Posts by Симона Пеовска

49 #ПрегледВоПеток

Вечерта е убава за читање преглед во петок, зарем не? 🙂

Кактус – make room for a new bloom

Ја отвараме есенската сезона на настани, конференции и сл. Секако пред нас се 3 месеци набиена агенда на настани и награди, а ние овој преглед го започнуваме со фестивалот за интегрирани комуникации Кактус, кој по петти пат на крајот на октомври ќе се одржи во Белград, Србија. Овој, релативно нов, фестивал почнува полека но сигурно да си ја градисвојата традиција во соседна Србија а за сериозноста на организаторот зборува и широкото домашно но и регионално жири.

Слоганот под кој се одржуваа ова (мини) јубилејно издание е „MAKE ROOM FOR A NEW BLOOM“. а со тоа и самиот акцент се става на младите таленти и на иновациите.

Во склоп на Кактус покрај наградите за најдобри дела во полето на маркетингот и комуникациите традиционално се организира и едукативен дел за кој уште од сам старт организаторите најавија атрактивни предавачи. А дополнително има предвино и менторски и едукативни сесии за стартапите од региониот каде е вклучена и Македонија.

Сите детали, како за самиот настан така и за наградите секако ги има на https://kaktus.rs/.

Ние (комуникации.нет), ќе бидеме официјални блогери на Кактус а Дарко оваа година е дел од регионалното жири. Сега за сега толку, како за прва најава, очекувајте во блиска иднина уште детали за овој и други настани.

Facebook ни ја нарушува приватноста на Messenger

Во вторникот Bloomberg излезе со статија во која се зборува дека Facebook колектира гласовни пораки од четовите на корисниците и плаќа истите да бидат запишани. Facebook изјави дека го прави тоа само со корисниците кои дале согласност. Меѓутоа во политиката за користење на податоци никаде не се спомнува дека Марки собира аудио или дека податоците ги испраќа надвор од Facebook, вели Bloomberg.

Facebook веќе подолго време е под “надзор” кога станува збор за политиката на приватност, а сега скоро се согласи да плати глоба од $5 билиони на владата на САД поради нарушување на приватноста на своите корисници.

Facebook ќе тестира продавање на претплата за премиум видеа

Кога сме веќе кај Facebook, еве уште една новост. Facebook ќе тестира продавање на претплата за премиум видеа директно на своите корисници. Претплатите ќе бидат достапни на четири сервиси: BBC и ITVS BritBox, CollegeHumor’s Dropout, MotorTrend App и Tastemade Plus. Тестот ќе се одвива само за корисниците во САД и ќе започне во наредните неколку недели. Ова е само уште една дополнителна компликација на иоанка веќе замрсениот OTT пазар на кој сега за сега доминираат Netflix и Amazon, ама многу наскоро сериозно ќе се замешаат и големите играчи од Холивуд.

Во чест на 50 години Effie Awards, Mark Ritson сними десет case study видеа

Освен на кенгури, пајаци и Vegemite, Австралија е дом и на една многу позната личност кога станува збор за маркетингот. Професорот Mark Ritson е експерт за маркетинг. Тој е автор на некои од најдобрите колумни за Marketing Week, има онлајн мини MBA курс и многу други работи.

Во чест на 50 години доделување на Effie Awards, Ritson сними 10 видеа од по 10 минути во кои презентира студии поврзани со маркетинг ефективноста. Ги прегледува и анализира некои од најефикасните кампањи од базата со податоци на Effie, зборува за факторите за успех и дава лекции кои лесно можат да се применат. Одлично парче содржина кое верувам дека ќе ти се допадне.

HarmonyOS, оперативниот систем на Huawei

После целата ситуација со американската влада и заканата за губење на лиценцата за Android, Huawei реши да си направи сопствен оперативен систем. Richard Yu, Huawei CEO, го најави новиот оперативен систем за време на Huawei Developers’ Conference во Dongguan, China. Тој на конференцијата изјави дека HarmonyOS е “помоќен и побезбеден од Android”.

И покрај оваа најава, Huawei велат дека ќе продолжат да го користат Android оперативниот систем за своите паметни телефони а HarmonyOS ќе служи како резерва во итни случаеви. “Ќе го приоритизираме Android за смарт телефоните, но доколку не можеме да го користиме Android, ќе можеме брзо да го инсталираме HarmonyOS”, изјави Yu.

Оригиналниот Kindle изгледал лудо!

Толку многу се има сменето кај Kindle низ текот на годините. Но Kindle уредите денес сè уште ја имаат истата визија како и оригиналниот уред на Amazon. Оригиналниот Kindle изгледал како цигла и многу непривлечно за користење. Иако идејата била на право место, уредот да изгледа како книга, сето тоа било лошо изведено.

Заедно со накосените копчиња на тастатурата, магичниот скрол и начинот на симнување книги, целиот дизајн на оригиналниот Kindle изгледа лудо. Во времето кога компаниите се натпреварувале да направат телефони, дечките од Amazon направиле нешто иновативно. Да, дизајнот бил лошо изведен, но бил смел.

Бонус линкови

Тука го завршуваме и денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

48 #ПрегледВоПеток

Добровечер и добар ви преглед во петок. Петок вечер е, сигурно се спремаш за џускање, затоа ќе бидам кратка.

Идеме јако!!!

Нова slideshow опција на Facebook Stories

Во последниот обид да го зголеми користењето на Facebook Stories, дечките извадија опција која им овозможува на корисниците да постават slideshow. Новата опција нуди поедноставен начин за прикачување повеќе слики одеднаш. Ова може да ги заинтересира постарите корисници или оние кои не се запознаени со форматот на Facebook Stories.

Конечно може да се закажуваат објави на Instagram преку Creator Studio

Го дочекавме и тој ден, после многу фрустрирачки обиди со разно разни алатки, да можеме да закажуваме објави на Instagram преку Creator Studio. Новата опција работи на сличен начин како и закажувањето на објави на Facebook.

Во делот за Instagram од левата страна има “Create Post”. Можеш да прикачиш слика и да пишеш копи, да ставиш емоџиња, локација, хаштагови, итн. Уште една важна работа е што може да се прикачат повеќе слики одеднаш, нешто што најголемиот дел од third-party алатките не го нудат. За да ја закажеш објавата, кликаш на drop-down стрелката до “Publish” и си бираш датум и време.

Нема веќе мемиња на Instagram! 🙁

Последнава недела Instagram бескрупулозно избриша 142 акаунти што објавувале мемиња, вклучувајќи и дел од најголемите на платформата. Профилите биле избришани без предупредување или објаснување од Instagram.

Instagram вели дека акаунтите биле избришани бидејќи ги нарушувале правилата на плаформата. Не се знае точно за кои правила станува збор, но се шпекулира дека се избришани поради лажно претставување, продавање и купување кориснички имиња, крадење и репостирање мемиња без согласност од оригиналниот креатор, итн.

Поради големата реакција, Instagram планира да вработи “meme liaison” officer. Позицијата опфаќа стратешко менаџирање на соработки, односно работа со акаунтите со мемиња и дигиталните издавачи. Кандидатот треба течно да го зборува јазикот на мемињата. Може да се пријавам со мемето од погоре?

Google ги апдејтираше алатките за тестирање со новиот Googlebot

Оваа година, на Google I/O конференцијата, имаше најава за нов Googlebot. Во суштина, апдејтот е промена од Chrome 41 во најновиот и стабилен Chromium за рендерирање веб страници. Промени има и кај алатките што овозможуваат да видиме што Googlebot гледа (вчитува). Алатките Search Console’s URL inspection tool, Mobile-friendly test, Rich results test, и AMP test, исто така ќе работат со новиот Googlebot. Сега за сега, новиот Googlebot го користи истиот Google crawler како и пред апдејтот.

Бонус линкови

Дојдовме до крајот на денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 🙂

47 #ПрегледВоПеток

Продолжен викенд? Нема проблем. Повеќе време за читање, повеќе време за пишување #ПрегледВоПеток.

Новости кај Facebook видео рекламите на мобилен

Од 19 август објавите на пејџовите и рекламите на мобилен ќе го пратат истиот дизајн со кој се запознавме пред неколку месеци. Еве кои се новостите кај Facebook видео рекламите на мобилен.

 • Помалку редови текст на news feed. Ќе се прикажуваат само 3 редови текст со опцијата ‘See More’ доколку текстот е подолг.
 • Висината на сликите и видеата ќе се намали на 4:5. Највисоката пропорција за слики без линк и видеа сега ќе биде 4:5. Моментално е 2:3.

Новите промени се дизајнирани да го поедностават форматот на објавите и да ја подобрат доследноста во однос на корисничкото искуство на мобилен.

Нова алатка која преку мејл ќе те известува секој пат кога твојот конкурент ќе пушти рекламна кампања на Facebook

Новата алатка од PixelMe, AdInboxMe, ја користи библиотеката на реклами на Facebook (Ad Library) за да ти прати известување секој пат кога твојот конкурент ќе пушти реклама.

Алатката е многу едноставна. Прво внесуваш URL од Facebook пејџот што сакаш да го следиш. Откако ќе го најде пејџот, можеш да ја видиш цела историја на реклами и опцијата ‘Alert Me’ за да бидеш во тек со кампањите. Внесуваш име и мејл адреса и работата е завршена. Интересна алатка.

YouTube креаторите се бунат, сакаат поголема транспарентност во однос на правилата на платформата

YouTubers Union беше формирана лани како резултат на тензиите помеѓу платформата и контент креаторите. Како таква имаше многу мала моќ сама по себе, но сега се здружи со IG Metall, германска унија на работници која опфаќа неколку индустрии вклучувајќи електрично инженерство, ИТ и текстил.

Новата заедничка иницијатива, FairTube, сака да го притисне YouTube да биде потранспарентен во однос на правилата и одлуките кои се донесуваат, особено кога се работи за монетизација или демонетизација на видеа.

Со поддршката од IG Metall, оваа кампања има за цел да ја истражи законитоста на политиките на YouTube во Европската Унија. Тие сакаат да се истражи дали контент креаторите треба да се сметаат за вработени во YouTube и да го искористат GDPR да ги притиснат за поголема транспарентност во однос на личните податоци. Групата тврди дека ќе бидат превземени правни мерки ако платформата не реагира до 23 август.

AI софтвер кој пишува подобро копи од човек

Американската банка Chase изјави дека потпиша договор на пет години со Persado, компанија од New York што користи вештачка интелегенција за изведување маркетинг активности. Chase вели дека рекламите креирани од Persado донеле подобри резултати отколку оние од вработените (луѓето). Chase ќе продолжи да го користи Persado за креирање текстови за дисплеј реклами, Facebook реклами и директни мејлови.

Apple Card, достапна во август

Apple Card, кредитната картичка која Apple најави дека е во изработка оваа пролет, ќе започне со примање апликации во август. Картичката ќе биде достапна дигитално и физички во форма на картичка од титаниум. Нема да го користи традиционалниот 16-цифрен број, CVV код, или датум на истекување. Наместо тоа, тие бројки ќе се генерираат рандом со секоја трансакција со цел купувањата да бидат безбедни.

Apple исто така ќе нуди и 2% cashback за купувања со Apple Pay или 3% во сите Apple продавници. Овој cashback не е ништо посебно во однос на останати картички, но е погодност ако веќе користиш iPhone и планираш да купиш останати производи од Apple.

Бонус линкови

Тука завршуваме со денешниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот прeглед во петок. 🙂

46 #ПрегледВоПеток

Тазе тура одлични четива за убав почеток на денот. Ова е можеби првиот утрински преглед во петок. Барем за мене.

Ми се спиее, ама преглед во петок мора да има во петок!

Колку е безбеден Facebook Kids Messenger?

Апликацијата за четување на Facebook, Kids Messenger, се соочи со безбедносен проблем. Од The Verge дознаваме дека биле испратени пораки на родителите на корисниците во кои Facebook ги информира за “техничка грешка”. Оваа грешка им дозволувала на пријателите на корисниците (децата) да креираат групни четови со други пријатели кои наводно биле одобрени од родителите, а всушност не биле.

Овој проблем се јави како резултат на тоа како всушност функционираат “дозволите” во групни четови, односно дека групните четови ја занемаруваат потребната дозвола од родителите за нивните деца да можат да четуваат со контактите во групата. Со оглед на тоа дека групните четови се дел од Facebook веќе подолго време, тешко е за верување дека инженерите ја приметиле оваа грешка.

Почнаа измамите со Libra

The Washington Post откри десетици акаунти, пејџови и групи на Facebook и Instagram кои ги мамеле корисниците дека се официјални застапници на Libra. Со оглед на колку измами имаше со cryptocurrency во последниве години, не е ни чудно што ова се случува. Но изненадувачки е фактот што се чини дека Facebook не бил подготвен за ова сценарио.

Голем дел од лажните пејџови го користеле логото на Facebook, рекламни материјали превземени од Libra и слики од Марки. Ова не е прв пат Facebook да се соочи со ваков проблем, но сега има многу повеќе да изгуби.

Како максимално да ги искористиш Google Analytics и Facebook Attribution

Пред една недела Econsultancy објави препорака за како максимално да ги искористиш Google Analytics и Facebook Attribution. На кратко, препораката е следна. Почни со GA и собери ги сите податоци со помош на Data Driven Attribution (DDA) за да знаеш како и каде да ги оптимизираш рекламите. Ако го мериш влијанието на кампањата на повеќе уреди (декстоп, мобилен, таблет), користи ги и двете, но дај му приоритет на Facebook бидејќи корисниците се логирани на платформата на сите нивни уреди.

Ако правиш анализа на повеќе платформи, GA и FA нудат различни решенија. GA не може да мери импресии од Facebook. Од друга страна Facebook има многу повеќе партнери кои му дозволуваат да ги вклучи во анализата. Ако сакаш да тестираш реклама, тоа го можеш и кај едните и кај другите со помош на “Lift test”. Какво е твоето искуство на темава?

Користење на AI за поврзување со други луѓе во вистинскиот живот

Покрај тоа што ги користиме социјалните мрежи за да се поврземе со луѓе од целиот свет, неколку истражувања велат дека тоа понекогаш не прави да се чувствуваме осамено. Alistair Campbell, Executive Creative Director во We Are Social, го сподели најновиот иновативен проект на компанијата кој има за цел да ги поврзе врските кои ги имаме во вистинскиот живот со светот на гласовно пребарување.

Дечките изградиле вештина за Alexa што препознава најчесто поставувани прашања, како препораки за ресторани и филмови во кино, активности во кои уживаме со други луѓе. Потоа и дале пристап на Alexa до контактите на корисникот со цел да прави резервации во кои ќе вклучи и пријател или член од семејството. Ако дадеш позитивен одговор, Alexa ќе ви ѕвони на тебе и на пријателот/роднината за да разговарате на темата и нели, да се видите во живо.

Како бојата влијае врз корисничкото искуство

Бојата има голема влијание врз корисникот и како тој се чувствува кога ќе го види дизајнот, како го користи, и дали може да го разбере. Корисничкото искуство почнува со типот на корисникот за кој твојот сајт е направен. Полот или областа во која корисникот живее може да влијае врз нивната перцепција на боите во твојот дизајн.

Истражувата покажуваат дека жените сакаат сајтови со посветол дизајн и бледи палети на бои. Додека пак мажите сакаат сајтови со потемен дизајн и позаситени бои. Исто важно е да се спомне и дека боите ги асоцираме со емоции. Кога корисникот ќе виде одреден боја или комбинација од бои, тоа веднаш предизвикува некаква реакција во мозокот.

Coca-Cola е препознатлива по црвената боја. Ако ја смениш, пример во зелена, многу е конфузно. Не го препознаваш производот веднаш и можеби не знаеш како да реагираш. Дури може и да ти има различен вкус, и покрај тоа што променета е само во бојата на сликата. Интересна работа, нели? 🙂

Green Coke

Топ пребарувања во Македонија – IT.mk

Според анализата на DataReportal, кај нас на YouTube најчесто се пребарува реалното шоу “Задруга”, а на второ место е најпопуларниот наш јутубер, GP. Според рангирањето на Alexa, најпосетувани македонски сајтови се Time.mk, Reklama5, Daily.mk, Femina.mk и Crnobelo.mk. Што се однесува до пребарувањата на Google, македонците најмногу внесуваат Facebook, Translate, Youtube, Google, Резултати. Во истражувањето е опфатена и присутноста на социјалните мрежи, како и детали за бројот на интернет корисници во Македонија.

Српски инфлуенсер изјави дека ќе си најде работа ако Instagram ги укине лајковите

Бројот на лајкови е многу важна работа за инфлуенсерите, а ако Instagram ги “укине” тоа ќе им нанесе голема штета. Jovan Čavić, „познат инфлуенсер од Белград” вели за NJuz.net ;), дека бројот на лајкови привлекува нови следбеници. Ако нема повеќе лајкови, тоа ќе стави крај на целиот вложен труд во неговите објави и самиот негов профил. “Ако Instagram навистина ги тргне лајковите, подготвен сум да превземам екстремни мерки, па ако треба и да си најдам работа“, вели младиот инфлуенсер.

Бонус линкови

Толку за денес, нова тура следниот во следниот преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме и следниот петок. 😉

45 #ПрегледВоПеток

За денешниот преглед во петок собравме супер четива. Ставам рака на срце, четивата се многу интересни, едукативни и корисни.

FaceApp реагираше на грижите за приватноста

FaceApp, апликацијата која користи AI технологија за едитирање селфиња, доживеа уште еден бран на популарност изминативе недели, а со тоа и контроверзни прашања во однос на приватноста при користење на апликацијата. На кратко, се паничеше дека руски стартап позади апликацијата ги зачувува сликите од корисниците без да ги извести за истото.

Грижа се јави и кај корисниците на апликацијата на iOS (iPhone). Тие тврдеа дека и покрај тоа што не ѝ дозволиле на апликацијата да има пристап до нивната галерија, тие сепак можеле да селектираат слика и да ја прикачат на апликацијата. Испадна дека ова е дозволено “однесување” на iOS, односно дека корисниците може да ѝ забранат пристап до личната галерија на апликацијата, но сепак можат да селектираат слики и да ги прикачат, доколку сакаат.

FaceApp AI технологијата за едитување слики

FaceApp потврди дека процесирањето неопходно за апликацијата да функционира се прави во cloud, каде се зачувуваат сликите. Во cloud се чуваат само оние слики кои се селектирани за едитување и нема докази дека апликацијата има пристап до целата галерија. Повеќето слики се бришат од серверот во рок од 48 часа, а корисниците можат сами да побараат нивните податоци да бидат избришани.

Google Chrome ќе ја подобри приватноста во Incognito Mode

Вчера Google потврди во блог пост дека ќе ja оневозможи API функцијата преку која е можно да се детектира кога корисниците користат Incognito Mode на Chrome. Оваа промена се очекуваше неколку месеци порано, но ќе стапи во сила на 30 јули.

Сопствениците на веб страници кои имаат т.н „meterin” модел на наплаќање, не се баш среќни од овој апдејт. За појаснување тоа е системот каде имаш право како корисник да прегледаш бесплатно одреден број текстови во ограничен период и потоа мора да платиш. Тие досега го користеа овој „пропуст” на Chrome за да и понатаму ги ограничуваат корисниците да прегледуваат содржина. Сега тоа нема да е можно и ќе мора да размилуваат да се префрлат на т.н “hard paywall”. Со други зборови, ќе нема бесплатна содржина. А тоа ќе доведе до фрустрација кај корисниците, креирајќи лошо корисничко искуство.

Instagram воведе ново предупредување за акаунти што се на граница да бидат банирани

Instagram зазема поактивна улога во отстранувањето на акаунти со анти-социјално и загрижувачко однесување преку воведување на нови алатки и прикривање на лајкови на постови. Најново, воведе предупредување за акаунти кои се на граница да бидат банирани од платформата.

Оваа опција ќе овозможи поголем простор за превземање мерки против акаунтите кои постојано ги прекршуваат правилата за користење на платформата. Тие ќе имаат еден вид на досие, што дури и во случај да ги тргнат објавите кои не ги почитуваат правилата, ќе служи како доказ за историјата на прекршоци на самиот акаунт.

New York Public Library направи дел од светски познатите новели достапни на Instagram Story

Минатата година, во август, New York Public Library нè запозна со едно сосема поинакво искуство при читање книги. Заедно со агенцијата Mother New York, NYPL направи дел од светски познатите новели достапни за читање во формат за Instagram Story на нивниот профил.

Insta Novels опфаќаат четири познати книги: Alice’s Adventures in Wonderland by Lewis Carroll, The Yellow Wallpaper од Charlotte Perkins Gilman, Metamorphosis од Franz Kafka и A Christmas Carol од Charles Dickens. Адаптирана беше и поемата The Raven на Edgar Allan Poe.

Проектот “Insta Novels” донесе неочекувано добри резултати, како за NYPL така и за светот на дигиталната литература. Базата на Instagram следбеници на NYPL се зголеми за 155,000 за една година или отприлика 75%. Од лани до сега, новелите се прочитани повеќе од 300,000 пати.

SHARE фондацијата од Србија соопшти: Twitter назначи претставник за Србија

Новиот Закон за заштита на личните податоци во соседна Србија ги обврзува сите големи (глобални) IT компании да именуваат претставник во Србија кој ќе им одговара на граѓаните на прашања поврзани со личните податоци на интернет. SHARE фондацијата пред неколку месеци упати писма до повеќе светски познати компании, меѓу кои Google, Facebook и Twitter. Тwitter прв одговори дека ќе започне со процесот за именување на претставник во Србија.

Истата обврска ја имаат и сите компании кои нудат слични производи и услуги на територија на Србија. Бидејќи и Google, Facebook, Netflix и други глобални IT компании обработуваат лични податоци на граѓаните на Србија, имаат обврска да одредат домашен претставник, објаснува фондацијата.

Новиот Закон за заштита на личните податоци во Србија стапува во сила на 21 август, а преставниците на фондацијата се надеваат дека до тогаш ќе добијат одговори и од други IT компании чија дејност е опфатена со Законот.

Запознај се со новиот Twitter.com

После месеци тестирање, новиот дизајн на Twitter за десктоп пристигна. Еве што е ново:

 • Менито е релоцирано од горниот десен дел хоризонтално во горе лево вертикално.
 • Explore, Bookmarks и Lists имаат приоритет кај менито, а ДМ има свој посебен простор.
 • Два типа на dark mode.

За жал сè уште нема “edit” на твитови. Дизајнот се чекаше долго, но донесе многу малку во однос на нови функции. Се чини само дека корисниците што ја користат десктоп верзијата сега имаат чувство како да се на мобилната апликација. Кое е твоето мислење? 🙂

Кинески драми снимени за гледање на мобилен во вертикален формат

Последно за денешниот #ПрегледВоПеток, кинески продуценти снимија драми во вертикален формат, наменети за гледање на мобилен. Кинескиот гигант Tencent прв експериментираше со овој формат во 2018 кога продуцираше две кратки серии. Она што е интересно кај драмите во вертикален формат е дека се креирани специјално за гледање на мобилен. Тоа е евидентно во три работи кои се заеднички за сите серии направени до сега.

Многу кратки епизоди

Една епизода трае обично помеѓу две и пет минути. Напишани се така што да ја изнесат поентата на епизодата најбрзо што може.

Вертикалниот формат се третира како жанр

Поголемиот дел вертикални драми до сега се комедии. Добри се за интензивни, брзи и лични моменти.

Поделен визуелен јазик

Комбинација на поделени екрани, свајпови и исечоци доминира во визуелниот јазик кај вертикалните драми. Овој стил одговара на кратките епизоди и брзиот комичен ритам на сериите.

Бонус линкови

Овде е крајот на денешниот преглед во петок. Ако имаш линк или стрип што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук. Наместо Marketoonist, денес решивме да споделиме интересен стрип за data science.

До следниот преглед во петок! 😉

44 #ПрегледВоПеток

Дојде тој ден од неделата, петок. А тоа значи дека е време за преглед во петок!

Пред да започнеме би сакала да те известам за еден многу добар подкаст со Robert Petković. Сме збореле и претходно за Petković. Тој е веб аналитичар од агенцијата Bruketa&Žinić&Grey и спикер на неколку од нашите изданија на AllWeb. Специјалист е за барање одговори во море од податоци, а повеќе за тоа како и зошто треба да се анализираат перформансите на маркетинг активностите, можеш да слушнеш од него.

Новите реклами на Instagram Explore сигналираат промени кај органскиот досег

На крајот на јуни Instagram најави дека ќе овозможи реклами на Explore пејџот. Овој тип на реклами ќе функционираат малку поинаку од оние на фид и на стори. Корисниците нема да видат спонзорирани објави додека скролаат на Explore. Рекламите ќе се појават само откако корисникот ќе кликне на објава и ќе почне да скрола низ Explore фидот. Тоа ќе им овозможи на корисниците да гледаат реклами поврзани со содржината за која се заинтересирани.

Рекламите на Explore носат повеќе можности за маркетерите, но и грижи во однос на лимитот на органскиот досег. Секој кој го забележал опаѓањето на органскиот досег на Facebook пред неколку години би требало да знае дека до слично такво опаѓање би дошло и на Instagram. За да допреме до публиката, ќе треба да вложиме во реклами, бидејќи органскиот досег станува сè помал и помал.

Приходот од реклами кој го добива Instagram постојано расте, така што има смисла да воведуваат нови ad placements. До 2021 година се очекува просечното време што го поминува корисник во САД на Instagram да достигне 29 минути на ден. Кај Facebook се очекува да падне на 37 минути на ден.

Судот одлучи, Trump не смее да блокира луѓе на Twitter

Апелациониот суд на САД донесе одлука дека Donald Trump не смее да блокира луѓе на Twitter бидејќи тоа ги нарушува правата од првиот амандман на Уставот на САД. Уставот не му дозволува на Trump “да ги исклучи луѓето од отворен дијалог на интернет затоа што тој не се согласува со нивните погледи и ставови”, изјавија судиите.

Против претседателот и дел од вработените биле поднесени тужби од страна на корисници кои биле блокирани од Trump на Twitter. Тие изјавија дека неговиот Twitter профил е јавен форум и дека не смеат да бидат блокирани. Судиите се согласија, сè додека има јавна функција, Trump не смее да блокира луѓе на Twitter.

Trump vs. Twitter

YouTube ќе им овозможи на креаторите повеќе начини за остварување на приход

YouTube ќе им овозможи повеќе начини на креаторите за поврзување со фановите и за остварување на приход, изјави компанијата вчера за време на VidCon. Минатата година YouTube најави нови производи како претплата за канали, merchandise shelf, премиери и останато. Оваа година ќе ги збогати некои од веќе постоечките опции, а ќе воведе и нови производи како Super Stickers и Learning Playlists.

YouTube најави и промени во однос на авторските права на платформата. Сопствениците на авторски права сега ќе мора да го означат делот од видеото каде што се појавува нивната содржина, додека пак креаторите ќе имаат можност да користат апдејтирана верзија на Creator Studio во која лесно ќе можат да го отстранат тој дел од видеото.

Microsoft најави “нов” Windows 1.0

На почетокот на јули на социјалните мрежи на Microsoft видовме “најава” за Windows 1.0, оперативниот систем кој за првпат беше лансиран во ноември 1985. Дали се работи за некаква зафрканција, поглед кон минатото или нов производ, сè уште не знаеме. Од најавата па наваму, Microsoft ја смени профилната слика на социјалните мрежи во Windows 1.0 логото и моментално објавува содржина поврзана само со овој оперативен систем.

Една од популарните теории е дека ќе има некаков Stranger Things твист. Ако е тоа случајот, Windows нема да биде првиот бренд што се потпира на успехот на популарната серија. LEGO излезе со епски Stranger Things сет, а Coca-Cola се поврза со серијата така што ја врати непопуларната New Coke, која за прв пат се појави во 1985. Останува да чекаме Microsoft да открие што се случува.

Бонус линкови

Тука завршуваме со неделната доза преглед во петок. Ако имаш линк или стрип што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок! 🙂

43 #ПрегледВоПеток

Еве сме со првиот преглед во петок во сончевиот и топол јули. Што се случуваше изминатава недела? Скролај и дознај!

Снема Facebook

Сигурно примети дека во средата некаде од пладне па до доцна вечерта Facebook, Instagram и WhatsApp се мачеа со вчитување на содржина. Благодарение на овој прекин во функционирањето на апликациите, добивме увид во тоа како алгоритмот за читање на слики ги тагира истите.

Сликите беа означени со текст, како на пример “image may contain: people smiling, people dancing, wedding and indoor” или само “image may contain: cat.” Е вака компјутерот го гледа твојот живот. На овој начин те перцепира AI системот на Facebook. Се чувствуваш засрамено?

https://twitter.com/zackwhittaker/status/1146456836998144000?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1146456836998144000&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theverge.com%2F2019%2F7%2F3%2F20681231%2Ffacebook-outage-image-tags-captions-ai-machine-learning-revealed

Facebook користи AI за читање на слики на овој начин уште од април 2016. Она што не е јасно е дали Facebook ја користи оваа информација за таргетирање реклами. Во 2017 еден програмер беше толку мотивиран од овој концепт што направи екстензија за Chrome која ги открива таговите на сликите.

Нов стикер за четување на Instagram Story

Пред 3 дена Instagram пушти нов стикер за стори кој им дозволува на твоите пријатели и следбеници да започнат разговор со тебе со само еден клик. Новата опција, наречена “Chat”, ќе им даде до знаење на сите што го гледаат сторито дека има групна приватна порака поврзана со самата објава. Тој што го постирал сторито има опција дали да им дозволи на заинтересираните да се приклучат во разговорот, или не.

“Ние сме анти-инфлуенсери”

CVT Soft Serve е популарно место за сладолед во Лос Анџелес, а тоа го искористија самопрогласените Instagram “инфлуенсери” кои му ветуваа на Joe Nicchi дека ќе стават слика од неговиот сладолед, под услов да не платат за сладолед. Тој секогаш им велел не, но оваа недела јавно им кажа да не доаѓаат барајќи бесплатен сладолед.

Nicchi стана вирален лик откако на Instagram објави натпис на кој пишува “influencers pay double”. Тој пиша дека “никогаш не би дал бесплатен сладолед во замена за објава”. Неговата објава со тагот #InfluencersAreGross се прошири на далеку и сега бизнисот на Nicchi цвета. CVT Soft Serve стана збирно место за сите анти-инфлуенсери.

Некои брендови и бизниси имаат многу голема доверба во Instagram “ѕвездите” за промовирање на нивните производи и услуги што им плаќаат оброци и хотели. Овој феномен е толку познат што некои Инстаграмџии мислат дека многу лесно можат да ги измамат компаниите. Луѓе лажат дека нивната содржина е спонзорирана, кога всушност не е.

Нова ера на Google Search: Што тоа значи за SEO

Пребарувањето секогаш ќе биде значаен дел од начинот на кој наоѓаме информации онлајн. Но сега влегуваме во нова ера на пребарување, ера во која следат промени кои ќе влијаат врз SEO. Тоа значи дека ќе мора да го смениме начинот на кој размислуваме за SEO. Како што технологијата напредува, така ние ќе мора да направиме измени во нашите стратегии. Ќе треба да бидеме покреативни во размислувањето.

SEO ќе мора да влезе во свет каде алгоритмите и маркетингот се вкрстуваат. Ќе треба да почнеме да размислуваме како можеме да ги искористиме вештините и искуството во однос на алгоритмите на социјалните мрежи, алгоритмите за пребарување на Amazon, алгоритмите кои предложуваат содржина, итн.

Бонус линкови

Се надевам добро ти дојде овој преглед во петок. Ако имаш линк што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук. Наместо marketoonist, денес решивме да одиме со #bottlecapchallenge кој сигурно си го видел последниве неколку дена.

Еј! Се читаме во следниот преглед во петок, така? 🙂

42 #ПрегледВоПеток

Истеравме уште една (летна) работна недела, а крајот на секоја работна недела значи нов #ПрегледВоПеток 🙂

Dave Birss и неговите шаблони за будење на креативноста

Првата точка во денешниот преглед ја посветуваме на нашиот драг пријател, Dave Birss. Дејв е толку посветен на истражување на креативноста што постојано зборува на таа тема каде и да оди, а минатата година издаде и книга насловена How to Get to Great Ideas. Но тоа не е сè!

Ако се претплатиш на newsletter-от на Дејв, ќе добиеш пристап до безброј корисни информации кои верувам дека ќе ти помогнат во работата. Совети за надминување на креативна блокада, попдкасти со Дејв, статии кои тој ги препорачува за читање и секако, бесплатни алатки.

Една од вежбите која ја играв на неговиот вебсајт се вика Story Dice. Оваа алатка е наменета за сите оние кои бараат инспирација за пишување. Имаш 5 коцки со цртежи на нив. Идејата е едноставна – искористи ги цртежите за да креираш приказна. Дејв и неговите шаблони за будење на креативноста се одличен извор на инспирација за писатели, copy writers, блогери, и кој уште не.

Facebook бара огласувачи кои однапред ќе платат за креирање серии за Watch

Уште од почетокот на 2019, Facebook е во потрага по огласувачи и агенции кои ќе се претплатат на нивниот видео сервис Facebook Watch. Showcase, програмот на Facebook, вклучува и In-Stream Reserve пакети во кои има опции за содржина по специфична категорија, како и можности за спонзорирање индивидуални Watch shows.

Facebook до максимум ја искористи можноста да ги запознае огласувачите и агенциите со видео платформата. Меѓутоа, за да има голема предност кај огласувачите, Facebook прво мора да докаже дека Watch е голем хит кај публиката. Во јуни објавија дека 140 милиони луѓе одвоиле барем една минута на ден да гледаат Watch видеа. Овие бројки би требало да помогнат, особено ако Facebook може да ги поврзе директно со сериите за кои се обидува да обезбеди однапред буџет за спонзорирање од огласувачите.

Во меѓувреме, Facebook ќе треба да се избори против перцепцијата на купувачите на реклами за нивната видео платформа. Со оглед на историјата не само на Watch туку општо на видеата на Facebook, агенциите сметаат дека платформата е само за кратки видеа, а не за подолги епизоди и серии. Facebook ќе мора да научи како да го адаптира својот upfront pitch со цел да биде пред конкуренцијата.

Twitter имплементира нови ознаки за предупредување за контроверзни твитови

Twitter најави дека неделава овие ознаки ќе стапат во сила, што ќе придонесе за подобро разбирање зошто и кога Twitter избира да не тргне твит што ги прекршува нивните правила. Новото предупредување го кажува токму горенаведеното и има опција “View” за откривање на твитот. Ова ќе ги адресира грижите на корисниците околу ширењето на загрижувачки пораки на платформата, а од друга страна ќе му овозможи на Twitter да продолжи да споделува оригинална содржина.

Twitter изјави дека овие ознаки за предупредување ќе се појават кај акаунти кои ги исполнуваат следните критериуми:

 • Вработени или репрезенти на владата, кандидати за државни избори, потенцијални кандидати за позиција во владата;
 • Ако акаунтот има над 100.000 следбеници; и
 • Ако акаунтот е верификуван.

Twitter исто така потенцираше дека дури ако некој акаунт не ги исполнува горенаведените критериуми, а сепак објавува содржина поврзана со закани и насилство, ќе бидат избришани, а не скриени позади новата ознака.

Дали ова концепт лого за Tokyo 2020 е подобро од официјалниот дизајн?

Последниве неколку дена се дигна фама околу концепт логото за 2020 Summer Olympics Tokyo, креирано од дизајнерот Daren Newman. Неофицијалното лого ги подели мислењата помеѓу дизајнерите. Едни го фалат за неговата елегантност во пренесување на духот на Олимписките игри и јапонскиот град, а други го бранат официјалниот дизајн и идентитет за Tokyo 2020.

Tokyo 2020 конццепт лого на дизајнерот Daren Newman

Идејата за логото ја сподели Newman на социјалните мрежи, без никакво очекување дека ќе предизвика било каква реакција. Дизајнот си поигрува со формите на Олимписките кругови со цел да испишат “2020”. Црвениот круг е пополнет за да го симболизира знамето на Јапонија.

Зошто концепт логото на Newman предизвика поделба во мислењето кај дизајнерите?

Можеби поради начинот на кој се споделуваше логото. Се сподели на многу места, вклучувајќи го и овој Reddit thread, а не се пренесе пораката дека не е ништо повеќе од само еден концепт. Официјалниот дизајн за 2020 Summer Olympics Tokyo беше креирано од Asao Tokolo.

Официјалните логоа за Tokyo 2020 беа избрани од илјадници предлози

Ако има дизајнери што нè читаат, или било кој друг што има мислење на темава, слободно нека пише во коментар.

Jony Ive си оди од Apple, ќе основа сопствена фирма за дизајн

Jony Ive го напушта од Apple, после цели 27 години работа во компанијата. Ive го водеше тимот дизајнери кои ги креираа некои од најпознатите електронски уреди, вклучувајќи ги iPhone, iPad и разни Mac модели. Тој ќе си оди од компанијата на крајот на 2019, а ќе основа сопствена фирма за дизајн следната година под името LoveFrom. Apple го потврди ова на прес конференција и изјави дека ќе бидат негов клиент во LoveFrom.

Ive изјави дека и покрај тоа што нема повеќе да биде вработен во Apple, сепак ќе остане дел од компанијата. Неговото место во Apple ќе го преземат Evans Hankey (VP Industrial Design) и Alan Dye (VP Human Interface).

Бонус линкови

Тоа е сè за денешниот преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 🙂

41 #ПрегледВоПеток

Еве сме на крајот на уште работна недела со нов #ПрегледВоПеток 🙂

Facebook отстранува одредени полиња со информации за пејџовите

Facebook не извести дека од 1 август ќе отстрани неколку полиња со информации за пејџовите. Тие полиња вклучуваат Company Overview, Biography, Affiliation, Personal Interest, а можеби и други. За сите оние кои менаџираат пејџови, Facebook советува информациите од горенаведените полиња да се додадат во Page Description.

Полињата кои ќе бидат отстранети се наоѓаат во About секцијата на пејџот и најверојатно нема да имаат влијание врз перформансите на самиот пејџ. Сопствениците на пејџови ќе можат да ги видат овие полиња преку Page info од Settings.

YouTube тестира автоматско криење на коментари на Android

Се чини дека YouTube после долго време дојде до очигледното: најголем дел од коментарите се злонамерни и не треба да бидат читани. Затоа тестира нов дизајн кај апликацијата за Android што автоматски ги крие коментарите, но сепак ја задржува опцијата да ги прикаже со еден клик.

XDA Developers

Сега за сега, тестирањето се одвива само во Индија. Се додека не кликнеш на “Comments”, YouTube автоматски не ги прикажува коментарите. На некој начин со ова се олеснува пристапот до коментарите. Наместо да скролаш додека да стигнеш до нив, можеш да ги видиш со еден клик, веднаш под називот на видеото.

Instagram ќе ја чува содржина од Story седум дена

Instagram најави нова опција за Story која ќе им овозможи на корисниците да ја зачуваат содржината. Нешто како драфт, содржината ќе биде достапна за објавување на Story во текот на седум дена. На овој начин можеш да направиш колку сакаш различни слики и видеа и после да си ги избереш омилените за објава.

Локализацијата и преводот како дел од дигиталниот маркетинг

Како што се зголемува бројот на компании што нудат производи и услуги на повеќе маркети ширум светот, така се зголемува и улогата на превод и локализација на содржина. Локализација и превод се две различни работи. Додека превод означува процес на конвертирање зборови од еден во друг јазик, локализација означува приспособување на содржината не само кон локалниот јазик кој се користи, туку и кон културните норми и вредности во регионот и на маркетот.

Напредната технологија (вештачката интелегенција во овој случај) им овозможува на брендовите лесно и брзо преведување на содржина, но кога станува збор за успешна локализација човекот се уште има предност. Ако те интересира повеќе на оваа тема, eMarketer направија интервју со Hannes Ben во кое зборуваат за предизвиците со кои се соочуваат маркетерите во однос на локализација на содржина. Hannes Ben e основач на Locaria, агенција за локализација на сајтови.

Бонус линкови

Толку за денешниот преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 😉

40 #ПрегледВоПеток

Јухууу, стигнавме и до 40-тиот преглед во петок! Доста интересни работи собравме за денес, скролај и читај.

Повторно се менува Facebook News Feed алгоритмот

Пред неколку прегледи пишувавме за тоа дека Facebook ќе се фокусира повеќе на групите и на настаните. Оттогаш беше најавен и апдејт во News Feed алгоритмот преку кој корисниците подобро ќе се поврзат со тоа што сакаат да го гледаат на платформата. Сега Facebook најави промена кај тој апдејт што ќе резултира со нови фактори за рангирање на содржината од пејџовите и групите.

Во објаснувањето, Facebook вели дека пуштиле две нови анкети со фокус на содржината од пејџови и групи и што корисниците сакаат да гледаат повеќе. Според одговорите, Facebook тврди дека со новиот апдејт им даваат приоритет на пејџовите и групите што сметаат дека го интересираат корисникот.

Што тоа значи и како менаџерите на пејџови ќе можат да го искористат во нивна полза, е сè уште нејасно. Дали ова значи дека Facebook ќе покажува содржина од пејџови на корисници кои се интересираат дали пејџот објавува почето или ќе има некаков баланс?

Би помислил дека ќе има баланс, но Facebook ги советуваше пејџовите да објавуваат почесто. Целта на News Feed е да му ја покаже најрелевантната објава на секој корисник што значи дека не сите објави гарантирано ќе се појаваат во нивниот фид.

Органски брендирани постови од инфлуенсери – нова опција од Instagram

Минатата недела Instagram најави опција за огласувачите преку која ќе можат да промовираат органски брендирани постови од инфлуенсери. Овој потег настапи како резултат на фактот дека 68% од корисниците изјавија дека се на Instagram за да се поврзат со креаторите. (Ipsos survey)

Со органска брендирана содржина која всушност ќе може да се трансформира во реклама, бизнисите имаат можност да ја раскажат својата приказна преку гласот на креаторите, да допрат до нова публика и да го мерат влијанието од ваков тип на содржина. Оваа опција ќе биде достапна во текот на наредните недели, а за стори за некој месец.

Google ја укинува интеграцијата помеѓу Photos и Drive

Отсекогаш постоела синхронизација помеѓу Google Photos и Google Drive, но во средата Google објави дека ќе го прекине тоа. Поради фидбек од дел од корисниците дека поврзаноста помеѓу овие две услуги е збунувачка, Google работи на измени кои ќе го поедностават корисничкото искуство.

Кога измените ќе стапат во сила во јули, сликите и видеата што ќе ги додаваш во Drive нема автоматски да се појават во Photos, и обратно. Дополнително, бришењето фајлови нема да биде синхронизирано, со што ќе нема повеќе бришење фајлови несакајќи.

Google истакна дека ништо нема да биде автоматски избришано во јули. Сите слики и видеа од Drive во Photos што си ги прикачил пред да настапи оваа промена ќе останат во Photos. Ако имаш “Google Photos” фолдер во Drive, ќе остане во Drive, само нема повеќе да се апдејтира автоматски.

Запознај го новиот Dropbox

Кога сме веќе кај сервиси за чување податоци, Dropbox излезе со нов, редизајниран изглед во вторникот. Сè уште е истиот Dropbox, но подобрен. Еден работен простор за организирање на твојата содржина и користење на алатките.

Сета содржина на едно место

Традиционални фајлови за поврзување на содржината на едно место. Сега ќе можеш да:

 • креираш, да имаш пристап и да споделуваш содржина внатре во Dropbox;
 • креираш и зачуваш брз пристап до вебсајтови;
 • користиш еден search bar.

Сите алатки на едно место

Апликациите кои ги користиш на дневно ниво се сега интегрирани во самиот Drobox. Тоа значи дека ќе можеш да:

 • се поврзеш со Slack;
 • имаш видео конференции со Zoom;
 • менаџираш проекти со Atlassian.

Сите луѓе на едно место

Не е само за содржината и алатките, туку и за луѓето кои го користат Dropbox.

 • координација преку додавање на опис на фолдери;
 • увид во прогресот на заеднички проект;
 • споделување фидбек преку коментари.

Нови логоа за Firefox

Mozilla конечно го разоткри новото Firefox лого, дел од семејството на икони за браузерот. Ако зборот Firefox порано го користевме секој пат кога мислевме на браузерот, Mozilla сега сака да го репозиционира зборот со цел да покрие цело семејство на Firefox апликации и сервиси.

Firefox now refers to the umbrella of services [Image: Firefox]

Дизајнот на Firefox браузерот е дел од новиот брендинг систем. Заедно со ова лого ги имаме и Send, Monitor и Lockwise, сервиси на Mozilla. Целиот систем го користи генералното Firefox logo, односно опашката на лисица.

Доста познати имиња беа поврзани со градењето на овие логоа. Michael Johnson асистираше со инспирација во раната фаза на дизајнирање, додека пак дизајнерот на оригиналното Firefox лого, Jon Hicks, беше секогаш присутен за совет. Michael Chu беше задолжен за туркање на новиот бренд.

Бонус линкови

Тука го завршуваме денешниот преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Се читаме во следниот преглед во петок. 😉

38 #ПрегледВоПеток

Го испраќаме месец мај со нов преглед во петок. Скролај и читај за најновите вести од дигиталниот свет.

Проблеми со Facebook Ads Manager кои ги чинат малите огласувачи илјадници долари

Во последно време Facebook Ads Manager има доста проблеми кои имаат негативно влијание врз работата на маркетерите и огласувачите на платформата. Според изјавите на Gracie и Andrew Foxwell (Foxwell Digital), резултатите од рекламите се недоследни, со многу промени кај помалите огласувачи. John Bolling (head of U.S. operations for ROAS Media) го вели истото, значително различни ден-за-ден резултати кај кампањите. Како резултат на тоа, Bolling изјави дека проблемите со Facebook Ads Manager ги чинат неговите клиенти десетици илјадници долари.

Многу луѓе се жалат дека нема никаква комуникација помеѓу Facebook и партнерите за огласување, и тоа не само во однос на проблеми со платформата. Ако Facebook сака да ги задржи бизнисите на својата платформа, ќе мора да направи промени. Огласувачите сакаат да видат проактивна комуникација во однос на проблемите и промените кои треба да ги направат.

YouTube го менува начинот на кој прикажува претплатници

YouTube најави големи промени во начинот на прикажување на бројот на real-time претплатници. Бројот на претплатници ќе се заокружи и наместо 10,500,000 ќе гледаме 10 милиони. Оваа промена ќе биде од големи значење за сајтови како Social Blade кој прави профит од прикажување кој губи/добива претплатници секогаш кога има некаква драма.

Одлуката да промени начинот на прикажување претплатници дојде во време кога целиот свет ја следеше драмата помеѓу James Charles и Tati Westbrook. Интензивниот фокус на real-time претплатници доведе до cyber bullying од двете страни. Новиот дисплеј на претплатници на YouTube ќе го видиме во август.

IKEA ги рекреираше дневните соби на “Stranger Things”, “Friends” & “The Simpsons”

Има нешто повеќе од еден месец до сезона 3 од Stranger Things, а ако сакаш да се вратиш во добро познатата дневна соба на семејството Byers, IKEA нуди одличен концепт на мебел кој можеш да го искористиш за твојот дом. IKEA ги рекраираше дневните соби на Stranger Things, Friends и The Simpsons, три од најпопуларните серии.

“The Room for everyone” – дневната соба на семејството Byers од првата сезона на Stranger Things

Room for Families на IKEA е препознатливата дневна соба на The Simpsons. Сите работи, освен добро познатата искривена слика од едрелица, се во продажба. Рамката, тепихот, наткасната, се сите достапни.

“Room for families” – дневната соба на The Simpsons

И последно, Room for mates од сетот на Friends е одлична слика на дневната соба на Rachel и Monica. Сè што е на сликата е веќе пуштено во продажба, вклучувајќи ги сите перничиња.

“Room for mates” – дневната соба на Rachel и Monica во Friends

The North Face се извини откако неетички се промовираше на Wikipedia

Во маркетинг кампања, што дури и некој неук за маркетинг знае дека е МНОГУ ЛОША идеја, The North Face ЈАВНО објави изминатава недела како ги “изиграл” резултатите од Google Search за да ги промовира своите производи преку прикачување слики во high-traffic Wikipedia страници. Дечките дури имаа објавено и кратко видео во кое е снимено како ја прават оваа превара. Видеото почнуваше со слика од Google Search bar на кој се испишува “How can a brand be the first on google without paying anything for it?”

The North Face јавно се извини за потегот и во интервју со The New York Times изјави дека ова се случило како резултат на недостиг на комуникација помеѓу компанија и самостоен дистрибутер надвор од САД. Конкретно во случајот, дистрибутер во Бразил склучил договор со фирмата за огласување Leo Burnnett и всушност, оние биле тие што ја донеле одлуката за целава кампања, и дистрибутерот од Бразил бил тој што ја одобрил. The North Face Brazil CEO Fabricio Luzzi ја бранеше тактиката, велејќи дека “секој ПР е добар ПР”. Менаџментот на The North Face не се сложи со таа филозофија.

Google ги оживеа резултатите од пребарувањата со 3D/AR

Како што беше најавено на Google I/O 2019 конференцијата, Google сeга додава нови 3D слики и AR опција на селектирани резултати од пребарувањето, овозможувајќи им на своите корисници ново гледиште кога станува збор за животни, предмети и многу повеќе.

Ако пребараш “Panda” на Google апликацијата, сега ќе видиш и опција за “View in 3D”, што претставува движечка 3D слика од животното на твојот екран. Можеш да ја “додадеш” пандата во вистинскиот свет, со помош на AR. Истото можеш да го видиш кога ќе пребараш и ајкула, лав или алигатор. Со тек на време, Google планира да им овозможи на бизнисите да ја имаат истата опција за своите производи, со цел да им овозможи на корисниците да видат како одреден производ (парче мебел, на пример) би изгледал во нивниот дом.

Опцијата не е достапна за сите корисници бидедјќи се уште е во фаза на тестирање. Останува да видиме и самите ние како ова изгледа, како ќе се одвива примената на 3D/AR во иднина и што тоа ќе значи за SEO.

Бонус линкови

Толку од денешниот преглед во петок, последен за месецов. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во првиот јунски преглед во петок. 😉

37 #ПрегледВоПеток

Неработен ден? Што е тоа? Нема запирање за нашиот #ПрегледВоПеток! Полека но сигурно се ближиме до 40ка. Време е за нов преглед.

GDPR, една година подоцна

Помина нешто повеќе од година дена откако за прв пат зборевме за GDPR во #ПрегледВоПеток. На 25ти мај лани GDPR (регулацијата за заштита на генералните податоци) стапи во сила, после 4 години подготовки и дебатирања. Последнава година дена потрошувачите и маркетерите се адаптираа на една нова ситуација. Post-GDPR средината резултираше во зголемен број на нотификации од мобилни апликации и селективно споделување на локација. Податоците за кои пишуваме доаѓаат од истражување на Airship.

36 нотификации во просек месечно

Бројот на корисници на мобилни апликации се зголеми за 17% во споредба со лани кога GDPR стапи во сила. Маркетерите испраќаат повеќе нотификации на глобално ниво, во просек 36 месечно. Чисто како информација во истражувањето биле вклучени повеќе од 700 милиони корисници.

Намалено споделувањето на локација

Последнава година резултираше во намалено споделување на локација. Северна и Западна Европа имаат најмали opt-in rates (4.4% и 2.1% соодветно). Ова се значајно намалени бројки за разлика од лани.

Податоците од истражувањето исто така покажуваат и интересни разлики помеѓу корисници на iOS и Android. Корисниците кои сè уште немаат Android Q многу почесто блокираат локација отколку iOS корисници кои имаат опција да споделат локација само ако апликацијата е отворена. Android Q работи на овој начин.

Што значи сето ова?

Корисниците стануваат сè повнимателни во однос на споделување на локација. Девелоперите и маркетерите ќе треба да најдат нов пристап преку кои ќе ги “натераат” да споделат локација. Во секој случај, ова масовно истражување покажува дека мобилните нотификации продолжуваат да бидат моќен маркетинг канал на глобално ниво бидејќи first-party податоците и алатките се од многу поголема важност во овој post-GDPR свет.

Google search доби редизајн

Google доби нов изглед за резултатите од пребарување на мобилен. Апдејтот вклучува и нов начин на прикажување на текстуални реклами и органски резултати.

Што се новостите?

Црната “Ad” ознака што Google ја тестираше со месеци како замена на зелената, е вклучена во новиот апдејт. Ознаката се појавува најгоре на рекламата заедно со прикажаното URL, кое исто така е со црн текст.

Органските резултати ќе добијат favicon. Името на сајтот е со црн текст веднаш до favicon-от и се наоѓа над називот на линкот, слично како кај рекламите. Пред овој апдејт, тој дел од резултатите беше испишан со зелено под називот. Google исто така ја отстрани сивата линија под називот кај органски резултати и кај главниот назив на реклами.

Што значи ова за Google?

Овој апдејт му овозможува на Google да продолжи во развивање на содржината што ја прикажува во резултатите од пребарувањето, вклучувајќи видео резултати, hi-res слики, 3D објекти, и видовите на акции што можеш да ги преземеш од резултатите.

Новиот дизајн дава поструктуриран изглед на резултатите од пребарувањето. Останува да видиме какво ќе одрази ова на traffic-от односно кликањето на корисниците.

Дезинформациите имаат поголем engagement на Facebook

Социјалните мрежи се дитрибутери на лажни вести. Содржината која се споделува на Facebook има преголемо влијание врз животот на луѓето. Со оглед на опасностите кои можат да произлезат од споделувањето на лажни вести, Oxford University излезе со ново истражување со цел да потенцира колку е ова важно да се спречи.

Дали има решение за овој проблем? Твојата перспектива, иронично, ќе се сведе на она во што ТИ избираш да веруваш.

Медиумите мора да го сменат бизнис моделот

Ова би била на кратко пораката која ја пренесува српската верзија на Netokracija во интервјуто со Дејан Николиќ, еден од креаторите на Content Insighst и Njuz.net. Секогаш е вредно и корисно да се чита/слуша Дејан, затоа што човекот има огрмно искуство а сега и пристап до огромен број податоци кои се однесуваат на медиумската индустрија, секако тесно поврзана со маркетинг и она што се нарекува native рекламирање. Без двоумење: Publika jednom mediju ne sme da bude inventar koji prodaje oglašivačima

Случајот против Huawei

Вчера ARM изјави дека ја прекинува соработката со Huawei поради новите регулации на владата на САД. Експертите за безбедност предупредуваа за Huawei повеќе од година дена, но никој не излезе со конкретна изјава зошто владата на САД верува дека Huawei е закана. Сфаќам дека тоа е така во интерес на националната безбедност, но треба да знаеме од каде доаѓаат тие грижи. 👇

The case against Huawei, explained

Во меѓувреме и Google излезе со одлука дека нема да дозволи во иднина кинескиот производител да ги користи неговите услуги поврзани со Аndroid оперативниот систем. Вест која почна да ги загрижува огромен број сопственци на Huawei паметни телефони низ целиот свет. Сепак ако гледаме оптимистички на ова може да биде и вака: How Huawei Could End Up Challenging Google’s Dominance

Бонус линкови

Го завршивме и овој преглед . Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

До следниот преглед во петок. 😉

36 #ПрегледВоПеток

Еве не во програма со уште еден преглед во петок.

Hi 🙂

Минатата недела се оддржи уште еден многу голем настан во САД, Google I/O 2019. Од 2008 година оваа конференција традиционално се оддржува во Калифорнија, во организација на Google. Генерално, конференцијата е фокусирана на новите уреди во производство на Google, но оваа година видовме многу вести во однос на приватноста кои ќе влијаат врз нас маркетерите. Затоа решивме овој #ПрегледВоПеток да го посветиме на подобро разбирање на промените кои ни доаѓаат.

Останатите новости од дигиталниот свет те чекаат кај бонус линковите.

Промени кај Google Chrome кои ќе влијаат на дигиталното огласување

Наредните верзии на Google Chrome ќе ни донесат нешто што ќе ги интересира сопствениците на сајтови и огласувачите. Овие промени ќе влијаат позитивно на искуството на корисникот, но како ќе влијаат на огласувањето?

Native lazy loading за слики, видеа и огласи

Lady loading е процес при кој се вчитуваат само оние ресурси кои во даден момент корисникот може да ги види. Останатите ресурси не се вчитуваат сè додека корисникот не скролне до нив. Ова има голема улога во брзината на вчитување на веб страната.

Chrome е најпопуларниот браузер и за десктоп и за мобилен, така што оваа промена ќе има значајно влијание на сопствениците и администраторите на сајтови, како и на огласувачите. Брзината на вчитување веќе одамна е директен SEO фактор за рангирање на веб страните на Google. Сајтовите што брзо се вчитуваат се најчесто на врвот.

Зошто lazy loading и не е толку супер?

Има нешто што нема да се вчита додека корисникот не скролне до него: рекламите. Особено оние кои се под првиот дел што се вчитува на сајтот (т.н. below the fold content). За сопствениците и администраторите на сајтови кои својот приход го остваруваат од продажба на рекламен простор, ова може да претставува сериозен проблем.

Ако огласот не се вчита, нема да се калкулира како импресија. Помалку импресии значи помала заработка. Проблемот ќе биде уште поголем на мобилен. Google напомена дека Chrome ќе форисра lazy loading и на страни кои го немаат тој атрибут, доколку data saver опцијата е активирана на уредот.

Да бидеме реални за маркетерите ова е добра вест, нема да плаќаат/плаќаме за неефектвини импресии 😉

Промени во начинот на прифаќање колачиња

Користењето колачиња (cookies) со години веќе се практикува како метод за идентификација на корисникот на интернет. Колачињата помагаат во персонализација на корисничкото искуство. Но сведоци сме на многу проблеми со приватноста и начинот на кој се чуваат податоци, па затоа Chrome ќе воведе промени во начинот на кој се прифаќаат колачиња.

Што ќе бидат новите промени кај колачињата?

Со новите промени, Chrome ќе прифаќа исклучиво колачиња од прв ред (first-party cookies). Сите останати ќе бидат игнорирани. За да се обезбеди транспарентност во процесот на поставување колачиња, Chrome ќе бара од девелоперите експлицитно да ги маркираат своите колачиња за да се добијат third-party привилегии и видливост.

Точно ќе се знае кој тип на колачиња користи одредена страница со што ќе се подобри безбедноста и приватноста на корисникот. Chrome ќе прифати колачиња од трет ред само ако се спроведуваат преку сигурни конекции, односно преку HTTPS врска.

Се укинува следење на корисникот преку неговиот дигитален отисок

Дали знаеш дека Chrome-от што го користиш има твој специфичен и уникатен дигитален отисок? Chrome има екстензии и додатоци кои си ги инсталирал ти. Се наоѓа на еден и единствен уред, уред кој има свој оперативен систем. Екранот има одредена резолуција, имаш подесено јазик на користење, временска зона и многу други податоци. Сето тоа е доволно да се направи дигитален отисок по кој може да те идентификуваат. Не по име и презиме, по уред и браузер.

Така огласувачите те пратат и ретаргетираат. Не им се потребни колачиња, лични податоци, мејл, само дигитален отисок.

Освен за потребите за огласување, анализата на дигиталниот отисок помага и во детектирање на лажен сообраќај, ботови и скрипти кои прават ad-fraud и click-fraud. Сепак, Google смета дека ова ја нарушува приватноста на корисникот на два начина; 1. дава права на други лица да те профилираат и следат, и 2. дава права на процесирање податоци за твоето онлајн однесување.

Chrome vs. Digital fingerprinting

Злоупотребувањето на дигиталниот отисок не е во согласност со принципите на Google. На конференцијата беше најавено дека Chrome потполно ќе блокира и оневозможи digital fingerprinting. Оваа промена ќе настапи во наредните неколку месеци. Останува да видиме како огласувачите ќе реагираат.

Бонус линкови

Стигнавме до крајот и на овој преглед во петок. Се надевам дека ти се допадна идејата за краток recap на она што за нас е важно да го знаеме од Google I/O 2019. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Marketoonist on Instagram

Се читаме во следниот преглед во петок. 😉

35 #ПрегледВоПеток

Заврши со работа? Стигна дома? Океј, топ. Раскомоти се и скролај за најновите вести од дигиталниот свет, во форма на #ПрегледВоПеток.

Пред да започнеме, следната недела има 2 многу добри конференции кои вредат да се посетат. Во среда (15.05) во Загреб, по четврти пат ќе се оддржи HitIt Digital, конференција на која се зборува за Google Adwords и Google Analytics. Овој пат има најмногу гости од „надвор” а организаторите велат дека ќе била најдобра до сега. Искрено, искустовото вели дека треба да им се верува. Веќе следниот ден, четврток и петок (16-17.05) се резервирани за Digital Day во Белград. Настанот традиционално организиран од IAB Србија, оваа година ќе се фокусира на доверба кон брендовите и медиуми и за предизвиците кои произлегуваат од улогата на брендовите, содржината и медиумите во животот на луѓето. Ако си заинтересиран за било која од овие конференции, побрзај и обезбеди си место!

А сега, прегледот…

Повеќе оригинални видеа на Facebook

Facebook пред некој ден најави низа промени во начинот на рангирање на видеата на платформата што ќе влијаат врз нивната популарност. Според новите насоки, Facebook ќе им даде предност на видеата што се фокусираат на оригинална содржина, што го задржуваат вниманието на корисниците.

Исто така Facebook изјави дека видеата на пејџови што се дел од т.н. Sharing Schemes ќе бидат рангирани многу ниско. Додека пак видеата кои привлекуваат лојална фан база ќе бидат “наградени”. Идејата позади овие промени е да се промовираат видеа што луѓето ги ценат, помагајќи им на видео креаторите да досегнат повеќе луѓе преку подобрена дистрибуција на видеа.

Со изјавата на YouTube дека нивната оригинална содржина ќе биде бесплатна до крајот на годинава, Facebook мора да работи на подобрување на својата. Тоа може да го направи само ако промовира видеа што се квалитетни, со оригинална содржина и кои фановите ги гледаат одново и одново и одново…

Проблемите на YouTube креаторите: Copyright claims & Trending section

Susan Wojcicki, CEO на YouTube, неодамна објави блог пост во кој пишуваше за проблемите и фрустрациите со кои се соочуваат креаторите. Прв, може и најголем, проблем се авторските права поради кои се отстрануваат рекламите од нивните видеа. Поплаки има и за “Trending” пејџот. Ништо ново, но блог постот на Wojcicki е прв во историјата некој со висока позиција во компанијата да ги адресира тие фрустрации во детали.

YouTube исто така планира да вклучи подетални насоки во однос на каков тип на содржина е “погоден” за огласувачите. Има многу комплексни правила што ги прави моментални насоки тешки за следење/почитување. Во последната точка од постот Wojcicki зборува за одлуката за отстранување на коментари од видеа во кои има деца. Откако се случи што се случи, голем дел од креаторите се жалат дека алгоритмот им брише коментари, но Wojcicki верува дека одлуката беше на место.

Google тестира линкови за директно купување под YouTube видеа

Под видеата на YouTube, Google тестира линкови за директно купување. Линкот пренасочува на Google Express за комплетирање на нарачката. Бројот на трговци на Express се зголемува и Google тоа го користи за тестирање на повеќе формати на shoppable ads. YouTube имаше слични иницијативи за продажба во минатото. Минатата година им овозможи на креаторите да линкуваат директно до нивните производи, па можеби тоа беше предвесник за овој потег на Google.

TikTok го менува начинот на кој ја конзумираме дигиталната содржина

TikTok за кратко време стана првата станица на пат кон иднината на социјалните мрежи. Она што ја прави TikTok различна од другите е начинот на кој работи. Ја симнуваш, ја пушташ и одма ти излегуваат 15-секундни видеа. Не треба да креираш профил, не треба да се поврзеш со Facebook, само отвори, скролај и гледај видеа. Бескрајно персонализиран алгоритам кој ти прикажува избрана видео содржина.

Начин на дистрибуција на содржината и креаторите на TikTok користи фундаментално различен пристап од она што го гледаме на интернет. Во апликацијата корисникот може да кликне на било кој дел и да добие увид во безброј видео клипови. Има и алгоритми кои прикажуваат препорачани трендови за следење. Во една реченица, TikTok совршено ја прати логиката на “free use of Internet”.

Живееме во време во кое нашата потреба се сведува само на конзумирање на содржина. Алгоритмот знае каква содржина ќе ни го задржи најдолго вниманието и тоа и ни го прикажува.

Alibaba Sans – фонт дизајниран за стандардизирање на UX на платформите на Alibaba

За да постигне стандардизација во дизајнот на многуте мали бизниси, Alibaba има свој фонт – Alibaba Sans, што ќе се користи за сè. Фонтот има 11 различни стилови, работи на 172 различни јазици и има 116,895 илјади кинески карактери. Alibaba Sans е наменет за сите мали бизниси кои немаат инвестирано или не можат да си дозволат да инвестираат во брендинг. Ова е одличен потег на компанијата за стандардизација на визуелното искуство на купувачите, а истовремено и начин за издигнување на дизајнот на сајтот во целост.

Бонус линкови

Тоа а сè за денешниот преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Наместо со Marketoonist, денес ќе се обидеме да се поврземе со дизајнерите.

До следниот преглед во петок! 😉

34 #ПрегледВоПеток

Си стојам на зборот, идеме со нов преглед во петок.

I’m ready.

Изминатава недела се оддржа најважниот настан во текот на годината за Facebook, F8. Се дискутираше за иднината на … пааа воглавно Facebook, ама со тоа и за многу други работи… На дводневниот настан присуствуваа повеќе од 5,000 девелопери, креатори и претприемачи. Главната тема беше градење на платформа што ќе се фокусира на приватноста.

Бидејќи се најавија многу нови работи за време на F8, решивме овој преглед да го посветиме на оние вести што се најбитни за нас маркетерите.

Facebook ќе има редизајн со фокус на групи и настани

Facebook неодамна најави дека полека ќе го трга фокусот од News Feed, а после конференцијата добивме претстава што тоа значи. Во апдејтот кој Марки го нарекува “FB5”, Facebook ќе им даде посебно значење на групите и на настаните. Со ова ќе им обезбеди персонализиран фид на своите корисници од групите кои ги следат, наместо од нивните пријатели.

Редизајнот исто така е предвиден да им помогне на корисниците да го прошират својот круг на пријатели. Ќе видиме и нова опција наречена “Meet New Friends”, која ќе им помогне на корисниците со слични интереси да се поврзат. Ќе биде и полесно да видиме што настани се случуваат во наша близина. Мобилната апликација на Android и iOS веќе има апдејт, а десктоп верзиајта ќе биде апдејтирана во текот на следните месеци.

Instagram има нови филтри за камера и помалку видливи лајкови

Instagram има репутација како еднa од “најдружељубивите” платформи на интернетот, но исто така и најкомпетитивна. Затоа Facebook нуди повеќе начини на интеракција со следбениците, додека од друга страна го трга фокусот од статистиките кои можеби ги доведуваат корисниците под стрес. Ќе има апдејт на интерфејсот на камерата и ќе видиме нова опција “Create Mode”, која ќе служи за полесно споделување на содржина што не е слика или видео, како квизовите. Instagram работи и на опција што дозволува купување преку самата апликација. Покрај компаниите, опцијата ќе може да ја користат и уметници, спортистите и други креатори кои имаат свој бизнис.

Во меѓувреме, Instagram тестира систем што нема да ги покажува лајковите на прва. Ова е со цел корисниците да се “фокусираат на содржината што ја споделуваш, а не колку лајкови ќе собереш”. Опцијата се тестира во Канада, а ако се покаже доволно популарна, ќе ја видиме и во други држави.

Facebook Messenger ќе се фокусира на “Close Friends”

Facebook исто така ќе го редизајнира и Messenger како дел од промените за подобра поврзаност со пријателите. Ќе може да напишеш статус или да споделиш слики со најблиските, со можност за полесно организирање на дружби надвор од интернет.

Messenger всушност ќе добие еден голем рефреш. На iOS апликацијата ќе биде оптимизирана да зафаќа помалку простор на телефонот. Новата верзија ќе биде помалку од 30MB, што е околу 20% од моменталната верзија. А ако користиш Messenger на десктоп, Facebook за подоцна годинава најави и десктоп апликации за Mac и PC.

Промени има и во позадинските делови кај пристапот кој го добиваат четботовите. Почнува да го стега ременот и тука Facebook, се разбира со цел, да отвори повеќе простор за заработка, односно за спонзорирани пораки.

Facebook ќе ти помогне да се смуваш со симпатијата

На ланската F8 конференција Facebook најави дејтинг платформа. На овогодинешната конференција најави дека Facebook Dating ќе биде достапна во уште 14 други земји. Ииии, ќе видиме нова опција “Secret Crush”, што ќе прави тоа што го очекуваш. Ќе можеш да направиш тајна листа на Facebook пријатели што ти се допаѓаат, без разлика дали имаат дејтинг профил или не. Ако и твојата симпатија користи Secret Crush и те стави во нивната листа, Facebook ќе ве извести и двајцата дека се мечнавте.

Марки призна дека многу луѓе не му веруваат на Facebook и дека Facebook им дал многу добри причини за тоа. Но исто така ги потенцираше сите начини на кои Facebook, Instagram и WhatsApp ќе помогнат да се поврзеш со оние кои ги сакаш.

Facebook F8 Supercut

Бонус линкови

Тука го завршуваме денешниот преглед во петок. Се надевам дека ти се допадна идејата за краток recap на F8. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Се читаме во следниот преглед во петок. 😉

33 #ПрегледВоПеток

Еве сме со празничен преглед во петок, во сабота.

1. Facebook додаде “Cost Cap Bidding”

Отсега ќе имаме поедноставена навигација, “почист” дизајн и подобар UX во менаџирањето на кампањи во Ads Manager. Во новата верзија исто така има и нова опција за “cost cap bidding”, дизајнирана да ги подобри ефикасноста и резултатите од кампањи. Ова значи дека ќе можеме да поставиме максимум CPA (cost per action) кој потоа системот на Facebook ќе го оптимизира, што може да придонесе за подобри резултати. Овие промени се дел од серијата подобрувања на Facebook алатките кои ги користиме секој ден.

2. Полесно лајкување на твитови во новата “twttr” прототип апликација

Во последната верија на twttr корисниците можат да свајпаат од десно кон лево на било кој твит за да го лајкнат. Претходно овој гест функционираше само на твитови во конверзација, каде копчињата за интеракција беа скриени. Со новата промена можеш да свајпаш во табот со нотификации, на твојот профил, дури и кај резултатите од пребарување. Копчето за лајк е доста ценето од корисниците на Твитер така што се очекува френкфенцијата на лајкување да се зголеми со овој гест. Колку е поразличен процесот на развој кога се работи за она што сакат Twitter корисниците, а не CEO-то.

3. Маркетерите го преценуваат влијанието на микроинфлуенсерите

Според истражување спроведено од Econsultancy, 55% од маркетерите веруваат дека микроинфлуенсерите имаат подобра поврзаност со нивните следбеници, а 61% од потрошувачите рекле дека овој тип на инфлуенсери објавуваат содржина со која лесно можат да се поврзат.

Но дали микроинфлуенсерите можат колективно да донесат поефективни резултати отколку големите имиња? Според резултатите од едно истражување кое ги опфаќа најкомпетитивните брендови во индустријата на производи за убавина, одговорот е не. Брендовите дошле до заклучок дека микроинфлуенсерите не успеваат да воспостават значителен досег, дури и како група. Брендовите кои биле опфатени во истражувањето – L’Oréal Paris, Estée Lauder, Glossier and Pulp Riot – генерирале само 10% досег од микроинфлуенсери. Податоците покажуваат дека микроинфлуенсерите придонеле за 67% до 82% повеќе social mentions за брендовите. Но тоа не е исто што и досег и интеракции.

Со други зборови, микроинфлуенсерите не се замена за мегаинфлуенсерите, но ако се користат стратешки, имаат потенцијална вредност која може да се искористи.

4. Дигитална поделба помеѓу луѓе кои се дел од алгоритми и луѓе кои не се

Голем дел од луѓето повеќе им веруваат на платформи и алгоритми отколку на сопствената влада и општество. Според едно истражување луѓето толку многу ги “ценат” алгоритмите што веруваат на совети од алгоритми отколку од човек. Во минатото, експертите за технологија беа загрижени за “дигитална поделба” помеѓу оние кои знаат да користат компјутер и интернет и оние кои не знаат. Но како што дигиталните уреди прогресираат во технологијата, поделбата не е повеќе за кој има пристап.

Како се справуваат луѓето со толку многу информации и алгоритми кои го диктираат секој аспект од нивниот живот? Итрите корисници се држат настрана и се свесни за влијанието на алгоритмите врз нивниот живот. Во меѓувреме, потрошувачите кои имаат помалку информации се потпираат на алгоритми да им помогнат во донесувањето одлуки. Главната причина за оваа дигитална поделба е дека многу мал дел од луѓето разбираат како алгоритмите функционираат.

Дали треба да останеш конектиран – или да се исклучиш?

Новата “дигитална писменост” не значи користење на компјутер или интернет туку разбирање и проценување на последиците од животниот стил во кој си постојано онлајн. Да не си дел од нечиј алгоритам е луксуз, а еден ден може да биде и симбол на богатство достапно само за неколкумина. Прашањето тогаш ќе биде што со оние кои ќе се најдат на погрешната страна од дигиталната поделба.

Бонус линкови

Тоа е сè од овој петочки преглед во сабота. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Се читаме во следниот преглед во петок. Петок, не сабота. 😉

32 #ПрегледВоПеток

Со сигурност можам да ти кажам да си ги заокружиш петоците во календарот затоа што не отстапуваме од неделната доза новости во дигиталниот свет. Еве што издвоивме за овој преглед во петок.

1. Facebook новости, 3во1

Враќање на четовите во главната Facebook апликација

Facebook прави тест во кој четовите од месенџер не се отвораат во Messenger туку остануваат во главната апликација. Т.н. “Chat” опција ги нема сите функционалности како Messenger, но ќе им овозможи на корисниците да се допишуваат без да ја напуштат Facebook апликацијата. Сигурно се сеќаваш дека на почетокот четовите беа интегрирани во главната платформа. Во 2014та ги пренасочија во Messenger, принудувајќи ги корисниците да ја преземат апликацијата за да се допишуваат со нивните пријатели. Тоа за Facebook значеше нова, мулти-милионска (сега веќе билионска) платформа на корисници, но исто така беше (и сè уште е) и мета на критики и лоши ривјуа. Со новите промени во однос на приватното допишување и интегрирање на платформите за четување, Facebook се враќа на старите добри практики. Уште нема официјални информации за кога и дали воопшто би се случил овој апдејт. Штом дознаеме, ќе пишеме тука во некој следен #ПрегледВоПеток.

Facebook тестира “swipeable” News Feed

Тимот на Facebook тестира нов дизајн на News Feed во кои корисниците ќе може да свајпаат објави на нивниот фид, исто како на Stories. Facebook потврди дека експериментира со овој хибриден News Feed/Stories пристап, но е во рана фаза на развој. Facebook Stories не се нешто многу популарни. Само 300 милиони корисници ги користат дневно, што не е ни 10% од вкупната база корисници на Facebook. Ако само 300 милиони корисници користат Facebook Stories, тогаш што значи тоа за интеракциите на News Feed? Бројката опаѓа, а ако има 1.5 билиони активни корисници на дневно ниво и интеракциите на Stories растат најбрзо, без разлика што Stories користат само мал дел од корисници, тогаш тоа кажува дека проблеми се во News Feed. Корисниците губат интерес во главниот фид и бараат други опции. Вакви слични тестови правеше и Instagram ама сега за сега не видовмефинална имплементација.

Нови опции за објавување 3D слики на Facebook

Facebook најави три нови опции за 3D слики.
Прво, корисниците ќе можат да ги споделуваат 3D слики и на Facebook Stories. Исто како кога ги споделуваш на News Feed, ќе можеш да видиш кој ја видел сликата, кој реагирал и кој ти пишал. Единствената разлика е што Stories се достапни само 24 часа.
Второ, Facebook ќе овозможи опција за споделување на 3D слики од десктоп компјутер. Ова е комплициран технички процес, но за оние кои сакаат да ја користат оваа опција ќе значи сосема нов вид на визуелна комуникација.
Трето и последно, Facebook ќе додаде и поддршка за креирање 3D слики за Android. Функцијата ќе биде лимитирана поради потребата за подобри сетапи за мобилна камера, но како што корисниците ќе се префрлуваат кон понови модели на мобилни телефони, така ќе гледаме повеќе 3D објави на Facebook.
3D објавите се уште еден чекор кон следната генерација на споделување на социјалните мрежи.

2. Instagram размислува за криење на бројот на лајкови на објавите

Instagram сака твоите следбеници да се фокусираат на тоа што го споделуваш, а не колку лајкови имаш на објавите. Само тој што ја споделил објавата ќе може да види колку лајкови има. Instagram ја нема тестирано оваа опција, но истражува начини како да го намали притисокот на Instagram а криење на бројот на лајкови е еден од начините. Ако ова се случи тоа ќе биде оооогромна промена за Instagram. Не знам некој што не е на Инстаграм заради лајковите…

3. LinkedIn додаде опција за “реагирање” на објави

LinkedIn додаде четири нови реакции што корисниците можат да ги користат за интеракција со објавите на нивниот тајмлајн.

Не е тајна дека LinkedIn никогаш не реагира брзо на новите трендови. Но ова покажува дека се свесни дека треба да им понудат на своите корисници нешто што ќе ја направи платформата динамична и што ќе предизвика интеракции (повеќе споделување на објави). За LinkedIn да ги задржи постоечките корисници и да продолжи да ја зголемува базата на корисници, дури и најмалите додатоци како оваа опција може да направи разлика.

4. Што не е во ред со лендинг (целни) страниците

Лендинг страниците постојат затоа што раскажуваат приказна. Дали таа приказна е успешно раскажана зависи од многу фактори. Традиционално, највредните делови се насловот, едноставните слики, набројувањата, CTAs, илустрациите и тонот на брендот. Сите овие фактори се сметаат како рецепт за ефективна лендинг страница. Но, нема формални правила за правење на успешна лендинг страница. Па каде е проблемот, што не е во ред со лендинг страниците кога не конвертираат?

Бонус линкови

Го завршивме и овој преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

До следниот преглед во петок. 🙂

31 #ПрегледВоПеток

Убаво е чувството кога ќе си фатиш рутина. Се враќаме во програма со уште еден преглед во петок.

1. Нови мерки на Facebook за спречување на штетна содржина

Пред два дена Facebook најави дека ќе воведе нови правила и алатки дизајнирани со цел да спречат ширење дезинформации и штетна содржина на платформата. Јасно е дека нема во целост да можат да го спречат ширењето на злонамерна содржина на Facebook. Но овие чекори се значајни, можеби и најзначајните за Facebook до сега.

Пенали за Facebook групи што шират дезинформации

Facebook постојано детектира најразлични типови на штетна содржина, а се објавува во групи, уште пред некој да ја пријави, без разлика дали станува збор за објава во јавна, затворена или тајна група. Како додаток на ова, со новите регулации Facebook ќе имплементира пенали за групи што шират дезинформации, дури и во случај да не ги нарушува стандардите.

Нов фактор “Click-Gap” во News Feed

Со цел подобро одредување на содржината што се споделува на платформата, Facebook најави нов фактор во News Feed наречен Click-Gap. Click-Gap ќе ги лови сите извори на информации што навидум личат на веродостојни, а не потекнуваат од такви. Ова можат да бидат лоши вести за fringe сајтови што ја оптимизираат својата содржина да стане вирална на Facebook. Имплементацијата на Click-Gap може да има значајно влијание, особено затоа што е вграден во самиот алгоритам.

Верификување факти, досег на Instagram и верификација на Messenger

За верификување на факти Марки побара помош од Владата на САД. Facebook не треба да биде единствениот арбитер за тоа што е факт, а што не. Во однос на Instagram, Facebook почна да воведува рестрикција во досегот на потенцијално штетна содржина со цел поголема контрола врз она што се споделува таму. И во однос на Messenger, Facebook ќе воведе нови verification badges со цел да се спречи креирање лажни профили.

Останува да видиме како ќе се одразат сите овие промени на Facebook.

2. YouTube работи на Choose-Your-Own-Adventure програми

YouTube работи на нов storytelling формат што би можело да резултира во зголемен број на гледачи и продажба на реклами. Susanne Daniels, која е главна на одделот за оригинално програмирање на YouTube, вели дека имаат нови алатки и можности за креирање и раскажување на интерактивни приказни. YouTube веќе има експериментирано со интерактивни реклами. Но интерактивно прокрамирање – со повеќе опции за одвивање на една приказна – бара многу поголема инвестиција. Како дел од новата стратегија, YouTube го реструктурира целиот оддел за програмирање.

3. Нов дизајн на Firefox Mobile за леваци

Мобилната верзија на Firefox е првиот браузер што имплементираше опција за сурфање за леваци. Оваа опција се наоѓа во листата на преференци и им овозможува на корисниците да го подесат браузерот така што елементите на десно доаѓаат на лево и обратно. Текстот останува порамнет и сликите не се менуваат. Со репозиционирање на елементите деловите што можат да се кликнат стануваат полесно достапни. Се тоа супер, ама најголемите грижи се јавуваат во однос на тоа како останатите браузери ќе изберат да го интерпретираат она што е препорачано – а нема формална препорака или guidelines, па така можеме да очекуваме многу различни интерпретации. Дизајнерите и девелоперите треба да работат заедно за да се осигураат дека се подготвени за оваа промена.

4. DeviantArt доби нов дизајн

DeviantArt, дом на најголемата заедница за уметност на светот, полека почна да ја воведува Eclipse платформата во бета тест. Оваа недела платформата беше пуштена на поголема група на корисници. DeviantArt постои скоро 20 години, а Eclipse апдејтот има за цел да му даде модерен и естетски мејковер. Нема веќе нијанзи на маслинесто зелена што го карактеризираа сајтот со години. Наместо тоа, сега DeviantArt има темен и sleek дизајн. Како дел од оваа заедница повеќе од 10 години можам да кажам дека редизајнот беше долго очекуван и изгледа бонбона.

5. KFC креираше “виртуелен инфлуенсер” Colonel Sanders

Сите знаеме дека инфлуенсерите можат да бидат проблематични. Да, имаат голема база на фанови и знаат да направат јака фотка за Instagram, ама исто така знаат и да прават грешки кои ги загрижуваат нивните спонзори. Токму поради тоа некои компании размислуваат за виртуелни инфлуенсери бидејќи така ќе бидат сигурни дека брендот кој го застапуваат ќе биде заштитен. KFC реши да се вклучи во акцијата со креирање на фиктивен фешниста со духот на единствениот Coloner Sanders. Тој го презема Instagram профилот на KFC и го покажа својот стил на живеење, кажа многу инспиративни работи и едноставно уживаше во придобивките на виртуелен инфлуенсер. Дури има и медиа кит. Какви креативни легенди.

Бонус линкови

Завршивме и со денешниот преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Се читаме во следниот преглед во петок. 😉

30 #ПрегледВоПеток

Го почнуваме месец април со 30-тиот преглед во петок!

1. Google полни 15 години

Дали можеш да поверуваш дека Google полни 15 години? Во таа чест, Google најави уште 2 нови надоградби за Gmail, како надополнување на онаа за интеракција со мејловите директно во инбокс од минатата недела. Прво ќе видиме надоградба на опцијата “Smart Compose”, алатката која многу ни помогна во комуникацијата преку мејл, особено кога си во движење. Со новиот апдејт оваа опција ќе нуди уште поперсонализирани сугестии.

Ќе видиме и нова опција за закажување на мејлови. Ова е одлично за оние кои работат во различни временски зони со работодавачот или пак ако не сакаш да пречиш некому за време на одмор. Ова се само мали надоградби, но може да имаат големо влијание и да помогнат во побрзо одговарање на мејлови, одговарање на поавтентичен начин и планирање на мејловите да бидат пратени во вистинското време.

2. Најдени се податоци за 540 милиони Facebook корисници на јавни сервери

Facebook баш и не ја почна најдобро годинава, а се чини како да им оди полошо и полошо секоја недела. Истражувачи од UpGuard изјавија дека нашле податоци за стотици милиони Facebook корисници на јавни сервери за складирање податоци.

Најдени се 2 сета од кои поголемиот доаѓа од фирма во Мексико под името Cultura Colectiva. Складирани се 146GB на податоци за активност на корисниците, имиња на корисничките сметки и лични податоци на 540 милиони Facebook корисници. Сличен сет на податоци бил најден и за апликација наречена “At the Pool”. Иако овој сет е помал, во него имало многу лични податоци, вклучувајќи и 22,000 лозинки наводно користени за апликацијата.

Не се знае колку долго податоците биле достапни за јавноста или кој сè имал пристап до нив. Двата сета биле најдени на сервери на Amazon cloud и истите биле избришани откако Facebook бил контактиран. Сè уште стои прашањето – каде патуваат податоците за корисниците откако ќе бидат прибрани од Facebook апликации?

3. Зошто го гледам овој пост?

Пред 4 дена Facebook најави дека ќе додаде нова опција на News Feed наречена “Why am I seeing this post?”, слично со “Why am I seeing this ad?”. Новата алатка има drop-down мени со информации за тоа зошто објавата е во фидот на корисникот. Оваа алатка е наменета да им пружи на корисниците поголема транспарентност во однос на тоа како алгоритмот за News Feed работи. Но дали е тоа доволно да ги задржи своите корисници и да привлече нови, особено покрај сите други настани?

4. Econsultancy ги тестираше новите Responsive Search Ads на Google

Најактуелната промена кај Google Ads е најавата за Responsive Search Ads (RSAs). За да се увериш дали се вистинскиот избор за твојот бренд или клиент, треба да ги тестираш. Econsultancy направи ригорозни тестови на овој тип на Responsive Search Ads и дојде до многу интересни откритија.

Првиот тест бил базиран на 939 илјади импресии. Податоците покажале дека скоро секогаш Google ќе прикажува реклами што не се пинувани (ако ја има таа опција) иако пинувањето било сугерирано во најавата на бета верзијата. Бројката на RSAs кампањи што донеле подобри резултати била многу мала во однос на Expanded Text Ads (ETAs).

Вториот тест бил базиран на 1.33 милиони импресии. Ова мало зголемување на бројот на импресии резултирало во значително подобри резултати за RSAs во однос на CTR и CVR. Главната разлика кај вториот тест бил фактот што ја искористиле опцијата за пинување на првиот наслов за сите реклами што ги тестирале. Google вели дека сите наслови треба да бидат кроени според тоа што пребаруваат корисниците, така што нема потреба за пинување на насловите.

Оваа опција е се уште во бета верзија и ќе следуваат измени во истата со цел подобри резултати. Google исто така изјави дека RSAs треба да се гледаат како додаток на ETAs, а не како реклами што носат подобри резултати.

5. Пет пати прашај, пет пати одговори

“5 Whys” е метод кој се користи за продлабочување во “cause-and-effect” на некој проблем. Функционира на тој начин што постојано го поставуваш прашањето “зошто?” додека не дојдеш до изворот на проблемот. Оваа техника се користи и за подобро разбирање на некоја одлука поврзана со дизајн… или за излудување на луѓето.

6. Дали респонзивниот дизајн е мртов?

Дали и ти се нервираш кога некој ќе ти рече дека направил респонзивен дизајн, а всушност нема ни р од респонзивен? Океј, технички Е респонзивен, но ја има најмрзеливата форма на респонзивност. Можеш да го видиш сајтот на мобилен, ама дали функционира како што треба? Најверојатно не. Ова е резултат на стариот менталитет “desktop-first” каде што сајтовите се дизајнирани за големи екрани и после скалирани за помали. Тука се и оние со менталитетот “mobile-first”. Тие до некаде ги разбирам, но и тоа не е решение за секој проект. Респонзивниот дизајн треба да биде многу повеќе!

Бонус линкови

Тука го завршуваме и 30-тиот преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

До следниот преглед во петок. 🙂

29 #ПрегледВоПеток

Денес е 29ти март, одличен ден за 29тиот преглед во петок!

1. Нови рестрикции во таргетирањето на Facebook реклами

Facebook изјави дека ќе отстрани дел од параметрите за таргетирање, како што се возраст, пол и поштенски број, за реклами за домување, вработување и кредити. Мерките кои ги презема Facebook беа поттикнати од тужбата на повеќе организации во САД. National Fair Housing Alliance, the Communications Workers of America, и други, тврдат дека биле прекршени повеќе закони и акти. Facebook е под притисок околку ваквите реклами уште од 2016та, кога во извештај од ProPublica се дозна дека Facebook им дозволува на маркетерите да “исклучат” одредени групи на корисници врз основа на нивната етничка припадност. Иако не е точно со зборовите “етничка припадност”, Facebook има критериум наречен “ethnic affinity”. По објавување на извештајот, Facebook изјави дека ја остранува оваа опција. Пред помалку од две недели, Facebook постигна договор со организациите. Ќе бидат елиминирани дополнителните опции за таргетирање што им овозможуваат на маркетерите да објавуваат дискриминирачки реклами.

2. Сега сите ќе знаеме колку троши Trump на Facebook реклами

Вчера Facebook ја пушти во јавност новата “библиотека на реклами” (Ad Library) како одговор на ветувањето дека ќе ја зголеми транспарентноста откако голем број Facebook реклами беа искористени со цел да влијаат врз претседателските избори во САД во 2016та. Со опцијата за пребарување во оваа транспарентна библиотека, можеме да видиме колку пари трошат политичарите на рекламирање. Можеш да видиш колку пари потрошил Trump на реклами во последната година, кои пејџови пуштаат реклами во кои се зборува за имиграција или пак кои се претходните имиња на некој пејџ. За реклами кои не се поврзани со политика, опциите за таргетирање, буџет и трошење пари не се достапни. Подобрената транспарентност се очекува да игра голема улога во брзо и навремено спречување на дезинформации, дискриминирачки пораки, поларизација. Она што е најинтересно е дека можеш да имаш пристап до библиотеката и извештаите дури и ако немаш Facebook акаунт.

3. Веб страна ли е, Gmail ли е

Google најави голема надоградба на Gmail што ќе ни овозможи да имаме интеракција со мејловите директно во инбокс. Исто како да сме на некоја веб страна, ќе можеме да пребаруваме, да пополнуваме форми, да разгледуваме хотели. Ова може да значи поголема ефикасност во работата со мејл. На пример, би можел да одговориш на коментар напишан во Google Doc без воопшто да ја отвориш апликацијата. Би можел да означиш кои работни обврски се завршени или да ги делегираш на колега директно од нотификацијата на мејл. Ова се одлични вести и за нас маркетерите бидејќи сега ќе можеме да ги персонализираме пораките уште повеќе. Ако испратиш каталог со производи, пораката може да вклучува и carousel од производите со информации за оние кои се достапни во моментот или кога се на попуст. Ќе биде интересно да видиме дали ова ќе стане глобален стандард за сите компании кои нудат мејл услуги.

4. Луѓето преферираат да споделуваат содржина на “dark social”

Повеќе од 3000 возрасни интернет корисници во САД и Велика Британија беа анкетирани од GlobalWebIndex и We Are Social во истражување за зголемениот интерес на “dark” апликациите за четување. Дури 63% од испитаниците преферираат да користат вакви канали за споделување на содржина и препораки. Ова поместување во однесувањето на потрошувачите ни кажува дека голем дел од маркетингот доаѓа од социјалните мрежи, специфично од dark social. Маркетерите ќе треба да ја оптимизираат содржината така што ќе биде лесна за споделување. Популарноста на приватните канали станува сè поголема затоа што корисниците се сметаат послободни (неосудувани) кога ќе споделат нешто приватно, отколку кога ќе споделат нешто со јавноста.

5. Twitter лансираше уште подаркерски “Dark Mode”

Твитерџиите добија уште потемен “Dark Mode” откако голем број корисници се пожалија дека првичниот мод не беше доволно темен и дека беше тежок на очи на слаба светлина. Twitter исто најави дека експанзијата на dark mode опциите ќе ја отвори вратата кон градење на попристапни палети на бои и алатки во иднина. Ова е интересна вест, особено ако си запознаен со најновата “измама” на Twitter. Ако не си, ќе ти раскажам на кратко. Неколку корисници ширеа дезинформации дека ако ја смениш годината на раѓање во 2007ма, ќе добиеш нова палета на бои за твојот профил. Plot twist, наместо палета на бои, ќе бидеш заклучен од твојот акаунт затоа што си под 13 години (лимит на возраст за користење на Twitter).

Бонус линкови

Со ова го завршуваме денешниот преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Се читаме и во следниот преглед во петок, исто време, исто место. 😉

28 #ПрегледВоПеток

Уште една работна недела позади нас, уште еден преглед во петок во нашата збирка!

1. Неадекватно чување на милиони лозинки на Facebook

“Како дел од рутинската постапка за испитување на безбедноста, направена во Јануари годинава, приметивме дека лозинките на дел од корисниците се зачувани во читлив формат во нашиот систем за зачувување податоци.”, изјави Facebook вчера. Тој “читлив” формат е всушност обичен текст. Системите за најава се дизајнирани да ги “маскираат” лозинките, но сите знаеме колку лесно лозинките може да се најдат на листите на хакерите, особено после ваков пропуст на Facebook. За среќа проблемот е решен, а корисниците чија лозинка била зачувана на овој начин ќе бидат известени. Facebook се изјасни дека лозинките не биле споделени надвор од мрежата и дека не се најдени докази за злоупотреба на истите од страна на вработените. Се чини дека кај Марки е многу забавно, со оглед дека секоја недела читаме за нешто “неисправно” со Facebook.

2. Купувај директно преку Instagram

Корисниците на Instagram кои кликаат на таговите за производи на објави поврзани со шопинг, сега ќе можат да ги купат тие производи без воопшто да ја напуштат апликацијата. “Checkout with Instagram” го имаше своето деби во САД пред 3 дена со повеќе од 20 светски брендови, меѓу кои Adidas, Nike, H&M и Zara. Instagram изјави дека планира да воведе провизија за продавачите, чија што висина сè уште не е позната. Сега за сега, опцијата за купување ќе биде достапна само на органски објави, не и на реклами. Овој потег ветува зголемен профит за Instagram поради малиот број на чекори пред самото купување на производот. Тоа е доволно да ги убеди брендовите дека ќе уживаат во подобар ROI со Instagram. По првото внесување на податоците за плаќање, истите ќе бидат зачувани во систем и корисниците ќе можат да пазарат без потребата за повторно најавување или внесување на податоци за наплата.

3. Instagram – бр. 1 платформа за инфлуенсери

Според новото истражување на Rakuten Marketing, Instagram го надмина YouTube и стана број 1 платформа за инфлуенсери. Компанијата анкетираше 3500 корисници и 700 маркетери на глобално ниво, 65% од кои изјавиле дека Instagram е социјалната мрежа каде што следат најголем број на инфлуенсери. YouTube и Facebook се блиску, со 62%. Истражувањето исто така опфати како инфлуенсерите помогнале во движење на корисниците кон купување производ. Дури 4 од 5 потрошувачи изјавиле дека купиле производ откако бил препорачан од инфлуенсер. Порано, маркетерите сметаа дека инфлуенсерите имаа влијание само на ниво на рекламирање на брендот, но ништо повеќе од тоа. Купувачите сега велат дека ќе кликнат на промотивниот материјал објавен од инфлуенсерот и ќе го купат производот ако им одговара.

4. Нападот во Нов Зеланд и темната страна на социјалните мрежи

Минатиот викенд Нов Зеланд претрпе голема трагедија кога вооружениот напад на само еден човек резултираше во повеќе од 100 жртви, меѓу кои 50 загинати. За самиот напад нема да дискутираме, но една работа го обележи нападот и укажа на тоа како нашата зависност од социјалните мрежи може да биде искористена за ужасни работи. Верувам дека напаѓачот било добро запознаен со тоа како функционира интернетот бидејќи секој аспект од овој напад е скроен со цел нападот да се шири на социјалните мрежи. Самиот напад беше пренесен во живо на Facebook и YouTube, а некој од медиумите подоцна го споделија и на нивните фан страни. Facebook вели дека тргнал повеќе од милион различни верзии на видеото, но корисниците повторно го објавуваат. Ова е многу бизарно бидејќи се чини како да е направена SEO оптимизација на нападот.

5. Еволуцијата на визуелниот дизајн

Се сеќаваш на времето кога дизајните беа шарени, смели, различни? Со тек на време таквите дизајни излегоа од мода. Дизајнерите почнаа да се фокусираат на рамни (flat) и минималистички дизајни. Термините “рамен” дизајн и “минимализам” често се користат заедно. Минимализмот е дел од рамниот дизајн и се фокусира на отстранува сè што е нерелевантно во композицијата. Но зошто се движиме кон рамен дизајн? Нашите навики на апсорбирање на содржината се менуваат и се зголемува бројот на уреди со различна големина на дисплеј. Рамниот дизајн решава многу проблеми кои постоеа кај дизајните во минатото, најголемиот од нив неразбирливоста на дизајнот. Иако рамниот дизајн почнува да станува малку генерички, се прават адаптации во однос на тековните трендови, што значи дека најверојатно ќе видиме некои измени во овој стил.

6. Како до едноставен дизајн?

Компаниите постојано пробуваат да направат што поедноставни производи што се лесни за користење. Повеќе опции, нови технологии, а сепак во формат што е лесен и едноставен за употреба. Понекогаш да се направи нешто да биде едноставно е најтешката работа. Сакаш да дознаеш како да ги примениш принципите на едноставниот дизајн за твојот производ? Тука сме за тебе со листа на 20+ илустрирани примери кои ќе ти помогнат за поедноставување на твојот дизајн.

Бонус линкови

Тука ставаме крај на денешниот преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Сега веќе се чувствувам самоуверено да ти ветам дека се читаме во следниот преглед во петок! 😉