Posts tagged Google Facebook

Социјалните медиуми, канал за корисничка поддршка

Инфографик од “Our Social Times” кој ги визуелизира статистиките од истражувањето на навиките и потребите на клиентите за онлајн корисничка поддршка.

Continue reading

Facebook Workshop – LeWeb

Еден од настаните кои предизвикаа голем интерес беа работилниците на Facebook, би рекол очекувано. Само не знам зошто Facebook не се решиле да дадат повеќе пари за поголем простор за своите работилници на LeWeb, но не е тоа и толку важно. Бев таму на првиот од три дела. Немаше официјална камера, па решив да направам снимка од рака.

  • Understanding the People Powered Web with Facebook
  • Building your Brand on Facebook
  • Building your Social Presence Across the Web: Social Plugins and APIs

Еве го првиот, воведен дел поделен во две видеа од по 20 мин.

Би рекол, професионална презентација, која не носи многу новини но сепак е вредна за гледање. Небојша остана и на следните две и успеал малку да ги налути предавачите кога инсистирал да добие одговор на прашањето зошто нема никаква поддршка за корисниците, дури ни за оние кои трошат пристојна сума на пари на самиот сервис за бизнис потреби. Повеќе за втората и третата сесија може да прочитате во белешките на @Eniac

Нема повеќе LOL во собрание

(репост од блогот „Дејгиди“, 31.01.2009)

Сите мои надежи еден ден да станам благодостоен народен парламентарец паднаа во вода кога дознав дека нема Facebook во собраниските простории и кулоарчијна. Ич-од-ич не се трудам, ај’ ти се молjа. Не можеш да седиш у бифе, нема попуст на патарини, и сега нема ни Фејсбук? Аман!

Инаку, одлуката е донесена за да се сочуваат нашите пратенички писи-машини од вируси? Камон…Или дека наводно ништо не работеле, оти чатале?Ти зборам ќерко, сети се снао работава.

Се работи за уште една префинета манипулација со јавното мнение, со уште една Пинокијада на граѓанките и граѓаните. И ова новинариве, наместо да засукаат ракавите и да ги пронајдат фактите зад фразиве, само цитираат таму некој си неранигимајковци, а еве за што всушност станува збор:
Пратениците од спротивставените политикантски опции во Собрањево последниве неколку месеци почнале прилично да се дружат, да си разменуваат пораки и постапно да ги уриваат бариерите и барикадите, трпеливо градени и билдани од независноста до денес. Ова електронско дружење стигнало до тој степен што едни на други си праќале pokes речиси на пол-саат (тука Бучко го водел орото), да си оставаат пораки на Super Wall, да си разменуваат квизови, да си пополнуваат Likeness Matches (просто биле шокирани колку всушност си се сакаат и си одговараат вака онлајн), а се слуша муабет дека многумина од нив биле ептенски активни во Mafia Wars. Битката помеѓу Нинџи и Пирати, исто била прилично разгорена, Рaда била во водство на листите „Cutest Friends“ (инаку ѝ прерфлаат дека со ова фсашност му се додворувале на госпон дајнерс, не оти она била толку фаворитка), првиот министраш добивал најмногу „Macedonian Gifts“, Влаткосиѓорчев парче правел у мувис квизовите (некои велат затоа што многу се филмал?), Шема растурал у Kickmania!, а Ѕинго разарал у Speed Date, мавал по едно 15-тина дневно, да не ти се веруе?!?

Формално, гејм-оверот всушност се случил кога Вељо разбрал дека ептен слабо стои на Sexiest Friends on Facebook апликацијата, и си рекол, „јанасана, ја ним сите им делам оправдани к’о учителка од основно, а они мене ме гласаат за последен на Sexiest Friends , ма гаси Фејзбукот Жаки“. И така и би. РИП Фејсбук. Се слуша дека по ова многу пратеници го избришале Вељо од френд-листите, а они кои не смееле, по дома цело време се со статус инвизибл, да не ги сети Вељо нешто па да им направи муабет.

Славе пак откако узнал дека нема више Фејзбуци, а он планира да кисне таму за едно пет-шес ребаланса, башка растур праеше у Premiere Football лигата, одма потајно наручил саботаж на софтверот за бруто плати, за да им се освети на оние што го замислија и спроведоја ова проектот за дефејзбукирање на парламентот. Славе беше една од ѕвездите на Фејсбук и ваквата одлука тешко го погоди. Оттаму и бруталната реакција, наведуваат моите извори блиски до бифето.

Од други извори дознав дека имало и друга причина, секако од комшиско-злобњарска провиниенција, а тоа е дека истите кога виделе како постапно се зближуваат закараниве партии, веднаш решиле да го саботираат ова комуникациско помагало. Ова останува да се испита.

Од истиве извори веќе се наслушнува правење изборни програми во која враќањето на Фејзбук во собранието ќе биде едно од централните предизборни ветувања на многу наши партии, подржано од граѓански асоцијации и други тинктанкови. Некои одат дури дотаму што ветуваат и неограничен достап на Јутјуб, на што странските претставници сепак им рекоа да не претеруваат.

Тоа е како се случи, а тоа што се врти по вести, обични мижилажги од кујните на пиар менаџерите.

Од извори блиски до Фејсбук

Ми беше дојавено за следната вест, (фала Дарјан), откако низ самиот Фејсбук неколкуратно се издекларирав како ироничен „зенофил“:

 Популарниот рапер и миленик на жените, Тони Зен најверојатно пред некое време тајно се венчал со својата долгогодишна девојка, скопјанката Ирина. Негови блиски велат дека сега станал по сериозен од порано и дека сега размислувал само како оженет човек. Доказ за тајната венчавка на Тони и Ирина е личниот сајт на наводната невеста на страницата Facebook, каде во полето кај моментален емоционален статус пишува ОМАЖЕНА. Отидовме да провериме и на сајтот на младоженецот Тони. Но, таму освен датумот на неговиот роденден не наидовме на друга информација. Со ова познатиот рапер само ги подргева шпекулациите за евентуалната тајна венчавка со неговата голем љубов.

Сега не знам на што попрво да се изнасмеам…(а) „личниот сајт на страницата Фејсбук“ (белким е обратно :), (б) моменталниот емоционален статус :), (в) Фејсбук како доказ за брак комбиниран со тоа дека споменатиот бил „посериозен“ и.т.н.

Колку и да е сево ова хумористично, шеговито и симпатично, доколку самиот Тони Зен не се лути на сево ова , сепак е во подиректна форма доказ и показ како новинарите лесно се навлекуваат на сензационалистички работи, или се обидуваат нас да не навлечат на тривијалности, како во естрадата, така и во политиката. Просто да не веруваш дека некој од промена на статус на Фејсбук направил „новинарска“ вест или пак прилог. Нема д аверувате колку вакви трачариски „докази“се извори вредни за цитирање и во „серизоните“ вести.