Posts tagged Triumph

Југославија уште живее, ама во риалити шоуа

Со новото риалити шоу „Триумф“, кое се најавува подолго време, навидум гледачите нема да добијат ништо повеќе од еден хибриден клон на Big Brother и American Idol.

Е тука продуцентите се досетиле на уште едно дополнително трикче, па сега овој медиумски коктел го продаваат како „обединување на југословенските простори“. Со ова концептот Југославија, се комерцијализира и се продава како Индијана Џонс 4, овој пат на публиката од плус 20 милионски пазар.

Najveće muzičke zvezde bivše Jugoslavije biće specijalni gosti serijala „Operacija trijumf“ koji poslednje nedelje septembra kreće na B92 (локално А1). Bajaga, „Let 3“, Severina, Karolina Gočeva, Jelena Rozga, Željko Joksimović, Nina Badrić, Saša Lošić i „Prljavo kazalište“ i mnogi drugi družiće se sa 16 učesnika serijala koji dolaze iz svih zemalja eks-YU, i stog dana će se pred budnim okom kamere boriti za pobedu i svetsku karijeru.

Кажано со К-15 речник „ова или ќе биде добро или не, најверојатно“ 🙂

Но, ако се зема предвид природата на самиот медиум и тв-жанр, можно е пак да видиме симулиран распад на системот збогатен со нискости, хормони, суети, забеганости, провокативности, и слично. О да ќе има и „пријателства“, само на „југословенски начин“.