Posts by Natasa Atanasova

157 #ПрегледВоПеток – TikTok, Instagram, Snapchat, Spotify…

Океј, пак редот за куцкање е мој, па знаете што се прави додека се чита #ПрегледВоПеток со Наташа….СЕ ПИЕ КАФЕЕЕЕ! Да започнеме…

TikTok – Безбеден или не?

Се чини дека лошиот глас што започна да го бие TikTok поради сѐ побројните опасни предизвици што нагло стануваат популарни, стигна и до важните уши во компанијата. Тие направија истражување со цел да го подобрат нивото на безбедност на своите корисници што секојдневно се изложени на секаков вид на содржина. По многу случаи низ целиот свет каде практикувањето на предизвици од оваа социјална мрежа довеле до смртни последици, резултатот беа рестрикции за користење на TikTok од страна на малолетници во многу земји.

Затоа, компанијата најми независна агенција да го спроведе истражувањето. Побарано е мислење и направени се интервјуа со повеќе од 10 000 учесници, меѓу кои тинејџери, родители и учители од различни националности.

Истражувањето покажало дека поголемиот број од тинејџерите испитаници, не биле ни свесни дека некоја содржина е опасна. Она што е загрижувачки е дека TikTok не секогаш може да препознае одреден предизвик како штетен, особено ако истиот е во почетна фаза. Хаштазите што што ги носат познатите предизвици не носат секогаш заканувачки збор во себе, па ова е една од работите на кои треба многу да се работи. Овде се вклучува и содржината што може да претставува закана и опасност по самоповредување па дури и самоубиство.

TikTok работи на што поголемо и порелевантно алармирање на корисниците за секаква опасна содржина. Тие соработуваат со експерти за ментално здравје кај адолесцентите и го подобруваат корисничкото искуство за сите оние што им е потребна помош околу справување со вакви проблеми.

Snapchat е за частење

Snapchat одсекогаш ми бил најкул од цело друштво. Можеби затоа што сѐ секогаш започнува од него, и со што и да се занимава, очите се свртени таму. Затоа и не ме зачуди што направија договор со Sony Music Entertainment. Музиката игра голема улога во новото користење на технологијата и социјалните мрежи па Snapchat и овој пат се во тек. Она што е супер интересно е нивниот договор со NBCUniversal. Ова значи гоооооолем избор на користење на реплики и фрази од еден тон серии и филмови во продукција на NBCUniversal.

И додека Facebook измислува 101 начин како да продаде AR иднина, дечкиве отидоа до таму што секој може да биде ѕвезда на својот музички спот со новите Sound Lences.

“The Lens transforms pictures of anyone to appear as if they are singing a song, while Cameo Sound Lenses will apply visual effects to put you and a friend as the stars of your own animated music video.”

Snapchat

А за оние како мене, што секогаш сакаат нешто екстра специфично јадење направено дома а сѐ што имаат во фрижидер се јајца и кромид, Snapchat влегуваат со своjот Food Scan. Едноставно, ги скенираш достапните намирници со новата опција за скенирање и тадааам добиваш предлози од Allrecipes за што сѐ можеш да зготвиш со твојата (не)скромна кошничка. Секако дека не можеш да зготвиш ексклузивно јадење само со јајца и кромид, но ќе добиеш инспирација за супер рецепти, факти за храната и намирниците од Weekipedia и свашта.

Огладнев…

Кои FMCG производи се најпопуларни кај македонците?

Од Инсајдер направија истражување за тоа кои производи од FMCG индустријата се најпопуларни кај нас и каков е нивниот статус во поглед на потрошувачката споредено со минатата година.

Генерално, нема значајни промени на позициите кај најпознатите брендови во соодветните категории. Битолско млеко и Битолски јогурт учествуваат со 51% односно 41% во категоријата Млеко и Јогурт. Најпознато турско кафе е Grand кафе кое ја унапредува својата позиција од 22% на 32% за разлика од 2020 година.

Во категоријата Природни Сокови, Вива ја држи лидерската позиција како најпопуларен бренд кај секој трет потрошувач.

Како шампиони се издвојуваат и Витаминка, Виталија, Тиквеш, Здравје Радово и Скопска Пивара.

Работиме на две од овие компании што покажуваат дека се лидери во својата индустрија па….good for us! 🙂

Марк влегува во малопродажба?

По сите скандали и целата галама што се креваше околу Facebook (никогаш Мета), Марк решава да излезе од виртуелниот свет и да стапне во оној реалниот носејќи нешто од виртуелниот! Се разбравме? Ајде од почеток.

Се слушаат гласини дека Facebook ќе ги отвора своите први физички малопродажни локации каде секој ќе може да купи производ излезен од Reality Labs секторот на компанијата. Тој има идеја да им го овозможи на луѓето она чувство и возбуда на влегување во еден поинаков футуристички свет каде виртуелната и аугментираната реалност се спојуваат. Но, колку е публиката спремна за вакво нешто?

Ова е дел во кој уживаат само броен дел на луѓе, кои можат да си дозволат да бидат љубопитни за сите опции достапни. Компанијата минатата година ги лансираше своите нискобуџетни очила кои добија и не толку сјајни критики.

Сепак, директорот е мотивиран за промена и ја најавува новата голема технолошка ера по смартфоните.

Не сакам да звучам лошо но идејата за физичка продавница доаѓа во период кога се отвори Skopje East Gate….Хммм….

Spotify со опција за текст за сите претплатници

Во соработка со Musixmatch, Spotify ја лансираше својата опција за прикажување на текст на песните за сите претплатници на сите платформи. Од Musixmatch велат дека обезбедуваат текстови на повеќе од 8 милиони песни, така што не би требало да имате проблем во наоѓање на онаа што ја слушнавте во кафана минатиот викенд (аха да).

Instagram со нови опции

Најмногу ги сакам овие мали опции што реално не дека многу им значат на регуларните корисници, но на маркетерите – И ТЕ КАКО!

Конечно ќе можеме да избришеме една слика од албум слајдер!!! Ова е една од работите што корисниците доста ги бараа а компанијата сега го испорача решението.

Другата новина е уште покул и баш заради тоа сакам да завршам со неа а тоа е дека одсега ако апликацијата поради било која причина закочи или престане да работи, само потреси го телефонот (nudge опција за постарата генерација) и ќе добиеш прозорче со прашање Што не е во ред и простор за текст каде можеш да го впишеш проблемот.

Бонус линкови

Стигаме до делот за предлог серија/филм/документарец. Овој #ПрегледВоПеток ја препорачувам “The Unlikely Murderer” на Netflix! Netflix добија тужба поради серијава, па тоа ја прави уште попопуларна.

Бај.

154 #ПрегледВоПеток – Meta, Instagram со линкови, Squid Game…

Искористи линк во стори на Instagram? 🙂 Хајлајт на неделата е ова а сѐ останато во продолжение на овој последен октомвриски #ПрегледВоПеток ….

Достапни линкови во story за сите Instagram бизнис акаунти

Опцијата на ставање линкови како стикер наместо со swipe up на story, беше промовирана од Instagram во Август и конечно стана достапна за сите од 27.10.2021. За брендовите, ова со сигурност значи дека фокусот за комуникација со корисниците и фановите ќе биде дефинитивно на содржината креирана за story.

Па ако сѐ уште не си ја искористил оваа опција за твојот бизнис акаунт или за акаунтот на некој клиент – 3, 2, 1 GO!

Facebook Inc. станува Meta

Веќе беше најавено и се очекуваше, ама во јавноста беше пуштена шпекулација дека Facebook ќе го менува своето име во Metaverse, сепак тука некаде е. Холдинг компaнијата која стои зад Facebook, Instagram, Oculus VR и серија други сервиси и уреди отсега ќе се вика Meta. Не, како што пишавме и претходниот преглед, апликацијата/сервисот Facebook нема да го смени своето име… а за да не разберете погрешно изутринава веројатно ве пречека и такво известување во самата апликација, така?

Она што е далеку поважно, од самата манифестација за промена на фокусот кој Марк сака да ја направиме се сите други новитетите кои вчера беа претставени на Facebook Connect виртуелниот настан.

Марк најави нова социјална виртуелна реалност со Horizon Home, која ќе го користи Oculus Quest 2 VR сетот а целта е да ги поврзе и забавува корисниците во виртуелниот свет. Згора на ова ќе може да правите и VR повици преку месинџер а на настанот беше пуштен и мал тизер за нови AR наочари (Azeray) како и нов high-end VR сет (Project Cambria).

Facebook ќе се фокусира на помладата публика

Не знам за вас, но во последните неколку години Facebook мене лично ми служи само како информативна платформа и ништо повеќе. Чат-пат ќе прсне смеење од некоj заборавен memory пост или коментар на тетка што сама си прави муабет во коментари под рандом објава од некој портал.

Изгледа и на мојот “омилен„ директор од индустријата му засметало истото па одлучил дека е време целосната стратегија што ги вклучува сите социјални медиуми во негова сопственост да се фокусира и пренасочи кон помладата публика.

Иако ова за Facebook значи дека бројката на корисници ќе расте сѐ побавно, Марк смета дека ова е правилниот чекор.

Кога станува збор за Instagram, тој е свесен дека TikTok е најсериозниот конкурент што досега влегол во игра, па токму поради тоа Reels и видео содржината ќе биде примарна цел за придобивање и задржување на младите тинејџери и адолесценти.

Ваквите промени ќе траат со години, но сепак целта е таа.

Каде влегуваме ние 30 и кусур годишните во овој свет уште не ми е јасно, но ОК и така имаме криза на идентитет од 2020 па наваму (шмрк).

Squid Game го присвојува Halloween 2021

Очекувано…годинешните костими за Halloween ќе бидат во зелено-бела боја со реден број од лева страна.

Најгледаната серија на Netflix ќе прогласи победа и врз овогодинешниот празник. Тренерките што ги носат играчите во популарната серија ќе ги преплават баровите и улиците насекаде каде Halloween е настан број 1 оваа есен. Амазон веќе со полна пареа ги продава овие костими и тоа најмногу со бројот на главниот карактер 067. Освен тренерките, голем хит се и црвено-црните костими на чуварите како и целосниот аутфит на куклата од првата игра (онаа со крипи песничката).

Што ново има на Twitter, Linkedin, Clubhouse и Pinterest

Twitter ги објави своите Q3 перформанс резултати и се чини дека бројките растат како во корисници така и во профит. Дали ова е доволно за да ги оправда посакуваните проекции и поставените цели за инвестиции, сѐ уште не е јасно. Но, бројот на корисници е поголем за 13% од претходната година, од кои повеќето се надвор од САД, што и не е толку лошо. Но, кога се зборува за пари, тие се главно од САД и тоа нови 94 милиони долари за ова Q3.

Linkedin го олеснува конектирањето на фриленсерите со брендовите преку својот Service Marketplace. Бета тестот беше лансиран уште во Февруари и од тогаш па наваму генерираше повеќе од 2 милиони корисници. Новите филтри за пребарување и напредни опции ќе ги приближат квалификуваните работници со вистинските работодавачи многу полесно и поедноставно. Има мноогу кул и практични опции, па доколку си во потрага на работа, ѕирни, можеби ќе начекаш нешто што ќе ти се допадне.

Модераторите на соби во Clubhouse имаат нова опција за прикачување на надворешен URL. Од Clubhouse објаснуваат дека ова ќе донесе до поголема интеракција со учесниците:

We suspect that people will use Pinned Links in all sorts of fun ways — like playing games, running polls, and sharing links to YouTube videos. Just as importantly, we’re excited to see Pinned Links help room creators drive people to subscribe to their Substack, download their podcast, read their book, go see them at The Laugh Factory, discover their new single, buy their product, and support their Patreon or GoFundMe page..

Clubhouse

Pinterest оди чекор напред во служба на маркетерите со својата MRC акредитација. Ова значи дека метриката на Pinterest ги исполнува стандардите на MRC за обезбедување квалитет и точност. Со други зборови, маркетерите сега можат да се чувствуваат посигурни дека податоците што ги добиваат од Pinterest ги одразуваат вистинските луѓе кои влегуваат во интеракција со нивните реклами за „Pins“ и „Pin“, што може да помогне во поттикнување за повеќе трошење.

Бонус линкови

Од овој преглед па во секој нареден што ќе го пишувам, ќе споделувам предлог серија/филм/документарец. За крајот на овој #ПрегледВоПеток ја издвојувам “The Bilion Dolar Code” на Netflix! Ѕирни ја за викенд па пиши ни мислење. 🙂

Бај.

151 #ПрегледВоПеток – Facebook, Facebook, Facebook…

Во недела каде 3 од најголемите социјални платформи направија пауза од работа, и те како има за што да зборуваме….

Што се случи со Facebook, Instagram и WhatsApp?

Неделата ни започна ептен драматично со прекинот на Facebook, Instagram и WhatsApp во период од 6 часа. 6 часа ниту еден уред во светот не можеше да се поврзе со било која од овие 3 апликации. Facebook, Instagram и WhatsApp беа отсечени од интернетот и не можеа да се поврзат со другата страна. Ова можеби претставуваше мал проблем и непријатност за дел од корисниците, но за големите и мали бизниси што секојдневно функционираат на овие две социјални мрежи и те како не им беше сеедно. Во текот на овие 6 часа биле пријавени 10.6 милиони проблеми – најголема бројка забележана.

Аналитичарите забележуваат дека овој проблем се должи на начинот на кој Facebook како компанија функционира. Можеби се поефикасни во работата, но ако едно нешто отиде во погрешен правец, предизвикува каскаден ефект што лесно може да излезе од контрола.

Како Facebook реагираше?

Малку и непријатен беше моментот кога Facebook се обрати на јавноста преку Twitter. Ова покрена лавина реакции кај јавноста што го искористија моментот да ја покажат својата креативност во мемиња и смешни твитови – но за ова друг пат.

Колку ова го чинеше Facebook?

Можеби најголемиот удар што компанијата мораше да го издржи е финансискиот. Некои штетата од 6 часовниот прекин ја заокружуваат на дури 6 билиони долари, додека пак акциите паднаа за речиси 5%.

И ова дојде во многу тежок момент за Facebook.

Facebook мета на хајка и обвинувања

Поранешна вработена во Facebook сподели документи од внатрешното работење на компанијата со The Wall Street Journal и беше дел од 60 minutes. Францис Хауген јавно зборуваше за тоа колку компанијата е ориентирана кон продажба по цена да создаде алгоритми што го поддржуваат говорот на омраза. Таа го напуштила Facebook во 2021 со образложение дека повеќе не верувала во целата приказна.

There was conflict… between what was good for the public and what was good for Facebook, and Facebook chose over and over again to optimize for its own interests — like making more money.

Frances Haugen

Таа приложила документи што јасно укажуваат на фактот дека Facebook знае колку говорот на омраза, политичките пораки и лажните информации штетат на општеството. Во друго истражување пак потенцира дека целиот проблем доаѓа од алгоритмот на Facebook што е моделиран на тој начин да форсира соодржина што предизвикува гнев и лутина кај корисниците, со цел да се добијат поголеми бројки на интеракција.

Марк Цукерберг во одбрана

По сите обвинувања од страна на Францис, Цукерберг излезе во одбрана на компанијата и вработените. Неговиот став за тоа дека Facebook форсира негативна содржина со цел да добие поголема интеракција е бесмислено. Тие продаваат простор за рекламирање и ниту една компанија и бренд што плаќа за тие реклами не сака да биде излистана помеѓу негативна содржина. Цукерберг во своето писмено обраќање не ја спомнува Францис директно. Тој и понатаму се труди да не остави слика во јавноста дека ова толку многу го засега, но освен Facebook на мета е и Instagram со последните истражувања дека е штетен за тинејџерите.

Колку секојдневната оператива нѐ прави непродуктивни

Свесни сме дека последните две години, оперативните задачи во секојдневната работа се натрупуваат се повеќе и повеќе. Повеќе мејлови затоа што нема состаноци во живо, повеќе виртуелни состаноци поради тоа што не можеш да разговараш лице во лице, повеќе телефонски повици, затоа што не можеш да се свртиш и да го повикаш колегата од соседното биро. Сѐ ова нѐ прави да удриме во ѕид, да се блокираме ментално и креативно и на крај целиот процес да биде неефикасен и непродуктивен.

Ова им штети на организациите и на менаџментот и ниту една работна средина не треба да остане слепа и глува на овие нечујни крици за помош. Многу компании во светот воведоа неколку нови правила и олеснувања со цел да се избегне “прегорување“ на вработените.

Harvard Business Review со одлично одлично четиво за тоа колку и дали секојдневните мали операции можат да ја доведат здравата работна средина во пропаст.

Instagram се ослободува од Igtv?

По лансирањето во 2018, Igtv и не ги исполни очекувањата како што сите се надевавме. Беше осмислено како дел од апликацијата наменета за споделување на фотографии, каде можеше да се погледнат подолги видеа. Но, 3 години подоцна, Instagram признава дека овој “проект“ баш и не им тргна од рака. Затоа ќе го ребрендираат во Instagram TV и видеата ќе можат да траат и до 60 минути. Со Reels во подем и форсирањето на кратка видео содржина, баш би сакала да знам колку ова всушност и вреди да сотане како опција.

Бонус линкови

Се читкаме во следен преглед!

Бај.

147 #ПрегледВоПеток – Facebook, LG, TikTok, Matrix…

Петочки и полуесенски го започнувам овој #ПрегледВоПеток Знаете како, кафето во рака и 3, 2, 1….

Лансирани паметните очила на Facebook и RayBan

Веќе некое време јавноста со нетрпение очекуваше што ќе излезе од најавуваната соработка помеѓу Facebook и Ray Ban во изработката на нивниот заеднички производ – паметните очила. И иако фотографии од самиот производ протекоа на интернет и пред лансирањето на производот, сепак деталите околу него беа зачувани за крај.

Не знам за вас, но јас очекував некои сериозни Бетмен sh** од нив и по малку се разочарав кога прочитав дека всушност и немаат достапни екранчиња за AR. Ова всушност е уште еден чекор во следење на потезите на Snapchat кои ја поминаа целата оваа гужва со нивните Snapchat’s Spectacles.

Нејсе, да не им го ругаме трудот на Facebook и RayBan, еве какви опции ќе имате со паметните очила наречени Stories. Ќе можете да слушате подкасти, ќе можете да сликате и снимате со помош на двете мали камери сместени на самите очила, микрофон и гласовен асистент што ќе ви помага да управувате со очилата и без раце.

Воодушевени?

LG иноватор на новиот модуларен екран

Оние што ја започнавте новата сезона на Gossip Girl (и по малку се разочаравте признајте), сигурно го приметивте Samsung телефонот на Џулиен. Светот побудале по овој тренд на телефон на преклопување што го носи стариот добар сјај и момент на драматично спуштање на слушалка, но и целосниот изглед и изум што стои позади ова.

LG вели дека има отидено чекори напред во оваа технологија каде ќе се обиде да го направи овој тренд револуционерен и во повеќе категории како што се таблети, лаптопи и телефони. Не само што екранот ќе може да се свитка навнатре туку ќе може и да се адаптира нанадвор.

Замисли држиш телефон во рака и за одредено видео ти треба поголем екран и само почнуваш да ги влечеш краевите на екранот нанадвор за да го направиш поголем….🤯

TikTok во соработка со MTV VMA’ Award

Ако нешто ги обележа овие две години на интернет, тоа дефинитивно е TikTok. Со раснењето на платформата ден по ден, растеше и популарноста на многу музички ѕвезди и тоа благодарение на некои ликови што до тогаш немале скоро никаква трага на интернет. Тиктокерите – оние светски популарните, придонесоа на милионски купувања на албуми, враќање на многу ѕвезди заборавени од минатото како и бустање на прегледите и преслушувањата на доста музички хитови.

И токму поради ова, MTV смета дека тие се релевантен фактор во избирањето на годишните победници на VMA’ Awards.

Тиктокерите имаат можност да гласаат за музички категории, преку посебна опција додадена од апликацијата а официјалниот канал на МТВ ќе стрима и целосен настан од објавувањето на овие категории денес.

The Matrix Resurrections доаѓа во декември

Да бидам искрена можеби сум меѓу ретките што го нема погледнато Matrix, но знам кој е Киану Ривс, па доволно е 🙂

Новото продолжение на Matrix, The Matrix Resurrections доаѓа во декември и вчера беше пуштен првиот трејлер за филмот.

Па, да ви скратам време, еве што се случува во трејлерот: Нео седи во када со гумена патка на глава и зборува со Барни од How I Met Your Mother, се појавуваат неизбежните ликови од претходните делови, Нео е многу блиску до Џон Вик, има многу експлозии…и да повторно е во фокус изборот на црвена или сина верзија на…Што да ви раскажувам клик и гледајте го…

Бонус линкови

Се читкаме во следен преглед!

Бај.

142 #ПрегледВоПеток – AllWeb, Coca-Cola, Google, Pokemon Go…

И неделава покриваме она што е најважно во #ПрегледВоПеток а тие што сте веќе на плажа, еве ви материјал за читкање за со кафе.

Подготвени за AllWeb 2021?

Започнувам со најубавата вест прво – AllWeb се враќа годинава на голема врата со заеднички настан што ги спојува AllWeb Macedonia и AllWeb Albania. Но, годинава има уште едно изненадување со покривање на уште една земја од регионот. Да така е, подготвуваме 1 настан за 3 земји и многу многу поинакво искуство од сите досегашни изданија. По 9 успешни настани во Македонија и 4 во Албанија, AllWeb со постпандемиски настап ќе ја врати онаа добро позната еуфорија што сите нѐ држеше секоја есен. Врвни спикери, споделување на идеи, искуства, контакти и еден тон WOW моменти….аххх колку само ми фалеше ова 🙂

Сега за сега, доволна ви е само помислата дека полека се враќаме на нормалниот (адаптиран) живот, а детали пристигнуваат наскоро. Вие заокружете си ги 20-21 октомври на календар а останатото оставете ни го нам.

Coca-Cola ја утна работата со Pride Week

Во еден #ПрегледВоПеток имам пишувано за ставот дека големите светски брендови не треба јавно да се поврзуваат со било какво општествено движење, без разлика на каузата. И зад ова стојам и сега кога пишувам за она што ѝ се случи на Coca-Cola во врска со нивната активност за поддршка на Pride Week.

Coca-Cola им даде моќ на своите корисници да го креираат нивното Coca-Cola шише со аплицирање на нивен збор или порака врз етикета во боите на виножитото на нивната веб платформа.

И сѐ е ова супер и кул, сѐ додека не добиеш сенс за нивната база на “недозволени и навредливи“ фрази. Така, зборови како што се “Palestine“ или “Black lives matter” не поминуваат затоа што ги кршат нивните правила, додека пак за “White lives matters” нема никаков проблем.

Ова (очекувано) ја разгневи онлајн публиката која не штедеше време и енергија за да го пренесе своето мислење на интернет.

Coca-Cola, не ти иде летово, земи си одмор!

Инфлуенсерите во Норвешка ќе пробаат искреност!

Јавноста во Норвешка преку своето Министерство за деца и семејство како и многу организации и групи што се борат за кревање на јавната свест околу менталното здравје и перцепцијата за физичкиот изглед, донесе амандман за почит. Секоја содржина објавена од компании, брендови и инфлуенсери која е спонзорирана, а е обработена со помош на филтри и алатки за едитирање, мора јавно да го соопшти овој факт.

Ова значи дека доколку некој/а инфлуенсер/ка на своите канали објавува содржина од своето фотошопирано тело и/или лице, ќе мора транспарентно да го истакне ова. Во спротивно ќе плати казна.

Ќе паѓаат хонорари или така ми се чини? 🙂

Google Meet со нови филтри, ефекти и AI маски

Google Meet воведува нови филтри, ефекти и AI маски за персоналните корисници на IOS и Android. Достапни се преку иконката во долниот лев агол, што по кликањето отвара низа на разнобојни позадини и колекција на интересни маски. Ваквиот избор сега за сега е достапен само за персоналните корисници додека за бизнис корисниците работите остануваат малку поформални.

Ова е последниот обид на Google да ја таргетира пошироката публика на Meet а не само бизнис корисниците, откако беше лансиран претходната година.

Pockemon Go не беше погоден од пандемијата

Верувале или не, но поминаа цели 5 години откако беше лансирана Pockemon Go. Се сеќавам дека скоро секој втор човек што се движеше на улица во тоа време ловеше покемони или пак зборуваше за тоа колку многу јако е целокупното искуство. Но, што се случи со играта што беше дизајнирана да ги мотивира луѓето на движење надвор во време кога целиот свет се затвори дома? Апсолутно ништо!

Играта ја преживеа и 2020та и тоа со никакви поместувања во профитот во поглед на претходните години. Ова се должи на одредени адаптации што креаторите мораше да ги направат. Овој месец за петгодишнината на играта се планирани настани за прослава во неколку градови. Неодамна Pokemon Go беше извикана и од Нинтендо легендата Shigeru Miyamoto кој не криеше дека е “закачен“ на неа заедно со целата своја фамилија.

Бонус линкови

Уживајте во летото!

Бај.

137 #ПрегледВоПеток – Google updates, Android, Netflix…

Листаме најважни настани од неделата заедно со уште еден #ПрегледВоПеток 🙂

Google ќе го отежни следењето на корисниците од Android апликациите

По потегот на Apple за таргетирање на корисници согласно новите промени што Google ги воведува кон крајот на годината, дојде ред и на Android корисниците. Ако до сега беше лесно да се таргетира публиката врз основа на она што го имаат преземено од Play Store, по опцијата за откажување, ова повеќе нема да биде возможно. Таканаречените Advertising IDs ќе подлегнат на ажурирања како што веќе им е најавено и на девелоперите а сето ова е со цел корисниците да имаат поголема контрола врз своите податоци и поголема безбедност и приватност. Корисниците на Android веќе некое време ја имаат опцијата за откажување на спонзорираната содржина, меѓутоа ова не ги спречува девелоперите да имаат пристап до нивните Advertising IDs.

Прогнозата за сите маркетерите и огласувачи…нервозно со повремени пцовки.

Netflix ја организира првата Geeked Week

Ова важи за сите гикови и негикови, за сите што плаќаат акаунт на Netflix и оние што се шлепаат, за сите што не веруваа во Lucifer додека за прв пат не го погледнаа Tom Ellis без кошула и за оние што на памет ја знаат “Toss a coin to your Witcher”…. Netflix ја организира првата Geeked Week што ќе трае од 7.06-11.06! Цела недела посветена на филмови и серии од најразлични жанрови: anime, sci-fi, comic books, gaming, fantasy и сл. Се најавува и ексклузивна содржина како BTS сцени, интервјуа, игри со познатите, читање сценарио и еден тон други активности. За сега се најавени The Witcher, Lucifer, Sandman, Arcane, The Cuphead show. Не можеш да го промашиш затоа што ќе биде достапно буквално секаде на интернет.

Така што, ако имаш уште од стариот одмор а не ти се даваат пари за PCR тест да одиш на море – еве ти идеја 🙂

Колку цената за достава влијае на онлајн купувањето?

Очекувано е дека овде ќе го споменам балканскиот синдром на купување од AliExpress и фактот дека поголем број купувачи се подготвени да платат поскап производ сѐ додека испораката за истиот е бесплатна, отколку да изберат поевтин производ на сметка на доплата за испорака.

Дали Европа е толку различна од нас?

Заедно со истражувачката агенција YouGov, Seven Senders направија анкета на 8.602 онлајн купувачи во Германија, Франција, Велика Британија, Холандија, Белгија, Италија, Шпанија, Австрија и Швајцарија за нивните очекувања од е-трговците. Резултатите варираат, па еве некои од нив:

 • Шпанците и французите преферираат бесплатна достава
 • За ретки и вредни производи британците би платиле трошоци за достава
 • 1 од 3 холанѓани очекуваат бесплатна достава за нарачка над 20 евра
 • Испораката до дома е сѐ уште најкористен метод

Google со прв од два апдејти на алгоритамот

На 02.06 Google го апдејтираше својот core algorithm како прв од двата големи ажурирања. Вториот иако требаше да биде дел од овој што го внесоа пред два дена, е презакажан за во јули.

Колку овие промени ќе влијаат врз веб страниците?

Според тимот на Google, не би требало да има драстични поместувања, но за ова останува да видиме.

Што ги прави овие промени поразлични од останатите ажурирања?

Неколку пати во годината Google ажурира делови што влијаат на една категорија. Ова ажурирање е посветено генерално на Google Search па така промените се очекуваат да се приметат кај целокупниот процес на рангирање. Ако приметите позитивни промени во вашиот рејтинг по ажурирањето, не радувајте се предвреме затоа што ваквиот резултат може да биде поништен со следниот update, а ако негативно сте погодени, ова не е поради нешто што вие сте го направиле туку едноставно работите се променети.

Бонус линкови

Убав викенд, се читаме во следен преглед во петок 🙂

Бај.

132 #ПрегледВоПеток – Apple, GenZ, Coca Cola…

Празнично честа ми се падна на мене па време е за Велигденско издание на #ПрегледВоПеток 🙂

Apple профитира од iPhone со овозможена 5G мрежа

Додека кај нас се организираа протести со теории на заговор дека додека владее полициски час и карантин, владата ја поставува својата 5G мрежа, Apple растураше со бројки и продажби.

Во првото тромесечие од годинава, компанијата бележи двоцифрен раст во продажба отколку истиот период минатата година. iPhone телефоните со овозможена 5G мрежа се продаваат како луди во Америка и Азија како најголеми пазари, остварувајќи приходи до 89.6 билиони.

Tim Cook изјави дека Apple е во иновациски бум и корисниците го препознаваат ова.

Како да се доближиме до GenZ?

Ако во било кој момент си бил во ситуација да осмислуваш комуникациска стратегија за генерација Z…I feel your pain!

Навидум невозможна мисија која во себе носи низа непредвидени моменти и сопки, мнооогу Ugh моменти и неистестирани пристапи. Оваа неистражена територија не ја спречи Кристина Илич – дел од тимот на хрватски Degordian. Целта е едноставна – да се пласира новиот производ на Jamnica наменет за чудовиштата од новото време (бев колку што можев блага) – GenZ.

Ништо во правењето на оваа стратегија не е од книга ниту по шаблон и Кристина на крајот на приказната по многу истражувања и впивање информации има неколку клучни точки за споделување што би ви биле од корист.

Нема на што 🙂

Новости во пакувањето на Coca-Cola

Имам чувство дека во секој втор преглед споделуваме по некоја новина околу промената на Coca-Cola амбалажите и искрено ветувам дека ова е последен пат јас да пишувам за ова.

До тогаш…..неформалниот сопственик на #F40009 црвената боја, реши да го промени изгледот на лименките. Сѐ уште се немаат изјаснето дали ваквиот дизајн ќе продолжи и на шишињата за кои имаше најава дека ќе одат во еко верзија. Дизајнот е на дизајнер кој работи in-house во централата во Атланта. Целиот изглед е минималистички користејќи ги само боите и логото, без познатото бранче под називот. “Гужвата” од елементи се наоѓа во горниот дел од пакувањето за да асоцира на кревање нагоре и uplifting чувство.

Дизајните се различни за Coca-Cola Original, Coca-Cola Diet и Coca-Cola Zero, со цел купувачите да можат веднаш да го препознаат саканиот производ по визуелниот изглед.

Летачки QR код во Шангај

Сигурно налетавте на оваа вест деновиве низ социјалните мрежи, затоа што беше доста споделувана сензација. Но ако погледнавте слика но не вложивте интерес или труд да прочитате за што всушност се работи, тука сме ние да ја изџвакаме информацијата за вас. (широка насмевка :)).

Не е новост дека е-трговијата во Кина цвета и е дом на најголемите е-платформи во светот. Секојдневно, милијарди кинези користат QR кодови во мал милион ситуации: шопинг, плаќање сметки, плаќање во ресторан и слично. Па не е изненадување што компанијата за видео стриминг Bilibili креираше џиновски QR код (што може да се скенира) со помош на дронови за годишнината од лансирањето на видео играта Princess Connect! Re:Dive.

Минатата година истата компанија направи герила акција со QR кодови, излепени на улици, метроа па и проектирани на облакодери.

Ете, тоа било 🙂

Кои земји се со најголем број на е-трансакции кај нас

Минатата година, благодарение на пандемијата, во Македонија се отворија 439 нови електронски продавници. Ова значително влијаеше на раст на е-трговијата, но освен домашниот промет, 10.8 милиони евра биле остварени од трансакции од странство.

Асоцијација за Е-трговија направи истражување на тоа кои земји ги прават поголемиот дел од трансакциите кон домашните електронски продавници.

САД, Обединетото Кралство, Швајцарија, Германија и Бугарија се првите 5 земји од оваа листа. Трансакциите се правени најмногу со картичките од брендот “Payoneer” и “Revolut” од САД и Обединето Кралство. Ова се должи на големиот број на фриленсери што работат од дома за странски компании.

Од аспект на просечната вредност на трансакциите, имателите на платежни картички во САД во просек плаќале производи и услуги на износ од 2.451,00 денар, имателите на картички од Обединето Кралство плаќале просечно по 2.382,00 денари додека картички од Швајцарија просечно трошеле онлајн во Македонија 2.528,00 денари.

Бонус линкови

За сите оние што отворивте мејл во неработен ден – барајте си покачување 🙂

127 #ПрегледВоПеток – Pinduoduo, BookTok, Section 203…

Hello, good morning, ако ти треба нешто за расонување и транзиција во работниот ден, #ПрегледВоПеток е тука 🙂

Умовите на Facebook, Twitter и Google на ново сослушување околу Секцијата 203

Еволуцијата на модерниот интернет сѐ уште стои заглавена околу фамозната Секција 203, односно дел од законот што се однесува на слободата на говор онлајн. Последниве неколку години целото внимание на јавноста па и на правните органи е свртено кон тоа колку големите интернет компании имаат влијание врз однесувањето на своите корисници, врз содржината на која се тие изложени и колку всушност тие самите прават за контрола на сето ова. Реформата што беше започната од Трамп, продолжува да биде тема на сослушувањето на претставниците од Facebook, Twitter и Google.

Главната грижа се секако лажните вести како и штетните информации што секојдневно кружат на интернет. Но, колку цензурата на слободно изразување онлајн ќе доприносе до новиот и сега нормален начин на комуникација? Марк Цукерберг веќе изјави дека ваквото ограничување на говорот е скоро невозможно кога во прашање се повеќе билиони постови на ден што јавно се споделуваат на Facebook. Наместо ова, предлогот е фокусот да се стави на правните легислативи, односно секој оној што би бил одговорен за ширење на лажни вести или штетна содржина онлајн да одговара за тоа пред законот.

Stay tunned…

Дали местото бр.1 на Alibaba започнува да се загрозува?

2020 за Alibaba Group Holding Ltd. заврши со 779 милиони корисници што направиле нарачка во последните 12 месеци. И ова нема да нè чуди затоа што со години Alibaba го држи местото бр.1 помеѓу е-трговците во Кина.

Но, пред нешто повеќе од 5 години се роди Pinduoduo Inc. кој со ниски цени, забавен начин на шопинг и паметни маркетинг стратегии, успеа да оствари дури 788.4 милиони активни корисници во 2020 година. Ова ги прави и официјално најголемата е-платформа во Кина.

Сепак, во поглед на приход, не можат ни да се мерат со Alibaba. Минатата година досегашниот првак оствари 72 билиони наспроти новото дете со и не толку потценувачки 9.1 билиони долари.

Па, што е она што ја направи оваа компанија шампион во најголемата економија во светот?

Иновативноста!

Pinduoduo Inc. всушност работи на следниот принцип: Наоѓаш производ што ти се допаѓа и ги споделуваш неговите информации преку месенџер платформи како што се WeChat или QQ со твоите пријатели. Колку повеќе заинтересирани пријатели собереш, толку поголем попуст добиваш. Генијално!

Асортиманот на производи е различен, од намирници за во кујна до електроника. Производите ги добиваш испорачани директно од произведувачот што штеди за логистика а им дава предност и на помалите компании што со своите привлечни основни цени на овој начин се изложени до поголема публика. Попустите одат до дури 90% па така едни од најпродаваните производи во група им се 4.8 милиони продадени чадори по цена од 1.51 долари и 6.4 милиони пакети хартиени шамивчиња по цена од 1.90 долари.

Делот што е фасцинантен е што компанијата ја користи моќта на своите корисници. Тие самите ја шират и зголемуваат релевантната публика што доаѓа на платформата. Ако си ставен во група од пријатели со кои заедно би намалиле цената на одреден производ, тоа значи дека сигурно и ти си заинтересиран за производот, се вклопуваш во финансиската рамка на профилираниот купувач и сигурно ќе завршиш со купување.

По ова, заслужуваат да се први, нели? 🙂

Солзите на TikTok продаваат книги!

For all the milenials out there, you can start rolling your eyes!

Колку и да ни е тешко да признаеме, нешто добро може да излезе и од ТикТок 🙂

Станува збор за две сестри тинејџерки од Англија кои одлучиле да направат свој канал на TikTok наречен BookTok каде споделуваат свое мислење за книги, читаат делови од некои и ги анимираат своите фанови со театрални интерпретации.

Солзи, врескање и глума додека читаат редови од најразлични книги, е она што носи купувачи низ книжарниците во земјата. И тоа, од тинејџери…

Најгледаното видео моментално брои повеќе од 5 милиони прегледи а содржината на овој канал ја прават и фанови што радо споделуваат свои читања од книги.

Zynga има нов директор за аквизиција на корисници

Постарите колеги ми рекоа во овој преглед мора да го има Eniac! И точка! Eniac т.е. Небо, по најново, е драг пријател на комуникации.нет и легенда на една голема регионална екипа на луѓе кои на некои начин беа основоположници на маркетингот на социјалните медими во регионов. Е сега веста…

Небојша Радович својата кариера ја има посветено на брзорастечката гејминг индустрија а моментално е назначен како директор за аквизиција на корисници во Zynga. До неодамна работеше како Growth Lead директор во N3TWORK – старт ап кој по 4 години работење се разви во компанија вредна повеќе од 100 милиони долари. Работењето во огромна компанија што брои повеќе од 3500 вработени на три континента во светот, го објаснува како предизвикувачко. Местото за напредок и учење во компанија што во своето портфолио има повеќе производи е исто толку едукативно колку што е и предизвик.

Гејминг индустријата во светот а конкретно во САД процвета последнава година а ова се должи и на промената во тоа како корисниците ја примаат и доживуваат играта. Поранешното неколку часовно играње игра што беше достапна само во десктоп верзија е променето во апликација која е адаптибилна за повеќе платформи. Она што е интересно е феноменот, како игрите ги менуваат производите што не се тесно поврзани со гејмификација. Многу игри го променија начинот на кој порано учевме нов јазик, користевме одреден производ или пак ја користиме истата инфраструктура од игрите за нови и поинакви начини, вели Радович во своето интервју за Netocracija.rs

Бонус линкови

Тоа е тоа,

Се читаме следниот петок 🙂

122 #ПрегледВоПеток – Super Bowl, Google vs News, Ананас…

Добро утро,
позади нас оставаме снежна недела и неколку интересни настани што заслужија да се најдат во овој #ПрегледВоПеток

Кафе и неколку минути исклучување од реалниот свет а вклучување во дигиталниот, знаете како треба 😉

Super Bowl во 2021

Знам дека не е од неделава, но некако сум среќна што по игра на случајност мене ми се погоди да го пишувам краткиот преглед за настанот на годината. Па, ајде накратко да резимираме што се случуваше овој Super Bowl кога станува збор за најинтересниот сегмент од овој настан – рекламирањето (што е до мене може да играат и одбојка).

За жал сѐ уште не можеме да излеземе од сенка на случувањата во 2020 и тоа се покажа со отсуството на некои од постојаните огласувачи на Super Bowl настаните. Coca-Cola, Budweiser, Pepsi и Ford го пропуштија овогодишното издание најмногу поради големите промени во маркетинг стратегијата на глобално ниво.

Но, и покрај фактот што поголем дел од светските организации и компании своите маркетинг средства и планови ги насочуваат кон едуцирање на јавноста за вакцинацијата, сепак годинава цената за пласирање на реклама на Super Bowl финалето ја надмина цената од минатата година. 5 милиони долари за 30 секунди рекламен простор за времетраење на натпреварот ги чинеа светските компании како m&m’s, Doritos, Logitech, Pringles, Tide и многу други.

Со оглед на тоа што годинава и те како беше тешка за работа и организизација, можеме да замислиме колку било напорно да се дојде до вакви крајни решенија. Паметна, иновативна и незаборавна содржина. Super Bowl и оваа година не нѐ разочара.

News Corp со историски договор со Google

Со години News Corp ги обвинуваше Google и Facebook за дуопол врз онлајн рекламирањето. Со потпишување на тригодишен договор, дигиталниот гигант се обврза да им исплаќа дел од сумата генерирана од рекламите на нивните содржини. А за ова и беше креирана посебна програма.

Google News Showcase е лиценцирана програма што е лансирана за плаќање на издавачите за нивната оригинална содржина. Како дел од оваа програма е вклучена и едукација од YouTube што ќе им покаже на издавачите како до подобро видео новинарство.

Како дел од News Corp, во договорот влегуваат американските The Wall Street Journal, Barron’s, MarketWatch и New York Post, британските The Times, The Sunday Times и The Sun и неколку куќи од Австралија.

Како матична земја на News Corp, Австралија е во голема борба со Google и Facebook поврзана со огласувањето на новинарска содржина. На 17. Јануари, Google го потпиша договорот, обврзувајќи се да им исплаќа дел на издавачите за нивната содржина, велејќи дека ваквата борба може само да им донесе лош резултат и финансиско исцрпување. За разлика од нив, Facebook сѐ уште си држи на своето започнувајќи со забрана за споделување содржина од Австралијски новински агенции низ светот.

Дали АНАНАС ќе биде регионалниот Амазон?

Српскиот Delta Holding по 30 години искуство во бизнис индустријата, влегува во е-трговијата. Кон крајот на минатиот месец, компанијата го најави лансирањето на АНАНАС онлајн сервисот за кој се резервирани 100 милиони евра за инвестиции во следните 5 години.

И иако се најавуваат како голема револуција што ќе го задрма регионот, колку компанијата навистина е подготвена за сите предизвици што ѝ стојат на патот?

Конкуренција има, особено последнава година кога онлајн платформите како Shopster.rs, Gigatron.rs и Tehnomanija.rs меѓу останатите, релативно добро се позиционираа како go to сервиси кај онлајн корисниците.

Ако асортиманот, сопствената достава или ценовната разлика не е она што би го издвоило АНАНАС да се разликува од конкурентите, тогаш дефинитивно треба да размислат за развој на стратегија каде главно место би го имало корисничкото искуство.

Едно е сигурно, АНАНАС започнува со работа собирајќи група професионалци што веќе започнаа на градење на приказната,

Среќно!

Coca-Cola со револуционерна промена

Една од најпознатите форми во историјата на човештвото, Coca-Cola – шишето, оди во пензија. Оваа одлука не е крајна и процесот на промена допрва започнува, но одлуката за промена на амбалажата е донесена.

Компанијата со години е обвинувана дека е причина за еколошки загадувања од огромни размери низ целиот свет поради своите пластични амбалажи. Шишето датира нешто пред 1899 година кога е поднесено барање за заштитување на правата за амбалажата.

Но, после 2020 и сите бесмислени рецепти на пица што излегоа, дојде ред и за Coca-Cola во хартиена амбалажа. Пилот серијата од 2000 шишиња со нова амбалажа ќе бидат пласирани во Унгарија преку онлајн сервисот Kifli.hu.

Засега не е познато конечното решение за амбалажата, но се знае дека ќе биде направено од комбинација на хартија/картон и биоразградлива пластика.

Ако пиењето Coca-Cola од стакло или лименка ви беше подобро од онаа во пластика, замислете каков би бил вкусот на пијалокот во вакво пакување…

Facebook и Twitter со нови инспирации од дигиталниот свет

По многубројните адаптации на новините и иновациите што никнуваат во дигиталниот свет, големците како Facebook и Twitter повторно најавија нови опции и апликации со кои сакаат да ги задржат своите корисници онлајн.

Facebook ја најави Super апликацијата која е своевидна обработка на Cameo. Апликацијата ќе биде базирана на пласирање видео содржина. Корисниците на апликацијата ќе можат да се претплатат на онлајн настаните, следејќи ги во реално време. Она што е интересно е можноста за плаќање одредена сума за дружење со креаторите/славните личности или испраќање на дигитални подароци. Директната најава на апликацијата со Facebook акаунт сѐ уште не е достапна, така што останува да го видиме понатамошното развивање на оваа платформа.

Додека Facebook се “фрли“ на видео, Twitter пак побрза да го развие конкурентот на Clubhouse со својата Spaces – аудио новина. Основата е иста како онаа на Clubhouse или во најмала рака слична – аудио содржина како нов начин на комуникација.

Говорници и слушатели ги прават Space “групите“ место каде можеш да бидеш пасивен слушач на содржината таму или пак да се вклучиш активно во некоја од дебатите. Колку ваквата опција ќе го најде своето место под сонцето зависи од вклученоста на познати личности што ќе ја користат и промовираат на својата публика. Знаеме за “портпаролите“ на Clubhouse и што тие ѝ донесоа на апликацијата па ќе видиме колку Spaces ќе имаат среќа со ова.

Сѐ уште работат на детали околу интерфејс и опции, така што hold still….

Бонус линкови

Убав викенд друштво.

Се читаме следниот петок 🙂

117 #ПрегледВоПеток

Добро утро,

Петочки со полурастопен прв снег во 2021 и најновото #ПрегледВоПеток издание…

Започнуваме со чешлање на настаните од изминатата недела!

WhatsApp игра валкано

Мислам дека не постои човек што ги чита Terms and Conditions на секоја апликација што ја користи а тек пак нивните ажурирања.

Но, ако сте едни од оние што веруваа во завери од типот на “се согласуваш да ти го продадат бубрегот со кликање на “I accept”, check this out…

WhatsApp во новата верзија на своите Terms and Conditions што треба да биде во функција веќе од следниот месец, им наложува на своите 2 билиони+ корисници дека треба да споделат листа на податоци со Facebook. Овде спаѓаат телефонскиот број, контакт листата па дури и нивото на батерија, IP адресата, временската зона, информации од пребарувачот што се користи и мобилната мрежа.

И, ако решите дека не сакате да му ги дадете овие информации на Facebook, едноставно нема да можете да продолжите да ја користите WhatsApp апликацијата.

WhatsApp по брза постапка стана F*ckedApp :/

Но, од компанијата го негираат сето ова и посочуваат дека промените се однесуваат на бизнисите што ја користат апликацијата за комуникација со своите корисници, па ваквата промена би им била од корист.

Signal и Telegram ја искористија ситуацијата

Од другата страна на драмава се наоѓа моментално најбогатиот човек во светот – Елон Маск. Тој отворено го критикува Facebook во повеќе наврати а последно е обвинувањето дека социјалната мрежа има вина во организирањето на бунтот што се случи во Capitol Hill.

И се случи твитот “Use Signal”! Без спомнување на Facebook или WhatsApp. Сепак ова беше доволно да го преплави системот за верификација на апликацијата и истата да има потешкотии со регистрирањето на сите нови корисници.

Signal апликација сега е Бр.1 на на App Store.

Telegram се наоѓа на второто место по симнати апликации и бележи нови 25 милиони корисници во последните 72 часа.

Елон Маск – инфлуенсере…

Главните канали на социјалните мрежи повеќе нема да го имаат главниот збор

И додека Марк и Twitter сигурно си велат “избегнавме куршум“ со тоа што ги блокираа акаунтите на Трамп на своите платформи, Европската комисија овој чекор го смета за кршење на правата за слобода на говор (аха и Трамп имал право на слобода на говор за жал).

Според нив, дигиталните гиганти немаат право да лишат било кој од правото на јавно изразување и сметаат дека ваквата моќ не треба да ја имаат приватни компании туку демократски правни институции.

Слободата пред сѐ!

Social Cooling?

Колкумина од вас ги избришаа своите акаунти на социјалните мрежи по The Social Dilemma или во најмала рака внимаваат на што сѐ кликаат?

Како што на времето бевме слепи за климатските промени и аерозагадувањето, сега сме слепи за “загадувањето“ од социјалните мрежи. И знам дека ова е крајно контрадикторно со она што го работам и проповедам но…ова е тоа што го работам и проповедам….

Па читатели постои нешто што се вика Social Cooling!

Во кратки црти ова е начин на измамување на алгоритамот и избегнување од “канџите“ на социјалната платформа.

Менување на своето однесување онлајн и те како може да го збуни Facebook и останатите мрежи. Но колку е ова изводливо?

Instagram тестира нов layout за сториња

Не знам колку од вас користат десктоп верзија на Instagram и скролаат сториња на екран од компјутер, ама ако на пауза од работа знаете да здивнете минута две на овој начин, еве новина.

Instagram го менува приказот на сторињата на својата десктоп верзија. Сторињата ќе бидат прикажани во вертикален скрол на цел екран. Сега за сега се работи само за тест верзија па останува да видиме како ќе биде прифатена.

Marketoonist on Instagram

Бонус линкови

Се читаме во следниот преглед во петок.

Баи 🙂

112 #ПрегледВоПеток

Добро утро,

Петок, кафе, #ПрегледВоПеток …you know the drill!

Го пишувам овој прв преглед во декември и сфаќам дека до крајот на годината преостанува уште неполн месец. Па почнуваат да ми недостасуваат оние Best Top 10 на радио од најдобрите хитови во изминатата година што се вртат на секој час од 1ви до 31ви. (сигурно ги има и сега ама не слушам радио). Затоа ја кревам еуфоријата за одбројување на најдобрите реклами од годинава, новогодишните маркетинг планови на компаниите и предвидување на трендовите за следната година.

Buckle up 🙂

Најдоброто за крај на најлошата 2020

Веќе ти е украсена елката признај 🙂 И можеби стави и празничен венец на врата и го преплави домот со мали декорации и секако направи место за божиќното цвеќе….Не си единствен/а верувај!

Годинава повеќе од кога било е потребна празнична магија. Целиот свет се соочи со година која како да беше режирана од некој второкласен режисер во кој се случија мал милион кризи за да те убедат дека ептен ама ептен е крај на човештвото какво што го знаеме. Ова е моментот кога брендовите настапуваат на сцена со своите емотивни и срцепарателни реклами што веднаш те претвораат во добро, љубезно, среќно и спокојно човечко суштество…Ummm ok…

Она што ги прави различни овогодишните празнични кампањи од останатите години е фактот дека сите се фокусираат на лошите искуства во годината, на сите промени што нѐ снајдоа и на сите компромиси што требаше да се направат. За на крај да се појави баш она чоколадо, пијалок или модел на Playstation и светот да се спаси. Сега всушност и ми е малку криво за fail-от на Кајли Џенер и Пепси.

Се чини дека крајот го краси делото а за ова зборуваат и бројките:

 • Twitter бележи 59% повеќе импресии за твитови поврзани со празниците отколку во 2019
 • Се предвидува дека онлајн корисниците во САД ќе потрошат повеќе од $190B на празничен шопинг што е за 35.8% повеќе отколку во 2019
 • Годинешните Black Friday и Cyber Monday бележат 39.6% поголем шопинг на празнични подароци отколку минатата година

Останува прашањето “Од каде ви пари бе?„

А сега дозволете ми да престанам со хејтот и да ве почастам со убава среќна празнична реклама за 2020.

25 social media трендови што се предвидуваат за 2020

Крајот на годината значи и ревидирање на сопствените постапки. Што си направил добро а што погрешно и што е она што треба да го поправиш. Но една лекција што мислам дека нѐ научи сите вклучувајќи ги и брендовите е: АДАПТИРАЈ СЕ!

Некои од социјалните платформи го увидоа ова на време и пробаа да ги сретнат потребите на своите корисници со промени и развој на нови идеи што ќе ги држи вклучени и интерактивни. Ова беше особено важно за нив затоа што социјалните канали станаа единствен допир со остатокот од светот.

Затоа, поучувајќи од оваа 2020, еве дел од предвидувањата за тоа што ќе се случува во најголемите компании во светот на социјалните мрежи:

Facebook – Најголемиот дел од времето, Facebook ќе го посвети на развивање на делот со е-трговијата. Новиот начин на шопинг е мноогу полесен како за корисниците така и за брендовите. Па ова е нивен фокус во 2020. Покрај ова, ги спомнуваме и спојувањата на месенџер каналите со Instagram, промената на алгоритамот и лансирањето на AR наочарите.

Twitter – Ништо посебно не се случува кај стариот шмеќер Twitter но, ајде да му дадеме шанса. За следната година се предвидуваат неколку минимални промени и ништо екстравагантно. Од доцно лансирање на Fleets и специјални ефекти во овој формат, до нови “правила“ за ботовите. Една од промените што може да се очекува овде се и новите категории на верификација.

Instagram – Шопинг инскуството некако како да почнува да ја засенува првичната идеја позади Instagram – фотографијата. Facebook вложува многу во развивање на алатки што ќе го подобрат овој дел, ставајќи го во фокус за следниот период. Варијаблилниот feed е она што се очекува како голема промена во 2020. Она што ќе се случува е дека корисниците ќе се поделат во групи според нивните преференци (шопинг, feed, story, Reels). Првичниот интерфејс ќе биде во фокус на она што најмногу го интересира корисникот со можна опција за враќање на првичниот изглед. Предвидувањата за Reels баш и не се сјајни ама нека го има…само без надежи дека ќе го собори TikTok.

Snapchat И овде e-commerce плановите не изоставуваат. Но да не се повторуваме со нив, она што ќе го издвоиме се новините за AR каде е вклучен скенер на баркодови на производи со супер можности. Исто и не треба да го изоставиме делот за можно партнерство со Apple кое вклучува AR очила.

TikTok Она што можеме да го очекуваме од TikTok следната година е поголемо и подобро развивање на можностите околу е-трговијата и поврзаноста на оваа платформа со музичката индустрија.

Snapchat ќе подели 1M на корисниците со најдобра содржина

Додека Facebook се мисли како да го стигне TikTok со Reels на Instagram, Snapchat ја носи играта на сосема друго ниво. Имено, Snapchat со новата Spotlight опција, ги бодри и поддржува сите креатори на оригинална содржина да ги споделуваат своите видеа. Најдобрите од нив што во Spotlight ќе добијат околу 100,000 прегледи на ден, ќе го добијат својот дел од 1милион долари што компанијата ги одвојува за најдобрите секој ден.

Со ваквиот пристап Snapchat им дава шанса на сите а не само на познатите да бидат дел од милионското семејство. Содржината мора да биде оригинална, во согласност со прописите на компанијата а профилот на корисниците мора да биде отворен (ахаммм…).

Цареви се нема што…

Salesforce го купи Slack за $27.7B

Како стартап компанија основана во 2009 година и почнувајќи како алтернатива за e-mail што беше добредојдена во новите компании, Slack се “омажи“ богато. Денес брои повеќе од 12 милиони активни корисници дневно а пазарната вредност се пресметува на повеќе од $25B.

Salesfront со сигурност знае кога да купи и што да купи. Slack се предвидува да стане најразвиена платформа за remote working, нешто што дефинитивно ќе стане дел од нормалното деловно функционирање во светот. За ова шопинг задоволство тие издвоија вкупна сума од $27.7B што ја прави нивна најголема инвестиција до сега.

100 најдобри TikTok видеа за 2020

За крај ги прелистуваме 100-те најдобри видеа споделени на TikTok за изминатата година, најдобрите креатори на содржина, песни и хаштази. Изминатата година дефинитивно беше подобра поради сета оригинална содржина споделена овде од повеќе од 100 милиони дневни активни корисници.

А за оние што се верни пак на тимот Youtube, нивната листа на најдобри беше објавена изминатата недела.

Marketoonist on Instagram

Бонус линкови

Убав викенд друштво, се читаме во следниот преглед во петок.

Баи 🙂

107 #ПрегледВоПеток

Повторно е мој ред за чешлање на настаните од неделата во #ПрегледВоПеток и за моја среќа има тооолку многу што да се каже.

Од каде да почнам…Hallowеen, достапна музика на Instagram Stories, ажурирањето на Messenger апликацијата, новото издание на #комкаст или изненадувањата што ни ги спреми Pinterest?

Петок е па јас би на shuffle 🙂

#комкаст is back

Ни помалку ни повеќе, ќе започнам со фалење за нешто наше и не за џабе го ставив прво на листата од неделниов преглед во петок.

Дарко и Сеад решија дека доста им беше пауза од поткастирање и одлучија да се вратат на сцена со свое видување на бумот наречен The Social Dilemma. Овој пат се со аудио верзија достапна онаму каде што тебе ти одговара (до толку се непосредни) па топло го препорачувам и на оние што преку документарецот што е тема на муабет, за првпат сфатија што всушност работат нивните блиски вработени во полето на дигиталниот маркетинг (како татко ми).

Како луѓето се поврзуваат за време на Covid

Извештај од Snapchat

По втор пат, Snapchat го издаде својот “Friendship Report” во кој објаснуваат како луѓето се поврзуваат за време на дигиталната ера.

Промени околу начинот на комуникација дефинитивно имаше и за ова сме пишувале во повеќе наврати изминативе неколку месеци.

Но, како една платформа како што е Snapchat чија главна цел е подобро поврзување на младите луѓе ширум светот, ширејќи позитива и забава се снајде со промената наречена Covid-19.

Според истражувањата, поголем процент од испитаниците не мислат дека нивната врска со пријателите била значително погодена од пандемијата. Но овде се и оние 33% кои рекле дека почувствувале разлика во комуникацијата а дури 47% од нив забележале дека односот со друштвото им се подобрил.

Во име на ова, Snapchat им пркоси на случувањата и не дозволува ситуацијата со вирусот да влијае на дружењето и забавата што традиционално е резервирана за Halloween. Со 3D AR филтри кои се “аплицираат“ на целото тело, корисниците на апликацијата можат да изберат целосен костим за најстрашната ноќ во годината. Филтерот го следи и движењето на телото правејќи го супер забавен начин да не се пропушти овогодинешното маскирање.

Очигледно си ја знаат работата, а тоа го посведочува и зголемениот приход во Q3

Капа долу Snapchat 🙂

Извештај од Facebook

Facebook на истава тема, извади извештај од 23 страници каде се зборува за промената на комуникацијата меѓу корисниците, нивниот однос со брендовите за време на пандемијата и што ова би значело во иднина.

За многу од луѓето, надворешниот свет е сѐ уште непредвидлив и страшен. Затоа целосно се потпираат на виртуелниот. Ова значи минување време во видео игри, онлајн состаноци, онлајн едукација и забава.

Најзначајни промени се приметени во брзата адаптација на корисниците и префрлување на реалните доживувања во онлајн искуства. Овде спаѓаат онлајн концертите, стримови на видео игри и бројни онлајн настани. Вклученоста на Facebook корисниците во содржина споделена на платформата е значително зголемена а не треба да се заборави и револуцијата во е-трговијата.

Имајќи го ова во предвид, треба да се подготвиме во иднина каде новото нормално значи нова онлајн култура.

Facebook на комшиска база

Ахх Facebook, Facebook…

И како да не беа малку сите контроверзии што го следат изминативе години, Facebook продолжува да “воодушевува“ со своите идеи што како да дошле на еден не толку расонет утрински координативен состанок.

Имено, дечкиве затоа што се заложуваат за многу поперсонализиран пристап каде најважни се луѓето и нивната потреба да се поврзат со пријателите, го тестираат Facebook Neighborhoods.

Со споделување на “минимални“ информации за тебе и дозвола за користење на твојата геолокација (ништо страшно само мали измени во Terms&Conditions што слепо ќе ги прифатиш – повторно!), ти можеш да влезеш во зона каде ќе бидеш изложен на содржина релевантна за твојата околина.

Мислааам…овде лежи добар потенцијал за рекламирање, но колку е ова безбедно и во согласност со сите етички и морални кодекси.

Веќе има остри критики и реакции од јавноста и експертите, па мислам дека The Social Dilemma за брзо време ќе добие продолжение.

Marketers, say hello to the gaming community

Гејмерите не се повеќе 30 и кусур годишни луѓе, што живеат со своите родители и немаат никаков сенс за социјализација. Само направете споредба на филмовите од 90тите со оние денес. Пред 30тина години, ликот што во филмот глумеше computer guy во 99% од случаевите беше geek, заклучен во некој подрум со блед тен и 0 пријатели. Истиот карактер во денешните филмови е поприлично секси, успешен и дел од огромна заедница на луѓе од целиот свет.

Ако нешто научивме од 2020, е дека правилата се менуваат и единствено што ни преостанува е да се адаптираме на промените.

Сега повеќе од кога било, сѐ повеќе луѓе се “закачени“ на некоја видео игра. Истите тие луѓе ова не го гледаат само како “убивање“ на неколку часа во денот, туку како начин на поврзување со своите истомисленици од целиот свет. Играта не е ни приоритет во целиот процес, туку комуникацијата.

3.5 билиони интернет корисници од целиот свет се дел од гејминг заедницата. Ова е пазар што вреди да биде во фокус на многу брендови и маркетерите треба да ја запознаат оваа култура многу подлабински.

Но не е сѐ така лесно. Ваквите заедници се многу потешки отколку останатите. Гејмерите често имаат свој кодекс и правила и не така едноставно ќе отстапат простор за пласирање на содржина. Овде не станува збор за пласирање на производи “на суво“, туку целосни долгорочни креативни кампањи.

Но, со добра комуникација и стратегија, позиционирањето на бренд во овој виртуелен свет може да биде нов предизвик.

Pinterest со новости за подигнување на продажбата пред крајот на годината

Празници се ближат, а тоа значи само едно – поминување време со семејството…аммм не – ШОПИИИИНГ!

И додека до сега шопинг искушенијата беа насекаде околу нас вклучувајќи ги и Facebook и Instagram, во игра влегува и Pinterest со своите планови за зголемување на продажбата на брендовите до крајот на годината.

Pinterest реши да си ги засука ракавите уште сега со нови опции што ќе им помогнат на брендовите со поголема видливост на нивните производи, подобра поврзаност со нивните онлајн шопови и секако подобри формати за рекламирање.

Отсега брендовите ќе можат да направат целосно функционален приказ на своите производи преку разни категории, препорачани продукти и листа на пазарење. Доста новости се подготвуваат и во делот за поддршка на бизнисите во однос на рекламирањето што вклучува тагирање на производи, видео колекции и слично.

Бонус линкови

А сега чилкај со кафенцето и се читаме во следниот #ПрегледВоПеток. Баи 🙂

101 #ПрегледВоПеток

Време е за нова етапа од #ПрегледВоПеток па како за прв преглед после јубилејниот еве што издвоивме:

5 причини зошто Snapchat

Иако (според мои знаења) Snapchat во Македонија беше многу попопуларна апликација пред 5-6 години, новите филтер трендови ја направија ин и во последнава година. А доколку сте бренд или работите за бренд и сте во потрага по нова платформа каде можете да го привлечете вниманието на генерацијата Z, еве 5 причини зошто Snapchat би бил избор за тоа:

 1. Оваа заедница е поинаква од другите – Snapchat нема „фичрс” како што се лајкови, коментари и споделувања. Snapchat е камера што се користи за креирање на кратка содржина со краток рок на траење, па поради тоа ја прави толку совршена за новата генерација. Тие немаат притисок да ја направат идеалната фотографија од себе знаејќи дека содржината што ја произведуваат нема да остане долго видлива. Ова е причина плус да кликаат и да прегледуваат видеа и фотки.
 2. Подобри ефекти и градење на бренд во исто време – Со Snapchat нема потреба од двојни стратегии и кампањи. Новата ТВ кампања може да се пренесе совршено добро на овој канал со што со добра адаптиција може да донесе и одличен ефект.
 3. Искуство – 77% од Snapchat корисниците велат дека вертикалните видеа го креваат корисничкото искуство на повисоко ниво. А што е поважно за бренд отколку поврзување со својата публика на нивен терен?

“Gen Z have a much higher recall of skippable videos than previous generations. They’re much more immersed in these experiences because the way they are exposed to ads has to be different.“

Maria Milenkova from Starling Bank UK

4. Содржината креирана од корисниците е корисна за дигитални брендови – Содржината што корисниците ја креираат во име на брендот е одличен начин да се пренесе пораката преку гласот на новата генерација.

5. Автентичност и различност – Snapchat е заедница што ја бодри и поддржува различноста и индивидуалноста. Ако прашате повеќе корисници на оваа платформа кое е нивното мото, повеќето ќе одговорат исто а тоа е “Биди свој“.

Youtube ја заменува класичната ТВ програма

Сметам дека нема потреба да ставам прашалник во насловот затоа што едноставно ова е вистината последниве неколку години. Youtube стана основен извор на забава и информација и тоа не само за помладата генерација, бројките го докажуваат тоа. Карантинот и новата светска ситуација секако ги забрза работите па новото гледање на Youtube видеа со стриминг на ТВ донесе нови поместувања и во однесувањето на корисниците онлајн. Интересно е што за време на карантинскиот период драстично се зголемиле прегледите на кулинарски шоуа, градинарски видеа и општо видео содржина што е посветена на учење на нови вештини а дури 180% раст е забележан во прегледи на видеа посветени на психичка релаксација и ментално здравје.

Предности и недостатоци на Reels

Дали вреди да се вложува во Reels, секако како бизнис одлука?

Reels е новиот начин на креирање и споделување кратки видеа во рамки на Instagram. После пост, стори, лајв и IG TV, Reels ветува многу кога станува збор за нови (ала TikTok) начини на изразување на креативноста.

Но, дали е паметна одлука да се инвестира во него толку рано. Вложувањето на време, труд и пари во нови платформи од страна на бизнис корисниците во минатото за повеќето од постоечките се покажало како оправдано. Една од предностите на Reels е едноставноста на креирање на содржината, нова опција е па стапката на досег и вклученост на корисниците овде е значително поголема иако на пример тоа може да биде истата содржина од Instagram и содржината е трајна. Но колку од предностите на Reels ги поминуваат недостатоците?

Дали канцелариската култура полека исчезнува?

Ако и на вас ви фали прво утринско кафе испиено во канцеларија, тогаш you are my people 🙂 Не ме сфаќајте погрешно, јас сум all for работа од дома, планина, камп, парк каде и да било сѐ додека работата е завршена. Но, дали новиот начин на функционирање и remote working ќе ја доведе канцелариската култура до истребување?

Постојат многу истражувања за тоа како целата таа филозофија на работење во рамките на еден тим, влијае на квалитетот на работата. Без силна врска помеѓу вработените и заедничка кауза на работењето, дали сѐ полека ќе станува бесцелно? Одлична парче текст на Campaign UK, вреди да се прочита…со кафе…на биро во канцеларија 🙂

Плаќање за линк во caption на Instagram?

Повторно се актуелизира темава дека Instagram планира да наплаќа за линк во опис на пост. Овој патент е поднесен во 2016 од страна на Facebook кога за активирање на линк во caption се бара извесна сума на пари преку pop-up известување.

Од Instagram известуваат дека ваква промена не им е во план за воведување и дека сега за сега ќе си останат постоечките начини на линкање, преку платена реклама или преку стори на верификуван акаунт. Секако “линк во bio” ќе биде секогаш овде за оние што немаат сина штикла до името на акаунтот. 🙂

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Sales Impact of Advertising” – new cartoon and post on the tension between long-term brand building and short-term direct response https://marketoonist.com/2020/09/salesimpact.html #marketing #cartoon #marketoon Lately I’ve been re-reading David Ogilvy’s 1983 classic, “Ogilvy on Advertising” to see how much has changed — and how much has remained the same — in advertising over the years. One constant is the challenge of how to measure sales impact in advertising, and the tension of long-term brand building versus short-term direct response. As David Ogilvy wrote, more than a decade before the first digital display ad: “For all their research, most advertisers never know for sure whether their advertisements sell. Too many other factors cloud the equation. But direct-response advertisers, who solicit orders by mail or telephone, know to a dollar how much each advertisement sells … I am convinced that if all advertisers were to follow the example of their direct response brethren, they would get more sales per dollar. Every copywriter should start his career by spending two years in direct response.” Four decades later, there remains an entrenched divide in marketing between long-term brand branding and short-term direct response. Exec Strategy Director at A&E DDB, Tom Roach, recently wrote an excellent essay called “The Wrong and the Short of it,” where he excoriates the false choice between long-term and short-term thinking in marketing, which he calls “wrong-termism.” Short-term performance marketing frequently gets a bad rap, but Tom points at that blindly following “long-termism” is also flawed. As he put it, “There’s always been a lot of magical thinking about the long term in advertising. That you can just do something big and expensive as a one-off, then close your eyes and cross your fingers and hope no one commercially-oriented asks any awkward questions for six to twelve months, until future sales start magically happening… “And whilst short-termism may give people a bad name within certain corners of the marketing world, it may actually be long-termism that gives some marketers a bad name within their organisations.”

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

И да ве потсетам, петок е, полека можете да преминете во пре-викенд mode 🙂

98 #ПрегледВоПеток

Полека се движиме накај 100. #ПрегледВоПеток, но до тогаш да видиме што се случуваше во светот на бизнисот, маркетингот и креативата изминатава недела.

Откриени фонтовите на познатите логоа

Се сеќавате на играта каде погодувавте име на бренд според логото што го гледате? Сигурна сум дека повеќето од вас поврзуваат боја и изглед на букви според логото каде се користени. И нема ништо чудно во ова, ветувам 🙂

Па, има еден дечко кој е сметан за лого гуру и води Инстаграм профил каде објавува различни едиции, форми и примени на светски логоа. Овој пат тој се одлучил да ги открие фонтовите што се искористени при креирање на најпознатите логоа во светот.

Па, ако ти треба инспо, бујрум…

Не секоја компанија треба да има политички став

Фасцинантно е колку маркетингот базиран на вредности е популаризиран последниве години. Живееме во време каде скоро секој голем бренд има јасно искажан став околу некое политичко или глобално прашање и ја води филозофијата на своето работење токму според ова.

Од друга страна ја имаме генерацијата X која секојдневно протестира поради тоа што некој бренд јавно застанал или НЕ зад некоја кауза. Неверојатен е фактот дека дури 35% од оваа група на луѓе, бојкотираат бренд на кој претходно потрошиле пари за нивен производ или услуга.

И додека многу самопрогласени маркетинг гуруа ги охрабруваат брендовите да се нафатат на ваков чекор со цел да се поврзат подобро со својата публика, Mark Schafer ги советува да не брзаат со ваквите стратешки одлуки.

Не секоја компанија голема или мала треба да заземе политички став.

Sometimes you want a hamburger just because it tastes good or a car wash because it’s nearby. Don’t buy into the hype that every company needs to take a political stand.

Mark Schafer

Премногу се согласувам со ова и топло го препорачувам четивото на сите оние што работат на свој бренд или пак помагаат во филозофското позиционирање на друг.

Драмата помеѓу TikTok и Трамп продолжува

Трамп му даде нов 90 дневен рок на TikTok.

Драмата помеѓу кинеската платформа што направи бум последнава година и Трамп продолжува. Целата паника околу стравот на американската влада дека TikTok ќе споделува информации за американски државјани со кинеската влада и со тоа ќе ја загрози националната безбедност на САД, изгледа нема да заврши за брзо.

Во најновите забелешки, TikTok е задолжен да ги уништи сите содржини креирани од американски државјани што се пласирани на оваа платформа и да ги извести надлежните штом овој процес е готов.

Моменталните шпекулации за купување на TikTok се поврзани со Microsoft и Twitter а скроз нај нај нов со Oracle, па ќе видиме што ќе се случи во оваа сапуница.

Google лансира персонални картички

Прашањето не е дали се имате изгуглано себеси, туку дали ви се допадна она што сте го виделе.

Google оди чекор напред и воведува персонални картички. Ова значи дека секој може да си направи дигитална визит картичка во проширена верзија. Ги внесуваш сите податоци што би сакал да бидат видливи кога некој ќе го искуца твоето име, како професија, контакт информации па дури и аватар или фотографија и тадааам…

Google имаат објавено дури и прирачник со совети и насоки за успешно креирање на тип топ персонална картичка.

Сега за сега е достапно само во Индија, па имајте на ум дека ние малку ќе си почекаме додека го истестираме.

Иднината е во јуниор дизајнерите

2020 е година на дизајнерски решенија според многу сениор дизајнери. Но она што ја прави целата нивна работа клучна и неопходна е вклученоста на јуниор дизајнерите во работата.

Ова се 7 причини зошто дизајн експертите веруваат дека сега е совршено време за ангажирање на јуниор дизајнер:

 • Нов талент за решавање на проблеми
 • Поддршка на сениор дизајнерите
 • Воведуваат нови дизајн вештини
 • Внесуваат различност во групата
 • Вклучени се, фокусирани и лојални
 • Запознаени се со актуелни прашања и работат на нив
 • Помали трошоци

“Свежата крв“ во работното опкружување не секогаш носи позитивни искуства, но за едно нешто се согласувам а тоа е дека со новите деца доаѓаат и нови знаења. Нови вештини, свеж поглед на работите, ентузијазам што ја води работата до перфекција, продуктивност и енергичен пристап…за помалку пари 🙂

Бонус линкови

Marketoonist on Instagram

Убав викенд друштво, се читаме следниот петок 😉

94 #ПрегледВоПеток

За оние што работат од дома и не знаат што ден е, еве не со #ПрегледВоПеток 🙂

Родителски состанок во Силиконската долина

Големите момци и едни од најмоќните луѓе на денешницава, Марк Зукерберг (Facebook), Џеф Безос (Amazon), Тим Кук (Apple) и Сундар Пичаи (Google) попладнево ќе присуствуваат на сослушување што ќе се случува во Силиконската долина. На настанот, предводен од страна на Комисијата за заштита на конкуренцијата ќе се разгледуваат опциите, можностите и заканите за овие гиганти да не прераснат во монополи и како може нивната моќ да се доведе под контрола.

Интересно е што сите четири компании се повикани на заеднички состанок иако тие меѓу себе и не се баш толку слични во работата.

Безос ќе одговара на прашања за тоа како Amazon ги користи податоците од малите бизниси. Тим Кук ќе мора да ги објасни деталите околу продавањето и процентот од секоја продадена апликација на App Store а Зукерберк и Пичаи се мнооогу повеќе заглавени во ова па за нив нема потреба ни да почнуваме.

Однесувањето на потрошувачите пост Ковид-19

Дали корона кризата трајно го промени однесувањето на потрошувачите?

Со месеци читаме за наглата промена на навиките во шопингот од офлајн на онлајн и навистина не бевме нешто многу изненадени. Овој период на “пазарна транзиција“ секако претстоеше па кризата само го подбутна напред. И сѐ ова е супер, купувањето онлајн е посвесно, полесно и милион други бенефити што мислам дека нема потреба да ги спомнувам.

Но, има еден детал за кој што и не бевме баш најподготвени. Луѓето сакаат поефтини цени!

Направено е истражување во кое луѓето изјавуваат дека во време на рестрикција на движење и сигурносни мерки, имало значително помалку акции и промоции отколку порано. И ова им смета.

Ако работите во овој сектор, добро е да го читнете ова.

Нови заштитни опции на Messenger

Дап, и ова се случи…Facebook изгледа сака што повеќе single луѓе на светов! Замислете ја ситуацијата ако одеднаш партнерот/партнерката си стави touch или face ID на Messenger апликацијата! (сега и не сте толку либерални а?)

Проблемиве настрана, да Facebook планира да воведе Touch и Face ID за заклучување на Messenger. Можеш да избереш сам како ќе го заклучиш и на колку време да стои заштитата.

Останува да видиме дали ова ќе важи и за Instagram DM и WhatsApp.

Shop Tab на Instagram

Instagram конечно ќе може да ја искористи својата мрежа на фешн комерцијални акаунти што секојдневно растат по број на следбеници и корисници.

Shop Tab е дестинација во самата Instagram апликација што ќе генерира производи за шопинг базирани на твоите прегледи и заследувања.

Верификувани акаунти ќе можат да ги означат своите производи на постовите и оваа содржина ќе се излиста во делот за шопинг прикажувајќи се на соодветните луѓе.

Опцијата моментално се тестира во САД но ќе биде достапна и во Европа следните месеци.

Колку ова ќе биде корисно кај нас со недостиг на верификувани акаунти…не сум баш сигурна.

Kaktus 2020 is happening

Меѓу првите настани во регионот што го најави својот настан годинава е Kaktus.

За оние што не се запознаени, Kaktus е award giving настан што се случува шеста година по ред во Белград и е посветен на креативното дело и работа на агенции, организации и компании од регионот и пошироко.

Годинава одат со слоганот “Unique is being different” и го посветуваат настанот на сите оние што работат и секојдневно ја градат адвертајзинг индустријата.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Customer Experience Management” – new cartoon and post on the promise of CX and the organizational limitations that can get in the way https://marketoonist.com/2020/07/cx.html #marketing #cartoon #marketoon #cx COVID-19 is drawing fresh attention to the promise of customer experience management (and all its ancillary marketing buzzwords shown in this cartoon). Yet there’s still a yawning gap between the shiny promise of technology to deliver a better customer experience and the old-fashioned analog organizational limitations that hold back that potential. Brian Solis, Global Innovation Evangelist at Salesforce, recently wrote a article called “In An Era Of COVID-19 Disruption, Brands Must Rethink Marketing As Empathetic Customer Experiences.” Brian cited new Salesforce research that found 84% of customers say the experience a company provides is as important as its products and services. And also that 69% of marketers say traditional marketing roles limit customer engagement. As he put it: “Legacy roles that only focus on stages of the customer journey, in isolation, without coordinating with those who manage other connected touch points, will lose favor with customers … “Cross-functional collaboration is a mandate. As such, integration will become the new standard and will quickly become table stakes as every company rushes in this direction.” The best customer experience management technology is only as leading-edge as the organization that uses that technology.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Убав викенд друштво, се читаме следниот петок 😉

89 #ПрегледВоПеток

Кафето во рака и #ПрегледВоПеток.

Facebook и Трамп во кавга

Кога вашата реклама е одбиена од Facebook поради било која причина, никој за тоа нит чуе нит разбере. Но ако сте Трамп и ви одбијат реклама на една од најголемите социјални мрежи во светот, тоа значи само едно – Марк ви го има фрлено окцето.

Имено, Трамп во комуникацијата на соушал за новата кампања за престојните избори, користи симбол на превртен триаголник. Трамп со ваквата кампања ги ословува припадниците на Антифа групата како терористи и екстремисти под изговор дека самите тие го користат тој симбол во своите протести. Арно ама, овој симбол е исто така користен и од страна на нацистите кога своите политички неистомисленици ги протерувале во концентрациони логори. Овде стапува на сцена една од најголемите непрофитни организации на евреите во САД со силно осудување и кревање галама. Овие другите пак – трампистите велат “Зошто не осудувате за користење на симбол кога вие имате исто такво емоџи?“

Се навлековте на приказната, така?

Facebook, Google и Twitter во борба со лажните вести за коронавирусот

2020 е и да, сѐ уште се бориме против лажните вести…ЕУ реши овојпат во борбата да ги вклучи и големите играчи Facebook, Google и Twitter.

Некако на сите ни дојде преку глава неизвесноста и нетрпеливоста околу целата ситуација, но силните влијанија на антиваксерските групи што делуваат на интернетот, опасно ја загрижува ЕУ во процесот на создавање вакцина против Ковид-19.

Како акција за превенција од ширење на невистини и дезинформации, ЕУ ги исконтактира најголемите имиња на интернетот со барање за извештаи поврзани со ваквата акција. Што ќе значи ова за иднината на огласувањето и какви ќе бидат новите правила што со сигурнист ќе се воведат ќе видиме…

Busines Inbox на Messenger

Бизнис пејџ администратори држете се, ова е една од поубавите вести поврзана за вас.

Коронавирусот донесе промени во сите сфери, дури и во работи за кои сѐ уште не сте свесни. Многу од бизнисите во светот од офлајн се префрлија онлајн, а оние што веќе практикуваа e-commerce не можеа да кренат глава од лава на заинтересирани купувачи. Инбоксот на Facebook бизнис страниците од 3 пораки на ден се наполни со минимум 30 и сето ова стана исклучително тешко за менаџирање. Од друга страна пак, корисниците станаа сѐ понетрпелливи да добијат одговор што побрзо.

Facebook најде решение како да им помогне и на двете страни. Добрата комуникација помеѓу бизнисот и корисникот носи продажба, продажбата носи пари а тоа секако е во интерес на Facebook.

Business inbox е сандаче кое ќе биде интегрирано во класичната месенџер апликација. Од едно место ќе може да се работи и да се комуницира приватно. Засега е пуштен само за iOS, но се очекува брзо да биде достапен и за Android.

Едвај чекам да видам како сето ова ќе функционира.

Undress to impress

Супер кул истражување што го отсликува феноменот на креирање на однесувањето на креаторите на содржина.

Дали Instagram приоретизира содржина што покажува голотија?

За целта на ова истражување, European Data Journalism Network and AlgorithmWatch ангажираат 26 волонтери кои инсталираат add-on во својот пребарувач, да заследат група на професионални креатори на содржина (храна, патување, мода, лајфстајл). Колкави се процентите на прикажување на содржина објавена од креаторите што содржи голотија во споредба со останатите објави ќе ве зачуди.

Not cool Instagram, not cool…

Регистрирај се за Search Marketing Expo – бесплатен вебинар

Биди дел од бесплатен вебинар посветен на еволуцијата на локалниот search, новостите во Google алгоритмот и како да привлечеш повеќе сообраќај, leads и продажби. Учи од сениор маркетери кои се дел од T-Mobile, Procter & Gamble, Microsoft и многу други.

You’re welcome 🙂

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Zoom Fatigue” – new cartoon and post on scheduling yet another video meeting https://marketoonist.com/2020/06/zoom.html #marketing #cartoon #marketoon “Zoom fatigue has me wanting a landline and a rotary phone,” Tammy Sun, Founder and CEO of Carrot, shared recently. Tammy spends 9 out of every 10 conversations on Zoom, 6 days a week. All meetings have started to default to video conferencing.  As have family reunions, happy hours, workouts, webinars, and just about every other social interaction. Zoom has become so ubiquitous that, by mid-May, Zoom had a larger market capitalization than the seven largest airlines, combined. If we’re not careful, particularly when sheltering in place, our calendars can get packed with nonstop Zoom calls. Aside from the sheer number of meetings, video conferencing changes how we process information.  It increases the cognitive load, as we strain to process nonverbal cues. Jeremy Bailenson is Professor and Director of the Virtual Human Interaction Lab at Stanford University.  He describes some of the effects of Zoom fatigue this way. “Humans have evolved to understand the meaning of something in the wink of an eye. Our species has survived because we can produce those signals in a way that is meaningful. Zoom smothers you with cues, and they aren’t synchronous. It takes a physiological toll.” As we work through the growing pains of working remotely, it’s a good time to ask ourselves how we work best, particularly how to use relatively new technology like Zoom. Not every communication requires a meeting and not every meeting requires Zoom.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме пак. 🙂 Бај.

85 #ПрегледВоПеток

Ако не си направил и објавил аватар на Facebook неделава, можеш да продолжиш да читаш #ПрегледВоПеток. За оние другите…не коментирам…вие си знаете…

Збогум “Цена во имбокс“

Откако жена му го шишаше, другарот Марк некако доби многу идеи на ум. Те аватари, те соби за разговор ииии последното – Facebook воведува опција за отворање на е-продавница!

Пандемијата со сигурност го промени начинот на пазарање и веројатноста дека онлајн купувањето ќе остане како навика и откако сѐ ќе заврши е многу голема.

Па кога веќе ги гледате најновите колекции и промоции на Facebook или пак чекате локалниот бутик да ви врати на прашањето за “цена“ во порака, зошто би излегувале од комфорноста на стариот добар Facebook за да направите нарачка?

Продавниците ќе бидат со целосен каталог, бои и насловни фотографии, а купувачите ќе имаат можност да листаат низ производите, да зачувуваат и на крај да купат. Главната идеја зад овој потег е да се поддржат малите бизниси.

Дечките од Facebook и Instagram се здружиле со куп e-commerce платформи и изгледа дека знаат што прават.

Останува да видиме…

И Facebook беше на шопинг

Facebook издвои $400 милиони и стана сопственик на најголемата платформа за гифови – Giphy. Но не за себе, за подарок е…за Instagram <3

Денес, разговор на месинџер во кој ниедна страна нема испратено ниту еден гиф, се случува или кога си лут/а или кога се брзаш па немаш време (тука добро би легнал гифот со трчањето на Форест Гамп).

Визуелниот разговор е неизоставен дел од секојдневната комуникација. Дури половина од сообраќајот на Giphy до сега доаѓал од Facebook.

Ова довело до мулти милионска зделка помеѓу Faebook и Giphy а вторите се пофалиле со веста дека се супер возбудени да работат заедно со тимот на Instagram.

Спремете се за GIF overload по сториња…

Joe Rogan во љубов со Spotify

Мега популарниот комичар Joe Rogan потпиша договор со Spotify за стрим на својот подкаст во вредност од $100 милиони.

Rogan вели дека Spotify го купиле само правото за пренос и дека нема да имаат никаков удел во креирањето на содржината и дека таа секако ќе остане бесплатна.

Зошто оваа соработка го здрма светот е фактот што Spotify со овој договор го вреднува Rogan многу повеќе отколку било кој светски музичар низ историјата.

Потребни би биле 23 билиони стримови на еден музичар за да ја достигне сумата платена на комичарот за правата над подкастот.

“Joe Rogan just got paid the equivalent value of over 26 billion streams for a podcast licence.”

Tom Gray

Иако ѕвездата на зделката најави дека подкастот ќе биде бесплатен, Spotify се надева дека ваквиот новитет ќе повлече поголем сообраќај и претплати. А, да заради овој потег Spotify сега мора да развие воведе и видео плеер 😉

Google воведува организатор на табови

Ако си од оние што трупаат табови додека не можат ни сами да се снајдат, тадааам…Google ќе ти овозможи групирање и означување на табовите многу наскоро.

Табовите со слична содржина, на иста тема или од ист проект можеш да ги ставиш во иста група и се да биде толку прегледно и педантно.

Мене ова ми е супер кјут начин да си направиш организиран нотес од табовите на Chrome, со боички со се 🙂

Рестрикции и во Twitter

Промени и рестрикции тропнаа и на вратата на Twitter. Не баш како оние нашите но сепак…

Twitter тестира опција за лимитирање на можност за коментирање на твит.

Во средата, Twitter излезе со оваа вест, информирајќи дека ова е само пробна фаза и дека не се знае дали истата ќе остане перманентно.

Се работи за можност да избереш кој има дозвола да коментира на твој твит. Можеш да избереш помеѓу: сите, луѓе што ги следиш или само луѓето што се спомнати во твитот. Постовите ќе бидат видливи за сите и покрај ваквите опции и ќе може да се ретвитаат, но не и да се коментира.

Twitter до сега важеше за најотворена платформа во споредба со своите роднини Facebook и Instagram. Слободата да се коментира секому за сѐ и сешто не секогаш беше во полза на објавувачот. Па така, не ретко разговори воделе и до насилна и заканувачка ситуација.

Ваквата опција е еден од начините да се даде поголема контрола на испраќачот, без притоа да се наруши транспарентноста на објавите.

Квизирај се со BuzzFeed

Дознај си го карактерот според твоето омилено овошје или кое е твоето алтер его од листата на негативци од Дизни цртаните…

Не се чудете, после 7 што планиравте да правите а?

BuzzFeed со нов начин на анимирање во време на пандемија. И тоа со супер cheezy квизови кои можат само да ти предизвикаат неконтролирано смеење. Добро квизови на BuzzFeed не се новина, ама овие се за играње во група! Карантин, група, забавен квиз…

Пробајте и пишете ни како поминавте 🙂

Адаптацијата на алкохолната индустрија

Алкохолната индустрија со сигурност претрпе еден од поголемите удари како резултат на пандемијата. Затворени барови, откажани концерти и фестивали, прекинати рекламни активации поради елементот на социјална дистанца…

И додека Corona пивото упорно се трудеше да отфрли секаква поврзаност со коронавирусот и изгуби милиони поради ова, останатите алкохолни компании мораа да се снаоѓаат некако…

Не за џабе го оставив ова на крај како љубител на иновативни и брилијантни креативни кампањи.

Голем е бројот на алкохолни компании што ваквиот предизвик си го сфатија многу сериозно и испорачаа врвни ремек дела. Релевантни за ситуацијата, позитивни и паметно осмислени на начин што првиот пат кога ќе седнеш во бар по карантин, ќе знаеш што да нарачаш.

Ќе ги издвојам Carlsberg со иницијативата ##AdoptAKeg. Овие генијалци се обратија директно до своите љубители на пиво со видео во кое буре за пиво седи само во локален бар на шанк “исплашено“ и збунето зошто одеднаш нема луѓе. Брендот ги повикува фановите да “посвојат“ буренце за пиво за да не биде осамено. Ќе го направат ова со тоа што ќе скенираат лименки дома и со тоа ќе го полнат своето виртуелно буре со пиво.

Наклон…

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Communicating in a Crisis” – new cartoon and post on the difference between empathy and sympathy #marketing #cartoon #marketoon Brené Brown once gave a talk that explained the difference between empathy and sympathy: “Empathy fuels connection. Sympathy drives disconnection … Empathy is I’m feeling with you. Sympathy, I’m feeling for you.” I see that empathy/sympathy divide in how organizations are choosing to communicate right now. A time of crisis is when it’s most important to show empathy and fuel connection. Yet it’s easier to show sympathy. Sympathy feels safer, because it’s doesn’t require being vulnerable. Yet we all can tell the difference. I think that’s why some organizations feel more out-of-touch than others. In a time that is particularly difficult for small businesses, this is one area where small businesses naturally have an advantage. Of all the communications the last few months, this very personal note from Hiut Denim founder David Hieatt on closing their factory in March is the one I remember. It included these lines: “There were tears. There was lots of looking at the floor. There was lots of silence. In these moments, you begin to see how much you mean to each other. “Sure, you moan and groan about this and that, but this is our community. And you may not always say it, but you really like each other. Yup, hard work is hard work, but it is also where the banter and laughter is. And heck, we are going to miss each other. “I promised everyone that I would make sure they had a business to come back to. That quote came to mind ‘I haven’t come this far to only come this far’… “And lastly, thank you for all your support. I know we made the jeans, but you built the company.” Hiut Denim shared this week, two months later, that, after re-opening the factory to make PPE, they reached a milestone of donating over 1,000 scrubs to the NHS. This is a good time for all organizations to think about how they can lead with empathy.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Тоа е за овој #ПрегледВоПеток, читај не пак следниот петок, а ако сакаш да ни пишеш или да нè прашаш нешто, тука сме.

81 #ПрегледВоПеток

Ok I’m bored in the house, I’m in the house bored, bored in the house, I’m in the house bored… Е сега може #ПрегледВоПеток 😉

Houston, we have a problem!

Кога некој ќе ве праша која вест прво сакате да ја слушнете добрата или лошата, секогаш ја бирате лошата, така?

И да не е така, еве ви ја на почеток – НЕМА БУЏЕТИИИ! (или што би рекла јас сиромаштија).

Последното IPA Bellwether истражување покажува дека маркетинг буџетите во Обединетото Кралство бележат пад каков не е приметен после големата финансиска криза во 2009. Ваквиот тренд не го заобиколува ниту останатиот дел од светот. Тешки времиња бараат драстични мерки па не би било лошо да размислите два пати пред да трошите пари на реклами.

Coca-Cola стави сè на пауза поради недостаток на ROI

Пак вест поврзана за Коронавирусот, ама за Coca-Cola е… Кога дојде време Coca-Cola да паузира секакво маркетинг присуство поради исклучително намалена потрошувачка на нивните производи, тогаш знаете дека sh*t just got real (pardon my french).

CEO на The Coca-Cola Company James Quincey, најави дека корона кризата не го поштеди ниту најголемиот бренд во FMCG секторот. Но, додека другите производители во оваа индустрија го зголемуваат присуството на пазарот, Coca-Cola го прави спротивното.

Сепак, за разлика од падот на продажбата на пијалокот во традиционалната продажна мрежа (ресторани, барови, кино сали…), Coca-Cola забележува речиси дупло поголем раст во e-commerce трговијата. Компанијата се води по стратегија поделена на 3 фази и верува дека ќе ја помине и оваа криза како и многу други предизвици во своето 128 годишно постоење.

“We’ve been through challenging times before as a company, and we believe we’re well-positioned to manage through and emerge stronger.”

CEO James Quincey

Каде е Coca-Cola магијата за љубов и сплотеност кога најмногу ти треба? :/

Како да (не) комуницирате со корисниците за време на Ковид

Многу практична статија за dos and dont’s кога станува збор за бизнис комуникацијата во време на Ковид-19. Едно е јасно, не го игнорирајте слонот во просторијата. Бидете искрени со корисниците, покажете хуманост и релевантна содржина.

Facebook веќе објави “прирачник“ за тоа како брендовите да се поврзат со својата публика во време на коронавирусот…од 64 страници…

Instagram со помош за угостителските објекти преку стикер

Едни од најпогодените индустрии во корона кризата се секако угостителските објекти. Instagram во ова име воведува стикер кој можат да го користат рестораните и сервисите за храна. Преку него може да нарачате достава, да купите gift card и да ја споделите на свој личен профил за поголема видливост. Кај нас се уште не е достапен, но полека…има време…

Шампионски social distancing кампањи

Content marketing во време на корона не посто……

Да, има и такви умови кои целата оваа ситуација ја користат на најдобар можен начин – да се поврзат со својата публика на ниво на кое можат да бидат прифатени како едни од нив.

Одлични, иновативни и креативни кампањи за социјално дистанцирање кои со сигурност ќе ве инспирираат. И ако мислевте дека тоалетната хартија ја надмина својата популарност со предизвиците на TikTok, погледнете што направија Goodby, Silverstein & Partners.

И Google ќе кажува кој ги плаќа рекламите

По зголемувањето на транспарентноста во рамките на Facebook универзумот, на ред беше чекор да преземе и Google. Тие официјално потврдија дека праксата која до сега важеше само за политичките кампањи сега започнува да важи за сите. Имено, со новата промена, наскоро ќе можеме со клик на „Why this ad” делот кој го има на ќошот на секоја реклама прикажана преку системот на Google Ads да дознаеме кој и од која земја платил за рекламата.

Постоечките огласувачи ќе имаат 30 дена рок откако ќе ја добијат оваа нотификација да ги верификуваат своите сметки. Нормално верификувањето ќе оди во фази и ќе почне од Америка. Со други зборови, спремајте се, ова лето ќе треба да бидете потранспарентни.

Бонус линкови

И така, внимавај на растојанието, читај не пак следниот петок, а ако сакаш да ни пишеш или да нè прашаш нешто, тука сме.

75 #ПрегледВоПеток

Додека чекате нова прес-конференција на Министерот за здравство, прочитајте си #ПрегледВоПеток 😉

Pornhub за сигурна изолација

Сигурно сте запознаени со #StayAtHome движењето кое ги советува луѓето да не се движат непотребно како би го намалиле ширењето на Коронавирусот. И додека во Македонија се даваат совети за активности во време на изолација: “Не лути се човече“, брза географија, бесилка, DIY проекти итн., во Италија ситуацијата е на друго ниво. Имено, Pornhub одлучи да им помогне на сите изолирани случаи во оваа држава. Помошта доаѓа во вид на едномесечна бесплатна премиум претплата на нивниот сервис. По којзнае кој пат PornHub докажуваат дека се цареви за маркетинг!

Дигни рака ако карантинот повеќе не ти изгледа како лоша идеја 🙂

Дали времето на Mad Men навистина е завршено?

Дали маргинализацијата на инфлуенсер маркетингот е резултат на постојаната полова дискриминација во оваа индустрија? Заврши ли златната ера на Mad Men?

“Aren’t influencers just pretty people?”

The head of a top creative shop

Ако ти дојдоа многу прашања овде, барај одговор во оваа колумна: If Influencer marketing was a male-led industry it would have been taken seriously long ago.

Бројот на трансакции во е-трговија расте

Од домашни интервјуа, го издвојуваме ова на АЕТМ и Филомена Пљаковска Аспровска, Претседател на УО – КаСис. Колку македонскиот финансиски сектор е во тек со светските трендови и како до целосна замена на банкарскиот шалтер.

Супер интервју, препорачуваме…

Како Коронавирусот ќе го промени однесувањето на корисниците?

Бизниси низ целиот свет трпат огромни промени во последниов период како резултат на Коронавирусот. Но дали е ова доволно силен случај за да ги промени навиките и однесувањето на корисниците? Одличен, одличен подкаст на аналитичарот Man-Chung Cheung и неговите колеги.

Неговото Височество – TikTok Creator Marketplace

Иии, ако мислевте дека TikTok нема потенцијал да стане најјака фацка во друштво на Facebook и Instagram, погледнете го ова.

Creator Marketplace на TikTok е маркетинг решение што им помага на брендовите да го пронајдат идеалниот тиктокер за нивната кампања. Практична тезга на која овој пат улогите на продавачот и купувачот се заменети. Тиктокерите ја “изложуваат“ својата “понуда“ а брендовите бираат кого сакаат да ангажираат.

Оваа опција сè уште не е достапна за сите, односно функционира со екслузивна покана. Еден тон можности и нови податоци кои со сигурност ќе го популализираат овој канал уште повеќе во очите на брендовите.

Decal.mk ново дете во маало

Пред да ве почастиме со бонус линкови, сакаме да одвоиме неколку реченици за едно ново, кул и уникатно име.

Decal.mk е онлајн страница која подготвува дизајни и (ќе) изготвува custоm налепници за лаптопи. Наше е, на NewMediaMK! Се погриживме сè да биде лесно и едноставно. Лесно се нарачува и уште полесно се аплицира налепницата. Со мотото “Внеси боја во твоето секојдневие“, со Decal.mk сигурно и самоуверено влегуваме во нови сегменти на пазарот.

Петок е докажан како најдобар ден за шопинг, па што велиш да си се почастиш со една топ налепница за твојот лаптоп? Може, нели? 😉

Бонус линкови

Тоа е тоа за овој преглед, очекувај нè и следниот петок според препораките на Комуникации.нет. А ако сакаш да ни пишеш или да нè прашаш нешто, тука сме.