4) have teams share relevant leads with sales, and 5) measure outcomes at multiple levels.The New Rules of B2B Lead Generation

Како работи алгоритмот на Instagram?

Ах… само едно од прашањата кои ги измачуваат дигиталните маркетери со години… Уште еден тизер, уште едно појаснување, демек за да може да работиме подобро. Самиот Instagram во рамките на нивниот настан Creators Week, во неколку ситуации открива детали за начинот на кој работи или поточно речено работат неговите алгоритми.

Мене повторно ми се чини дека е вртење округло па на ќош, ама еве прочитајте сами, може и ќе фатите некој детал кој ќе ве подучи како да ја подобрите вашата Instagram тактика за во иднина: Instagram Provides a New Overview of How Its Algorithms Work

80% од хрватските веб продавници погрешно се огласуваат на Facebook

До овој заклучок стигнале eCommerce Хрватска и HERO Factory преку анкета спроведена на нивниот пазар. Ситуациите кои ги мотивирале да ја направат анкетата ни се мнооооогу познати, за жал. Анкетата е спроведена на 54 трговци и опфаќа прашања не само во доменот на огласување на Facebook туку и Google, Analytics и сл. Нема да прераскажувам, веќе ви е јасно дека прегледов го кратам за да не биде предолг, и да кликаш повеќе… епа кликај: Oglašavanje web trgovina putem interneta – većina trgovaca samostalno radi Facebook oglase, no čak 80 % njih to radi krivo

Бонус линкови

Топол поздрав од мене, се читаме следниот преглед.

139 #ПрегледВоПеток – Euro2020, Google+WooCommerce, Amazon во БиХ…

Стигна лето, граници ни се отворија, продолжен викенд и така редоследот кој да пишува #ПрегледВоПеток малку ни се измести, ама сè со цел колегите патници кои беа на ред за пишување да имаат добар и опуштен провод на пат :). А сега, продолжуваме со новостите од претходнава недела.

Messenger со 3 нови функции

Малце поубав, полесен за користење и пофункционален Messenger имаме по новиот апдејт. Нови позадински теми, брз начин за одговор на медиа фајлови и нов начин на користење на Facebook Pay со QR кодови и линкови за плаќање при трансфер на пари (само за корисниците од САД).

Прочитај повеќе на: New Chat Themes and More, Now on Messenger

Google се интегрираше со WooCommerce

Ова значи дека сите 4,4 милиони трговци на WooCommerce имаат можност лесно да го интегрираат својот инвентар на производи низ Google со само неколку кликови, и тоа бесплатно.

Со над 1 милијарда шопинг сесии дневно низ Google, оваа интеграција ќе им помогне на трговците полесно да стигнат до купувачите кои се желни да откријат нови брендови.

Ако те интересира повеќе, обавезно прочитај го следниот текст: Google Launches New Integration with WooCommerce to Streamline eCommerce Listings

Amazon.com официјално достапен во БИХ

Босна и Херцеговина стана полноправен член на Amazon семејството, што значи интернет шопингхоличарите ќе можат легално да купуваат а оние кои на оваа можност гледаат од бизнис перспектива ќе можат легално да продаваат одредени производи на Amazon.com.

Нашиот драг пријател Недим Шабиќ, консултант за дигитален маркетинг со долгогодишно искуство во работа за најголемите светски компании, за ова вели:

Ова е одлична вест за секој пазар, бидејќи опсегот на Амазон е многу широк, па така конечно ќе станат достапни производи кои воопшто ги нема во БиХ. Појавата на Амазон секако ќе ги подигне стандардите за домашните веб-продавници, и во однос на квалитетот на стоките и цените, но веројатно најинтересната промена ќе биде кога Амазон ќе ја вклучи и својата испорака во понудата и ќе доставува производи за 24 часа. Сето ова заедно сигурно ќе ја зголеми свеста за интернет трговијата и ќе ја направи исклучително популарна, за што одамна беше време во БиХ.

Влегувањето на толку голема компанија на веб-пазарот во БиХ дефинитивно ќе предизвика вистинска дигитална револуција, а јас можам само да кажам ај па и на наша глава!

Спонзорите на EURO2020 во паника

Фудбалерите на Euro2020 изгледа како да се натпреваруваат кој повеќе штета ќе нанесе на спонзорите на овој настан. По потегот на Роналдо кога ги тргна шишињата Coca-Cola од масата на прес, сега Погба имаше нешто против Heineken и реши да го отстрани шишето од видик.

Иако изгледа како наивна промоција на здрав живот, сепак други игри се во позадина на ваквите потези.

Ако потегот на Роналдо ги чинеше Coca-Cola пад од 4 милијарди евра на светската берза, имате пргноза колку Погба ќе ги чини Heineken?

Едно е сигурно, еден потег на фудбалер на прес, или пак еден твит на Елон Маск, веќе имаат моќ да управуваат со стабилноста на берзите. Значи, само еднаш треба…

Бонус линкови

Поздрав до сите освен до оние што ќе уживаат на плажа викендов – јер љубоморна 🙂

138 #ПрегледВоПеток – Amazon Sidewalk, Apple email, EmbedForms…

Интересни работи се случуваа изминатава недела.. Ајде заедно да видиме што точно во денешниот #ПрегледВоПеток 🙂

Amazon Sidewalk паметни соседства

Amazon работи на паметни домови уште откако Alexa излезе, но сега нивната идеја прерасна во нешто поголемо – паметни соседства. Најавени уште во 2019та, проектот т.н. Amazon Sidewalk користи бежични Bluetooth и радио сигнали за пренесување на податоци помеѓу компатибилни уреди на далечини на кои Wi-Fi не може да достигне.

Интересно е што Amazon Sidewalk не бара никаков нов хардвер, барем не за поврзување на уреди. Наместо тоа, Echo спикерите и Ring уредите добија бесплатен софтверски апдејт. На скала од 1 до 10 за интересно, му давам 6/10.

Apple email vs. newsletters

Apple најави доста работи на Светската конференција за девелопери (Worldwide Developer Conference) но една од нив може да претставува закана за новинарството кое растура на мејл. Во понеделникот, Apple најави Mail Privacy Protection што ќе го лимитира бројот на податоци што луѓето кои ти праќаат мејлови ќе можат да ги соберат за тебе.

In the Mail app, Mail Privacy Protection stops senders from using invisible pixels to collect information about the user. The new feature helps users prevent senders from knowing when they open an email, and masks their IP address so it can’t be linked to other online activity or used to determine their location.

Ако те интересира темава повеќе, го препорачувам следниов текст: Will Apple Mail threaten the newsletter boom? 8/10 на скалата за интересно.

Фидбек од потрошувачи за само неколку секунди

Дечките од EmbedSocial направија сервис за градење на фидбек форма која значително го подобрува собирањето на податоци преку онлајн формите.

Сега ние маркетерите, сопствениците на мали бизниси и истражувачите ќе можеме да:

 • креираме фидбек форми без лимит,
 • собираме различни видови на податоци,
 • добиеме нотификација на мејл секој пат кога некој ќе ја пополни формата,
 • ги следиме одговорите на начин кој е прегледен, и
 • да ги ескпортираме податоците во Excel, Google Sheets или CSV формат за понатамошна анализа.

Браво! Како маркетер мене ова ептен ми се допаѓа и едвај чекам да го пробам. 9/10 на скалата за интересно.

Прва IGTV серија кај нас – Нека остане меѓу нас

Не можам да бидам објективна за ова ама морам да ви го пренесам (упс 🤫). Вчера во 20ч на IGTV каналот на Вива (да, Вива соковите) се појави првата епизода од серијата насловена “Нека остане меѓу нас”. Она што може да се види до сега е дека станува збор за дејствие помеѓу три тинејџери, кои се главни ликови, и нивниот свет кој вклучува тајни и драма. Започнува со летниот распуст и славење на роденден, со мал твист.

Мислам дека има потенцијал да биде не само првата IGTV серија кај нас туку и првиот успешен обид на бренд да се доближи до младите тинејџери кои многу тешко се придобиваат. Реков, не можам да бидам објективна – 10/10 на скалата за интересно.

Бонус линкови

Уживајте во викендот и се читаме во следниот преглед во петок 🙂

137 #ПрегледВоПеток – Google updates, Android, Netflix…

Листаме најважни настани од неделата заедно со уште еден #ПрегледВоПеток 🙂

Google ќе го отежни следењето на корисниците од Android апликациите

По потегот на Apple за таргетирање на корисници согласно новите промени што Google ги воведува кон крајот на годината, дојде ред и на Android корисниците. Ако до сега беше лесно да се таргетира публиката врз основа на она што го имаат преземено од Play Store, по опцијата за откажување, ова повеќе нема да биде возможно. Таканаречените Advertising IDs ќе подлегнат на ажурирања како што веќе им е најавено и на девелоперите а сето ова е со цел корисниците да имаат поголема контрола врз своите податоци и поголема безбедност и приватност. Корисниците на Android веќе некое време ја имаат опцијата за откажување на спонзорираната содржина, меѓутоа ова не ги спречува девелоперите да имаат пристап до нивните Advertising IDs.

Прогнозата за сите маркетерите и огласувачи…нервозно со повремени пцовки.

Netflix ја организира првата Geeked Week

Ова важи за сите гикови и негикови, за сите што плаќаат акаунт на Netflix и оние што се шлепаат, за сите што не веруваа во Lucifer додека за прв пат не го погледнаа Tom Ellis без кошула и за оние што на памет ја знаат “Toss a coin to your Witcher”…. Netflix ја организира првата Geeked Week што ќе трае од 7.06-11.06! Цела недела посветена на филмови и серии од најразлични жанрови: anime, sci-fi, comic books, gaming, fantasy и сл. Се најавува и ексклузивна содржина како BTS сцени, интервјуа, игри со познатите, читање сценарио и еден тон други активности. За сега се најавени The Witcher, Lucifer, Sandman, Arcane, The Cuphead show. Не можеш да го промашиш затоа што ќе биде достапно буквално секаде на интернет.

Така што, ако имаш уште од стариот одмор а не ти се даваат пари за PCR тест да одиш на море – еве ти идеја 🙂

Колку цената за достава влијае на онлајн купувањето?

Очекувано е дека овде ќе го споменам балканскиот синдром на купување од AliExpress и фактот дека поголем број купувачи се подготвени да платат поскап производ сѐ додека испораката за истиот е бесплатна, отколку да изберат поевтин производ на сметка на доплата за испорака.

Дали Европа е толку различна од нас?

Заедно со истражувачката агенција YouGov, Seven Senders направија анкета на 8.602 онлајн купувачи во Германија, Франција, Велика Британија, Холандија, Белгија, Италија, Шпанија, Австрија и Швајцарија за нивните очекувања од е-трговците. Резултатите варираат, па еве некои од нив:

 • Шпанците и французите преферираат бесплатна достава
 • За ретки и вредни производи британците би платиле трошоци за достава
 • 1 од 3 холанѓани очекуваат бесплатна достава за нарачка над 20 евра
 • Испораката до дома е сѐ уште најкористен метод

Google со прв од два апдејти на алгоритамот

На 02.06 Google го апдејтираше својот core algorithm како прв од двата големи ажурирања. Вториот иако требаше да биде дел од овој што го внесоа пред два дена, е презакажан за во јули.

Колку овие промени ќе влијаат врз веб страниците?

Според тимот на Google, не би требало да има драстични поместувања, но за ова останува да видиме.

Што ги прави овие промени поразлични од останатите ажурирања?

Неколку пати во годината Google ажурира делови што влијаат на една категорија. Ова ажурирање е посветено генерално на Google Search па така промените се очекуваат да се приметат кај целокупниот процес на рангирање. Ако приметите позитивни промени во вашиот рејтинг по ажурирањето, не радувајте се предвреме затоа што ваквиот резултат може да биде поништен со следниот update, а ако негативно сте погодени, ова не е поради нешто што вие сте го направиле туку едноставно работите се променети.

Бонус линкови

Убав викенд, се читаме во следен преглед во петок 🙂

Бај.

136 #ПрегледВоПеток – Glovo на Балкан, ул. Драган Сакан, Ласко со нов фонт

На здравје кафе, време е за читање, прво вести од соседството и од кај нас, па потоа од светот.

Шпански Glovo го купува Donesi.com

Прво малку историја. Во далечната 2011 нашиот Дарко Булдиоски го донесе Donesi и во Македонија. Траеше кратко, ама слатко. Едноставно пазарот не беше доволно подготвен за ваков тип на сервис. Имаше ентузијасти и од страна на гладните и од страна на рестораните, но на крајот ентузијазмот остана само во нашите глави и решивме дека се уште нема простор да се вложува напор, пари и време во ваков тип на услуга во Македонија.

10 години подоцна на нашиот пазар си има сервиси кои растураат со истиот тип на услуга, а Donesi.com за цел тој период си растура во соседството. Сега дојде време шпанската компанија Glovo да си го зајакне своето влијание во Централна и Источна Европа, проширувајќи го своето работење на пазарите во Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Црна Гора и Романија.

Како што Netokracija известува, Glovo ќе го преземе брендот Donesi во Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, брендот foodpanda во Романија и Бугарија, како и брендот Pauza во Хрватска. Вкупната вредност на аквизициите е 170 милиони евра.

Драган Сакан доби улица во Белград

Драган Сакан е моќно име во светот на меркетингот и идол на многумина кои работат во оваа индустрија. На 10 годиншнината од смртта на пионерот на маркетингот на Балканот и основачот на креативно размислување во Србија и земјите од регионот, Белград одлучи во негова чест да именува улица на Сремски Венец.

Како што danas.rs пишува, именувањето улица по овој „маркетинг могул“ е исто така признание за целата комуникациска професија, бидејќи ова е прва улица именувана по човек од маркетинг професијата.

Ласко Џуровски со уште еден македонски фонт

Во понеделникот ни’ беше празник, некој конечно стигна во Грчка на море, некој реши да одмори, а неуморниот Ласко реши да не’ почести со уште еден македонски фонт кој е само дел од богатата збирка фонтови кои до сега ни ги има подарено.

Ќе добиеме ли “next generation of Windows”

„Наскоро ќе споделиме една од најзначајните надградби на Windows во изминатата деценија за да овозможиме поголема економска можност за девелоперите и креаторите. Јас бев лично вклучен во развивањето на надградбата во изминатите неколку месеци и неверојатно сум возбуден за следната генерација на Windows. Нашето ветување кон вас е: ќе создадеме повеќе можности за секој Windows девелопер денес и го му посакуваме добредојде на секој креатор кој ја бара најиновативната, нова, отворена платформа за развивање и дистрибуција и монетизација на апликациите. Со нетрпение очекуваме да споделиме многу повеќе наскоро “. – Satya Nadella, Microsoft CEO.

Повеќе на: https://www.theverge.com/2021/5/25/22453222/microsoft-windows-next-generation-announcement-sun-valley-build-2021-keynote

You Tube со нови Terms of Service

На 1 јуни 2021 година, стапуваат на сила новите условите за користење на YouTube со кои експлицитно се забранува собирање на какви било лични информации на корисниците без нивно одобрение. Дополнително новите услови ќе содржат и разјаснување на процесот на монетизација на содржината од страна на сервисот. Според новите услови, видео платформата работи на промена на условите за користење што им овозможува да го монетизираат од објавените содржини со вметнување реклами заедно со видеата. Целокупната содржина достапна на YouTube од каналите што не се заштитени од партнерската програма ќе се монетизира..

Повеќе на: https://www.youtube.com/t/terms

Бонус линкови

Имајте убав “скоро” летен викенд 🙂

#комкаст 104 – за развој на кариера во „дигитал” со Иван Димитров

Кога ќе се обидеш да размениш искуство пред камера со некој кој, ако не повеќе барем, еднакво зборува како мене не е лесен предизвик. Се обидувавме со Ико долго време да најдеме поконкретна тема за муабет за да не си се жалиме само јавно, тоа секако го правиме често… Еден негов статус за потрага по нов вработен во Групер ме инспирираше да ја отворам темата за вработување, градење кариера и пронаоѓање на соодветен кадар за работа во нашава индустрија, дигитален маркетинг.

Ако ја слушнеш, или гледаш епизодава ќе слушнеш за различни искуства за пристап на работодавачи, вработени, менаџери итн. во поглед на развојот на кариерниот пат на дигиталците. Фокусот е на локалната ситуација и предизвици кои постојат од двете страни. Се обидовме да ги согледаме сите акспекти на темата, објективно.

Успеавме ли добро да ја отвориме темата?

Слушајте #комкаст на:
Spotify: https://spoti.fi/3oHztZ4
Deezer: http://bit.ly/3qZZX87
iTunes: https://apple.co/31TUeXw
Google Podcasts: https://bit.ly/3kEqkxK
Anchor.fm: https://anchor.fm/komkast

Слушнете го аудиото од оваа епизода тука:

Или погледнете го видео записот:

Се разбира може да се „сабскрајбнете” на YouTube каналот: https://bit.ly/3oGjbQ7