Posts tagged Online

Новите медиуми се сервис на граѓаните

Често се слуша во политичкиот жаргон дека избраните функционери ќе се погрижат администрацијата и институциите да станат „сервис на граѓаните“. Е па дојде време и тоа прашање да се ажурира малку.

Сѐ што треба политичарите да сторат е да ги имплементираат можностите на новите технологии и медиуми, и практично да го овозможат толку глорифицираниот институциски сервис за граѓаните. Новите медиуми и дигитални технологии го имаат сиот капацитет речиси инстантно да станат вистински сервис каков што им треба на граѓаните.

Показна вежба на оваа тема од „Citizens Service“веб-страницата. Што е најдобро, за вакви онлајн проекти кои навистина можат да ни го поедностават животот не требаат огромни инвестиции, доволно е мала промена на свеста и планска примена на новите медиуми во нашите инситуции, vis-a-vis граѓаните.

TIME.mk надграден и проширен

Онлајн сервисот за вести „TIME.mk“ беше спомнат во неколку поста на овој блог (еве еден од нив, „Кога алгоритмот е уредник“, 28.10.2008), но заради динамиката на развојот на овој сервис, се чини дека секогаш има нешто ново и дополнително да се каже за него. Особено во последниов период, детали подолу.

Оние што беа присутни на декемвриската дискусија во Точка за интернет апликациите, низ презентацијата на проф. Игор Трајковски можеа директно да се запознаат со работата и приказната за и околу TIME.mk. За остатокот од светот што не беше таму, останува да се утеши со презентацијата „TIME.mk – a new approach to news“ која беше прикажана во текот на средбата.

За ТIME.mk некоку генералии:

TIME.MK е компјутерски генериран сајт за вести кој агрегира наслови (и линкува до содржини) до 26 македонски извори на вести, ги групира по сличност на содржини, и ги рангира според нивното значење. Изворите се следни: А1, Сител, Канал 5, Телма, Алсат-М, МТВ, Алфа ТВ, Макфакс, Нетпрес, Брокер, Кирилица, ИдиВиди, ЗаЗабава, Нова Македонија, Дневник, Утрински Весник, Вечер, Вест, Време, Форум, BBC, SETimes, Радио Слободна Европа, Курир, Он.нет and Кајгана. Селекцијата и рангирањето на вестите се врши преку алгоритми и е целосно компјутерски регулирано. Се рангираат соодветни карактеристики на вестите и нивните содржини, како што се: новоста, изворот, релевантноста и разноликоста. Како резултат на ваквата методологија вестите не се обременети од политичка селекција, пристрасен поглед или каква било идеолологија, која збирно му остава на читателот да ја избере перспективата или изворот за кој е заинтерсиран (TIME.mk about).

Упте неколку специфики на овој сервис:

 • TIME.mk секој ден анализира околу 3500 вести кои се наоѓаат на веб страниците на 33 извори
  (тука не се вклучени нивните архиви).
 • Од вкупно 3500 вести, нови (објавени во тековниот ден) се околу 1200 (освен во недела),
  а останатите се од претходните денови.
 • Од 1200 дневни вести, околу 150 се дупликати, т.е. за секоја од тие 150 вести
  постои вест во останатите 1050 која е скоро идентична. Тоа значи дека повеќе од 10%
  од дневните вести се преземаат од некој извор и непроменети се проследуваат.
 • TIME.mk не користи никаков комерцијален или бесплатен софтвер.

Сервисот е прилично динамичен и благодарение на посветеноста на својот автор постојано се развива, а последните 2 додатоци на овој онлајн сервис се проширената листа на домашни извори на вести, како и додавањето на изборот на најважните светски вести според Google News сервисот. Непосрeдно пред тоа беше надграден и самиот пребарувач на вести.

Во доменот на моите кориснички побарувања, сервисот е извонредно развиен и организиран, но ако се земат предвид различните онлајн навики и методики, постои уште простор за подобрување (РСС, некаков вид прегледна архива, и сл). Не се сомневам дека така и ќе биде.

Споделувањето е она што се брои

ShareThis направиле листа со бројот на препорачани написи кои ги вклучуваат американските претседателски кандидати и нивните заменици. Листа ја обновуваат на секои два часа и на неа како што може да се види убедливо води тандемот McCain/Palin.

Continue reading

Прв филм со онлајн премиера

Мајкл Мур отсекогаш важел за неконвенционално типче, па со овој свој најнов потег само ја потврдува  таа своја одлика. Имено, неговиот најнов проект (кажано со турбо фолк речник) „Slacker Uprising“ ќе биде првиот филм кој ќе имас своја премиера првин онлајн, а потоа ќе бидедистрибуиран низ останатите медиумски канали.

On Sept. 23, the controversial filmmaker will release his new documentary, “Slacker Uprising,” exclusively online as a free download for three weeks at slackeruprising.com. The unique release is believed to be the first time a major motion picture has made its debut online before receiving any theatrical distribution, DVD release or TV airing.

The documentary was filmed during Mr. Moore’s 62-city tour of swing states in the weeks prior to the 2004 presidential election, and features appearances from Roseanne Barr, Eddie Vedder, Joan Baez, R.E.M. and Viggo Mortensen, among others. A DVD version of “Slacker Uprising” will be available to order on the film’s official site starting Sep. 23 before a packaged version is available in retail stores and through Amazon and Netflix on Oct. 7.

Што да се додаде, освен, бравос 🙂

Ќе биде интересно да се видат статистиките и спецификите врзани за гледаноста и ефектот при ваква „алтернативна“ дистрибуција.

Интернетот ги јаде весниците, телевизијата си свирка

Иако кај нас оваа работа е мошне јасна, сепак неколку поенти на релација, Свет-Македонија.

Телевизијата е убедливо најчест и со тоа најзначаен извор за информации и вести кај нас. Трендовите се менуваат динамично, но не верувам дека оваа доминација кај нас е драматично сменета. Последен асален доказ за оваа состојба е истражувањето на Институтот за демократија (Скопје) од 2006 според кое во РМ 79.4 проценти од испитаниците се информираат од ТВ: Анализа на јавното мислење за медиумите во Македонија (download).

Според нешто потазе резултати, овој пат на американско тло, информирањето преку интернет расте, ТВ се уште е најзначаен извор, а на весниците им опаѓаа читаноста:

Fewer Americans are reading newspapers and are instead getting their news online, but television remains the leading source of news in the country, according to a survey released Sunday.

Not surprisingly, younger people tend to get more of their news on the Internet, while older folks use traditional media such as television and newspapers, the Pew Research Center’s biannual survey on news consumption habits said.

 

Постарата генерација читатели се уште колку-толку ги држи на инфузија весниците, но помладите со сосема поинакви навики во однос на собирање информации веќе стануваат побројни и се очекува во догледна иднина да им пресудат на весниците, вака или онака. Интересен е податокот што ТВ изгледа успева да го преживее овој „револуционерен“ процес.

Сурфање на мобилен – солидна опција за вашиот блог

Минатата година додека бев на одмор, во Охрид, прв пат имав прилика, сериозно да испробам и користам интернет преку мобилен. Немам некој скап и современ мобилен, не е тоа за мене, користам Nokia 6030. Но лани ја открив одличната верзија на прелистувачот Opera, OperaMini.

Сепак, колку и да е добра оваа прилагодена верзија голем дел од сајтовите не се направени да се сурфаат на екран кој е премал. Решението, од технички аспект не е лесно. И најчесто си го дозволуваат само поголемите, побогатии и попосетувани сајтови. Тие прават нови адаптирани верзии од своите сајтови и ги промовираат новите адреси кои треба да се втипкаат на мобилен, или пак вградуваат систем за автоматско препознавање и автоматски пренасочуваат до верзијата пилагодена за гледање на мобилен телефон.

Е арно де, ама што да прават помалите, понеписмени обезбедувачи на содржини?

MoFuse: Create a Mobile Website Mobile Site BuilderВечерва, во еден tweet на Владо видов дека си направил верзија за мобилен за својот блог на сервисот MoFuse. Појдов таму, направив и јас за овој блог.

Го зедов мобилниот за да видам како изгледа таму блогов. Ми се допадна, бидејќи навистина убаво го преработува блогов и го прави лесен за прелистување и читаење.

komunikacii_mobileСледно: направив подомен на адресата на блогов: m.komunikacii.net и на него ставив пренасочување до оригиналното место каде MoFuse ја стави верзијата за мобилен од мојот блог: http://komunikacii.mofuse.mobi/.

Резултат: ако сурфте од мобилен, блогов посетете го на M.KOMUNIKACII.NET.

descalimer1: не сум експерт за тоа техничкиот дел со веб страни за мобилни затоа аконешто сум утнал кажете.
descalimer2: муабетов не држи во денешно време кога iPhone и неговиот Safari го изменија сурфањето на мобилен од корен.

Update1: MoFuse има башка верзија за iPhone. Добра е :), погледнете го овој блог на iPhone

Upadte2: Изгледа во исто време сме пишувале пост за иста работа и јас и Paul Bradshaw. Ама тој не се затрчал одма да објави па го рагледал подетално MoFuse. Еве уште некои работи кои ги може сервисов.

 • детекција на посета од мобилен и автоматска редирекција (потребно е да се вгради код во блогот кој го обезбедува сервисов) – што значи мојот поддомен е непотребен 🙂
 • Обезбедува статистика за посетите, реферинг линкови и сл.
 • Може да се променат боите и доменот

Тој дополнително посочува како може да се користи сервисов од новинарска гледан точка. Детали на неговиот пост: Create a mobile version of your site in seconds

Сервиси за веб статистика – споредба

Во многу различни погледи сопствениците на блогови и сајтови се чувствуваат среќни дека користат некој сервис за шпиунирање т.е. за броење на посетите де.

Кога еднаш ќе се искусат благодетите на некој ваков сервис, незамисливо е да се продолжи без него. Како на нитуеден друг медиум, на интернет најефтино, најдиректно и релативно прецизно може да си ја запознае човек своајта публика.

GoogleAnalytics го раздрма пазарот пред некое време, и сеуште трча напред пред конкуренцијата, но тој не е единствениот кој собира голем број на податоци кои ги оставаат посетителите на еден сајт. Јас лично од порано го користам StatCounter и сум сосема задоволен, иако знам дека GoogleAnalytics има некои подобро спакувани опции.

Откривањето на бројот на редовни посетители, времето на задржување, земјата или сајтот од каде доаѓаат посетителите на еден сајт како и ред други податоци може да помогнат многу во оптимизацијата, избор на содржината, уредувачката политика и сл. на еден сајт.

Пред некој ден налетав на една табела во која рамо до рамо се поставени неколку од најпопуларните вакви сервиси. Табелава ја најдов како промоција на сервисот PerformancingMetrics кој го нуди компанијата Performancing. Баш затоа мора да се разгледува со претпазливост бидејќи таа вели дека нивниот производ е најдобар, но не гарантира дека се скриени некои од можностите на другите сервиси.

Во секој случај, добар преглед кој може да помогне во избор на сервис кој ќе ги шпиунира посетителите на твојот блог или веб сајт 🙂

Кликни на табелата за поголема

Web_Metrics_comparison

 Кој сервис го користиш ти и зошто баш него?

Новини во изгледот на вестите онлајн

Сајтот En.nl испробува нова структура и динамика на претставувањето на ветите. Главните две новини се горниот елемент каде најчесто има реклами или лого, кој сега е заменет со динамична содржина која ја прикажува динамиката на објава на вести по часови, и вториот елемент е оној од десно каде се појавуваат најновите, или вестите разделени по час.

Continue reading