Posts by Симона Пеовска

99 #ПрегледВоПеток

Одбројуваме ситно до 100-тиот #ПрегледВоПеток 🙂 До тогаш, тука сме со тазе доза новости.

WordPress vs. Apple

Откако во минатиот преглед во петок ја споделивме веста дека Apple ја банираше Fortnite од App Store и со тоа се најде во спор со Epic Games, очекувано беше дека и други компании ќе се дигнат против Apple заради иста или слична причина.

Недела дена подоцна, основачот на WordPress изјави дека Apple стави стоп на сите ажурирања на нивната бесплатна апликација доколку WordPress не стави in-app purchases бидејќи сака 30% од профитот.

Apple потсети дека купувања во самата апликација се задолжителни доколку апликацијата им дозволува на корисниците пристап до содржина, претплати или алатки добиени преку други платформи или веб страната. Но WordPress апликацијата не продава ништо. Она што си го купил преку WordPress.com не може да се користи во апликацијата.

Два дена подоцна, Apple објави извинување и изјави дека нема да има потреба WordPress да внесе опција за купување во самата апликација.

We believe the issue with the WordPress app has been resolved. Since the developer removed the display of their service payment options from the app, it is now a free stand-alone app and does not have to offer in-app purchases. We have informed the developer and apologize for any confusion that we have caused.

Целосната изјава на Apple

Дали ќе излезе уште некоја новост на темава? Останува да видиме.

TikTok ќе ја тужи американската влада за банот од Trump

Мислам дека не е преглед во петок ако не ги спомнеме TikTok и Trump.

TikTok во понеделникот на својот компаниски блог изјави дека ќе ја тужи американсата влада поради банот на Trump. Компанијата тврди дека администрацијата на Trump ги игнорирала многубројните напори на TikTok за соочување со грижите. Наместо цивилен разговор, Trump ја прогласи апликацијата за национална закана поради поврзаноста со кинеската влада.

We strongly disagree with the Administration’s position that TikTok is a national security threat and we have articulated these objections previously.

Извадок од блог постот

Во тужбата е посочено дека американската влада била запознаена со работата на TikTok. CFIUS (the Committee on Foreign Investment in the United States) направиле проверка на апликацијата кога ByteDance го купи Musical.ly во 2017, преименувајќи го во TikTok. Како дел од таа проверка, владата ги истражила практиките за безбедност на TikTok. Владата дошла до заклучок дека зделката може да продолжи.

TikTok може и нема да има потреба да го победи спорот за да продолжи со работа во САД. Ако Trump изгуби на изборите во ноември, новата администрација можеби ќе има различна тактика за справување со целава ситуација. Тоа може да значи и повлекување на банот.

И Facebook почна да го копира TikTok

Неделава Facebook лансираше нов тест што вклучува фид со кратки видеа на својата апликација, есклузивно на индијскиот пазар каде TikTok е моментално баниран.

Но Facebook не е единствениот што сака да го замени TikTok во Индија. YouTube им дава на индијските корисници пристап до нивната ‘Shorts’ опција.

Дали TikTok ќе успее да ја добие назад својата индијска публика?

Нема веќе “finger lickin'” за KFC

Да не ме сфатиш погрешно дека нема веќе KFC. Има KFC, само го нема слоганот. Тие сметаат дека овој слоган е несоодветен во време на глобална пандемија, кога хигиената е на прво место.

Кампањата започна во понеделникот со видео во кое се прикажани различни кадри од KFC со делот “finger lickin'” од слоганот пикселиран. Завршува со: “That thing we always say? Ignore it. For now.” Како дел од кампањата, на KFC кофите ќе има дисклејмер што гласи “Lick fingers at own risk”.

Овој слоган KFC го користи повеќе од 64 години и еден од најпознатите во светот. Но оваа година, како и сите останати брендови, KFC зазема став дека можеби нивниот слоган и не е баш соодветен во време на глобална пандемија.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Business as Usual” – new cartoon and post https://marketoonist.com/2020/08/business-as-usual.html #marketing #cartoon #marketoon A Gartner study recently reported that more than half (57%) of CMOs expect to see a return to business as usual in the next 18-24 months. It made me think about what “business as usual” even means right now. Some aspects of how we work have changed so fundamentally, it’s hard to imagine that some of these changes aren’t permanent. I read somewhere that COVID is not so much forcing a change in business as it is accelerating a future that was already underway. For a few years, I’ve been hearing the managerial acronym VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity, and Ambiguity) to describe the turbulent business environment we work in. What struck me recently was to learn that the VUCA concept actually originated more than 30 years ago. The U.S. Army War College first coined the term in 1987 to describe the volatile, uncertain, complex, and ambiguous environment at the end of the Cold War. The VUCA concept has been applied many times since then. A few years ago, HBS senior fellow Bill George argued that today’s VUCA business environment calls for “a VUCA manager.” He re-imagined the acronym to describe characteristics of business leadership we need right now: Vision, Understanding, Courage, and Adaptability. The idea of returning to business as usual is a comforting thought. But when has business as usual ever been usual? Instead of going back to work, we’re always going forward to work.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот, стотти, преглед во петок 😉

96 #ПрегледВоПеток

Не е петок ако не започне со #ПрегледВоПеток 🙂 Се ближиме полека до 100ка, што ли ќе правиме?

Дигиталните вести остваруваат поголеми приходи

Во период од 3 месеци, месеци доминирани од коронавирусот и пад во огласувањето, The New York Times за првпат забележа поголем приход на својата дигитална платформа отколку печатениот весник.

Приходот остварен од дигитални претплати и реклами изнесува $185.5 милиони, додека за принт $175.4 милиони. Компанијата во овој период доби 669 илјади нови претплати што придонесе до 6.5 милиони вкупно, доведувајќи ги The New York Times поблиску до остварување на една од нивните цели – 10 милиони претплати до 2025 година.

А key milestone in the transformation of The New York Times.

Mark Thompson, Chief Executive

Паметни апликации за пазарување

Коронавирусот го спомнувам за втор и последен пат во овој преглед во петок. За време на пандемијата луѓето симнаа апликации за купување намирници десетици милиони пати. Ова значи повеќе од 100% зголемен раст за големите брендови во САД, како што се Instacart, Shipt и Walmart. Но исто така значи и воведување на нови опции и креирање на корисничко искуство што ќе го направи пазарувањето полесно и побрзо.

Горенаведените апликации и многу други се залагаат токму за тоа во последниве 5 месеци. И успеваат. Некои работат на непрекинато ажурирање на своите апликации а некои имаат план да воведат сосема нови апликации.

The improvements we made to the app over the last few months, like our enhanced availability predictions, along with our new cart maximum functionality, help us set expectations appropriately, and create a seamless experience for customers, shoppers and retailers.

Mark Schaaf, Chief Technology Officer of Instacart

За повеќе детали околу што овие опции вклучуваат кај различни брендови, топло ти препорачувам да го прочиташ текстот. Можеби ќе наидеш на идеја која можеш да ја имплементираш во твојот бизнис. 😉

Децата во Велика Британија нема да гледаат реклами за брза храна

Google ќе ги банира рекламите за брза храна за лица под 18 на своите платформи, вклучувајќи го и YouTube. Банот ќе стапи во сила во октомври и ќе важи за државите во Европа и Велика Британија.

Веста доаѓа неколку дена откако Boris Johnson ја најави кампањата за справување со прекумерна тежина во Велика Британија. Како дел од кампањата тие ќе ги банираат и сите ТВ реклами кои прикажуваат брза храна.

Младата популација нема да може да ги гледа рекламите што промовираат производи со високи масти, сол или шеќер (NFSS). Компаниите што ќе сакаат да се рекламираат преку Google ќе мора да потврдат дали нивните производи имаат високи NFSS.

Instagram го лансираше Reels

Поминаа 42 прегледи во петок откако за првпат пишувавме за Instagram Reels (првично Clips). Завчера Instagram ја лансираше Reels апликацијата во повеќе од 50 земји, достапна за iOS и Android.

Ајде да видиме дали на Instagram ќе им успее планот Reels да стане новиот TikTok. 🙂

Како изгледаа политичките кампањи кај нас на Twitter

Prizma.mk вчера објави статија во која Јане Димески пишува за Twitter кампањите на нашите политички партии за време на изборите. Статијата е прилично детална, убаво објаснета и интересна за читање од аспект на дигитален маркетинг така што нема што повеќе да пишувам тука. Доколку те интересира, знаеш каде е линкот. 😉

Бонус линкови

View this post on Instagram

“The Pace of Change” – new cartoon and post on trying to trying to run organizations on adrenaline https://marketoonist.com/2020/08/paceofchange.html #marketing #cartoon #marketoon “The pace of change has never been this fast, yet it will never be this slow again,” Justin Trudeau famously said in his 2018 speech at Davos. Of course that was two years before COVID-19 changed and accelerated everyone’s plans beyond recognition. A recent McKinsey report chronicled a few examples of organizations making heroic overnight changes in the last few months to their business models, technology, and customer experience, including “a global telco that redeployed 1,000 store employees to inside sales and retrained them in three weeks” and “a US-based retailer that launched curbside delivery in two days versus the previously-planned 18 months.” Yet McKinsey probes just how sustainable this pace of change is. They write, “CEOs recognize the need to shift from adrenaline-based speed during COVID-19 to speed by design for the long run.” They then highlight a few examples of how to cultivate speed by design. In this chaotic year, many brands and businesses are relying on adrenaline only. Organizations can only run on those fumes for so long. Adrenaline-based speed can lead to burnout. Merete Wedell-Wedellsborg described this burnout in a recent HBR article as “war room fatigue.” She draws from her experience in developmental psychology to describe three stages that people go through in a time of crisis: Emergency, Regression, and Recovery. In her view, we’re entering the Regression stage, where adrenaline fades and it gets harder to keep up the pace. It’s a good time to focus on our organizations for the long-term.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

До следниот преглед во петок 🙂

91 #ПрегледВоПеток

Ми дојде редот порано од очекуваното ама не се жалам. Утрово ми започна некако стресно ама пишувајќи го овој #ПрегледВоПеток така убаво си се рекласирав, за мерак.

Почнуваме со домашна вест.

Time.mk со три нови верзии

Најпосетуваниот вебсајт за вести кај нас пушти три нови верзии како дополнување на стандардната со цел посетителите да бидат максимално информирани.

Промените што овие верзии ги носат е во рангирањето на вестите. Па така, во првата верзија лидер е најновата вест. Во втората и третата вестите се креирани користејќи агрегирани персонализирани подесувања на 17.000+ корисници поделени во две групи.

А кога сме веќе кај домашни вести, еве уште една не баш домашна ама што се однесува за нашата земја. DataReportal е сајт што нуди бесплатни извештаи за активноста на интернет корисниците. Во февруари годинава направиле извештај #Digital2020 за Северна Македонија. Бројките од истражувањето покажуваат колку интернет корисници имаме, колкумина од нив ги користат социјалните мрежи, колкав е бројот на мобилни интернет врски, итн. Интересен извештај.

Coca-Cola се вклучи во бојкотот против Facebook

Годинава не почна најдобро за Coca-Cola кога во април ставијa сè на пауза поради недостаток на ROI. Таман кога светот полека почна да се враќа во нормала, компанијата најави дека ќе ги стопира сите реклами на социјалните мрежи како дел од кампањата против Facebook наречена “Stop Hate For Profit”.

Coca-Cola оди еден чекор понапред за разлика од другите компании и ќе ги прекине сите реклами на сите социјални мрежи.

Starting on July 1, The Coca-Cola Company will pause paid advertising on all social media platforms globally for at least 30 days.

CEO JAMES QUINCEY

Дополнително, Quincey изјави дека ќе ги евалуираат своите стандарди и политики за рекламирање за да видат дали има потреба од внатрешни промени и што друго ќе можат да очекуваат од нивните партнери (социјалните мрежи) за да се отстранат платформите за омраза, насилство и непристојна содржина.

TikTok For Business за маркетери

Компанијата официјално ја лансираше својата нова платформа наречена “TikTok for Business”. Платформата ќе служи како дом на сите досегашни и идни маркетинг решенија за брендови. Сајтот ќе вклучува пристап до видовите на реклами како TopView што е всушност рекламата што прва се појавува кога ја пушташ апликацијата. Дел од останатите производи на оваа платформа се и Brand Takeovers, In-Feed Videos, Hashtag Challenges и Branded Effects.

Новиот ефект со вештачка интелегенција, “Branded Scan”, ќе биде исто така достапен. Digiday ги следи плановите на TikTok за вештачка интелегенција и очекува да бидат директен конкурент на Sponsored Lens и Word Lenses форматите на Snapchat.

Дополнително, TikTok ќе лансира и нов центар за електронска едукација. Во овој центар маркетерите ќе можат да дознаат повеќе за платформата и како да се рекламираат на истата. И последно, TikTok тестира уште една нова платформа наречена “Creator Marketplace” што беше најавена минатата година. Оваа платформа им овозможува на брендовите да најдат креатори со кои ќе соработуваат на кампањи (нешто слично на YouTube FameBit).

И Ikea експериментира со вештачка интелегенција

Ikea и нивната надворешна лабораторија за истражување, SPACE10, направија 18 различни дигитални искуства за корисниците како дел од новата платформа наречена Everyday Experiments. Секое искуство користи технологија за да им овозможи на луѓето да го гледаат просторот дома на малку поинаков начин.

Ikea беше еден од првите брендови што лансираше апликација со вештачка интелегенција заедно со Apple во 2017та. Корисниците на апликацијата можеа да си стават виртуелна софа и фотелја во дневната соба. Сега за сега, сите овие експерименти се само прототип и не би знаеле со сигурност дали и кога би биле пуштени за јавноста.

Заборави на едноставноста, новата ера на персонализиран дизајн е тука

Apple полека се оддалечува од идејата на Steve Jobs дека технологијата треба да е што е можно поедноставна за да достигне што поголем број на корисници. Во своето долгогодишно постоење и распространетост на секој дел од земјината топка, Apple сфати дека она што функционира за еден не значи дека функционира за сите останати.

Па така Apple им нуди на своите корисници можност самите да си го дизајнираат својот интерфејс. Наместо да го искорсти моментот да го унифицира дизајнот на своите уреди, Apple ја предава одговорноста на секој корисник поединечно. Ова и не е баш најидеално бидејќи повеќето од нас не можат да дизајнираат ни приближно добро како Apple.

Има доста проблем кои можат да настанат од оваа одлука ама да не зборам пред време. Да видиме како ќе се одвива почетокот па после може да направиме повторно муабет.

А кога сме кај дизајн, Spotify објави статија во два дела во која зборува за редизајнот на платформата. Доста интересен текст.

Бонус линкови

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок 🙂

88 #ПрегледВоПеток

Денешниот #ПрегледВоПеток изобилува со линкови за сечиј вкус. Верувам дека ќе најдеш нешто те интересира затоа скролај и читај.

Facebook со ознаки за медуми потпомогнати од државни пари

Facebook најави дека ќе додаде ознаки за објави на медиуми во сопственост на или контролирани од државата. Со ова ќе им даде до знаење на своите корисници за изворот на информациите што ги гледаат. На ваквите пејџови ќе им биде забрането да се рекламираат почнувајќи од летово.

Она што посочи Facebook е дека оваа ознака нема да ја имаат постови или пејџови што пишуваат статии на тема ‘state-controlled media’. Ниту пак постовите ќе бидат подлежни на надзор или проверка на факти.

Дозвола за вметнување слики од Instagram

Newsweek e сајт за вести кој е моментално во спор со корисник на Instagram поради нарушување на авторски права. И покрај тоа што искористената слика била вметната (embedded), компанијата не побарала дозвола за користење од креаторот.

Како резултат на целава ситуација, сопствениците на сајтови можеби ќе треба да бараат дозвола од корисниците на Instagram за користење на нивните слики за веб. Си имаме ние дел во преглед во петок каде споделуваме пост од Marketoonist. Дали можеби ќе треба да бараме дозвола од Tom Fishburne?

TikTok вети дека ќе ги промовира афроамериканските креатори

Во понеделник TikTok објави серија мерки што планира да ги преземе откако беа обвинети дека нивниот алгоритам не прикажува доволно афроамерикански креатори.

Дел од мерките вклучува и креирање “creator diversity council” со цел “recognizing and uplifting the voices driving culture, creativity, and important conversations on the platform”. TikTok исто така вели дека ќе ги преиспита стратегиите за модерација, ќе направи нов “user-friendly” процес за жалби и дека ќе направи нов портал за креатори што ќе ги прошири комуникацијата и можностите за пошироката заедница на креатори.

Twitter во обид да ги спречи луѓето да споделуваат статии што ги немаат прочитано

Twitter тестира нова опција на Android апликацијата која при ретвитнување на линк отвора прозорче што те прашува дали навистина сакаш да ретвитнеш линк што воопшто не си го ни кликнал да го отвориш.

Ова решение не е банирање на ваквите ретвитови. Напротив, дизајнирано да го стави корисникот во мислење за тоа што споделува на платформата. Дали би функционирало ова? Останува да видиме.

Велика Британија ќе прави свој 5G Club за да му пркоси на Huawei

Британската влада пробува да ги натера САД да формираат клуб од 10 држави – G7 нациите плус Австралија, Северна Кореа и Индиа – со цел да направат своја 5G технологија за да не зависат од Huawei.

Премиерот Boris Johnson изработил план за исфрлање на Huawei од мрежните оператори до 2023. Во меѓувреме кинеската компанија има дозвола да гради до 35% од мрежната инфраструктура.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Brands, Hashtag Activism, and a Time for Real Reflection” – new cartoon and post https://marketoonist.com/2020/06/hashtagactivism.html ”Now is not the time to be silent, neither is it the time to jump on a bandwagon. It’s a time for real reflection and care with regards to how a brand and its leaders stand by the black community at this time and move forward with real steps to end racism and injustice globally and not only on the streets but in their organizations too.” – Cephas Williams, founder of 56 Black Men As Cephas Williams put it, this is a “time for real reflection” that goes far beyond Blackout Tuesday. Mark Ritson wrote a powerful article this week titled “If ‘Black Lives Matter’ to brands, where are your black board members?” He wrote, “Companies need to become the change they are tweeting about. Walk the walk before you tweet the tweet.” Mark then shared example after example of brand communication supporting Black Lives Matter this week, contrasted with screenshots of the mostly white leadership teams behind those brands.  Ouch. That “Ouch” induced by holding up a mirror is part of this “time for real reflection.” That applies not only to the brands we work on and the organizations we work in but to us as individuals. I know I have more work to do personally — including diversity in the cartoonist collaborators I work with on client projects, the marketing voices I listen to, the brands I write about, fellow speakers I recommend to event organizers, and even the cartoon characters I draw. In recovery, one of the guiding principles is “progress not perfection.” When trying to make a change, perfection can be overwhelming.  Ultimately, we learn the most from our mistakes, and that’s what allows us to make progress. I think the “progress not perfection” principle can be helpful here too, if we’re truly honest about looking in the mirror, and not settling for what we see.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок 😉

84 #ПрегледВоПеток

Го започнувам денешниот #ПрегледВоПеток со кратка приказна.

Вчера на работа се зазборевме за повторното отворање на кафаните и како нема да биде тоа-тоа само по двајца на маса.. Слатко си се присетивме на добрите стари времиња кога бевме по 10+ души на маса и до крајот на вечерта не знаевме кај сме 🥴 (не до толку, пиеме одговорно!)

Го завршивме муабетот, седнувам на лаптоп и гледам @darko156 пратил нов линк во четот што ни е за прегледов. Каква случајност, линкот беше за “Мамурлак!” – виртуелна игра на карти со пиење. Да, пак не е тоа-тоа, ама не те лимитира на двајца играчи како во кафана. Вртиме од Пијопол на Мамурлак и се гледаме на Zoom вечерва откако ќе биде фајронт надвор 😂 (остави мејл во коментари да ти пратиме линкче до „состанокот”)

Facebook со нов темплејт и нови совети за креирање ефективен календар за објави

Facebook вели дека трите најглавни работи кои се составен дел од секој ефективен календар за објави се:

 • Време на објава
 • Тип на објава
 • Канал на објава

Прилично очигледно нели. Сепак, ефективниот календар на објави бара конзистентност. Со мапирање на твојата стратегија ќе се осигураш дека си доследен со објавите, а транспарентноста на целиот процес ќе ти послужи ако имаш потреба да ја доделиш работата некому.

Овој темплејт е всушност дел од Facebook Blueprint курсот за креирање ефективен календар за објави на кој можеш да се пријавиш доколку сакаш подлабоко да навлезеш во темата.

Како функционира алгоритмот на TikTok

Нешто што се прашувам секој пат кога ќе ја уклучам апликацијата.. Имам јас мое мислење ама ќе ви го кажам во некоја следна прилика. Ајде да видиме што вели Later за тоа како функционира алгоритмот на TikTok.

Later вели дека има 6 многу важни фактори врзани за алгоритмот:

 • #1 Хаштагови
 • #2 Опис/копи
 • #3 Песни и звуци што се популарни во моментот
 • #4 Времето кога таргет публиката е најактивна
 • #5 Снимање видеа и пост-продукција
 • #6 Локација

Секако (ваљда) влијаат и други фактори како конзистентност на објави, дуети, користење на нови алатки во самата апликација и времетраење на видеата.

Facebook и Instagram се многу транспарентни во однос на тоа како функционира нивниот алгоритам. Дали во блиска иднина можеме да го очекуваме истото и од TikTok? We shall wait and see.

Не очекувај приватност ако купуваш со картичка

Во текот на изминативе 10 години, податоците за трансакции направени со картичка станаа едни од најбараните со цел откривање на тоа што луѓето купуваат, колкав е нивниот буџет и кои се нивните планови во поглед на финансии.

Овие трансакции креираа комплексен екосистем на продавање податоци. Главни „мастермајндс“ зад ова се доста компании за процесирање кредитни картички, вклучувајќи ги Visa, American Express и Mastercard. Последниве направија $4.1 милијарда во 2019 само од продавање на податоци од трансакции на сервиси за маркетинг аналитика, програми за лојалност и детектирање измами.

И сето ова се случува во тајност. Компаниите за кредитни картички може да признаат дека зимаат пари од анализирање трансакции но сепак не е јасно какви податоци всушност тие споделуваат. GG EZ*

Штеди време и пари на ниво на експертите за огласување со Capt’n

Последната вест за овој преглед во петок ни доаѓа од Хрватска. Capt’n е алатка која со помош на вештачка интелегенција следи кампањи на неколку платформи и согласно нивниот успех корегира буџети. На опис звучи супер, а ако сакаш повеќе детали околу идејата и функционалноста на алатката, Netokracija направи супер интервју со креаторите на Capt’n, Davor Runije од Airta и Mario Frančešević од SeekandHita. Ако судиме по реномето кое го имаат основачите, јасно ви е зошто е во прегледов овој линк 😉

Бонус линкови

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок 😉

80 #ПрегледВоПеток

Работен ден или неработен, сè додека е петок ИДЕМЕ ЈАКО СО #ПрегледВоПеток

АААААААААА СВЕ!!!!

После вакво загревање, го почнуваме денешниот преглед во петок.

Новости поврзани со коронавирусот

Зарем некој во оваа ситуација би се гордеел доколку профитира?

Го започнуваме денешниот преглед во петок со домашно интервју на Душан Марковиќ, маркетинг директор на “Гемак”, за IN Store. На кратко, тој вели дека сега е вистинскиот момент за висока општествена колективна свест и емпатија – не само индивидуална, туку и корпоративна. А на подолго, ѕирни го целото интервју.

Социјалните медиуми и коронавирус

Ако можеме нешто добро да извадиме од целава ситуација, тоа е дека луѓето сакаат да помогнат колку и како што можат. Истото се случува и со брендовите. Но не со сите. На некои им е тешко да се вклопат во целава ситуација.

We Are Social направија листа на најдобри практики за брендовите присутни на социјалните мрежи. Направија доста истражувања за тоа како различни заедници се однесуваат и, што е најважно, како помагаат.

Facebook ќе ги известува корисниците кои прочитале дезинформации за коронавирусот

Вчера Facebook најави уште една новост во битката против дезинформациите за коронавирусот. Тоа е порака која ќе ги таргетира корисниците кои коментирале, ставиле реакција или споделиле лажна содржина за вирусот. Пораката ќе биде од WHO и ќе има опција корисниците да ја споделат кај нив на профил.

Apple и Google здружија сили против коронавирусот

Тимот од инженери на Apple и Google здружија сили за да направат алатка за следење која ќе им овозможи на корисниците да видат дали биле во контакт со некој заболен од коронавирусот. Ова е супер и за јавните здравствени институции кои ќе можат да следат како се шири заразата и да ги информираат луѓето кои биле во контакт со заболен да се тестираат. Во меѓувреме се појави и локална апликација, и се отворија голем број дискусии на темава. Ја следиме, ќе пишеме повеќе во следна прилика.

Капетанот Tom Moore собра £16 милиони за NHS

99-годинишниот воен ветеран направи 100 круга во својата градина и собра £16 милиони за NHS. Кога го заврши предизвикот тој само рече: “Јас сум добар, се надевам и вие дека сте добри.” ЛЕ – ГЕН – ДА

Новости НЕповрзани со коронавирусот

Facebook со апликација за допишување за парови

Во време кога сите држиме растојание едни од други, време кога сите парови се во врска на далечина (освен оние кои живеат заедно), Facebook излезе со нова апликација за парови наречена Tuned.

Tuned е “приватно место за парови” каде партнерите ќе можат да ги поврзат своите акаунти на Spotify, да подесат расположение, да испраќаат слики, аудио и да си играат со стикери и реакции.

Instagram го редизајнираше IGTV и даде фокус на креаторите

Instagram направи некои промени на IGTV со надеж дека повеќе луѓе ќе ја користат оваа алатка за споделување подолги видеа. Homepage-oт е целосно редизајниран да прикажува креатори, персонализиран врз база на интересите на самиот корисник. Апликацијата исто така доби и Discover дел каде ќе им прикажува на своите корисници нова и релевантна содржина.

Брзо, лесно и бесплатно креирање видеа со YouTube Video Builder

За бизниси кои немаат ресурси да креираат видеа од нула, овој Video Builder e бесплатна алатка (сè уште во бета) што анимира статични елементи како слики, текст и логоа, со музика од самата библиотека на YouTube. Исто така корисниците ќе можат да изберат од многубројни темплејти, зависно од нивната порака и цел. Очигледно наменет за креирање на реклами за на YouTube, пред се зарди гоотвите форамти од 6 и 15 секунди. Уште една алатка копирана од Facebook, вака на прв поглед изгледа интересно, побаравме пристап, ќе чекаме да ни го одобрат.

Microsoft Edge vs. Mozilla Firefox

Имав еден период во животот кога користев исклучиво Mozilla, пред некои 10 години. После се префрлив на Chrome и тоа беше тоа. Once you go Chrome, you never go back. Нема рима, ама се разбираме.

Беше прашање на време, кога Edge ќе биде покористен пребарувач од Mozilla. Податоци од NetMarketShare откриваат дека тоа се случило минатиот месец, откако Edge се префрли на Chromium. Значи сега, Edge е вториот најкористен пребарувач со 7.59% наспроти Firefox со 7.19%.

‘Zoombombing’ е нов, застрашувачки тренд

Оваа вест иде директно од FBI. ‘Zoombombing’ е вид на сајбер напад на платформата за конференциски состаноци, Zoom. Како сè повеќе почна да се користи Zoom, така сè повеќе корисници почнаа да се жалат дека во нивните состаноци влегувале непознати корисници.

Овие корисници цртале навредувачки работи на нивниот екран, споделувале порнографија, споделувале информации за останатите корисници присутни на состанокот и се заканувале.

Од Zoom изјавија дека работат на случајот и дека почнале активно да ги едуцираат корисниците како да ги заштитат своите состаноци и да превенираат вакви ‘zoombombers’. Вие со јогата, пазете се.

А во меѓувреме за да си ги направите состаноците на zoom помалку досадни се појави опцијата да си ангажирате да си донесете коза на состанок.

Бонус линкови

View this post on Instagram

“Digital Transformation and Organizational Change” – new cartoon and post https://marketoonist.com/2020/04/digital-transformation-2.html #marketing #cartoon #marketoon There’s an image circulating right now of a survey that asks, “Who led the digital transformation of your company? A) CEO B) CTO C) COVID-19”.” COVID-19 is circled. COVID-19 is accelerating digital transformation at many companies, knocking through long-standing resistance and silos. As ITWC CIO Jim Love put it, “Sometimes it takes a crisis to turn people’s mindsets around.” The crisis is also setting the agenda and the priorities of where to focus digital transformation efforts, such as facilitating the needs of a mass, remote workforce. But there’s still not a shared understanding of what digital transformation actually means. It stands for much more than suddenly working from home over Zoom. It asks businesses to rethink how they deliver value to their customers in a digital world. As Sandy Shen, senior director at Gartner, put it recently: “The value of digital channels, products and operations is immediately obvious to companies everywhere right now. This is a wake-up call for organizations that have placed too much focus on daily operational needs at the expense of investing in digital business and long-term resilience. Businesses that can shift technology capacity and investments to digital platforms will mitigate the impact of the outbreak and keep their companies running smoothly now, and over the long term.”

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 🙂

77 #ПрегледВоПеток

Сигурно примети дека веќе не пишуваме само јас и Дарко и дека во тимот на komunikacii.net и посебно #ПрегледВоПеток ни се придружија и Наташа и Александра. Еве и од мене едно добредојде за нив.

Овој преглед во петок, за твоја среќа или несреќа, си заглавен со мене, Симона. Ииии со уште новости поврзани со коронавирусот. Но на крајот имаме и некои интересни линкови поврзани со дизајн. Затоа скролај и читај.

Моќта на социјалните мрежи за време на кризата со коронавирусот

Коронавирусот е најголемата катастрофа за нашата генерација. Нè доведе до економски колапс и криза во јавното здравство. Додека сите советуваат да седиме дома и да не се собираме во големи групи, се наметнува прашањето, како да делуваме како заедница и ги практуваме културните вредности што нè држат заедно?

Дезинформациите за коронавирусот станаа инфодемија сами по себе и луѓето и понатаму сметаат дека социјалните мрежи се виновни за нивно проширување. И тоа е сосема точно.

Но има уште една страна на приказната – страна која ја прикажува вистинската поддршка што социјалните мрежи ја пружаат. Не само што се покажаа како вредна алатка за добивање важни информации, социјалните мрежи се и од големо значење за поврзување на заедниците ширум светот. Особено кога не сме во можност тоа да го направиме во вистински живот.

Социјалните мрежи ни помогнаа да го задржиме и заштитиме духот на заедницата во време кога секој од секого се оддалечува. Токму ова може да ни помогне да бидеме инспирација и поддршка едни на други и да шириме позитива и добрина – вредности што нè држат заедно.

Кој можеше да претпостави дека tech индустријата е подложна на коронавирусот?

Како што коронавирусот почна да го преобликува американскиот живот така големите tech компании несвојствено брзо реагираа. Озлогласените Facebook и Twitter наеднаш почнаа да промовираат линкови до веродостојни информации од CDC и WHO.

Последниве недели можеме да видиме дека сè повеќе tech компании ги пренасочуваат своите ресурси кон правење добри дела во битката против коронавирусот. Во екот на оваа драматична промена, вестите за овие компании станаа светла точка. Новинарите се запрашуваат дали нивните пишувања, кои последните три ипол години се фокусираа на еден вид осудување за нивната работа, го достигнаа крајот.

Сега за сега едно е точно, а тоа е дека гигантите во tech индустријата го променија мислењето на јавноста. Следниот пат кога ќе има анкета во САД може ќе видиме дека довербата на американците во овие компании се зголемила. Сепак едно останува да видиме – дали оваа промена ќе влијае врз многуте активни истраги во врска со приватноста и други работи.

Ryan Reynolds ќе донира 30% од профитот од неговиот џин за шанкери кои се без работа

Еве уште една позитивна вест во битката против коронавирусот. Во вторникот актерот Ryan Reynolds на својот Твитер профил најави дека тој и неговата компанија Aviation Gin ќе донираат 30% од нивниот профит на заедницата на шанкери на САД (United States Bartender’s Guild) како дел од нивната програма “Tip Your Bartenders”.

Ryan Reynolds on Twitter

Да, знаеме, секој ден има по неколку вакви вести но ова е Ryan и брендот кој ги има некои од најдобрите кампањи изминативе месеци. Моравме да го спомнеме.

Многу новости во светот на дизајнот како резултат од коронавирусот

Сето ова време поминато дома, не е ни чудо што креативноста низ цел свет цвета. Исто така не изненадува фактот и дека многу од новите проекти кои ги гледаме се поврзани со коронавирусот. Без разлика што поминуваме низ тешко време, уметниците и дизајнерите праќаат силни пораки за надеж и единство.

Еден таков проект е редизајнот на познати логоа од графичкиот дизајнер Jure Tovrljan кои играјќи со празни места, слики и имиња на брендови создаде многу итри и провокативни дизајни.

Изгледа од него се инспирираа и Kappa.

Запознај го новиот dribbble.com

Последнава деценија интерфејсот на Dribbble беше таков што го ставаше портфолиото на дизајнерите на прво место: минимален интерфејс што не бркаше трендови туку само ги прикажуваше како што доаѓаа и си одеа.

Но последниве години тимот на Dribbble сфати дека им недостасува малку естетичност. Затоа новиот дизајн на Dribbble е направен да ја прикажува креативноста на уметниците на прво место а сепак платформата да е визуелно убава на око (visual harmony).

И Slack се редизајнираше

Slack исто така го редизајнираше својот интерфејс и додаде нови опции со цел да ја направи платформата поедноставна и поорганизирана за своите корисници. Редизајнот вклучува и нова навигација, фолдери за организирање разговори, итн.

Бонус линкови

Толку од денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

View this post on Instagram

“How Not to Communicate Right Now” – new cartoon and post https://marketoonist.com/2020/03/communicate.html #marketing #cartoon #marketoon Brands are judged less by how they operate when things go right, than by how they handle situations when things go wrong. Mark Ritson recently recounted the story of Marks & Spencer during World War II, when the retailer made ration clothing for the British public. They had to figure out how to manufacture clothing in a different way to make the most of limited materials, even as more than 100 M&S stores were hit by bombing raids. Mark said that how M&S stepped up during the war was a widely admired fact during the 60s and 70s in the UK. As he put it: “They were with us when the shit hit the fan, and we were with them afterwards because of it.” I think brands have to be careful to avoid shallow rhetoric in “we’re here for you” brand messaging. Jeff Beer at Fast Company wrote about the avalanche of brand communication this week in an article called “Why every brand you’ve ever bought something from is sending you coronavirus emails.” Jeff observed that there are three tiers of brand coronavirus emails: “First, the service message. This is the most important and helpful, the ones that inform us about a change in service, an updated policy, or a relevant discount. It’s the Gap telling you about store closures … “Tier Two is the Brand Friend. This is where brands who have built a direct line of communication with customers feel obligated to at least acknowledge the situation, even if it’s just to say hi with a “We’re all in this together” drum-circle vibe … “The third tier is the seemingly completely random, we-just-happened-to-have-your-email-thanks-for-buying-our-cat-food-three-years-ago message.” Brand teams are doing a lot of soul-searching right now on how to communicate. But sometimes the best communication is not communication at all. It’s LVMH and Anheuser-Busch revamping manufacturing lines to make hand sanitizer. It’s Levi’s, Lush, and Apple reassuring staff that they will be paid despite global store closures.

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

74 #ПрегледВоПеток

Скокнавме уште еден #ПрегледВоПеток ама еве сме со тазе, дупла доза новости.

Квалитетот секогаш во преден план

Го започнуваме овој преглед во петок со домашна вест, односно интервју. Во интервју за E-commerce, Искра Тикваровска Казанџиевска, која е oдговорна за маркетинг во ЕВН Македонија, зборува за тоа дека квалитетот секогаш треба да е во преден план но и дека услугите мора да бидат на високо ниво. Интересно интервју кое ја пресликува работата на ЕВН низ годините а кое е мошне корисно за сите вас кои работите со услуги и корисничка поддршка.

Лајковите на Facebook “можат да бидат нелегални”

Швајцарскиот суд донесе одлука дека лајковите и шеровите на Facebook можат да бидат земени предвид како нелегално клеветење. Луѓето можат да бидат казнени за споделување или лајкнување на објава дури и ако не ја креирале самите тие. Тука ќе застанам..

Google Crawl and Indexing Update March 1, 2020

Кон крајот на 2019 Google најави дводелен апдејт за тоа како се справува со „nofollows”. Првиот дел што влијае врз SERP е веќе излезен и активен. Вториот апдејт што ќе влијае врз тоа како Google пребарува нови веб страни за да ги индексира излезе изминатава недела.

For crawling and indexing purposes, nofollow will become a hint as of March 1, 2020.

Google’s announcement 

Она што е најбитно за овој апдејт е да бидеш во тек со тоа што се случува бидејќи можно е рангирањето и бројот на посети да претрпат промени. Второ, провери си ја политиката за „nofollow”. Провери каде користиш „nofollow” и види дали ќе треба да го отстраниш или да се префрлиш на meta robots noindex.

Како e-commerce маркетингот ги менува пребарувањето, пазарот и социјалните мрежи

Во интервју за Search Engine Land маркетинг директорите на Procter & Gamble и Under Armour зборуваат за SEO, корисничко искуство и влијанието на D2C. Топло ти препорачувам да го прочиташ, а во продолжение еве за што точно зборуваат.

 • Онлајн трговците не пружаат “возвишено” корисничко искуство.
 • Колку е лесно да влезеш во e-commerce.
 • Дизајнирање персонализирани искуства.
 • D2C како стратегија за истражување на пазарот.
 • Omnichannel: Поврзување на онлајн со офлајн.
 • Структурирани податоци и фидови.

Како коронавирусот влијае врз компаниите

Големите tech компании и социјални мрежи постојано се обидуваат да ги пренасочат луѓето кон навремени и точни информации за вирусот. Дел од работите што ги прават ги прават проактивно.

Пример, Facebook воведе дел во news feed што ги носи корисниците директно на страната на Center for Disease Control каде може да дознаат повеќе за COVID-19. Исто така Марки изјави дека ќе им овозможат на World Health Organization да пуштаат реклами без пари за да промовираат точни информации за кризата.

Може да го истакнеме и Twitter кој кога пребаруваш за коронавирусот ќе те одведе на страна со последните новости од организации за јавно здравје и кредибилни извори на вести. Google им овозможи бесплатен пристап до напредни алатки за стримање на оние кои работат и студираат од дома а се корисници на G Suite.

Значи можело, кога се сака а!

Вирален TikTok танц за превенција на коронавирусот

Кога сме кај коронавирусот, еве уште една вест. Виетнамискиот танчер Quang Dang креираше танц со кој ги потсетува луѓето да мијат раце, да не го фаќаат лицето и да стојат настрана од гужви. Многу нормално дека танцот стана вирален и други корисници почнаа да се снимаат и да го објавуваат со #ghencovychallenge за да ги информираат корисниците како да се заштитат.

Adobe најави голем апдејт на Photoshop

Изминатиот месец Photoshop го прослави својот 30-ти роденден и во таа чест Adobe излезе со голем апдејт на Photoshop за декстоп и за iPad. Во продолжение на кратко што е ново.

 • Content Aware Fill Improvements
 • Lens Blur Improvements
 • Dark Mode Support
 • Performance Improvements
 • Object Selection Tool
 • Type Setting

Логоа креирани од AI

Не се плаши, твојата работа како дизајнер не е под закана од AI. Автоматизираните системи се уште имаат многу за учење кога станува збор за креативност. Чекај, да појаснам.

Пред некоја недела излезе нова алатка за креирање логоа со чија помош можеш да направиш “професионално лого во само неколку кликови”. Fact Company ја тестираа оваа алатка за креирање на алтернативни логоа за некои од најголемите брендови како Apple, Google, McDonald’s и Uber. И погоди што? Резултатите се многу генерички.

Е а кога сме кај логоа Durex се ребрендираше, BMW направи радикални промени во логото иии…иии.. конечно имаме колекција на стари логоа од Југославија.

Бонус линкови

Толку од денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 🙂

72 #ПрегледВоПеток

Ладно е денес. Седи си дома, читај си преглед во петок и дознај што е ново во дигиталниот свет.

Пред да започнеме со четивата од денешниот #ПрегледВоПеток, имам една супер вест. Од март Дарко (@darko156) се враќа во Brainster како предавач на Академијата за дигитален маркетинг. Во интервју за добредојде тој зборува за современиот дигитален маркетинг, предизвиците со кои се соочуваат маркетерите денес и вештините потребни за совладување на истите. Дарко ќе предава за градење на дигитална стратегија, генерирање лидови и оптимизација на целни (landing) страници.

LinkedIn е Instagram-от на нашата (лажна) работна кариера

Инспириран од #DollyPartonChallenge мемето, нашиот драг пријател Иван Бркан напиша одлична статија за Нетокрација во која зборува за тоа како во последно време LinkedIn станува сличен на Instagram.

LinkedIn je očito društvena mreža gdje su ljudi koje smo upoznali tijekom karijere, a koji se svi lažno smještaju i druškaju kao na najgorem korporativnom božićnom tulumu.

Netokracija.com

Тој пишува за тоа како луѓето на LinkedIn се премногу позитивни и објавуваат идеализирани, досадни и предвидливи постови во кои се чини дека се на врвот во својата кариера. До кога? Барем да сме опуштени кога веќе не можеме да сме искрени на LinkedIn.

YouTube во обид да стане бр. 1 платформа за стримање видео игри

Twitch, Mixer и YouTube водат војна кој ќе ги фати најголемите гејминг стримери. YouTube најави дека 3 различни е-спорт организации (Call of Duty League, Overwatch League и competitive Hearthstone) ќе стримаат натпревари ексклузивно на нивната платформа.

YouTube сака да стане бр. 1 платформа за стримање видео игри, титула која со години припаѓа на Twitch. Но стримање е-спорт е различно од креирање заедница за фанови. YouTube ги нема истите елементи за интеракција со фанови како на Twitch. Јас лично се сомневам дека YouTube ќе го постигне замисленото, но останува да видиме.

Од TikTok чекале 3 саати пред да пријават смрт на корисник во полиција

19-годишен TikTok корисник од Бразил се самоубил додека стримал во живо на платформата. Ова се случило пред скоро година дена а тек сега се откри оваа информација во извештај од The Intercept.

Муабетот е што од TikTok чекале 3 саати пред да го пријават инцидентот во полиција. Прво смислувале ПР стратегија со цел да не се прошири веста па потоа пријавиле. Оттогаш TikTok вели дека го промениле начинот на однесување во криза, но не дава детали што промени направиле. Можеби, бр. 1 – Ако некој се самоубие на платформата, прво пријавуваме во полиција.

And now, something completely different…

Јас сум во зрели години, со огромно работно искуство, рационален и со емпатија. Кај мене зборот омраза не постои, а ниту такво чувство сум почувствувавл некогаш. Сосема спротивно – за мене животниот императив е љубовта.

Трифун Костовски

Извадок од статијата насловена “Социјалните мрежи и нивното место во јавната сфера”, напишана од Трифун Костовски.

Бонус линкови

Толку од денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

До следниот преглед во петок. 🙂

71 #ПрегледВоПеток

Некој нарача експресен (за читање) #ПрегледВоПеток?

Facebook, Instagram и Тwitter во обид да ги спречат дезинформациите за коронавирусот

Facebook изјави дека ќе ги отстрани лажните вести и теории на заговор за коронавирусот доколку им штетат на луѓето кои им веруваат. Политиката важи и за Instagram и вклучува дезинформации за лажни лекови и методи на превенција. Хаштаговите на Instagram кои се користат за ширење на дезинформации ќе бидат блокирани.

Twitter изјави дека има повеќе од 15 милиони твитови за коронавирусот до сега и таа бројка постојано расте. Twitter тврди дека нема видено “планирани обиди за ширење дезинформации”. Но сепак ќе алоцира ресурси за да ги осигура своите корисниците дека трендовите и пребарувањата се заштитени од ова.

Google ја ажурираше документацијата за mobile-first indexing

Документот е дизајниран да им помогне на сопствениците на веб страни да им го пружат најдоброто корисничко искуство на своите посетители, без разлика дали ја гледаат страната од мобилен или десктоп компјутер.

Покрај новите информации за индексирање на веб страни на мобилен, документацијата содржи и нови информации за користење слики и видеа, m-dot URLs и troubleshooting.

Запознајте ја новата генерација Omega

Jordan Hall е писател на Medium кој уште во 2014 напишал една многу интересна статија за генерацијата Omega. Тој вели дека тоа се луѓе кои не се сеќаваат на ништо пред 11 септември, 2001. Луѓето од оваа генерација се израснати во доста интерактивна средина (YouTube и Minecraft) и очекуваат да имаат големо влијание во нивниот свет.

Hall има навлезено во многу детали кои се мошне интересни за читање, па така топло ти препорачувам да тркнеш на линкот погоре.

Бонус линкови

Тука е крајот на денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

AllWeb MK on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

70 #ПрегледВоПеток

Го стартуваме овој #ПрегледВоПеток со одлична домашна вест!

Испазари и плати веднаш со скенирање на QR код

Откако соседна Србија најави дека ќе им овозможи на своите граѓани да плаќаат производи скенирајќи го QR кодот на пакувањето, Народна банка изјави дека може да се очекува и кај нас воведување на ваква технологија.

Воведување на нови услуги за е-плаќање, како оваа, го намалува количеството на готовина во оптек и го забрзува процесот на префрлање на парите на сметката на продавачот.

Сепак, ова е само најава и ветување, избори се ближат, мора да бидеме претпазливи колку ќе им поверуваме на ваквите најави.

Интервју со Sundar Pichai, CEO на Google и Alphabet

Sundar Pichai, 47-годишниот CEO на Google, исто така стана CEO и на мајката компанија, Alphabet. Larry Page и Sergey Brin, ко-основачите на Alphabet, на 3ти декември најавија дека ќе се повлечат од секојдневните работни обврски.

Fortune направија интервју со Pichai, првото долго интервју откако стана CEO на Alphabet, а новинарот Lahinsky го прашуваше за многу од работите кои може да се очекуваат од новинар во неговата позиција. Но одговорите на Pichai оддаваа многу малку информации.

До некаде, е разбирлив потегот на Pichai. Но новинарите имаат обврски во вистинско време да посочат кога некој избегнува да одговори нешто. Решението, како и секогаш, е во практикување на најстариот новинарски принцип: зборување со луѓе кои ги знаат работите што сакаш да ги дознаеш. А тоа започнува кога ќе се соочиш со фактот дека CEO не држи монопол кога станува збор за знаењето, а и да знае нешто корисно, најверојатно нема да го каже.

Зошто најдобрите девелопери ги ставаат потрошувачите први

Пред многу години како резултат на сè поголемата конкуренција од Apple и Google, Microsoft направија она што мислеа дека е ‘the next big thing’: Windows 8. И покрај сите новитети и напори овој производ да успее, луѓето си стоеа зад тоа дека оперативниот систем е непотребно збунувачки и тежок за користење. Се согласувам.

Windows 8 е класична студија на случај за бренд кој не размислува за потребите на своите потрошувачи. Инженерите беа уверени дека знаат што потрошувачите сакаат, па затоа многу малку луѓе надвор од инженерскиот тим на Windows биле вклучени во развојот.

Но ова не е несекојдневна приказна во светот на технологијата. Под притисокот постојано и брзо да се лансираат нови и иновативни производи, многу компании го практикуваат inside-out пристапот, каде идните производи ги прават инженери во вакуум.

Тука се поставува прашањето: како tech компаниите ги дефинираат нивниот бренд и нивната стратегија однадвор кон внатре? Harvard Business Review зборуваа за три фундаментални чекори кои лидерите треба да ги направат. Интересна статија која топло ти препорачуваме да ја прочиташ.

Потенцијални промени на .org доменот

Последниве два месеци доста прашина се дига околу потенцијалите промени на сопственоста на .org доменот. The Public Interest Registry, невладината организација што оперира со овој домен уште од 2003, во ноември најави дека приватна компанија под името Ethos Capital сака да ја купи за $1.135 милијарди.

Што би значело ова? Покрај иронијата приватна компанија да менаџира со систем дизајниран да им помага на невладини организации, не е баш јасно. Фирмава очигледно ќе сака да прави профит што во превод значи деќа ќе им ја отежни работата на организициите во одржување на нивните веб страни.

Исто така постои можноста Ethos да прави договори со корпорации што сакаат да затворат сајтови поради прекршување на авторски права. И секако, влади кои сакаат да ги цезурираат невладините организации што ја критикуваат нивната работа.

Што значи 5G за веб дизајнерите?

Последна вест овој преглед во петок е хајпот за 5G.

Влеговме во 2020 и сите почнаа да зборуваат за 5G, најновата генерација на мобилна мрежа. Но 5G нема да има влијание само на сурфање на мобилен. Промените во мобилната мрежа ќе имаат влијание и врз веб дизајнот.

Како веб дизајнер останува на тебе да воочиш како 5G ќе влијае врз начинот на кои корисниците пребаруваат на веб. Webdesigner Depot објавија супер статија со совети како да се подготвиш за петтата генерација на пребарување на мобилен.

Бонус линкови

Тука го завршуваме денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 😉

69 #ПрегледВоПеток

И касно во петок навечер се чита #ПрегледВоПеток 😉

Француската влада ќе ги скенира социјалните мрежи за даночни измами

Царината и УЈП во Франција добија дозвола да ги прегледуваат профилите на корисници на социјалните мрежи, нивните објави и слики во обид да најдат докази поврзани со непријавени приходи.

Во својата одлука судот посочи дека се свесни на можни повреди на слободата на изразување и нарушување на приватноста на корисниците, но сепак најавија дека содржината која е заштитена со лозинка нема да биде прегледана, само она што е јавно објавено.

TikTok го објави првиот извештај за транспарентност на платформата

Соочени со константен надзор поради цензура и безбедносни причини, TikTok пробува да ја врати назад довербата од корисниците во САД. Со таа цел го објави својот прв извештај за транспарентност, откривајќи дека добиле 298 правни барања за податоци од корисници и 26 барања од владите за деактивирање профили, во првата половина од 2019.

Извештајот за транспарентност покажува дека платформата не ги добила тие барања од Кина (каде што не е достапна), туку онаму каде што им се главните канцеларии.

Кога сме на тема TikTok и вертикална содржина, новиот Sero TV на Samsung се ротира вертикално за да можеш да гледаш TikTok видеа и Instagram сториња. Да го цитирам @darko156, “Единствениот производ од Samsung кој би размислил дали да го купам”.

Е-момчињата прават дебели пари

Новите симпатии на тинејџерите не пеат и не глумат. Тие се е-момчиња (xaxa, e-boys) и многу брзо стануваат дел од забавната индустрија со потенцијал да прават многу пари.

Тоа не се само момчиња туку и е-девојчиња кои се многу популарни на TikTok и Instagram бидејќи прават вирална содржина и изгледаат многу хип (трифтаат хипстерска облека). Затоа си лапаат зделки во модната и забавната индустрија.

DuckDuckGo е default пребарувач за корисници на Android во Европа

Практиката на Google да се „мести” самиот како default пребарувач на својот оперативен систем беше прогласена за нелегална од страна на ЕU antitrust правилата. Како резултат на тоа, Google доби парична глоба од $5 милијарди.

Сега Google ќе мора да направи промени и да им овозможи на корисниците сами да изберат default пребарувач. Кога корисници на Android во рамките на Европската Унија ќе регистрираат нов уред, ќе им бидат прикажани три алтернативни пребарувачи. DuckDuckGo ќе биде прв на листата во сите држави.

Ќе биде интересно да видиме какво влијание ќе има ова врз пребарувањето во Европа, ако воопшто го има. Секако, корисниците ќе можат да си го изберат Google, ако го преферираат.

Бонус линкови

Толку за денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

68 #ПрегледВоПеток

Среќна Нова и сè по ред. Се враќаме во програма со првиот #ПрегледВоПеток за 2020. 🤩

Facebook и политика

Trump беше избран со наша помош

Извршен директор од Facebook кој ја поддржа претседателската кампања на Hillary Clinton во 2016 изјави дека е можно платформата да е одговорна за изгласувањето на Trump за претседател.

Станува збор за Facebook VP Andrew Bosworth кој во интерна порака напиша дека маркетинг алатките (огласувањето) од Facebook кои се користеле во кампањата на Trump се одговорни за неговата победа во 2016. Исто така напиша и дека големи се шансите истото да се случи и оваа година. Секако не станува зор за злоупотреба туку за неверојатната стратегија на одговорниот човек зад кампањата: Brad Parscale.

Пораката беше споделена во вторникот од The New York Times. Истиот ден Bosworth ја објави и на неговиот јавен Facebook профил, откако посочи дека не била наменета за јавноста поради недостаток на контекст.

Џабе бан на deepfakes

Во ноември Twitter најави дека креира нова политика за deepfakes на платформата и побара фидбек од јавноста. Во понеделникот, Facebook најави дека ќе банира одредени манипулирани фотографии и видеа.

Новата политика (или deepfakes ban) ќе се однесува и на реклами и на обични објави. Но демократите во САД не се нешто многу загрижени затоа што постојат неколку очигледни начини на заобиколување на банот.

Google Discover и Search реклами

Што е Google Discover и како да се појавиш во него

Google Discover e алатка која произлезе од желбата нa Google нивните корисници да добиваат содржина која ги интересира пред воопшто да впишат (пребараат) клучен збор или фраза.

Ова е всушност реинкарнација на Google Feed, што претставуваше персонализиран и оптимизиран (за мобилен) фид кој им овозможуваше на корисниците да бидат во тек со новостите.

Google Discover има потенцијал и може да биде оптимизиран да носи дополнителни посети. Econsultancy направија супер статија во која објаснуваат како да се појавиш на Google Discover и кои се придобивките.

Нови екстензии на фотографиите во Search рекламите

Во последно време Google работи на креирање нови екстензии на фотографии што би им овозможило на огласувачите да прикажуваат релевантни фотографии заедно со нивните search реклами.

Сè уште нема официјални информации за новите екстензии, но достапни се за некои огласувачи. Како што ќе стануваат достапни за сите, не заборавај да ги додадеш во твојот Google Ads акаунт и да следиш како се одразуваат врз нови посетители на твојот вебсајт.

Нова инфлуенсер економија

Продажбата преку социјалните мрежи ги трансформира платформите во шопинг центри. Instagram веќе има опција сопствениците на брендови да продаваат производи директно преку апликацијата, а инфлуенсерите гледаат како тоа да го искористат за нив.

Instagram веќе тестира “Shopping from Creators” со група на инфлуенсери кои имаат пристап до нивната “checkout” опција за да можат полесно да прават трансакции и да заштедат на време.

Инфлуенсерите исто така бараат начин како да продадат пристап до самите нив, односно нивната содржина и креативно размислување. Некои инфлуенсери им наплаќаат на луѓе да ги додадат во “close friends” на Instagram.

Бакшиш и подароци се уште една прилика за монетизација, во главно кај инфлуенсерите активни на платформите како Twitch и TikTok. Како што инфлуенсерите заработуваат преку станување продавачи и креаторите преку бакшиш и подароци (или месечна претплата), останува прашањето: каде се брендовите во оваа приказна?

Инфлуенсер економијата се менува, а брендовите ќе мора да најдат нов начин да ги привлечат инфлуенсерите. Маркетинг метриките ќе мора да соодветствуваат на најновите стратегии за монетизација. Најмногу ќе профитираат оние што ја разбираат и одговараат на промената на динамиката на пазарот.

Бонус линкови

Тука е крајот на првиот преглед во петок за 2020. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

67 #ПрегледВоПеток

Последен #ПрегледВоПеток за 2019 година. Затвараме со супер четива за изминатата декада и предвидувања за 2020. Идеме јако!

И ние вака 😂

Што ги одбележа 2010-тите

Изминативе 10 години се случија многу работи. Од touchscreen смарт телефони до duck face, од Facebook-Cambridge Analytica data скандалот до Trump изгласан за претседател на САД, еве неколку линкови со работи кои ги одбележаа 2010-тите.

Маркетери на годината 2019

Procter & Gamble, Target и Disney се само дел од гигантите кои сè уште успеваат да останат релевантни и да ја зголемат продажбата, во време кога стартапите се во фокус. Кликни на линкот подолу и види зошто овие брендови (и уште 7 други) се најдоа на листата “Маркетери на годината 2019” на Ad Age.

Трендови и предвидувања за 2020

И тука почнуваме со трендовите и предвидувањата за 2020 година. Како за почеток избравме супер вебсајт од соседна Србија. Тука можеш да ги најдеш сите трендови пред трендовите за сите работи диџитал.

Дигитален маркетинг

Нешто што нас најмногу не интересира како маркетери, што да очекуваме во дигиталниот маркетинг за 2020 година? Ова се must-read статии, едната од колегите од Netokracija, а другата на Econcultancy.

Оптимизација на пребарувачи (SEO)

SEO и SERP се два термини кои мене лично ми ја одбележаа годината. Сè уште релевантни и сè уште во главна улога за зголемување на посетеност и рангирање на Google, издвоивме два линка со предвидувања за 2020.

Контент маркетинг

Content is king. Тука нема збор. Постојано се појавуваат нови платформи за промовирање содржина, затоа е важно да бидеме во тек со она што е актуелно (и носи добри резултати). На линкот подолу ќе најдеш дури 90 предвидување на оваа тема за 2020.

Маркетинг на социјалните медиуми

Секојдневието на речиси секој social media manager. Изминативе 10 години се појавија толку многу социјални мрежи и апликации што не можеш да стигнеш да ги испробаш сите. На пример, Македонија се уште не е монетизиран пазар на TikTok, но се надевам ќе биде во 2020.

Првиот линк е краток overview за повеќето социјални мрежи, а подолу имаш и за некои од нашите омилени.

Facebook

Instagram

TikTok

Инфлуенсер маркетинг

Ми се чини дека ова е супер пример за термин што ја одбележа 2019 кај нас, толку многу што имавме Influencer Marketing panel discussion на AllWeb 2019.

Influencer Marketing panel discussion @AllWebMK 2019

Ајде да видиме што ќе нè чека во 2020.

Вештачка интелегенција (AI)

Можеби нема да владее со светот (барем не во скоро време), но AI се развива со брзина на светлината. Ако не ми веруваш, отвори го линкот.

Дојдовме до крајот на последниот преглед во петок за 2019. Како и секој пат, ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Убав последен викенд и нека не ви е понеделникот ваков!

View this post on Instagram

Mhm sve je hitno kako da ne 😂

A post shared by KLIJENT JE UVEK U PRAVU (@klijentjeuvekupravu) on

Особено за празниците

Се читаме во следниот преглед во петок, 2020 година! 😉

66 #ПрегледВоПеток

Не е преглед во петок 13-ти, ама исто како да е… Се надевам кафаната вечерва ќе ги поништи сите клетви фрлени на мене. 🧙‍♀️🙅‍♀️

Шала на страна, време е за нов #ПрегледВоПеток 😉

Пред да почнеме со прегледот ја користам оваа прилика да те известам дека неделава имавме уште еден #комкаст 🙂 Дарко и Мите (еден од луѓето зад ВидиВака) разговараа за враќањето на популарноста на подкастите. Пиши ни како ти се допаѓа и subscribe на YouTube 😉

Најпребарувани работи на Google за 2019

Не се пребаруваат само големи работи. Google’s Year in Search ни покажува дека најпребаруваните работи за 2019 се како резултат на социјалните мрежи. Во неколку земји прашањата ‘What is Area 51?’, ‘What is a VSCO girl?’ и ‘What is momo?’ биле најпоставувани. Дел од најпребаруваните фрази на светско ниво ги вклучуваат ‘Baby Yoda’, ‘Baby Shark’, ‘Old Town Road’ и ‘Eboy outfit’. Сите овие ја претставуваат колективната светст на корисниците (и) на социјалните мрежи.

Во знак на празниците, Facebook додаде нови опции и алатки на Messenger

Facebook најави нови опции и алатки за Messenger кои ќе ти помогнат да ги зачуваш спомените од новогодишните и божиќни празници. Најпрво, имаме нови опции за едитирање слики (филтри и стикери) што се споделуваат директно преку камерата од Messenger. Второ, имаме нови анимации за реакции на Stories што се појавуваат низ целиот екран (слично како кога стигаат реакции за време на видео во живо). И последно, Facebook додаде нова Messenger Stories архива во која ќе можеш да видиш сè што си објавил.

Instagram воведе нови рестрикции за возраст за бизнис и креатор акаунти

Бизнис и креатор акаунтите ќе можат да подесат рестрикции за возраста на својата публика за различни земји. Ова доаѓа откако Instagram додаде проверка на возраст за нови корисници при креирање на сметка. На овој начин Instagram се оградува од прикажување непристојна содржина на млада публика. Овој апдејт е само уште една најава за тоа дека Instagram ќе направи повеќе потези од овој тип во 2020.

Twitter ќе прави децентрализирана верзија од платформата

Twitter ќе одвои буџет за мал тим истражувачи кои ќе работат на градење “open and decentralized standard for social media”, а Twitter ќе биде нивниот “клиент”. Проектот се вика Bluesky и ако ова успее, ќе бидат потребни години да поминат за да се види ефектот. Одлуката за ова е малку необична, но ајде да видиме што ќе произлезе од истата.

Apple, Amazon и Google станаа партнери

Светските гиганти за технологија – Apple, Amazon и Google – здружија сили да креираат заеднички стандард за технологија. Новиот стандард е насочен кон смарт производи за домот како Amazon’s Echo, Apple’s HomePod и Google’s Home. Под називот “Project Connected Home Over IP” овие 3 компании ќе креираат нов, бесплатен стандард за конекција со цел да ја зголемат компатибилноста на горенаведените производи.

Во превод, сакаат да направат потрошувачите да се чувствуваат сигурни во фактот дека уредот ќе работи во нивниот дом и дека ќе може да го инсталираат и контролираат со систем по избор. Дали ова ќе успее останува да видиме, а првите имплементации ќе ги видиме најверојатно кон крајот на 2020.

Yubo собра $12.3 милиони за својата социјална мрежа за тинејџери

Францускиот стартап Yubo собра $12.3 милиони за финансирање на својата социјална мрежа за млади под 25 години. Оваа апликација има еден фокус – да им помогне на тинејџерите да запознаат нови луѓе и да градат пријателства. За разлика од останатите од овој тип, Yubo не се фокусира на лајкови и следбеници.

Со собраните пари Yubo сака да се прошири во Јапонија и Бразил и да вработи 35 нови луѓе. Дел од парите ќе одат и за подобрување на безбедноста при користење на апликацијата.

Бонус линкови

Тука го завршуваме денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот, специјален, последен за ова година преглед во петок. 😊

65 #ПрегледВоПеток

Ексклузивно, вториот преглед во петок 13-ти за оваа сезона!

Легенда.

Пред да почнеме со прегледот имам една супер вест. Оваа недела го вративме #комкаст 🎉 Во првата епизода од трета сезона Дарко и Сеад зборуваа на тема лажни вести, дезинформации и пост вистина.

Пиши ни како ти се допаѓа комкастот, а ако имаш предлог тема на разговор уште поубаво. И секако, subscribe на YouTube за да бидеш во тек со најновите видеа. 😉

Полесно пренесување на податоци на Google Cloud

Вчера Google Cloud најави нов сервис за компании кои сакаат да пренесат податоци од нивните системи директно на Cloud. Сервисот е наменет за пренесување голем број податоци, некој си милијарда фајлови и повеќе.

Transfer Service сам ја проверува точноста на податоците и нивниот интегритет додека тие се пренесуваат на Cloud. Автоматски се справува со грешки што може да настанат при пренесувањето и користи што е можно повеќе bandwidth за да намали на време. Како и со останатите нови производи од Google Cloud, фокусот е ставен на големите потрошувачи – корпорациите.

Нова опција на Instagram за споделување сториња во група

Слично вакво нешто постои на Facebook веќе една година, а сега еве и на Instagram. Новата “Group Stories” опција им овозможува на корисниците и нивните пријатели да креираат сториња во група. Опцијата е поврзана со групниот чет што значи имаме уште еден начин на интеракција со членовите во дадена група.

Instagram се надева дека ќе креира повеќе алатки од овој тип и со тоа да го зголеми интересот за користење на групни четови. Не се знае точно кога опцијата ќе биде пуштена за сите корисници, но секако ќе биде во скоро време.

UK General Election 2019: Како политичките партии се однесуваат на социјалните мрежи и како младите го користат TikTok во контекст на изборите

Политичките партии на социјалните мрежи

Не знам дали знаеш ама моментално во Велика Британија се одвиваат партиски избори. We Are Social напишаа многу интересна статија пред два дена за тоа како се однесуваат политичките партии на социјалните мрежи само неколку часа пред почетокот на гласањето. Од тоа што прочитав во нивната статија и тоа што сега гледам во резултатите од изборите е многу spot-on. Топло препорачувам прво да прочиташ, а после да ги видиш резултатите.

Младите на TikTok за време на изборите

Младите во Велика Британија максимално го искористија TikTok за време на изборите за да ја споделат својата порака, да ги предизвикаат кандидатите да го исполнат она што го ветиле и да ги дадат своите мислења. Еве уште една доста интересна статија, овој пат од Dazed, која исто така ти препорачувам да ја прочиташ.

Бонус линкови

Толку од денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме следниот преглед, во петок. 🙂

64 #ПрегледВоПеток

Стигна декември, месецот на празнични кампањи. Во овој #ПрегледВоПеток се посветивме малку повеќе на маркетингот — огласување, митови и предвидувања — што се надевам ќе ти се допадне. Дополнително ќе следи и посебен блог пост (или серија постови) на тема маркетинг во 2020, без грижи. 😉

Дигиталното огласување во 2020

Врз база на глобално истражување направено со 900 лидери за огласување од светот, salesforce направија извештај кој вклучува нови приоритети, стратегии и тактики како предвесници на една нова ера во огласувањето. (PDF)

Бројот на пораки и на канали преку кои потрошувачите добиваат пораки е најголем до сега. За да се издвојат од толпата, огласувачите треба да креираат хиперперсонализирани пораки што ќе допрат до потрошувачот.

Огласувањето е во фаза на трансформација — најголемата еволуција откако дигиталните реклами беа лансирани во 1990-тите — предводена од податоци. За ефективно да допрат до публиката, огласувачите треба да поврзат голем број извори на податоци и притоа да извлечат некаква информација која ќе биде од корист.

И доминантните канали и буџетите се менуваат. Бројот на огласувачи што се потпираат на платформите под сопственост на Google и Facebook за пренесување на нивните реклами е сè поголем. Но успешноста не се мери само преку кликови и импресии. Се мери и преку вредноста на потрошувачот.

3 маркетингшки митови што Google Marketing ги разби годинава

Некои индустриски митови се толку многу познати што сите ние колективно мислиме дека се вистина. Тоа отсекогаш било така и ќе остане така. Но Google реши да ги тестира овие маркетингшки митови. Дел од нив се вистина, а останатиот дел навистина се митови што откако ќе се разбијат ни овозможуваат да го дигнеме маркетингот на повисоко ниво.

 • Маркетингшки мит бр. 1 — За да се произведе видео содржина потребни се многу време и многу пари
 • Маркетингшки мит бр. 2 — Колку повеќе податоци имаш, толку подобро
 • Маркетингшки мит бр. 3 — Машините ќе ги заменат луѓето

12 предвидувања за 2020 од експертите за дигитален маркетинг

Дали твојата маркетинг стратегија е подготвена за промените што следат? Social Media Examiner објавија одличен блог пост во кој 12 маркетинг експерти ги споделуваат своите предвидувања за 2020. Од предвидувањата може да видиме дека маркетерите ќе се фокусираат повеќе на креирање видео содржина, дека Stories се клучни за постигнување досег и дека LinkedIn и Pinterest ќе продолжат да растат.

Нова дефиниција за односи со јавноста

“Која сум јас?” се запраша индустријата за односи со јавноста и за да не потоне подлабоко во кризата на идентитет, International Public Relations Association (IRPA) објави нова дефиниција за тоа што се односи со јавноста.

Lider media направија супер статија-интервју со неколку вработени во ПР агенции од Балканот кои го дадоа своите коментари во однос на новата дефиниција и како таа ќе влијае врз работата.

“Односи со јавноста е практика за донесување на менаџерски одлуки која има за задача да гради врски и интереси помеѓу организации и нивните публики, врз база на информации пренесени преку веродостојни и етички методи на комуникација.” — новата дефиниција според IRPA

Избрани најдобрите македонски инфлуенсери

Од линковите за неделава, не смееме да испуштиме и една локална вест. После месеци спремања, избор и најави, во понеделникот се одржаа првите “UiZ Influencer Awards 2019”. Наградите беа доделени во повеќе категории, а најдобрите од најдобрите ги избра жири комсија составена од веќе истакнати домашни инфлуенсери и претставници од маркетинг агенции. Коментари не пишуваме. 🙂

Бонус линкови

Тука е крајот на денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 😉

63 #ПрегледВоПеток

Завршува ноември, доаѓа веројатно најхаотичниот декември. Соберете сила, читајте кликајте и спремете се за кафани, слави, прослави и сл. Време е за нов #ПрегледВоПеток. 🙂

COPPA законот vs. YouTube креаторите

Во минатиот преглед во петок спомнавме за новите промени во содржината за деца на YouTube и за тоа дека сите креатори ќе мора да обележат дали нивната содржина е соодветна за деца или не. Зошто е ова битно? Ако не го направат тоа, алгоритмот на YouTube ќе го направи наместо нив и големи се шансите алгоритмот да направи грешка.

Сите сме свесни дека децата гледаат YouTube видеа преку дозвола од родителите (parental controls), но Google нема начин како да контролира кој е пред екранот – родител или дете. Затоа FTC бараше од YouTube целата содржина за деца да биде или остранета од платформата или соодветно обележана. Многу нормално YouTube го избра второто и сега бара од сите креатори да ја обележат својата содржина со made for kids или not made for kids.

Во секој случај, предложеното решение е страшно лошо. Пред се, COPPA законот е наменет да ја заштити приватноста на децата на интернет и не ми е јасно како креаторите кои прават содржина за деца го прекршуваат овој закон. Уште еднаш се покажа дека креаторите за YouTube се само потрошна роба, дека им е многу побитно да си ја заштитат компанијата отколку да најдат соодветно решение за ситуацијата.

Снема Facebook и Instagram ама има апликација за креирање мемиња

Се извинуваме за привремениот прекин

Сигурно примети вчера дека некаде од пладне па до вечерта Facebook и Instagram се мачеа со вчитување и објавување на содржина. Дали американците ги преплавија мрежите со објави за Thanksgiving или што, во централна Европа беше најлошо. Хаштагот #InstagramDown беше најпопуларен во Велика Британија.

Whale, апликацијата на Facebook за креирање мемиња

NPE тимот на Facebook направи уште една апликација, Whale – за креирање мемиња. Whale им овозможува на корисниците да “декорираат” слики со текст и стикери со цел да креираат мемиња што потоа можат да ги споделат или да им ги испратат на пријателите. Апликацијата е бесплатна и моментално достапна само за корисниците во Канада.

Сè што треба да знаеш за Keyword Research

Истражувањето на клучни зборови е критичен дел од секоја SEO стратегија. Клучните зборови се врската помеѓу веб страната и пребарувачот. Тие се тие што му помагаат на пребарувачот да идентификува какви информации има на твојата веб страна и колку е релеватна кога еден корисник пребарува одреден збор или фраза.

Шансите да се појавиш на SERP се поголеми ако ја оптимизираш веб страната за правите клучни зборови. Но има стотици опции кога станува збор за кои клучни зборови да ги земеш во предвид. И како да знаеш за кои да оптимизираш? Keyword research.

Webdesigner Depot направија супер статија во која објаснуваат што се клучни зборови и зошто е потребно да ги истражиш. Топло ти препорачувам да го ѕирнеш линкот. 🙂

Комплексните резултати од пребарувањето прават Pinball Pattern

Деновите кога Google прикажуваше едноставна листа од 10 сини линкови запакувани со URL и текст, се далеку зад нас. Денес резултатите од пребарувањето (SERP) се многу покомплексни.

Изгледот на SERP постојано се менува, а тоа влијае врз начинот на кој луѓето пребаруваат на интернет. Денес вниманието на луѓето е дистрибуирано на самата страна и резултатите ги процесираат понелиенарно од порано. Имаме толку многу отскокнувања од еден елемент до друг на една страна што може да се постави нов шаблон за процесирање на SERP – the pinball patern.

Кај овој шаблон корисникот ги скенира резултатите од пребарувањето на нелинеарен начин и отскокнува од еден до друг резултат. Тоа е така затоа што денес резултатите не вклучуваат само линкови, туку и слики, видеа, па дури и интерактивни функции. Затоа, ако има смисла за твојата содржина, размисли за вметнување на некој од нетрадиционалните SERP функции.

Што е податочна писменост и зошто организациите инвестираат во неа

Податочна писменост е способност за читање, пишување и комуницирање податоци во даден контекст, вклучувајќи и разбирање на податочни извори, аналитички методи и користени техники – и способноста да се опише нивната примена и вредност.

Дефиниција според Гартнер

И покрај тоа што голем дел организации го признаваат значењето на податочната писменост, се уште постојат бариери за отклучување на оваа способност – вештините (или немањето вештини) како една од најголемите. Според извештајот Skills of the Modern Marketer на Econsultancy, 13% или помалку од испитаниците се гледаат себе си како експерти за стратегија, податоци и мерење резултати.

The Data Literacy Index исто така покажува дека предизвиците со управувањето на податоци постојат поради начинот на кој организациите ја перцепираат важноста на податочната писменост и нејзината примена.

Econsultancy напишаа одличен пост во кои зборуваат за што е податочна писменост, колку е важна во работата и кој сè инвестира во неа.

Во потрага по едноставноста

Секој ја перцепира едноставноста различно и ја гледа од различна перспектива. Ако комплексноста бара ред преку додавање работи, едноставноста бара ред преку одземање работи.

За некои луѓе комплексноста е едноставност, а за други е обратно. За да направиш добар дизајн треба да знаеш која е твојата таргет публика за да направиш баланс. Дизајнот треба да биде доволно едноставен за корисниците да можат да извршат акција и брзо да добијат информација за возврат.

OK boomer

Сигурно си го видел мемето “OK boomer”, а ако не, тогаш мора да си бумер. Станува збор за меме кое е приказ на разговорот помеѓу младите и старите. Нешто од типот “во мое време” само што сега тоа време е 50 години во минатото и многу работи се сменети. Помладите се осудувани од постарите за нивните постапки, но немаат енергија за расправање и разговорот завршува со OK boomer.

Мемето доби на популарност изминативе недели благодарение на TikTok, но фразата “OK boomer” може да се види уште во 2015 на 4chan каде анонимни корисници ја користеле кон други кои се однесувале како да се “out of touch”. Многу бумери мислат дека мемето е за остарување и дека на младите им се дозволува премногу. Но всушност е за падот на економијата, еколошките катастрофи и општо, дека луѓето не сакаат промени.

На крајот, дебатата за “OK boomer” е само уште една бесконечна парада од идеологични дебати на интернетот во кои двете страни не се ни слушаат.

Бонус линкови

Толку за денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 😉

62 #ПрегледВоПеток

Оправдано отсуствуваме минатата недела, AllWeb беше во петокот.

pregled-vo-petok-62-allwebmk-2019-skopje-macedonian-philharmonics
AllWebMK 2019

А сега се враќаме посилни од кога било со нов преглед во петок!

Ако имаш iPhone и скролаш на Facebook, задната камера снима

Ако имаш iPhone, големи се шансите камерата да ти работи додека скролаш на Facebook. Овој проблем излезе на виделина кога еден корисник на Twitter објави видео во кое се гледа дека задната камера снима додека тој скрола.

Проблемот се јавува во случај кога на Facebook му е овозможено користење на камерата. Кога нема дозвола, Facebook апликацијата пробува да ја уклучи, но iOS го блокира. Facebook изјави дека станува збор за bug и работи на случајот. Што приватност и безбедност? 🙂

WT Social – новиот ривал на Facebook

Смачено ти е од Facebook? WT Social е нова социјална мрежа која ветува дека нема да те спама со реклами или да ги продаде твоите кориснички податоци, креирана од основачот на Wikipedia.

Новата платформа има newsfeed налик на Facebook, но содржината е приоретизирана според она што е најново, наместо интеракции. “Рекламирањето дозволи лошата содржина да доминира на Facebook, а тоа нема да се случи со WT Social.”, изјави Jimmy Wales.

Од лансирањето во октомври до сега преку 160,000 луѓе направиле корисничка сметка на WT Social. Платформата е бесплатна, но нови корисници мора да почекаат за пристап. WT Social ќе функционира само од донации.

Ова звучи како многу добра и поздрава алтернатива, особено од Facebook. Сепак, големи се шансите дека троловите и политичарите ќе изнајдат начин да ја упропастат платформата доколку стане успешна.

Instagram тестира криење лајкови на глобално ниво и го копира TikTok

Тестот со криење лајкови се спроведува на глобално ниво

Тестот продолжува, а активен е и за дел од корисниците кај нас. Корисниците ќе можат да видат кој се им лајкува и колку лајкови имаат вкупно. На туѓи објави корисниците ќе гледаат неколку имиња од листата на заеднички пријатели. Можат да кликнат да видат кој сè лајкнал, но ќе треба рачно да ги бројат сите лајкови.

Грижата дека тестот ќе влијае негативно врз инфлуенсерите и креаторите е сè поголема откако HypeAuditor направи истражување во кое се гледа дека многумина од нив имаат помалку лајкови за 3% до 15% во земјите каде Instagram не го прикажува бројот на лајкови.

Без бројот на лајкови, агенциите нема да можат да верификуваат дали објавата има доволно интеракции за да извршат исплата на инфлуенсерот. Instagram ќе треба да најде начин ова да се реши, пример со приватен URL.

Ова е можеби финалниот чекор од тестирањето пред Instagram официјално да го лансира апдејтот во кој нема да гледаме број на лајкови. Интересно ќе биде да се види какво влијание има тестот врз менталното здравје, но исто така и како влијание има врз користеноста на апликацијата.

‘Reels’ mode, новата Instagram алатка за Story е копија од TikTok

Се сеќаваш пред неколку прегледи пишував за тоа дека Instagram ќе се претвори во TikTok? Епа ајде да се надоврзам на муабетот со Reels. Оваа алатка ќе им озвоможи на корисниците да креираат кратки видеа кои ќе можат да ги споделат и да направат ремикс, исто како TikTok. Ќе може да се стави и музика, а има и избор на креативни опции за едитување на самото видео.

Новата алатка ќе биде достапна само за корисници во Бразил на почетокот.

TikTok тестира линкови во био

Со повеќе од билион корисници на платформата, TikTok бара начин како да воведе монетизација. Затоа почна да тестира нова функција која им овозможува на корисниците да стават линк во био и на постовите. Овие линкови ги носат гледачите до производи кои ќе можат да ги купат директно од видеото.

Тоа што TikTok се реши да се монетизира е значаен сигнал за амбициите на платформата, барем во САД, каде тестот се спроведува. Замисли многу лесно да се прават пари на TikTok. Можеме да очекуваме дека голем број креатори ќе се префрлат.

Опцијата за криење на коментари на твитови е достапна за сите

После месеци тестирање, корисниците на Twitter ширум светот имаат пристап до опцијата да скријат коментар на свој твит. Значи нема бришење на твитови, а останатите корисници ќе може да ги видат коментарите на твојот твит со кликање на сивата икона што се појавува откако ќе биде скриен коментарот.

Нови промени во содржината за деца на YouTube

YouTube се најде во фокусот на голем скандал во февруари годинава токако блогерот Matt Watson објави 20-минутно видео во кое тврдеше дека YouTube “промовира педофилија”. После месеци работење на случајот и голем број блокирани канали, YouTube изјави дека ќе имплементира нови промени во нивната политика со цел да ја заштитат содржината во која има деца од педофили.

Секој YouTube канал ќе мора да биде во согласност со Children’s Online Privacy Protection Act (COPPA). Сите ќе мора да покажат дали нивната содржина е соодветна за деца или не. За да го направат ова, YouTube Studio ќе има нови подесувања за публика. Сите детали околку промените можеш да ги видиш во постот на YouTube Help.

Дали ќе биде подобро ако имаме само еден пребарувач?

Отсекогаш постоела битка помеѓу пребарувачите, битка за најдобриот и најбрзиот пребарувач. Како корисници, пребарувачите ни даваат клучни навигациони елементи кои ни помагаат да се движиме низ интернетот: копчето за дома, лентата за веб адреса, копчињата за напред и назад, зачувувани линкови, итн.

Но за дизајнерите и девелоперите е јасно дека пребарувачите играат многу поголема улога во корисничкото искуство отколку само она што корисникот го гледа на површата на неговиот екран. Постојат многу системи за рендерирање на содржина и прикажување на истата, па така гледаме различни резултати од пребарувач до пребарувач. Како резултат на тоа го имаме прашањето: Дали би било подобро ако имаме само еден пребарувач?

Бонус линкови

Тоа е сè од денешната дупла доза преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 😉

61 #ПрегледВоПеток

Скролај, кликај и читај, собравме доста интересни четива и апдејти за овој преглед во петок.

Новости од дигиталниот свет за 3, 2, 1… #ПрегледВоПеток

Facebook се ребрендираше во FACEBOOK

Покрај сите скандали, далавери и општо лошата репутација, Facebook во понеделникот најави дека ќе се ребрендира. Во следните недели ќе се појави ново, шарено лого со големи букви.

Зошто FACEBOOK? Новото лого ја докажува вредноста на компанијата. Дизајнирано е со “бистрина и искреност” на ум, со хармонизирани големи букви. Но тоа не е сè! FACEBOOK користи “динамични” бои што го трансформира логото во боите на неговата средина.

Со други зборови, Facebook се дистанцира од платформата која сам си ја направи да биде најомразената платформа на светот. Па така, кога странски сили ќе измешаат прсти во изборите во 2020, Марки ќе му каже на Конгресот: да, Facebook има проблеми. Но FACEBOOK си работи супер.

Нов систем за додавање атрибути на содржина

Adobe, Twitter и The New York Times Company најавија нов систем за додавање атрибути на слики и друга содржина. Ова значи дека ќе има алатка што ќе снима и зачувува информации за уметникот што создал парче содржина и дали таа содржина била изменета од страна не некој друг. Потоа други луѓе и платформи ќе ги проверуваат тие податоци.

Adobe прикажа прототип во Photoshop, но системот е сè уште во изработка и не знаеме кога точно ќе биде достапен. Проектот е дел од Content Authenticity Initiative, а партиципантите ќе одржат самит за системот во следните неколку месеци.

Врз основа на она што го најави Adobe, алатката за додавање атрибути е дел од метадата што може да се прикачи за фајл. Не беше објаснето како тагот ќе се зачува, односно како ќе бидеме сигурно дека е од оригиналниот автор, а не од некој што ја копира содржината.

Останува почекаме да помине самитот па да се разотркријат дел од деталите.

Брз пристап до апликации и сервиси со .new на Google

Кој не сака кратенки? Пред една година, G Suite ги креираше кратенките: docs.newsheets.new, и slides.new. Овие кратенки овозможуваат многу побрзо и полесно да отвориш нов документ, нова табела или пресентација.

Сега Google излезе со екстензија на .new доменот која ќе им овозможи на корисниците да извршуваат онлајн постапки со само еден чекор. Она што е многу добро, е фактот што секоја компанија или организација ќе може да си регистрирај свој .new домен.

Повеќе инфо за сите кратенки.

Можеш ли да преживееш како компанија на Reddit?

Reddit е еден од најмоќните сили кој има влијание врз целиот интернет на начин на кој ниту една друга платформа може да влијае. За разлика од другите социјални мрежи, Reddit е релативно недопрен од медиумите и рекламните агенции. Ова значи препрека за сите брендови кои сакаат да ја наметнат својата моќ и да го искористат влијанието што оваа заедница го има врз остатокот од интернетот.

Со цел да им помогнат да брендовите и маркетерите да се запознаат со оваа уникатна – и строго чувана – социјална мрежа, We Are Social направија Reddit кампања од која извадија доста интересни заклучоци.

Бонус линкови

Толку за денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Scared of Marki!

Се читаме во следниот преглед во петок. 😉

60 #ПрегледВоПеток

Стигнавме до 60-тиот преглед во петок!

Facebook најави промени кај метриките за реклами

Најпрво, Facebook најави дека ќе ги отстрани метриките за 10-second video view што вклучуваат ’10-Second Video Views’, ‘Cost per 10-Second Video View’ и ‘Unique 10-Second Video Views’. Дополнително, единаесет од метриките за прегледи на видео ќе бидат преименувани.

Facebook тврди дека овие промени ги прави со цел имињата да бидат појасни и усогласени. Со оглед на тоа дека ова нема да има никакво влијание врз самите реклами, промените не би требало да предизвикаат проблем. Како и секогаш, тоа зависи од начинот на кои ги користиш метриките за видеата, кои аспекти ти се од важност, итн.

Twitter ќе банира политички реклами на платформата

Во средата, во твит на Jack Dorsey, Twitter најави дека новата политика ќе влезе во ефект на 22 ноември и ќе важи на глобално ниво за сите реклами за избори и општо реклами од политички карактер.

Најавата доаѓа во време кога Facebook е под голем притисок за сознанието дека ги иззема рекламите од политичари од ‘third-party fact-checking’. Во превод, откако се дозна дека Facebook си ги штити моќните политичари.

Тајмингот на овој бан значи дека ќе биде активен за предвремените избори во Велика Британија.

Google го пушти Incognito mode за Maps за корисниците на Android

Опцијата ‘Incognito mode’ за Google Maps за прв пат беше дискутирана на Google I/O конференцијата во мај. Исто како на браузер, оваа опција ти овозможува да пребаруваш и следиш рути без автоматски да бидат поврзани со историјата на твојот акаунт.

После нешто повеќе од 5 месеци, Google почна лека полека да ја пушта опцијата на корисниците на Android. Ако сè уште не ја гледаш, без грижи. Чичко Google рече дека ‘Incognito mode’ ќе биде достапен за сите Android корисници во текот на наредните неколку денови.

#TeamTrees – Најголемата соработка помеѓу Youtubers во историјата

#TeamTrees е проект предводен од јутуберите Mr. Beast и Mark Rober чија крајна цел е да се засадат 20 милиони дрва до 1 јануари, 2020. Во соработка со Arbor Day Foundation и повеќе од 600 други јутубери – меѓу кои PewDiePie, Jacksepticeye, Shane Dawson, Jeffree Star, Joey Graceffa и Rhett & Link од Good Mythical Morning – до сега се засадени преку 11 милиони дрва.

За помалку од 48 часа откако беше објавено првото видео за #TeamTrees од Mr. Beast, се собраа доволно пари за засадување на 4 милиони дрва. Кон проектот се приклучија и Elon Musk со донација од 1,000,000 дрва, Susan Wojcicki со 250,000 дрва и Jack Dorsey со 150,000 дрва. CEO-то на Shopify, Tobi Lutke, донираше 1,000,001 дрво само за да го помине Elon Musk во знак на слатко ривалство.

Со секој дониран долар, фондацијата ќе засади дрво во шумите каде што е најмногу потребно. Дрвата ќе бидат распространите низ сите континенти што не се Антарктикот.

Ова е најголемата соработка во историјата на јутубери за подигање на свеста за климатските промени и тоа многу ме радува!

А сега трк на www.teamtrees.org 🌳🌲

Бонус линкови

Толку од денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 😉