Posts by Aleksandra Trpeska

111 #ПрегледВоПеток

111… Добар знак!

Денес е мој ред да ви раскажам што се случуваше изминатава недела, освен burnout… Тоа ќе го оставиме за друг пат! Да не должам многу!

Првиот дел од овој #ПрегледВоПеток е за оние што ги интересира UX… и не, немој да помислиш дека јас сум некој експерт за тоа, но обожавам да читам и дознавам нови работи… Особено кога се работи за психологија на корисници… well, marketing!

Психологија на корисници

Ние сакаме да ги етикетираме корисниците… ирационални, мрзеливи, непредвидливи, одлучни, и на некој начин ова можеби е вистина затоа што ние не сме машини. Но, постојат одредени навики според кои можеме да ги предвидиме одлуките на нашите корисници.

За да создадат задоволувачко дигитално искуство, UX дизајнерите треба да бидат свесни и да ги поддржуваат овие когнитивни навики.

Хеуристика – Човечките суштества користат психолошки тактики и пристрасност за брзо донесување одлуки. Овие ментални кратенки се нарекуваат хеуристи. Ние користиме хеуристика во секојдневниот живот, но особено сакаме да ги користиме со софтвер.

Ние не ги следиме овие модели поради мрзеливост или затоа што сме расеани. Сосема е рационално да се искористат хеуристите како корисник затоа што…

 1. Во дигиталниот свет нема пенали ако не сте во право. Цената на повеќето грешки е близу до нула.
 2. Безгрижното кликнување е позабавно бидејќи од секој клик добиваме мала доза на допамин.
 3. Веб страниците можат да бидат комплицирани, но ние повеќе сакаме да донесеме одлука сега во моментот и да си продолжиме со животот.
 4. Страницата ни овозможува брзо движење од една до друга одлука, со многу побрзо темпо отколку физичкиот свет.

Најчестите хеуристи што ги користат корисниците

 • Задоволство – Комбинација на зборовите „задоволи“ и „доволно“. Тоа значи да се задоволите со првата разумна опција што ја најдовте, без да го разгледате целиот пакет на можности. Ние не го бараме вистинскиот одговор – ние бараме што е доволно добро.
 • Аверзија на загуба – Загубите се појавуваат како поголеми од придобивките во нашиот ум. Се смета дека болката при губење е двојно поголема од задоволството кое ќе се добие. Вложуваме повеќе работа и преземаме повеќе ризици за да избегнеме загуби, отколку што правиме за да оствариме добивки. Дел од теоријата на Проспект.
 • Достапност – Луѓето извлекуваат заклучоци врз основа на она што веднаш им паѓа на ум. Ние, луѓето, им даваме големо значење на работите што ги прегледуваме набрзинка и работите што веќе ги гледаме пред нас.
 • Замор на одлука – Донесување на многу одлуки ја намалува способноста на една личност тие да бидат рационални. Исто така е исцрпувачки.
 • Референтна зависност – Човечките суштества немаат вроден начин да ја одредат апсолутната вредност. Значи, ние одредуваме вредност споредувајќи една работа со друга. Ние правиме пресуди во релативна, отколку апсолутна смисла.
 • Пристрасност кон status quo – Освен ако не постои попривлечна опција, луѓето најверојатно ќе се држат до стандардните работи. Со други зборови, имаме тенденција да не ја менуваме утврдената состојба.
 • Законот на Хик – Бројот на присутни стимули влијае на времето и напорот потребни за да се донесе одлука.

Што треба да направите? Прочитајте повеќе на линкот.

Graffiti – новиот кириличен фонт

Доколку сте љубител на графити културата, и општо на таа естетика, топло ви го препорачувам новиот кириличен фонт на Dreadpen.

Кратко и јасно.

Најпознати брендови во 2020

Инсајдер по четврти пат го спроведе истражувањето “Преферирани маркети и најпознати брендови според потрошувачите во С.Македонија” од кое се објавуваат и ТОП 3 Маркети. Оваа година за разлика од претходните, се изработи дел за најпознати брендови во категории. Истражувањето е спроведено на репрезентативен примерок од 1,700 активни потрошувачи на територијата на целата држава. Потрошувачите одговараат на прашањето “Кој е за Вас напознат бренд во категоријата Х?” според кое се прави и самото рангирање на производите. Анализата вклучува повеќе од 200 брендови, домашни и странски кои се поделени во 17 категории на производи.

За да дознаете кои се најпознати брендови прочитајте на нивната страница.

Поткаст културата на Балканот

Дали забележавте дека се почесто гледаме локални поткасти? Дојдов до една статија за бугарската поткаст сцена која е во пораст и сакав да го искоментирам тоа во овој преглед во петок.

Мислам дека поткаст сцената на Балканот сериозно ги сфати бенефитите и трендот на поткастите. Јас, лично, одамна слушам поткасти, но секогаш на англиски бидејќи не сум имала опција да слушнам нешто локално. Најчесто слушам поткасти затоа што немам доволно време да седнам и да гледам, туку сакам да слушам додека готвам, јадам, додека се движам или пред спиење.

Мислам дека поткастот е сериозен медиум и дека треба да се има во предвид… особено кога се работи за вести, новости, мислење на одредени теми.

Постојат видео и аудио поткасти, но мислам дека ако снимаш поткаст секогаш треба да имаш аудио верзија, бидејќи тоа е суштината.

Македонски поткасти

 1. #комкаст – ова е поткастот кој го правиме ние, сигурно веќе знаете! Доколку сакате да научите како да започнете со ваш поткаст – слушнете ги нашите претпоследни епизоди.
 2. Pandamonium Radio Show – хибрид на радио емисија и поткаст, каде се пушта нова хип хоп музика и се зборува на разлчни теми поврзани со културата. Може да ги слушате во живо на нивниот mixlr канал секој понеделник од 21ч. или да ги слушнете епизодите на Spotify, Anchor и Mixcloud.
 3. #CelebrateLife – Индог е ликот кој стои позади ова, и доколку сакате да слушнете најразни муабет со кул луѓе кои ја споделуваат нивната приказна – овој поткаст е за вас!
 4. Јустинијан збори – поткаст во кој Џоле, Донев, Тромбе и Кате заедно со нивните гости зборат за право, политика и сите работи помеѓу.
 5. Скратен Корнер – овој видео поткаст е за фудбал. Не следам спорт, но знам дека постојат, па го препорачувам за оние кои сакаат спортски поткасти. Единствено нешто што би им препорачала како слушател на поткасти – да си направат и аудио верзија на истиот, бидејќи моментално се само на ФБ.

Кои се вашите омилени локални поткасти? Или каков поткаст би слушале на македонски?

Бонус линкови

Убав викенд, се читаме во следниот преглед во петок!

106 #ПрегледВоПеток

Неработен петок, за кого како. Новиот преглед во петок со сите новости од дигиталниот свет изминатава недела.

Нов Google Analytics

Милиони бизниси, големи и мали, се потпираат на Google Analytics за да ги разберат преференциите на клиентите и да создадат подобрo искуствo за нив. Колку повеќе трговијата се префрла онлајн и бизнисите под притисок го бројат секој долар потрошен на маркетинг, извештаите од алатките за дигитална анализа стануваат уште покритични.

За да може Google да им овозможи на своите корисници подобар ROI за нивниот маркетинг на долг рок, создадоа нов, поинтелигентен Google Analytics. Работи на механизам со машинско учење за да може автоматски да искористи корисни сознанија и да ви овозможи целосно разбирање за вашите клиенти. Дизајнот е оддаден на приватност, така што ќе можете да се потпрете на Аnalytics дури и кога индустријата се менува, како ограничувања на колачињата и идентификаторите кои создаваат празнини во вашите податоци. Новиот Google Analytics ќе ви ги даде основните согледувања што ви требаат за да бидете подготвени за тоа што е следно.

Microsoft создаде нов image-captioning систем

Microsoft изгради нов систем кој ги опишува фотографиите попрецизно отколку луѓето во ограничени тестови.

Моделот е додаден во Seeing AI, бесплатна апликација за лица со оштетен вид, која ја користи камерата на телефон за да чита текст, да ги идентификува луѓето и да ги опишува предметите и околината.

Моделот може да генерира „alt text“ описи на слики за веб-страници и документи, важно за луѓето со ограничен вид.

Instagram ги таргетира инфлуенсерите кои ги прекршуваат законите

Оваа одлука следува по истрагата на британското надзорно тело која откри дека платформата не ги заштитува потрошувачите од заведување.

Instagram, исто така, ќе ги пријавува и известува корисниците кои несоодветно ги означуваат своите објави со бизниси чии производи ги одобруваат.

Во Велика Британија, sвездите на социјалните медиуми треба да појаснат дали ги плаќа компанијата за да го промовира својот бизнис или не.

Тие честопати го прават тоа со додавање на хаштагот #ad во ваква објава.

Snapchat конечно им дозволува на сите корисници на iOS да ставаат музика во своите слики

Snapchat добро се снаоѓа со изборот да донесе музика и уште повеќе се подготвува за натпреварување со TikTok и Instagram. Компанијата објави дека корисниците на iOS ширум светот ќе можат да вклучуваат популарна музика во своите слики. Веќе им ја донесе одликата во Нов Зеланд и Австралија, и исто така, нагласија дека ќе има музика во повеќе региони оваа есен. Snapchat не споменува кога музиката ќе биде достапна на уредите со Android систем.

Snapchat не кажува колку ќе биде голем музичкиот каталог, освен што го нарекува „робустен и куриран“. Исто така, се вели дека зделките за лиценцирање покриваат песни од Warner Music Group, Universal Music Publishing Group, Warner Chappell Music, BMG Music Publishing и други.

Генерално, Snapchat доцни со носење музика на својата платформа, за разлика од другите платформи. Но, за да биде во чекор со своите конкуренти и да остане релевантен, иако само корисниците на iOS добиваат пристап на почетокот, мислам дека е океј потег.

Видеа кои планирам да ги гледам викендов

Бонус линкови

До следно читање! Убав продолжен викенд!

102 #ПрегледВоПеток

Го фаќаме петокот пред завршување на работното време 😉

Facebook ги отстранува ограничувањата за текст во слики за реклами

Facebook ги отстранува своите ограничувања за реклами кои вклучуваат повеќе од 20% текст на главната слика. Сите огласувачи беа контактирани директно со известување за ажурирањето, објаснувајќи дека повеќе нема да ги “казнуваат” рекламите со повеќе текст на сликите.

ТikTok и WeChat успеаа да го избегнат банот во САД

Се надевам дека ова ќе заврши за брзо, затоа што секој преглед зборуваме за ова… ќе станеме досадни сами на себе, а не па вам. 😀

Нејсе… TikTok требаше да биде веќе баниран во САД, но Трамп вели дека им дал благослов и уште една недела одложување, со оглед на тоа дека од TikTok имаат пратено молба за одложување на банот, барем привремено. Трамп го прифатил ова бидејќи TikTok склучил договор со Oracle и Walmart кои ќе поседуваат 20% од глобалната компанија на TikTok.

Но, желбата на Трамп е целосно поседување на TikTok од страна на САД… Дали ќе се случи и тоа чудо?

Facebook и Coursera ќе станат партнери за програма за дигитален маркетинг

Facebook ќе соработува со платформата за онлајн часови, Coursera, за лансирање на нов, сертифициран курс по дигитален маркетинг, што ќе им помогне на големиот број луѓе кои бараат дигитални вештини и сакаат да го подобрат сопственото знаење a воедно да добијат и образование кое е признаено во оваа област.

Учесниците ќе учат преку градење кампањи и ќе се стекнат со дигитални вештини под менторство на Facebook и Coursera. Сите оние што ќе го завршат овој курс ќе добијат сертифициран беџ кој ќе може да си го споделат на нивните профили:

#CelebrateLifePodcast

После кратка пауза, Горан Костовски Indog се враќа со нова епизода од подкастот #CelebrateLifePodcast во која зборува со Ана Бакалинова.

Ана живее и работи во Лондон и има започнато многу работи во Скопје пред интернетот да стане нашето секојдневие. Заедно со Indog зборуваат за нејзината работа, за fake news ерата, подобар свет и освестување во оваа Ковид пандемија.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“The Productivity Trap” – new cartoon and post on burnout, the pressure to be busy, and the role of organizational culture in a brand https://marketoonist.com/2020/09/the-productivity-trap.html #marketing #productivity #cartoon #marketoon A recent survey from Blind found that 83% of marketing and communications professionals are reporting burnout, the highest of any job function. There are likely many factors at play, but I wonder how much of this burnout relates to productivity anxiety, the pressure to be busy, and the hustle culture in business. The pursuit of constant productivity can actually be unproductive. As Stanford researcher, Emma Seppala, put it, “our culture is obsessed with productivity. But research shows that attempting to triumph over an ever-expanding to-do list actually works against us.” Since the pandemic started, our work days have increased by an average of 48 minutes, according to The National Bureau of Economic Research. Bluescape found that 77% of employees say establishing boundaries between work and personal life is the most important work skill. Intel recently tried to address burnout by helping employees disconnect from work. In the US, overall vacation requests have dropped by almost half, driven largely by limited places to go. Intel’s VP of HR, Julie Ann Overcash, introduced a “Staycation Challenge,” a creative contest that encouraged people to take time off and recharge. Intel granted additional floating holidays and awarded prizes to help employees bring to life their staycation ideas. When I worked at Method years ago, co-founder Eric Ryan used to say that “the HR Director is the new Marketing Director.” He was referring to the importance of organizational culture in a brand. Marketing flows from the inside out. A healthy work culture is ultimately tied to a healthy brand and a healthy business.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

И да ве потсетам, петок е, полека можете да преминете во пре-викенд mode 🙂

97 #ПрегледВоПеток

Добро утроооооо! Денес е еден од оние денови кога немам што да кажам како вовед, па затоа веднаш ќе преминам на главното. Уживајте во денешниот #ПрегледВоПеток 🙂

Трамп ќе го банира ТiкТок во САД

Минатиот четврток Трамп издаде извршни наредби за забрана на постоење на социјалните мрежни апликации TikTok и WeChat во САД доколку кинеските матични компании не ги продадат во рок од 45 дена.

Во пораката на Трапм се наведува дека TikTok автоматски презема огромни информации од своите корисници, како што се податоците за локацијата и историјата на прелистување и пребарување и со тоа се заканува дека ќе ѝ овозможи на кинеската комунистичка партија пристап до личните и комерцијалните информации на американците – потенцијално дозволувајќи ѝ на Кина да ги следи локациите на вработените во федерални агенции, да гради досиеја за лични информации за уцени и спроведување на корпоративна шпионажа.

За повеќе информации, ќе почекаме. Сè ќе биде јасно. Кога? 15 СЕПТЕМВРИ!

AliExpress ќе го скрати времето за испорака во Европа за 30%

Ви се случило да нарачате нешто од Aliexpress и да заборавите дека воопшто сте го направиле тоа? 😀

Да се надеваме дека новиот воздушен лет, со рута до Кина до Шпанија, ќе го намали времето на испорака.

Најавени се три летови неделно до Мадрид и Лиеж и се тврди дека нарачките ќе пристигнуваат за 10 дена во Европа.

Скамери профитираат од лажни прегледи на Reel

Уште неизлезена (народно кажано) апликацијата, скамерите веќе профитираат со продажба на лажни прегледи на Reels. Апликацијата е кратката форма на видео на Instagram, која беше лансирана на 5 август.

Еден од скамерите изјавил дека тој веќе направил доволно пари од продажба на лажни прегледи за да си дозволи добар автомобил и пристоен дом. WHAAAAAAAT?

Оптимално, купувачот плаќа $5 за 1.000 прегледи и $15 за 1.000 лајкови.

П.с. уживајте додека сè уште не е достапен Reels кај нас.

Microsoft изненадува со нов телефон

Минатата есен, Microsoft ги изненади сите кога го објави Surface Duo. После скоро една година развој, Microsoft конечно е подготвен да го пушти телефонот во продажба. Телефонот изгледа како да е многу повеќе од само гаџет со двоен екран и дава чувство како да се создава сосема нова и возбудлива димензија на смарт телефони.

Моментално е достапен за pre-order и чини $1,400… Кхм! Кој ќе даде волку пари во време на пандемија и светска криза?

Бонус линкови

View this post on Instagram

“From Brand Safety to Brand Suitability” – new cartoon and post on digital advertising https://marketoonist.com/2020/08/brandsuitability.html #marketing #cartoon #marketoon Brand safety has been high on marketers’ agendas since the 2017 YouTube crisis, when some advertisers found their ads next to terrorist videos. Yet the blunt tool response that followed has brought its own problems. Many brands started addressing brand safety with overly broad keyword blacklists that can penalize legitimate content and make it harder to find audiences, limiting reach and engagement. Tracy De Groose, CEO of UK Newsworks described the situation this way: “You might think that the longer the list, which can be feature up to thousands of words, the greater the rigor on it. But that’s not the reality. Innocent phrases are getting impacted by a black-and-white approach to block lists. Therefore, safe content is being redefined as not safe.” Or, as CNN’s Rob Bradley put it, “Keyword blockers are an industry stopper. As it’s gathered more steam it’s gotten out of control.” CNN reports that 50% of news content is being misclassified as unsafe by existing keyword blockers. Recent press coverage of BLM and protests was affected in particular, monetized 57% lower than other news content. The next evolution of digital advertising is a shift from “brand safety” to “brand suitability.” This is a more nuanced approach that puts content in context, rather than just assigning a binary score. It also takes into account that what might be a good placement for one brand may not be a good placement for another. Unilever’s Luis Di Como said, “When we think about brand suitability, the better the definitions that we have for content that is categorized by the platforms, the better choices we have for where we run our ads.”

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

До следниот преглед во петок,

Алекс

93 #ПрегледВоПеток

Здраво, Алекс овде! За сите што ви фалеше да го чуете ова. Ете!

Обично сакам да започнам со позитивни вести, па ајде…

Spotify конечно достапен во Македонија

Лично, мене ова не ме погоди многу, затоа што имам Spotify premium account веќе 2-3 години, но верувам дека радоста е голема бидејќи благодетите од Spotify ги имам почувствувано, и се што ќе кажам – НАЈДОБАР стрим сервис за музика!

Официјално, oд пред 2 дена сме дел од семејствто на Spotify! Не само ние, туку и цел Балкан. Ова беше долго најавувано и очекувано. И исто така, многу ме радува што конечно ќе може да почнеме да ја прикачуваме и македонската музика на оваа платформа. Браво за сите артисти кои досега го практикуваа тоа.

Spotify, освен за музика, во последно време и има агресивен пристап и кон подкасти, и мислам дека и покрај тоа што е број 1 платформа за музика, сака истото да го направи и за подкасти.

Дали тоа значи дека Dezer ќе згасне? Не знам, но среќна сум дека нема повеќе да ми се чудат и прашуваат како имам Spotify, а сум од Мк.

Google најави 100.000 стипендии

Google најави три нови онлајн програми за сертифицирање во полето на анализа на податоци, управување со проекти и дизајн на подобрување на корисничко искуство – UX. Целата ситуација со пандемијата ги инспирираше Google да го направат ова со цел заинтересирани да научат нешто ново додека седат дома.

Сертификатите се креирани од страна на вработени во Google, за нив не треба да имате претходно образнование и може да се завршат за 3 до 6 месеци. Онлајн часовите ќе се одвиваат преки Qoursera и ќе важат исто како 4 годишно образнование.

Хакерски напади на Twitter

Ајде сега малце на темната страна…

Профилите на познатите брендови и ликови на Твитер се компромитирани во еден од најраспространетите и збунувачки хакерски напад што досега и се случил на платформата, со цел промовирање на измама со биткоини.

Не се знае како се случил хакерскиот напад, но многу чудно до кој степен системите на Твитер може да бидат компромитирани. После невидените хакови на профилите, меѓу кои се и претседателот Барак Обама, Елон Мaск, Бил Гејтс, Кање Вест, Мајкл Блумберг и Apple, Твитер потврди дека ќе го превземе драстичниот чекор за блокирање на нови твитови од секој проверен корисник, компромитиран или не, како и заклучување на сите компромитирани профили, се додека не се разјасни целата ситуација.

Хммм… Најверојатно оваа недела е недела на хакерски напади.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“The Value Proposition and Lessons from Higher Education” – new cartoon and post #marketing #cartoon #marketoon “Universities are no longer nonprofits, but the highest-gross-margin luxury brands in the world,” NYU Professor Scott Galloway wrote recently. Professor Galloway has been exploring the crisis of higher education in the U.S. lately, accelerated by the pandemic. Of all the wrecking ball implications of Covid-19 on brands, the impact on higher education is one of the most dramatic. And as with other industries, it’s less of a new problem, than an acceleration of problems already under way. The value proposition for U.S. higher education has long been out of whack. One telling statistic: a study found that universities believed they were providing graduates with 80% of skills they would need in the work place, but employers felt graduates were only arriving with 40% of those skills. Yet Covid-19 is putting the broken value proposition in high relief. As many Universities start to shift to online-only (after accepting full tuition deposits), the vast majority are holding firm to the same tuition price they charge for an in-person experience, asserting that nothing has changed in the value proposition. Princeton approved a 10% tuition discount, but they are in the minority. I think there are lessons here for any brand. Covid-19 is forcing a re-evaluation of how brands across the board are valued. It resets the playing field. Ultimately the value of any brand is determined not by the team that works on the brand, but by potential consumers of the brand. Professor Galloway predicts a coming reckoning for higher education brands slow to adapt: “Universities will face a financial crisis as parents and students recalibrate the value of the fall semester (spoiler alert: it’s a terrible deal). In addition, our cash cows (international students) may decide xenophobia, Covid-19, and H1-B visa limits aren’t worth $79,000 (estimated one-year cost of attending NYU)." This is a time for all marketers to sense-check the value proposition of their brands, not based on how things were 6 months ago, but how things are today.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Се читаме следен петок. 🙂

90 #ПрегледВоПеток

Среќна 90ка! Пишувам преглед предроденденски, да се запомни! Пред да почнам со овој преглед, сакам да споделам еден статус кој го пронајдов на ФБ, да ми го разберете моменталното расположение:

“Почна изборната кампања. Ова ли е тоа што го викате “ретрограден Меркур”? ” – И.Ц.

Ќе затнам уши и ќе уживам во пишување на текстов! Voila!

Инстаграм го копира ТикТок?

Минатата година Instagram ја лансираше својата нова апликација Reels во Бразил, сега веќе достапна и во Франција и Германија. Апликацијата е слична на TikTok, односно служи за креирање видеа од 15 секунди, и има опции за едитирање.

Првата замисла за оваа апликација била само да се креираат видеа, односно како алатка за едитирање на видеа кои ќе се прикачуваат на Story или feed… но, сепак решиле дека сакаат да бидат во конкуренција со TikTok. Ништо ново за компанијата на Facebook.

Дали ќе им успее како што им успеа Snapchat да го урнат со Stories? Stay tuned.

Тиктокери со генијална идеја против Трамп

Не сакам прегледов да биде политички, но тајмингот е тој. Дефинитивно не можев да го пропуштам ова (генијално) случување за време на предизборните кампањи. Приказната почнува вака…

Си бил еднаш еден Тиктокер и дошол до идеја да направи онлајн регистрација за бесплатна влезница на митингот на Трамп во Тулса, а воедно да не присуствува. Ситуацијата се разврзала кога тој, истиот тиктокер, го споделил тоа со своите следачи, па и тие го направиле истото. На врв на се, им се приклучиле и фановите на К-Pop движењето.

Наместо 19.000 присутни на настанот, потврдени биле само 6.200.
Г Е Н И Ј А Л Н О!

Големите компании го бојкотираат Facebook

The North Face прв го бојкотираше Facebook со што ги стопираше сите буџети за реклами на Facebook и Instagram. Tие велат дека се против нарушување на човековите права и ширење на говор на омраза кој се случува на овие платформи. Најголем поттик да го направат тоа беше убиството на Џорџ Флојд.

На оваа иницијатива наречена Stop Hate For Profit се приклучија и други гооооооолеми брендови, како Ben&Jerry, Patagonia и REI. Тие велат дека се додека Facebook не донесе конечно решение за говорот на омраза на своите платформи, тие нема да се рекламираат на истите.

Facebook излезе со политички одговор дека работат и се фокусирани на решавање на овој проблем, но исто така велат дека ги почитуваат одлуките на брендовите.

Google со нова алатка – Keen

Уште една алатка од проектот за стартапи на Google, наречен Аrea120. Keen е идеја на маж и жена кои меѓусебно си споделувале содржини кои им се од заеднички интерес, па преку тоа дошле до идеја да направат алатка каде ќе си ги споделуваат содржините кои им се допаѓаат, но додатно истата да им предложува слични на овие.

Експертите велат дека оваа алатка е како Pinterest, но тие се разликуваат по тоа што Кeen користи Google Search и machine learning кои му помагаат при прикажување на содржина која е од интерес.

Тие за својата алатка велат, цитирам:

Ова е проактивна метода за создавање и откривање нови содржини.

Бонус линкови

Don’t freak out! Се гледаме во следен преглед! <3

86 #ПрегледВоПеток

Прегледов ќе биде малце успан, ко јас цела недела… Но, ајде да размислуваме позитивно! За сите зависници од телефони конечно добра вест…

Facebook Creator Studio app конечно со schedule опција

Само што отворив очи, првото известување што го прочитав беше ова! До сега апликацијата немаше опција за закажување постови, па ова многу ќе им ја олесни работата на on the go маркетери (читај мене!). Единствено нешто што не ме воодушеви е тоа дека не може да се закажуваат постови со повеќе слики. 🙁

Twitter му направи fact-checking на Трамп

На 6 месеци до изборите, се чини дека социјалните мрежи сѐ уште не се подготвени да се справат со политичките дезинформации.

Твитер на почетокот на овој месец најави дека работи на ограничување на ширење на потенцијално штетни или лажни содржини со тоа што ќе им поставува етикети на тие твитови.

Прашањето беше дали Твитер ќе им стави етикета на многуте твитови на Трамп, а одговорот го добивме во вторникот кога претседателот Трамп твитна серија тврдења за потенцијална измама на гласачите, откако гувернерот на Калифорнија најави обид за проширување на гласањето преку пошта во Калифорнија за време на пандемијата COVID-19… и си доби етикета од Твитер за ширење на дезинформации.

Инспириран од тоа, Трамп потпиша наредба дека социјалните мрежи ќе бидат казнети за начинот на оценување на која објава е лоша а која добра бидејќи со тоа се спречува слободата и правото на говор.

Што мислите за ставот на Трамп, дали треба да се има слобода на говор на социјалните мрежи? Меч со две острици.

Google со ново рангирање на сајтови

Google најави дека ќе има промени со начинот на рангирање на редоследот на прикажување на сајтовите, со помош на Core Web Vitals.

Зошто го прави ова? Секако, за подобро искуство при користење на веб сајтовите, со тоа што новиот сигнал за рангирање се нарекува page experience signal. Во предвид ќе се земат неколку метрики како mobile friendly, safe browsing, HTTPS-security и intrusive interstitial guidelines.

Google им даде ран преглед на корисниците од досегашната работа околу ова, за да им помогне на сајтовите да се подготват за промените што доаѓаат.

Instagram со нова камера

Овој преглед не би бил доволно инфлуенсерски ако нема нешто со кое сум опседната, а тоа е Instagram. Посебно нешто што ме воодушеви во последно време околу Instagram (покрај сите проблеми со алгоритамот во последно време и проблеми при (не)објавување) е новата камера и опциите во неа. Викаат секое лошо за добро е.

Особено сум заљубена во Dual камерата, но за жал сѐ уште не е достапна за сите корисници, како и секогаш.

Ikea ме врати во детството

Ikea е позната по своите скици како да составиш нешто, но овој пат ме врати во детството кога градевме куќи на гости кај дедо. Целата кампања е инспирирана од пандемијата која нѐ затвори во 4 ѕида и е направена со цел да им биде интересно на децата дома.

Има 6 дизајни, односно секоја скица прикажува како да изградиш куќа, пештера, тврдина, камп, замок или купола.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Communicating in a Crisis” – new cartoon and post on the difference between empathy and sympathy #marketing #cartoon #marketoon Brené Brown once gave a talk that explained the difference between empathy and sympathy: “Empathy fuels connection. Sympathy drives disconnection … Empathy is I’m feeling with you. Sympathy, I’m feeling for you.” I see that empathy/sympathy divide in how organizations are choosing to communicate right now. A time of crisis is when it’s most important to show empathy and fuel connection. Yet it’s easier to show sympathy. Sympathy feels safer, because it’s doesn’t require being vulnerable. Yet we all can tell the difference. I think that’s why some organizations feel more out-of-touch than others. In a time that is particularly difficult for small businesses, this is one area where small businesses naturally have an advantage. Of all the communications the last few months, this very personal note from Hiut Denim founder David Hieatt on closing their factory in March is the one I remember. It included these lines: “There were tears. There was lots of looking at the floor. There was lots of silence. In these moments, you begin to see how much you mean to each other. “Sure, you moan and groan about this and that, but this is our community. And you may not always say it, but you really like each other. Yup, hard work is hard work, but it is also where the banter and laughter is. And heck, we are going to miss each other. “I promised everyone that I would make sure they had a business to come back to. That quote came to mind ‘I haven’t come this far to only come this far’… “And lastly, thank you for all your support. I know we made the jeans, but you built the company.” Hiut Denim shared this week, two months later, that, after re-opening the factory to make PPE, they reached a milestone of donating over 1,000 scrubs to the NHS. This is a good time for all organizations to think about how they can lead with empathy.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Се читаме во следниот преглед во петок 😉

82 #ПрегледВоПеток

Среќа треба да пишувам, а не да зборам… Се надевам ме разбирате! Карантин, ден 52. Време е за #ПрегледВоПеток 🙂

Hangouts преправен во Meet преправен во Zoom?

Google најави дека Google Meet (претходно Hangouts) е сега бесплатна алатка за видео конференциски повици. Секој кој има Google account ќе може да користи Google Meet со максимум 100 луѓе. Состанокот моментално може да трае неограничено иако постои можност во блиска иднина да се ограничи на 60 минути.

Состаноците преку Google Meet нема да функционираат со клик на линк туку само со логирање. Со тоа безбедноста ќе биде на повисоко ниво, за разлика од Zoom. Дали навистина? Останува да видиме.

И Facebook со нови алатки за видео повици

Сите ги подобруваат алатките за време на пандемија, па и Facebook. Mark Zuckerberg преку live-stream објасни што Facebook прави за време на кризава и што е ново. За првото сме цело време во тек, ајде да видиме што е ново.

Една од работите кои ги спомнува е промените во алатките за Video Calling, Video Rooms и Live Video во рамките на нивните апликации (Facebook, Messenger, Instagram и WhatsApp). Zuckerberg сака да им помогне на сите да се чувствуваат поврзани едни со други, дури и додека сме разделени.

Тој исто така напомена дека мерките за отстранување на лажните информации се уште поголеми од порано и зборува за тоа како им помагаат на помалите бизниси. Вреди да се ѕирне видеото, не е Zuckerberg толку лош за гледање. 😉

Instagram направи промени за IGTV

Како што знаеме до сега, времетраењето на IGTV беше максимум 10 минути но од неодамна е х6! Да… 60 минути! Но не се радувајте пред време затоа што ова важи само за профили кои се верификувани или имаат голем број на следбеници. I’m one of the lucky ones!

Интересен е фактот што големината на видеото може да достигне до 5.4 GB а форматот си останува ексклузивно mp4.

Burger King – маркетинг 101

Сите заглавени дома за време на пандемијата пробуваат да направат бескорисни out-of-home (OOH) реклами. Но, кој е тука да им покаже како треба ако не Buger King!? Тие најдоа начин повторно да бидат маркетинг-релевантни со тоа што ги поканија луѓето да користат слики од билборди со брендот како позадина за време на нивните видео повици. За возврат, Burger King нуди buy-one-get-one кодови за Whopper сендвичи. Кој не сака гага Whopper?

За да учествуваат, фановите треба да преземат една од билборд сликите од нивниот Twitter и да ја искористат како позадина во нивните конференциски видео повици. Откако ќе постават фотографија на Twitter на која се гледа дека успешно го направиле предизвикот, означувајќи ги Burger King со #HomeOfTheBillboards, Burger King им праќа порака со код кој може да го искористат на апликацијата. Се наежив колку е ѕверски.

Levi’s ги дуплираше прегледите на TikTok откако ангажирашe инфлуенсери

Levi’s ја искористи алатката “Shop Now” на TikTok со тоа што ангажираше четири мега-гига инфлуенери на платформата преку кои се поврзаа со корисниците во време на пандемија во која голем дел од текстилната индустрија страда — и дефинитивно им се исплатеше.

Знаеме дека физичките продавници се затворија што предизвика голем број на брендови да пропаднат. Но, браво за Levi’s кој со максимално искористување на TikTok успеа да се поврзе со Gen Z и да ги претвори во купувачи.

Најинтересниот дел од активацијата – создавање на сопствени дизајни на фармерки од страна на инфлуенсерите со така наречена 3-D denim customization технологија. Персонализираните фармерки може да бидат купени преку опцијата “Shop Now” на TikTok.

Додека сме на тема TikTok, би се пофалиле со @simona дека веќе три месеци успешно водиме TikTok профил за бренд! Но, за тоа наскоро.. во меѓувреме погледнете како трендовите од TikTok стануваат вирални и на Instagram… малку self promo во овој преглед во петок! 😀

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Our Brand Promise” – new cartoon and post on re-evaluating how brands are valued and going back to basics https://marketoonist.com/2020/04/brandpromise.html #marketing #cartoon #marketoon Supply chain software firm BlueYonder recently found that 87% of consumers faced out-of-stocks at their grocery store. A related survey from eMeals reported that shoppers are unable to find 40% of grocery items on their shopping lists. A supply-constrained climate like this challenges how brands are perceived, evaluated and valued. Shopkick found 85% of consumers say brand names do not matter during times of crisis. And 69% are purchasing different brands if a preferred one is not available. Even in normal times, consumers simply don’t think about brands as much as the brand teams who work on them. As Byron Sharp pointed out in How Brands Grow, consumers are far less brand loyal than marketers think. What really drives brand growth is physical and mental availability. Physical availability is the breadth and depth of distribution (i.e. can people find your brand). Mental availability is the probability of a consumer noticing, recognizing, and thinking of your brand in a buying situation. This is a good time for marketers to refocus on the basics, and to think about how they can deliver real value to people in this environment. As an example, Mondelez is simplifying its portfolio to provide access to their most familiar brands like Triscuit, Oreo, and Ritz, prioritizing offerings such as bigger pack formats. It may not be as sexy as higher order benefits, but physical availability is more important.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

76 #ПрегледВоПеток

Денес ми оставија мене да пишувам (дека сум паничарка!), па сите новости поврзани со корона да ги споделам…

 П.с. на блогов можеби сум прв пат ама влегувам инфлуенсерски искусно. 😊

Коронавирус – прва „инфодемиja” создаденa од социјалните медиуми

Понекогаш мислам дека не треба секој да е на социјални медиуми и тоа се потврдува во овие кризни ситуации. Што видовме и што слушнавме последниве две недели на интерентов… Би рекла дека преку социјалните медиуми се шират толку многу информации од кои голем дел се неточни и создаваат паника меѓу луѓето и недоверба во здравствениот систем.  

Мора да сфатиме дека социјалните медиуми се многу важни за време на оваа изолација, сега повеќе од кога било! Тие нè поврзуваат секојдневно со луѓето кои ни се блиски, ни овозможуваат координирање со колегите од работа, нè информираат, па дури и нè забавуваат! Затоа свесно треба да ги употребуваме!

По тој повод би сакала да ги споделам сајтовите на кои постојано им стискам рефреш и се релевантни и точни извори кои треба да се следат во оваа ситуација:

 1. http://zdravstvo.gov.mk/korona-virus/  
 2. https://vlada.mk/covid19
 3. https://covid19.mk/
 4. http://gdi.mk/corona

Infodemic – On February 2, the World Health Organization dubbed the new coronavirus “a massive ‘infodemic,’” referring to ”an overabundance of information—some accurate and some not—that makes it hard for people to find trustworthy sources and reliable guidance when they need it.

Netflix и YouTube го намалија квалитеот на видеата во Европа

Двете најголеми видео стриминг платформи го намалија квалитетот на видеата со цел да не дојде до паѓање на интеренот. Нивните изјави укажуваат дека соработуваат со државните органи и со интерент операторите но и покрај намалениот квалитет на стримање, нивната грижа за корисниците е на прво место.

Апелот на ЕУ е да се укине HD стримање на видеа со цел да се одржи квалитетот на интеренетот бидејќи во вакви ситуации на изолација има стотици милиони луѓе кои работат од дома, деца кои не се на училиште и затоа се плашат дека ќе има големи оптоваувања.

Во Кина, живот под радар

Последниве два месеци кинезите се навикнаа на нов начин на живот. Да не речам “живот под радар”. Секое нивно влегување во одредени објекти се следи со скенирање на QR код а по домовите и работните места патролираат служби кои мерат температура и го следат нивното движење преку GPS. Платформите како WeChat и Weibo имаат отворени линии за пријавување на болни па дури и наградуваат кога некој ќе пријави лице во кое се сомнева дека е заболено. Језиво, зар не? Но резултатите за намалување на заболени се видливи.

САД дискутира: Следење на паметните телефони за време на коронавирус

Владата на САД е во активни разговори со Facebook, Googlе и со други tech компании и здравствени експерти за тоа како можат да ги искористат податоците за локација што се собираат од телефоните на американците за борба против коронавирусот, вклучително и следење дали луѓето се придржуваат на превентивните мерки за растојание од 1,5m.

Прв успешен судски случај против употреба на „face recognition” во Франција

Во Франција се случи првото судење во врска со face recognition и прв успех против тоа. Воедно се надеваат дека ќе биде проследено со низа други успеси што водат до тотална забрана за истото. Во декември, 124 организации објавиле писмо во кои се бара забрана за какво било сегашно и идно користење на face recognition за безбедносни и надзорни цели. Што мислиш ти за ова? Дали си за или против face recognition?

Adobe доделува бесплатно користење на својот софтвер

Ајде малце позитивни вести… 😊

Покрај многу други платформи и алатки кои може да се користат бесплатно и да се научи нешто корисно додека сме во изолација, може и бесплатно да ги користите алатките на Adobe Creative Cloud и тоа 2 месеци. Adobe не ја објави оваа промоција никаде па затоа ќе треба да ги следите инструкциите на линков за тоа како да ги активирате истите.

Македонската е-трговија доживува револуција

Не знам дали требаше да се случи епидемијава за македонскиот народ да се научи како да пазари и раководи онлајн со одредени работи, како сметки, и да си ги олесни секојдневните обврски, но во едно сум сигурна, а тоа е дека македонската е-трговија конечно заживеа.

Сакам да споделам линк на кој можеш да најдеш голем дел од компаниите во Македонија кои се дел од Асоцијацијата за e-трговија, па voila…

Бонус COVID-19 линкови:

Останете дома, мијте раце и не претерувајте со интернет! Ако сакаш да ни пишеш или да нè прашаш нешто, тука сме.