Posts by Симона Пеовска

23 #ПрегледВоПеток

Еве не на крајот на уште една работна недела во најкраткиот месец од годината. За денес содржината е кратка и слатка, и најмалку еднакво интересна како останатите прегледи. Кликајте…

Денешните теми

 1. Брзо и ефикасно одговарање на Инстаграм пораки. Фејсбук најави дека ја тестира опцијата за примање и одговорање на пораки од Инстаграм преку инбоксот на твојот Фејсбук пејџ. Опцијата би требало да биде достапна во наредните неколку дена, веднаш под полето “Messenger”. Унифицираниот инбокс ќе биде достапен и на мобилен преку апликацијата Pages Manager.
 2. Да се преживее и доживее Superweek. Superweek e 5-дневен настан за дигиталните аналитичари, кој се организира сeкоја година во Унгарија. Нашиот драг пријател и говорник на сцената на AllWeb, Robert Petković, го сподели неговото искуство и мислење за конференцијата во еден вид на извештај. “Biti pet dana s vrhunskim stručnjacima u svom poslu, koje možeš pitati bilo što i s kojima se možeš usporediti, neponovljivo je iskustvo.”, вели Petković.
 3. A што со читливоста? Дали читливоста е битна за рангирање? Пишувањето на едноставен и разбирлив јазик носи повеќе посетители на твојот веб сајт. Никој не сака да се губи во тоа што го пишуваш, затоа обрни внимание на твоето “copy”. И не заборавај дека пребарувачите го имитираат човековото однесување. Помина времето кога колку повеќе клучни зборови значеа повисоко место на ранг листата на Google. Сега пребарувачите се способни да скенираат и разбираат текстови исто како и човекот.
 4. Dieter Rams’ 10 Principles of Design. Секој дизајнер има слушнато за принципите за дизајн на легендарниот дизајнер Dieter Rams. Но никогаш не биле презентирани така добро визуелно како во документарецот Rams, на Gary Hustwit. Документарецот беше пуштен во неколку кина, а Hutswit скоро објави кратко видео онлајн. Фасцинантно, 4-минутно видео за тоа како Rams ја изразува и пренесува својата филозофија за дизајн преку креирање производи.

Бонус линкови

Кратки сме со денешниот преглед во петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот преглед слободно пиши ни порака на Фејсбук.

До следниот преглед во петок! (confident smile)

22 #ПрегледВоПеток

Дечки, верувале или не, и овој петок сме редовни со преглед!

Пред да почнеме со новостите од изминатава недела, имаме анкета за тебе. Со цел создавање на подобра слика за ИТ индустријата, it.mk направи кратка анонимна анкета преку која ќе добиеме детални информации за платформите и алатките кои се користат во ИТ, клучните критериуми при избирање на работното место и сл. Иако ДЗС нуди просечна плата во ИТ индустријата, сепак доста информации недостасуваат кои можат лесно да се добијат преку оваа анкета. Одвој некоја минутка и сподели со колегите! 🙂

Ајде сега да читнеме што се случи последниве 7 дена во дигиталниот свет.

 1. Анализа на содржината. Може да се каже дека content marketing е најзначајната стратегија и техника на промовирање на производ/услуга. Со тоа на ум, се поставува прашањето како можеме да ја измериме ефективноста на креирање и промовирање содржина со цел да дознаеме дали таа содржина ја остварила својата намена. Нашиот драг пријател и говорник на сцената на AllWeb, Dragan Varagić, ќе ви раскаже како со комбинација на пратење на сегментите за мерење на релевантност на содржината (Exp, Eng, Loy) на едноставен и брз начин ќе дојдеш до потребните информации за квалитетот на содржата во контекст на бизнис и маркетинг целите на твојот бренд.
 2. Embed Social – Instagram & Facebook mention feeds. „Нашиот” EmbedFeed, деновиве додаде уште еден производ во својата понуда. Сега можеш да следиш кој сè те спомнува и тагнува на социјалните мрежи со опција сето тоа да го споделиш на твојот вебсајт.
  Прикажувањето на mention feeds ја зголемува довербата на потрошувачите, обезбедува транспарентност и го подобрува изгледот на брендот кај потенцијални потрошувачи. Ова е одлична можност брендовите да ја зајакнат нивната UGC (user-generated content) стратегија, но исто така значи дека сите ќе треба да поработат на UGC во 2019та.
 3. Chrome hacker alert. Голем број интернет корисници се жртви на секојдневно хакирање профили и злоупотреба на нивните лични податоци. Со цел да се намали овој број, Google креираше екстензија за Chrome која ќе известува своите корисници доколку нивната лозинка е хакирана, односно дали се наоѓа во датабазата на некој од хакерите. Ова значи дека Google ќе мора да ја зачува твојата лозинка во нивниот систем, што од друга страна исто така може да биде потенцијален ризик. Од двете зла, помалото.
 4. Self-checkout not amusing. Dalhousie University во Канада направи истражување за шопингот на намирници во кое биле анкетирани 1,053 луѓе. 2/3 од таа бројка ја имаат пробано опцијата за self-checkout во маркетите, но само 11% од нив изјавиле дека ја користат редовно. Како се развиваат навиките на корисниците е едно, за нас поинтересно е дека во Канaда се појавиле групи на граѓани кои организиарано повикуваат на бојкот на овој начин на пазарење придвижени со мотото: “never use a self checkout” because they “kill jobs”.
 5. Young minds and screen time. Доколку имаш деца и се прашуваш дали постојаното дремење на мобилен има некаков ефект на нивниот мозок, можеби и ќе добиеш одговор. Федералната влада на САД, преку Националниот институт за здравје, го прави најголемото истражување за развивањето на адолесцентниот мозок во историјата. На 21 истражувачко место низ САД, домашните научници почнаа да интервјуираат деца на девет и десет годишна возраст и да ги скенираат нивните мозоци. Истражувањето ќе трае цела декада и ќе истражува преку 11,000 деца, а ќе чини 300 милиони долари.
 6. The famous egg and its creator. Се сеќавате на изненадувањето од преглед #20? Епа пред неколку дена интернетот го дозна идентитетот на јајцето, односно на креаторот позади јајцето. Кога Chris Godfrey видел дека рекордот за најлајкувана Инстаграм објава е онаа на Kylie Jenner, си направил предизвик да го сруши тој рекод. И тоа со јајце! Патем, јајцето се вика Eugene. Како продолжение на приказната за јајцето, Godfrey и двајцата другари што му помогнаа со акаунтот го презентираа и вториот акт – реклама раскажана преку гласот на јајцето во која зборува како виралноста влијае врз неговото здравје. Креаторите велат дека менталното здравје е една од темите позади кои стои јајцето, а ќе има и други во иднина.
 7. Can’t Unsee. Дали можеш да ги видиш разликите во UI/UX? Can’t Unsee е интересна платформа каде што можеш да се тестираш и да видиш дали ќе ги приметиш разликите помеѓу два дизајни. Ако некои дизајни ги видиш неколку пати, знај дека секој пат има нешто различно. И нешто многу кул – можеш да собираш поени! 🙂

Толку за овој петок. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот #ПрегледВоПеток слободно пиши ни порака на Фејсбук.

View this post on Instagram

“5 Stages of Data Privacy Grief” – new cartoon

A post shared by Tom Fishburne (@marketoonist) on

Се читаме следен петок! (smiles)

21 #ПрегледВоПеток

Еј, стави го на разглас, да чујат сите!
вади виртуелен мегафон
ПЕТООООК! ПРЕГЛЕД ВО ПЕТООООК!

Идеме јако и оваа недела со линкови на кои заглавивме изминативе 7 дена. За денес најдовме златна средина и во содржина и во должина на содржината. Одиме како што е редот.

 1. Integrated social messaging. Марки Марк планира интеграција на чет сервисите на WhatsApp, Instagram и Facebook. Апликациите ќе продолжат да си работат засебно, но нивната техничка инфраструктура ќе биде унифицирана. Овој потег ќе се реализира до крајот на годинава или најрано 2020та и ќе го редифинира начинот на кој билиони корисници се поврзуваат со други корисници. Facebook изјави дека го сака само најдоброто за своите корисници – брзо, едноставно, веродостојно и приватно допишување. Ова ќе отвори доста нови можности за унифицирање на ботови и сл. Ќе видиме како ќе се развие.
 2. Advertising is in crisis. Зборуваме за комплексна област каде што ефикасноста и ефективноста се во слаба корелација. Маркетингот и рекламирањето се во криза, но не затоа што не функционираат туку затоа што се идеолошки антипатични во повисоките ешалони на бизнисот. Компаниите не го гледаат маркетингот како извор на додадена вредност туку како трошок кој треба да се минимизира. Rory Sutherlend вели дека овој проблем ќе се реши само ако се вратиме на почетокот: во чудната бизнис култура каде луѓето преферираат да грешат ефикасно отколку да направат нешто како што треба, макар и да е “несмасно” направено.
 3. Crazy smartphone designs. Не знам дали сте приметиле ама дизајнот на смартфоните во последната декада скоро и да нема измени. Да, телефоните стануваат се поголеми и потенки, но ја задржаа истата правоаголна форма што Steve Jobs ја популаризираше пред повеќе од 10 години. Иднината вели дека ќе видиме телефони без копчиња и портови, телефони со екран и на задниот дел, телефони што ќе се превиткуваат, и многу други. Смартфоните служат како платформа за иновација во дизајнот и експериментирање, а до каде ќе оди сето тоа останува да видиме.
 4. Zara’s new logo. Контроверзниот редизајн на логото на Zara ни го фати окото на сите нас, особено на твитерџиите. Како и претходното лого, ова ги содржи четирите букви, но не и растојанието помеѓу истите. Толку многу е сè збиено што изгледа како буквите да пробуваат да се ослободат едни од други. Новиот фонт вклучува и заоблување на буквите “Z” и “R” што само го прави уште толку конфузно. Но и покрај Твитер дискусиите, логото на Zara освои публицитет, било позитивен било негативен.
 5. The Burger King Troll. McDonald’s неодамна го изгуби трејдмаркот на “Big Mac” во ЕУ, а Burger King веднаш презеде мерки. Се прашувате што направија? Па го сменија менито во “The Not Big Macs” и иронично си поигра со препознатливиот “Big Mac”. Видоа можност, ја искористија, истролаа, и тоа не им е прв пат!

Бонус линкчиња:

Од денес решивме да вклучиме по еден од стриповите на marketoonist на крајот од секој преглед. Ако имаш линк (или стрип) што сакаш да го споделиме во следниот #ПрегледВоПеток слободно пиши ни порака на Фејсбук.

До следен петок. (not so nervous smile)

20 #ПрегледВоПеток

Спремни за читање на “вториот” ПО РЕД #ПрегледВоПеток? (smiling excitedly)

Оваа недела се насобраа доста линкови, така што имаме од сè по нешто и за секого. Те чекаат многу новости, а на крајот од постов ти подготвивме и едно изненадување. 😉

 1. More transparent Facebook pagesОд вчера сите менаџери на пејџови би требало да можат да видат нов таб наречен “Page Quality”. Тука можеш да видиш дали пејџот што го менаџираш е во согласност со правилата на Фејсбук, а можеш да видиш и дали дел од содржината што ја објавуваш е означена како “False,” “Mixture” или “False Headline” од страна на корисниците. Дали ова ќе помогне во битката против злоупотреба на пејџови?
 2. Google’s Jigsaw vs. Election meddling. Ако учествуваш во политички избори во Европа, прво регистрирај се бесплатно за Jigsaw, технологијата за отстранување на злонамерна содржина на сајтови. Дизајнирана специјално за да ги заштити политичките кампањи од distributed denial-of-service (DDoS) напади, Jigsaw ја апсорбира “опасната” содржина која ја оставаат посетителите и им овозможува на сајтовите да функционираат непрекинато.
 3. Microsoft Edge built-in fake news detector. Отсега со Microsoft Edge апликацијата на Android и iOS која доаѓа со вградениот Newsguard можеш да сурфаш безбедно, односно без да налеташ на лажни вести. Моментално детекторот работи за сајтови во САД, а вклучени се и голем број светски сајтови. Иако Microsoft Edge не е популарен браузер, сепак се вклучи во борбата против лажните вести.
 4. The one and only, Original Tweeter. Твитер моментално тестира нова ознака (label) преку која лесно ќе дознаеме кој твитерџија прв започнал дискусија. Со оваа ознака, во теорија, ќе може полесно да се распознаваат лажните акаунти кои шират дезинформации, а корисниците нема да мора да го читаат секој карактер од корисничкото име за да познаат дали читаат оригинална содржина.
 5. Креативна агенција > Дигитална агенција. Што го одбележа дигиталниот маркетинг во Србија во 2018та и што може да се очекува во 2019та? Нашиот драг пријател Горан од Žiška ќе ви одговори на прашањето во интервју за MarketingMreza.
 6. Master Card ќе бара овластување за старт на наплата. За да се елиминира грешката која ја правиме со отпочнување на бесплатен пробен период за некој производ или услуга и после забораваме да го откажеме пред да ни се наплати, Master Card објави нова политика во која ќе им бара на компаниите твое овластување пред наплата на трошокот. Компанијата исто така ќе мора да ти приложи и месечни сметки со кои ќе ја покажува месечната цена.
 7. 10 Year Challenge: Website Edition. Десет години се долго време за интернетот. Да сумираме на кратко што ја одбележа 2009та: 90 трилиони испратени мејлови, 234 милиони сајтови, 1.73 билиони интернет корисници, 126 милиони блогови и 350 милиони Фејсбук корисници. А како прогресираше дизајнот на сајтовите од 2009та до сега? Се стави фокус на корисничкото искуство (UX), на структурата и изгледот на самиот сајт. Не е веќе сè натрупано на едно место!
 8. Прво прочитај на кратко. Ако се каниш да прочиташ некоја од најдобрите 101 бизнис книги и не знаеш која, прво прочитај си кратко резиме за секоја. Пакетот на You Exec содржи одлични наслови меѓу кои The Lean Startup (Eric Ries), Freakonomics (Steven D. Levitt), Blue Ocean Strategy (W. Chan Kim and Renée Mauborgne) и многу други.

И како за крај, одлични линкчиња за дизајн и креативност.

World Record Egg

Се надевам дека верно остана до самиот крај со нас и дека позитивно те изненадивме. 😉 Ако имаш линк што сакаш да го споделиме во следниот #ПрегледВоПеток слободно пиши ни порака на Фејсбук.

До следен петок. (nervous smile)

19 #ПрегледВоПеток

Yo Yo! 🙂
First things first. Од кога се немаме читано? Среќна Нова 2019 година! Идеме со нова сезона на #ПрегледВоПеток и многу нови четива. Да видиме што нè чека.

 1. Up and down, Facebook’s becoming a ghost town. На самиот старт на годинава, eМarketer објавија извештај за трендовите кои нè чекаат во дигиталниот маркетинг во 2019та. Прво лошите вести. Сè повеќе и повеќе се намалува бројот на интеракции на Фејсбук, а со тоа и времето поминато на оваа социјална мрежа. Бегаат младите од старите. Но, и покрај ова, добрите вести се што Фејсбук сè уште доминира на пазарот на дигитални реклами и во 2019та приходот од рекламите (на светско ниво) се очекува да достигне 67.25 билиони долари.
 2. #10YearChallenge meme. Сигурно си во тек со најновиот тренд на социјалните мрежи, но дали си во тек со способностите на алгоритамот за facial recognition? Голем дел од сликите што се објавуваат во склоп на предизвикот се веќе достапни во јавноста (интернетот), но начинот на кој се поставени не дозволува за прецизно собирање податоци. Затоа многу е полесно кога на алгоритамот ќе му помогнеш со чист, едноставен и точно означен сет на “then-and-now” слики. Благодарение на #10YearChallenge, сега постои огромна база на слики од луѓе од пред 10 години, која може да се најде или во добри или во лоши раце.
 3. Fake news. Овoј Facebook news. Фејсбук сè уште има големи проблеми со лажни вести кои произлегуваат од руски акаунти. До сега се отстранети 471 Фејсбук акаунти и 41 Инстаграм акаунти чија цел била ширење пропаганда во региони каде режимот на Путин има силни геополитички интереси. Оваа година политички избори имаат и многу други земји, а какви дополнителни мерки ќе преземе Фејсбук за справување со лажните вести останува да видиме.
 4. Нова година, нова математика. Главниот акцент во маркетингот отсекогаш бил ставен во инката, односно линеарното патување на потрошувачот од запознавање со твојот бизнис до носење одлука да купи нешто од тебе. Овој модел денес веќе не се применува. Повеќе од 6 месеци наназад, Google ги истражува податоците од clickstream-от на илјадници корисници. И резултатите воопшто не одликуваат типично однесување на потрошувачот како во marketing funnel-от. Сега треба да бидеме насочени кон предвидување на намерите на луѓето затоа што тоа е клучниот дел во равенката за раст на еден бизнис.
 5. Здрав разум при работа. Во светот на Google Analytics, многу често се среќаваме со алатки за анализа на податоците и нивно презентирање. Но за да дојдеме до таа анализа, потребно е прво да собереме што е можно попрецизни податоци, а најголемата помош за тоа ја добиваме од Google Tag Manager. Оставаме на Miroslav Varga да ви каже како да ги најдете вистинските податоци, што со нив и како да ги презентирате.
 6. Design 2k19. Технологија без дизајн е ништо за крајниот корисник. Дизајнот е тој што го прави пристапот до технологија едноставен и лесен. Како тема, дизајнот е доста сложен. Постојат многу правци, многу различни лични вкусови и не секогаш е лесно да се дебатира за дизајнот и неговите очекувања. Што нè очекува на тема трендови во графички и веб дизајн за оваа година? Свежина, уникатност, минимализам… се само дел.

Бонус линкови:

Толку за денес. Доколку имаш нешто интересно што сакаш да го прочиташ во #ПрегледВоПеток слободно пиши ни порака на Фејсбук.

Се читаме следен петок. (nervous chuckle)

18 #ПрегледВоПеток

Петочки спремивме, после подолга пауза, нов преглед во петок, ама додека да го објавиме фати сабота. Но тоа и онака до сега не не спречувало да објавуваме кога не е петок, па нема ни сега, ајде на читање.

 1. New Gmail design. Да почнеме од најтазе новостите, вчерашни. Уште во месец април Google најави дека планира да воведе нов дизајн на Gmail. Епа новиот дизајн е тука и изобилува со голем број на опции за полесно менаџирање со твоето електронско сандаче. Истиот дизајн беше адаптиран и на Google Drive и ќе може да го видиме во текот на наредните денови. Ако претходно користевте Inbox ќе ги препознаете дел од решенијата. Нас ни се виде многу бел, ама ќе му се навикнеме. Што мислите вие?
 2. Subscribe with Google. Големите, но и помалите, информативни сајтови изминативе година-две комплетно се насочија кон градење на свој незавизен екосистем. Развиваат стратегии да ги примамат своите читатели да се претплатат и да доаѓаат директно кај нив на сајт, а не преку социјални медиуми или google. Секако ова ги става еден по еден нив во поволна позиција, но Google не сака да остане на страна и се вклучи со својот сервис Subscribe with Google. Линкот кој следи е еден од оние за читање преку викенд, подолг, потпрете се, кликнете и читајте, важно е.  – Google’s news chief Richard Gingras: “We need to rethink journalism at every dimension”
 3. The attribution problem. Како маркетери треба да знаеме кои маркетиншки залагања ни успеале, а кои не. Процесот на идентификување кои реклами и канали за комуникација носат ROI (процес наречен “attribution”) е од голема важност. Digiday направија извештај на оваа тематика со учество на 197 брендови и агенции, и 44 издавачки куќи за да можат да ни доловат како варираат очекувањата кога станува збор за attribution кај различни компании.
 4. GDPR vs marketing. Зборевме за регулативата во некој од претходните прегледи и знаеме дека овој месец, поточно на 25ти мај, стапува во сила. Иако ја разбираме, истата ќе биде тешка за имплементирање во работата. GDPR ќе ги смени маркетинг процесите и квалитетот на податоци, со што маркетинг агенциите ќе бидат ограничени во однос на податоците кои ќе можат да се користат. Добро за поединците, не толку добро за маркетинг компаниите.
 5. Influencer marketing in sports. Се повеќе брендови ангажираат инфлуенсери за промовирање на нивниот контент. Но, исто така, се повеќе инфлуенсери работат како двојни агенти, а тоа придонесува за содржина која нема автентичност. Gareth Leeding (creative director at We Are Social Sport) го даде своето мислење на тема инфлуенсери. Во кратки зборови, секој спортски бренд кој сака да воведе инфлуенсери во својот маркетинг, не треба да се води според традиционалните “ѕвезди на социјалните мрежи”. Спортските брендовите треба да размислуваат како да градат влијание (influence), а не да го купат. А за тоа има најразлични начини.
 6. Conversion Rate Optimization for WooCommerce. WordPress заедно со WooCommerce плагинот, се често решение за поголем дел од компаниите. Креаотрите на плагинот решија да состават една листа на рабои што треба да ги знаете за поодбра конверзија на вашиот сајт, односно – Conversion Rate Optimization (CRO). Како изгледа CRO на WooCommerce; колку чини; дали ќе ми даде позитивни промени во работењето? Сите одговори на овие прашања можете да ги најдете во прирачникот кој го направија WooCommerce. Pretty handy.

Се надеваме дека ве погодивме со четивата за денес. Ако имате предлог тема (или теми) за дискусија, пишете ни порака на фб.

Убав викенд 😊

17 #ПрегледВоПеток

Ексклузивно! Оваа недела преглед во сабота, веднаш по петок 🙂 Денес читаме што има ново кај некои од социјалните мрежи и апликации. Нема да пуштаме линкови за најжешката тема – Facebook – Cambridge Analytica затоа што спремаме #комкаст на таа тема.  Заинтересирани? Да почнеме.

 1. Instagram шопинг лудило. Во не толку далечната 2016-та Инстаграм воведе ‘shopping’ опција што им овозможи на брендовите и бизнисите во САД да тагираат до максимум 5 производи во органски објави на кои фановите можат да кликнат за да дознаат повеќе и да си купат она што ги бендисува. Гледајќи го потенцијалот во оваа опција, Инстаграм реши да ја направи достапна на бизниси во уште 8 други земји во светот (меѓу кои не и нашата). Наше предвидување е дека и ние ќе имаме можност да ја користиме, а кога точно не би знаеле да ви кажеме. 🙂
 2. Snap the Explorer. Вчера Снепчет најави воведување на нова опција наречена ‘Map Explore’ што ќе испраќа нотификации и апдејти на своите корисници за тоа што се случува на нивната Снеп мапа. Опцијата ќе прикажува и апдејти во однос на актуелни новости и евенти од целиот свет. Уште еден плус за маркетерите и полесно таргетирање преку Снепчет. Map Explore ќе биде достапна за сите корисници во текот на следните неколку недели.
 3. YouTube и огнено оружје. Јутуб прави промени во политиката на содржина што вклучува оружје. Веќе од наредниот месец ќе биде забрането било какво појавување на оружје во содржината што се прикачува на оваа платформа. Ова вклучува и видеа што линкаат до сајтови што рекламираат и продаваат оружје. Јутуб има строги политика кон ваквата содржина веќе некое време, а оваа промена е поттикната од масовната престрелка во Флорида во февруари годинава.
 4. A virtual bank teller by Google. Гугл вчера најави нова опција на Google Assistant. Отсега корисниците ќе имаат можност да си играат со своите пари користејќи ги гласните жици и апликацијата Google Pay. Опцијата ќе биде достапна и за андроид и за ајфон, се додека Google Assistant е инсталиран на вашиот уред. Во иднина Гугл изјави дека опцијата ќе биде достапна и за смарт звучниците.
 5. Work hard, pay hard – Medium style. Пред една година Медиум воведе нов бизнис модел во кој читателите ќе платат месечен надомест, а за возврат ќе добијат пристап до ексклузивен контент. На парнерите кои пишуваат статии Медиум им понуди дел од профитот чија висина се пресметува врз база на метрики како време поминато во читање на статијата и “claps” – верзија на лајк. Сега избраните партнери ќе добиваат директни кеш бонуси кои почнуваат од $100, а ќе растат во иднина. Кои ќе бидат среќните добитници на бонус? Медиум ќе ги чита сите објавени статии и ќе ги селектира тие што смета дека се со висок квалитет во соодветната тема од значење.
 6. SXSW®. Помина уште еден South by Southwest Conference & Festivals во Америка, некако неприметно, барем за нас. Не дека не се случувале таму важни работи, ама ете изгледа имаше други побитни.. Како и да е, овде може да ги видите најважните работи кои посетителите од (нам омилената) WeAreSocial агенција ги регистрираат како трендови кои треба да се следат – What stood out at SXSW

Убав викенд 🙂

16 #ПрегледВоПеток

Имаме нова дефиниција за “парадокс”. А тоа е дека ја почнуваме неделата понеделнички расположени за преглед во петок. Ако претходната реченица ве стави малку во мисла, ајде да се вратиме во колосек со збирката четива кои ги издвоивме за вас. Се потрудивме да опфатиме од сè по нешто, секој да може да си најде интересно четиво.

 1. Заштитинички настроен куче-чувар. Транспарентноста е темел на довербата, а токму тоа и го бара Агенцијата за заштита на податоци во Обединетото Кралство. Сигурно сте добро запознаени со сите политички скандали поврзани со лажните вести и злоупотреба на податоците на интернет. Агенцијата во Британија се стреми кон зголемување на транспарентноста во тоа како личните податоци се движат помеѓу дигиталните платформи за да им укаже на луѓето кои се во таргет групата за политички реклами зошто токму тие се таргетот и на кој начин.
 2. Кај и да си, со Гугл да си. Локација он ор оф, сеедно е. Таа пак си работи, пак си собира податоци кои ги испраќа назад до чичко Гугл. Од почетокот на 2017. андроид телефоните прибираат податоци од адреси од базни станици во негова близина. Истражувањето на Quartz открива дека причината поради која Гугл го прави ова без наша согласност е за подобрување на пристигнувањето и испраќањето на пораки. А како адресите од базни станици имаат улога во сето тоа е малку нејасно. Иако Гугл вели дека овие информации не ги користи, сепак има простор за маркетерите да ги таргетираат потрошувачите според локација обезбедена на овој начин.
 3. На младите им е преку глава од социјалните мрежи. Повеќето од нас си мислат “Леле децава се опседнати со нивните телефони и социјалните мрежи.”, а уствари тоа и да не ти било така. Спомнавме нешто и во претходниот преглед, па ова ќе му дојде како надополнување. eMarketer повторно со истражување во кое укажуваат дека младите се оттргнуваат од социјалните мрежи.
 4. Контент маркетинг не е само маркетинг! Ако сè уште мислите дека контент маркетинг е само уште еден начин да си ги продадете производите/услугите на потрошувачите, тогаш грешите. Сосема спротивно од продажба, тоа е едукација на вашите фанови. Градење на доверба, нудење дополнителна вредност и издвојување од конкуренцијата. Да не заборавиме дека на долг рок е и поевтина алатка од традиционалниот маркетинг. Користете ја!
 5. Со 360°ка до зголемена продажба. Новите истражувања спроведени од Magna и IPG Media Lab во соработка со YuMe откриваат интересни бројки за видео форматот 360°. Видео рекламите што ја користат 360° степени технологијата уживаат 7% зголемување на намерата за купување преку смартфон и 12% раст во верувањето дека брендот има “уникатна приказна да раскаже” во споредба со традиционалните видео реклами. Процентите и не се многу големи, но сепак од нив можеме да видиме како публиката ги перцепира видео рекламите.
 6. Од грешките учиме. А ние ќе ти помогнеме да ги елиминираш. Секој што се занимава со онлајн реклами и Аналитикс знае дека менаџирањето на реклами не е лесна работа. Големи се шансите дека не секогаш ги добивате посакуваните резултати, па затоа погледнете ги овие 5 грешки кои ја саботираат вашата рекламна кампања.

Кратко и слатко, толку беше од овој преглед во петок во понеделник. Ако имате некоја интересна тема што би сакале да ја споделиме пишете ни во порака на ФБ.

Се читаме 🙂

15 #ПрегледВоПеток

Месецот на пролетта пристигна, a ние доцниме со 2 прегледи. Но, нов месец, нов мајндсет. Малку клише муабет. Сепак, во новиот месец ветуваме дека ќе бидеме редовни и дека секоја недела ќе читате актуелни, и воедно интересни, четива. Да започнеме. 🙂

 1. Вашиот бренд во дигиталниот свет. Дали некогаш сте се запрашале дали некој пишува за вас по социјалните мрежи и медиумите? Дали некој ве тагира во коментар или споменува во видео на YouTube? И многу други начини на кои некој можеби пишувал/зборувал за вас без притоа вие да сте свесни за тоа. Новата стандардизирана алатка на Nielsen Branded Integration Intel ќе ја следи, мери и процени интеграцијата на брендовите, а ќе вклучува и податоци за било какво појавување или споменување на вашите производите.
 2. Rand Fishkin-less Moz. Минатата недела ко-основачот на Moz, Rand Fishkin, изјави дека официјално ја напушта компанијата. Fishkin го најави неговото заминување уште минатото лето, поттикнат од одлуката да се откаже од позицијата на CEO што ја донесе во 2014-та. Fishkin веќе почна да развива нова компанија, SparkToro, која има за цела да ги поврзе брендовите со својата таргет публика, што значи дека со сигурност ќе го гледаме и читаме во сферата на маркетингот.
 3. Тетки, чичковци, баби и дедовци. Повеќе од евидентно е дека сè помал и помал број од младата популација е активна на Facebook. Постарата популација преовладува, а тоа не е на арно за Facebook. eMarketer направи студија во која го прикажува падот на активност кај помладите и предвидува дека Facebook ќе изгуби 2 милиони корисници оваа година.
 4. Chrome со вграден AdBlocker. Google станува судија, порота и егзекуционер на рекламите на интернет. Најголеми се, го држат најпопуларниот веб браузер, Chrome, си направија здружение за подобар интернет и започнаа да го чистат од конкуренција, читај од несоодветните и нападни формати на банери и др. огласи. Дали е тоа коректно? Проценете самите.
 5. Usabillity + GA. Кратко и јасно бројките од аналитикс може да ги користите како извор за анализа на однесувањето на вашиот сајт. Ова кратко видео од Nielsen Norman Group може да ви помогне следниот пат кога ќе се обидете да направите промена која ќе треба да ги спои податоците од аналитикс и истражување за употребливоста на вашата веб страница. 
 6. Giphy Studios. Гифчињата се несомнено мојата омилена тема на разговор, покрај Инстаграм. Нема зборови, само гифови. Да прикажеш нешто во само 6 секунди… Па тоа е предизвик и бара талент. Студиите покажаа дека луѓето, во просек, имаат спан на фокус помал од 10 секунди, па затоа ве охрабруваме да пробате и вие да креирате 6 секунди на контент. Лидерите на оваа тема, Giphy, покрај тоа што крeираат огромен број на гифови од познати серии, филмови и сл., веќе некое време сериозно работат на производство на гифови. Забавна работа, нема дискусија.  
 7. Почнуваш слушајќи песна, завршуваш гледајќи видео од овца што вика. Firefly Learning направи студија во која преку 2,000 тинејџери на возраст од 11 до 15 години беа испитани за нивните навики на пишување домашна. Поставувајќи го прашањето што најмногу им го одвлекува вниманието од завршување на домашната работа, 24% од одговорите биле YouTube. Не можеме да кажеме дека сме изненадени…
 8. Ех, да бевме членка на ЕУ. После четири години подготовки и дебатирања, регулацијата за заштита на генералните податоци (GDPR) беше изгласана од Парламентот на ЕУ во април 2016-та година. Две години подоцна, во мај годинава, GDPR стапува во сила. Прочитајте за трите најголеми импликации на Analytics во однос на GDPR.

И овој преглед, бидејќи се натрупаа четива, повелете бонус линкиња на тема Facebook:


Минатата недела излезе и втората епизода од #комкаст во која к
олегите Дарко и Дарјан разработуваат една многу интересна тема, *ууууу* Dark Social *ууу*. Неделава спремаме и трета, со тоа сме барем редовни. Сега за сега.

До следно читање. 🙂

12 #ПрегледВоПеток

Уште само 4 дена до новата 2018-та година, а ние со последен преглед во петок за оваа 2017-та. Како што ветивме, во последниот преглед ќе читате за трендовите кои следат во престојната година. Идеме.

 1. SEO Trends in 2018. Да видиме што ќе каже кристалната топка со помош на експертите во SEO.
 2. Email Marketing Trends in 2018. На кратко, технологијата позади емаил маркетингот ќе ни пружи повеќе можности за праќање на вистинските мејлови на вистинските луѓе, и во вистинското време.
 3. Envato’s 2018 Predictions. Погледнете ги најдобрите дизајн трендови во 2017, и читнете што предвидуваат Envato.
 4. What’s doomed in media in 2018. Секоја година има работи кои умираат во сферата на медиа и маркетинг. Еве ви едно четиво во кое може да ги читнете работите кои ќе изумрат во 2018-та.
 5. Web Design Trends in 2018. Супер четиво за кои трендови ќе ги гледаме во 2018-та во областа на дизајнот.
 6. Digital Video Trends for 2018. За сите кои се занимаваат со видео, еве ви предвидувања за 6 трендови кои се очекува да се појават во 2018-та.
 7. Digital Trends 2018. И за крај, еве ви една анкета од Econsultancy и Adobe со чиешто пополнување ќе добиете бесплатна копија од резултатите на Digital Intelligence Briefing.

Тоа е тоа. Фала ви на сите што ги читате нашите прегледи. Ако имате нешто интересно да ни пратите, копчето за да го сторите тоа е подолу.

(однапред) Среќна Нова 2018-та година и среќни новогодишни празници ви посакува тимот на NewMediaMK 🎄

8 #ПрегледВоПеток

Еј, погодете што? 8-то издание на преглед во петок е навистина во петок! Решивме да се искупиме за каснењето затоа што следната недела сигурно нема да има преглед во петок. Наместо тоа AllWeb ни го краде спотлајтот ама не се жалиме. Оваа недела идеме јако (и навремено) со збирка странски четива и едно домашно. 3, 2, 1… ЧИТАЈ!

 1. Цвета е-трговијата во Македонија. Добро прочита. Од 2018-та година и Тинекс ќе пушти во употреба интернет-продавници за Тинекс и Космо. Според најавите проектот ќе стартува на територијата на Скопје, а на корисниците ќе им бидат достапни повеќе од 6.000 производи од двете продавници. Нека има.
 2. Амбасадор на твојот бренд. Доброто лого гради доверба помеѓу тебе и твоите потенцијални потрошувачи. Ако бараш инспирација во креирање на твој препознатлив знак, еве ти 17 логоа на стартапи кои со причина се наоѓаат на оваа листа.
 3. Слим верзија на Facebook Messenger. Фејсбук го лансираше Messenger Lite пред една година и од лично искуство можам да кажам дека му олесна на мојот мобилен. Зазема помалку од 10MB и е совршеното компактно издание на класичниот месенџер. Брзо се подига, работи ефикасно и ти заштедува на интернет. Секако си има и свои маани или подобро кажано недостатоци. Ако користиш ајфон и/или сакаш да играш игрици на месенџер, да праќаш гифови, да водиш тајни разговори, тогаш Слим не е за тебе. А за сите останати еве ви едно четиво од wired во кое се зборува зошто треба да го шитнете Фејсбук месенџер и да се префрлите на Lite.
 4. Пребарај и спореди. Almighty Google вгради нова опција во својот пребарувач. Ако искуцаш нешто како “Google Pixel 2 XL vs iPhone X” ќе ти искочи табела со карактеристики на двата телефона на која многу лесно може да се увидат разликите помеѓу нив. Супер е ова за корисниците, ама не и за сопствениците на сајтови. Ова значи дека како и претходно Google ќе им украде уште едена голема маса на посетители. Дилемата е јасна… одиме во биполарен (триполарен) онлајн свет уште повеќе или ќе се обидеме да им пркосиме на Google и компанија…
 5. Gif away. Оваа недела си створив нова зависност на работното место. Правење гифови. Си правам едно кул гифче на Giphy и си го симнувам. Си го праќам гифчето и отворам Инстаграм да си го постирам. “Video too short” ми вика. Се нервирам. Long story short, почнав да истражувам решенија и така си дојдов до сознанието дека Giphy си има опција да го споделиш гифот на Инстаграм. И јас лагирам понекогаш.
 6. Умешноста позади успешна маркетинг кампања на Инстаграм. Не е чудо што сè повеќе бизниси отвораат профили на Инста. Според последните истражувања, брендовите таму уживаат 15 пати повеќе engagement отколку на било која друга платформа. Доколку сакаш да започнеш со маркетинг на Инстаграм или едноставно сакаш да си ја подобриш постоечката кампања, земи ги предвид овие 11 совети.
 7. Мозаик. Ама не мислам на слика составена од разнобојни камчиња. Не, не. Американскиотфилмски продуцент Steven Soderbergh креираше интерактивна смартфон апликација наречена Mosaic која ќе направи да се почувствуваш како режисер. Апликацијата содржи филмски материјали подолги од 7 часа кои раскажуваат приказна за мистериозна смрт со Sharon Stone во главна улога. Звучи кул, нели? Ако користиш ајфон можеш уште сега да си ја симнеш.
 8. Не ти треба HR менаџер за вработување таленти. Lo and behold, компанијата Belong создаде таков алгоритам кој ќе им помага на компаниите во вработувањето на професионалци од областа на продажба и маркетинг. Алгоритaмот е направен да ги разбере кариерните патишта на апликантите, а не само да пребарува клучни зборови во нивните резимиња. Решението е сеуште во својата бета верзија и е достапно за селектирани клиенти.

The universe works in mysterious ways. 2 недели сме редовни, 5 недели не сме. Уште еднаш те потсетувам дека 99,9% нема да има преглед во петок следната недела. Ама затоа те чекаме на AllWeb на преглед во живо.

2 #ПрегледВоПеток

И како што се договоривме (ние сме дечки од збор), денес одиме со втора рунда на преглед во петок.

Оваа недела го проширивме спектарот на линкови и расправавме за многу интересни теми, па ајде да започнеме.

 1. iPhone X и Black Mirror. Го стартуваме овој преглед со ‘најжешката’ вест оваа недела. До денес веќе сигурно прочитавте дека во вторникот Apple Inc. го лансираше новиот iPhone X. Една од најинтересните работи за телефонот е дека новата карактеристика Animojis е инспирирана од серијата Black Mirror.
 2. Подолги твитови? Рестрикцијата на карактери што ја има Твитер честопати била тема на разговор помеѓу корисниците на Твитер, па дури и помеѓу оние што не го користат. Во последно време е повторно тема на разговор, заедно со други функции кои корисниците би сакале да ги видат. Дали ‘Tweetstorm’ ќе биде една од нив?
 3. Машка доминација во Bitcoin заедницата. Во свет на еднаквост и рамноправност, дечково зборува за фактот дека луѓето кои ја користат криптовалутата Bitcoin се 95% мажи. Потоа дава 5 (многу интересни за читање) причини зошто е тоа така.
 4. Facebook Ads in 2017. Оваа социјална мрежа станува се поактуелна, а со тоа и нејзините реклами. Ако имаш бизнис пејџ на Фејсбук или едноставно те интересира Фејсбук рекламирање, погледни го овој YouTube tutorial кој концизно зборува на темата.
 5. Дигитален маркетинг во автомобил. Чекај, што? Adobe Systems Inc. ги сакаат вашите автомобили! Таргетирани реклами на радио и на апликации за стримање музика додека возиш. Ова се добри вести за маркетерите, но што би рекле возачите?
 6. По тебе, кај што газиш мојот AI програм тракува. Зборувавме во претходниот преглед за тоа како Facebook не изучува, но ајде да зборуваме општо за рекламирање според локација. The Drum, во соработка со Verve, направија уште една серија на Everything You Need to Know (EYNTK), овој пат за рекламирање според локација. Сакаш кликови на рекламата? Рекламирање според локација му е мајката!
 7. AI vs. Digital Marketing. Е, уште нешто за AI. AI сеуште се смета дека е во своите почетни фази, а сепак има големо влијание врз секоја индустрија, па така и врз дигиталниот маркетинг. Прашање на денот – дали AI во дигиталниот маркетинг е благослов или клетва?
 8. Падна маската. На нашиве протести не се практикува носење на маски, но затоа пак во САД на пример маската од филмот ‘V for Vendetta’ е задолжителен аксесоар кога се оди на политички протест. Со помош на технологијата за препознавање на лице, истражувачите велат дека сме блиску до идентификување на лица и покрај маските кои ги носат.
 9. Дигитални вештини кај најмалите. Во овој дигитален свет не е спорен фактот дека и децата се дел од него. Прочитајте ја оваа статија за 8 дигитални вештини кои им се потребни на децата и план за како да ги едуцираме за истите.
 10. За крај, трендови во дигиталниот маркетинг во 2018та. Најголемиот предизвик од работењето во сферата на дигиталниот маркетинг е постојано да сме во тек со она што се случува во моментот. Од маркетинг на социјалните мрежи до маркетинг во физички продавници, погледнете што не чека во претстојната година. Како ќе ги искористите овие информации, останува на вас.

Бонус (промо) линк: Brainster курс – Курс за Google AdWords

Прати ни некој корисен линк во порака на FB ако мислиш дека треба да се најде на овие листи и да му биде од корист на некој друг.

Се читаме следниот петок.