Posts tagged fools day

BlogOpen 2008 – белото комбе во главна улога

Се изначитав импресии од прекрасниот настан кој се одржа изминатиов викен во Бор. И сега треба и јас да пишам како си поминав, а некако не ми доаѓа во глава се, затоа што беше многу и беше многу добро.Затоа еве неколку фрагменти, некои ќе бидат разбирливи за повеќемина, некои само за неколку. Се извинувам.

1. Обожавам да возам комбе. Најдобрите идеи се раѓаат во комбе. Комбе е права ствар. Уште ја немам фотката која се обидува да го долови тоа, кога ќе ми ја прати Окси, ќе ја ставам тука.

Еве го комбето 🙂

2. Нашава блогосфера си отвори “нов пазар” :). На самото отварање после првите поздравни зборови, Бане зборуваше за нашиов “Блогерај” 10-тина минути. Бевме 11, и бевме активни, оставивме впечаток. Каков? Па не е благодарно сами да се фалиме нели :), разгледај по другите постови врзани за настанов.

3. Бор и неговата околија се прекрсни. Луѓето зрачат со добрина. Домаќините (организаторите и газдарицата каде спиевме) ги заслужија сите пофалби. Наметнаа висок стандард, и веројатно оние кои ќе треба да организираат догодина ќе треба да се помачат. Секако резервна варијанта е пак Бор да организира, но се кладам дека во тоа сценарио догодина би имало најмалку дупло повеќе луѓе 🙂

4. Контакти, контакти, контакти. Многу, многу добри, многу искрени. А и како да нема многу контакти кога цела вечера беше покриена од организаторите, сосе пијачките :). Е добро де за струјата не беа тие виновни.

5. Некои од блогерите македонски, после настанов (барем додека се враќавме назад) се здобија со желба да бидат посериозни со своето блогирање. Не знам што тоа значеше за секој индивидуално, ама ме радува. Не за друго Драган во една прилика ме претстави како најсериозниот блогер во МК :), па вака може нема многу да се двојам по таа линија.

6. Следниот BlogOpen пак ќе одам.

До тогаш, барајте форки на Flickr, Facebook и на другите постови.

Blogopen 2008 its on!!

Тукушто започна Blogopen2008 во Бор, Србија. Во живо конференцијата можете да ја следите на blogopen.eu/blogopen-uzivo/.

Јас ќе пишувам на Twitter доколку сака некој да следи.  Twitter.com/darko156

BlogOpen2008 финална програма

Готова е програмата. Останаа уште два и пол дена до годинашната меѓународна дружба на блогери. Програмта во последен момент доби уште еден учесник. Деталите може да се погледната на официјалната страна на BlogOpen2008

Според информации со кои јас располагам оваа година на настанот ќе се појават 11 македонци исто колку што има и мк блогери во Блогопедија, но не се поклопуваат луѓето :).

Планирам да пишувам во живо од таму, што на titter.com/darko156 што на блог, тука. Мои фаворити од програмата:

Subota 04. X 2008.>

Bloging and Making Money (Oliver Gassner i Robert Basic)

What is the social networking model for developing markets and where does blogging fit in. (Neil Alphonso)

Nedelja 05.X 2008.

Škola Web novinarstva (Danica Radovanović & Lidija Kujundžić)

Кратка биографија на предавачите има тука: Predavači

Blogopen 2008: пријавувањето започна!

По минатонеделната најава дека се во финална подготвителна фаза органиозиаторите на овогодинешниот Blogopen, еве гледам дека вчера објавиле детален пост со постапката за регистрација на овој настан.

Она што ми се виде корисно е што, исто како и лани може на еден носител да се пријават повеќе учесници. Јас и Сеад одиме дефинитивно и веројатно некаде кон почетокот на следнава недела ќе пополниме една пријава. Кога ќе го поминам процесот ќе споделам искуство ако наидам на некоја препрека.

Еве дел од појаснувањето за пријавување:

1. Uplatite kotizaciju:

– 1000 dinara
na račun broj: 160-299579-44

ili

– 15€
na račun broj: 00-508-0002901.2 IBAN: RS35160005080002901286

2. Popunite Prijavu.

3. Nakon što uredno popunite tražene podatke, i nakon prispele uplate o kotizaciji, dobićete povratnu informaciju putem mail-a.
Ukoliko neko ne želi da čeka, može da pošalje skeniranu uplatnicu na mail (nalazi se na dnu texta).

Грубата математика по човек излегува 15 + 10 евра за котизација и престој и плус пат. За пат сеуште не сме решиле, доколку одат уште луѓе од тука, а имаше најави, може да се договориме нешто заеднички.

Со 10 те евра за котизација се добива влез на сите настани, право на присуство на вечерата (шведска маса) и една копија од новото издание на Блогопедија.

Ако некој е решен да оди, нека каже за да се обидеме да намалиме трошоци.

CNN креатива

Кога ќе се спомне CNN и неговата професионалност и неутралност, човек треба да отвори 4 очи 🙂 Оваа снимка е прикажана како „no comment“ снимка од синоќешните протести во Белград:

Од 00:00 до 00:18 секунди се снимки од некоја „неидентификувана тепачина“ во Букурешт, Будимпешта  (детали во коментарите на изворниот клип на Youtube, кој разбира романски унгарски:), како и од 01:10 до 01:22, се гледа и по квалитетот на снимката и колоритот дека сцените се уфрлени.

Каква фабрикација на реалноста, како од некаков филм, третокласен, нискобуџетен. Штета само што 99 проценти од оние кои го виделе извештајот на CNN ќе го запомнат како слики од Белград од синоќа.

И нашиот јавен сервис токму за оваа ТВ проценил дека треба да го пренесува и преведува она што тие го емитуваат. Бедотилак…

Blogopen 2008

По успешниот минатогодишен Blogopen 2007, србите продолжуваат со организација на настанот и оваа година. Блог заедницата од Бор ќе биде домаќин овој пат, и тоа, нормално во Бор и неговата околина. Некои работи веќе се познати за годинашниов Blogopen 2008.

Ќе се одржува два дена, 4 и 5 Октомври.

Dakle, ove godine ćemo se družiti dva dana. Što u Boru, što u Brestovačkoj banji. Programi će se svakako odvijati u Boru, jer Banja nema adekvatne prostore, a i internet veze su veoma loše. Učesnici će, takođe, biti smešteni (sve zavisi od broja prijavljenih) – što u Boru, što u Banji, ali ima mesta i u dečjem odmaralištu na Borskom jezeru. Ne brinite, sve je to vrlo blizu, u krugu od desetak kilometara, a biće obezbeđen i prevoz učesnika autobusima.
Naravno, druženje u subotu (04.X) uveče biće organizovano u Banji, a autobus će čekati da nas razveze tamo negde oko 3-4 sata ujutro. 🙂

Веќе имаат и потврда за некои од предавачите.

Za sada imamo potvrđeno učešće dvojice, po našim saznanjima, najuticajnijih blogera u Nemačkoj: Roberta Basica i Olivera Gassnera koji pripremaju predavanje/panel pod flashy radnim naslovom “Blogs and the World Revolution”

еве ја најавата на нивната сесија:

We will do it in dialogue and try to discusss aspects of blogs both in media history and the current media mix and there role in the social web /web 2.0-media mix.
“Why are blogs the dawn of a new revolution? What is their role in relationship to mainstream media and the printing press, what is their role in the web 2.0-media mix? Robert basic and Oliver Gassner, both bloggers from Germany, discuss these and other issues.”

Дополнително, има уште едно порвдено учество:

Učešće je potvrdio i Saša Radojčić koji će sa Banetom Dimitrijevićem govoriti o književnosti na blogu. Ako bude još blogera koji se time bave, možda to bude u stvari panel diskusija sa više učesnika, videćemo. To je Banetov deo posla.

Еден од индикаторите за квалитетен настан е секако тајмингот на организација и споделување информации поврзани со истиот. Blogopen, тука не потфрла, се е на време, да може човек да си испланира да појде.  Јас, минатата година бев, запознав многу интересни луѓе и си поминав одлично. И оваа година планирам да одам. Ако има некој заинтересиран, еве време е да почне да планира.

Неадекватно распределување на рекламниот колач

Неколку пати сум почнувал да пишувам постови на теми блиски до оваа, и се некако ми недостасуваа информации или концепирањето ми одело тешко бидејќи сум немал конкретни примери а и темата ми била прекомплексна. Еве за што се работи, накратко:

Situacija sa preraspodelom reklamnih budžeta u korist online oglašavanja biće bolja, ali to će se dešavati veoma polako. Razlog za to su odgovorni u marketinškim službama, kojima je lakše da potroše više para za manje vremena (TV i štampano oglašavanje), nego da sami troše vreme tražeći adekvatne varijante mnogo jeftinijeg online oglašavanja. Sa druge strane, marketinškim agencijama mnogo se manje isplate provizije za online oglašavanje u odnosu na prihode od TV i štampanog oglašavanja (produkcija reklame i provizije na veće sume oglašavanja u apsolutnom obliku). Na žalost, ovakva je situacija u celom svetu, ne samo kod nas…

Драган, како заклучок на неговата мини-анализа за распределбата на буџетот за рекалами на банките во Србија го истакнува ова, но како што напоменува и тој самиот ова важи са сите поголеми огласувачи, и не само во Србија и јас би додал и Македонија, туку насекаде.

Барем во Србија, а богами и во светов, се случуваат позитивни работи на оваа тема, се отвараат сервисни компании за онлајн реклами и други маркетинг услуги. Кај нас httpool некако не се потруди да го помрдне пазарот. Зафатија некое мало место, не сторија многу за унапредување на онлајн рекламирањето и ми се чини го дозатворија и онака затворениот пазар.

Од друга страна најголемите обезбедувачи на содржини (весниците) воопшто и не се трудат да постават некоја вредност на рекалмите на нивните сајтови бидејќи на нив гледаат како нужно зло, а и влогот што го имаат е релативно мал, па не претставува голем трошок кој треба да се покрие. Со тоа директно влијаат во дискредитирање на онлај рекламниот простор бидејќи ако најпосетуваните сајтови воопшто не се трудат да создадат вредност замислете колкав напор им е потребен на оние, условно речено, помалите да продадат рекламен простор на своите портали, сервиси или не дај боже блогови.

Останува да бидеме оптимисти :), немам друг совет 🙂